Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski

Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także opowieść o zaskakującej zdradzie, jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej.

Autorzy ukazują losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników II wojny światowej, czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303, pełnego osobistych relacjami ze starć z nieprzyjacielem oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii.

Towarzyszymy pilotom w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy ich marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu.

"Sprawa honoru" odkrywa historię Polski w czasie II wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o kolejnej zdradzie, która dotknęła Polskę.

Informacje dodatkowe o Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2018-08-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65973-68-9
Tłumaczenie: Małgorzata i Andrzej Grabowscy

Kup książkę Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski - opinie o książce

Piękna,choć smutna historia udziału Dywizjonu 303 w II Wojnie Światowej, losy jego żołnierzy, gorzko wypomniane kłamstwa i oszustwa zachodnich aliantów, tak okrutne w obliczu bohaterstwa naszych żołnierzy.
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 80 książek w 2021,

"Sprawa honoru Dywizjon 303 Kościuszkowski zapomniani bohaterowie II wojny światowej" Lynne Olson i Stanley Cloud.

Autorzy przypominają historię Polski od nawet XIV w. Między innymi trzy rozbiory Polski, powstanie listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości, I wojnę światową itd.
Wspominają Pułaskiego, Kościuszko, Piłsudskiego itp.
Przypominają o polskich Żydach mieszkających od dawien dawna w Polsce oraz o rosnącym polskim antysemityzmie.

Przedstawiają sylwetki pięciu sławnych polskich pilotów słynnego Dywizjonu 303. Wielka bitwa o Anglię.

Cytaty:
"Od XIV wieku aż do oświecenia Polska była chyba najbardziej postępowym i z pewnością najbardziej tolerancyjnym krajem kontynentalnej Europy. Choć większość stanowili katolicy, państwo polskie zapewniało pełną wolność religijną wszystkim żyjącym w jego granicach, w tym także setkom tysięcy Żydów, chętnie przyjmowanych wówczas, gdy inne kraje europejskie nacje ich prześladowały. W XVII wieku przeszło cztery piąte Żydów na świecie żyło w Polsce, głównie w niezależnych, samodzielnie zarządzanych wspólnotach. Zdarzały się okresy wrogości i napięcia pomiędzy chrześcijanami A żydami, w sumie jednak polscy Żydzi przez kilka wieków żyli we względnym spokoju."
"W tym niegdyś bardzo tolerancyjnym kraju dał o sobie znać, zwłaszcza na wsi i wśród zyskujących coraz większe wpływy prawicowców, antysemityzm. Powszechnie winiono Żydów za kryzys gospodarczy i oskarżano ich o czerpanie z niego korzyści, mimo że większość spośród trzech milionów mieszkających w Polsce Żydów była nawet jak na polskie warunki uboga. W niektórych miastach i miejscowościach wybuchały zamieszki na tle rasowym. Właśnie wtedy wprowadzono limit Żydów przyjmowanych na uczelnie, a agresywni studenccy bojówkarze często zmuszali żydowskich kolegów, żeby na wykładach stali lub siedzieli w wydzielonych ławkach."
"Z drugiej strony rzesza Polaków, zbulwersowanych tymi kampaniami, głośno je potępiała. Nawet kiedy po podboju Polski naziści ogłosili dekret o karze śmierci dla każdego udzielającego pomocy Żydom wiele tysięcy Polaków starało się chronić swoich żydowskich sąsiadów i przyjaciół. W celu niesienia pomocy Żydom polski ruch oporu powołał organizację o nazwie "Żegota"- był to jedyny przypadek podziemnego zinstytucjonalizowania takiej działalności w okupowanym kraju."

Avatar użytkownika - Ivan
Ivan