Pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej. Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 - wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem - oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Piloci ci odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię.

Informacje dodatkowe o Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2007-08-14
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej

W tym niegdyś bardzo tolerancyjnym kraju dał o sobie znać, zwłaszcza na wsi i wśród zyskujących coraz większe wpływy prawicowców, antysemityzm. Powszechnie winiono Żydów za kryzys gospodarczy i oskarżano ich o czerpanie z niego korzyści, mimo że większość spośród trzech milionów mieszkających w Polsce Żydów była nawet jak na polskie warunki uboga. W niektórych miastach i miejscowościach wybuchały zamieszki na tle rasowym.  Właśnie wtedy wprowadzono limit Żydów przyjmowanych na uczelnie, a agresywni studenccy bojówkarze często zmuszali żydowskich kolegów, żeby na wykładach stali lub siedzieli w wydzielonych ławkach.

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej - opinie o książce

Piękna,choć smutna historia udziału Dywizjonu 303 w II Wojnie Światowej, losy jego żołnierzy, gorzko wypomniane kłamstwa i oszustwa zachodnich aliantów, tak okrutne w obliczu bohaterstwa naszych żołnierzy.
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Sprawa honoru Dywizjon 303 Kościuszkowski zapomniani bohaterowie II wojny światowej" Lynne Olson i Stanley Cloud.

Autorzy przypominają historię Polski od nawet XIV w. Między innymi trzy rozbiory Polski, powstanie listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości, I wojnę światową itd.
Wspominają Pułaskiego, Kościuszko, Piłsudskiego itp.
Przypominają o polskich Żydach mieszkających od dawien dawna w Polsce oraz o rosnącym polskim antysemityzmie.

Przedstawiają sylwetki pięciu sławnych polskich pilotów słynnego Dywizjonu 303. Wielka bitwa o Anglię.

Cytaty:
"Od XIV wieku aż do oświecenia Polska była chyba najbardziej postępowym i z pewnością najbardziej tolerancyjnym krajem kontynentalnej Europy. Choć większość stanowili katolicy, państwo polskie zapewniało pełną wolność religijną wszystkim żyjącym w jego granicach, w tym także setkom tysięcy Żydów, chętnie przyjmowanych wówczas, gdy inne kraje europejskie nacje ich prześladowały. W XVII wieku przeszło cztery piąte Żydów na świecie żyło w Polsce, głównie w niezależnych, samodzielnie zarządzanych wspólnotach. Zdarzały się okresy wrogości i napięcia pomiędzy chrześcijanami A żydami, w sumie jednak polscy Żydzi przez kilka wieków żyli we względnym spokoju."
"W tym niegdyś bardzo tolerancyjnym kraju dał o sobie znać, zwłaszcza na wsi i wśród zyskujących coraz większe wpływy prawicowców, antysemityzm. Powszechnie winiono Żydów za kryzys gospodarczy i oskarżano ich o czerpanie z niego korzyści, mimo że większość spośród trzech milionów mieszkających w Polsce Żydów była nawet jak na polskie warunki uboga. W niektórych miastach i miejscowościach wybuchały zamieszki na tle rasowym. Właśnie wtedy wprowadzono limit Żydów przyjmowanych na uczelnie, a agresywni studenccy bojówkarze często zmuszali żydowskich kolegów, żeby na wykładach stali lub siedzieli w wydzielonych ławkach."
"Z drugiej strony rzesza Polaków, zbulwersowanych tymi kampaniami, głośno je potępiała. Nawet kiedy po podboju Polski naziści ogłosili dekret o karze śmierci dla każdego udzielającego pomocy Żydom wiele tysięcy Polaków starało się chronić swoich żydowskich sąsiadów i przyjaciół. W celu niesienia pomocy Żydom polski ruch oporu powołał organizację o nazwie "Żegota"- był to jedyny przypadek podziemnego zinstytucjonalizowania takiej działalności w okupowanym kraju."

Avatar użytkownika - NataliaJJ
NataliaJJ