Szeba

Droga, gdy prowadzi przez góry Efraina, kręta jest i długa, pełna niebezpiecznych uskoków, a i ludzi, których można na niej spotkać, czasem lepiej omijać. Pobożny lewita Szeba wraz ze swym oddanym sługą Obalem podróżują do Betlejem judzkiego, a tempo ich marszu wyznaczają pracowite, choć czasem zbyt uparte osły. U celu czeka na nich nałożnica Szeby, z którą to popadł w niezgodę, jednak syn Lewiego nie powróci bez niej.

Wypoczęci, zadowoleni z gościny, jakiej udzielił im jego teść, ruszają we trójkę, Szeba, Obal i nałożnica, w drogę powrotną. Czy dane im będzie szczęśliwie dotrzeć do domu, gdzie czeka już stęskniona Anna, żona lewity?

Informacje dodatkowe o Szeba:

Wydawnictwo: Alternatywne
Data wydania: 2023-10-05

Kup książkę Szeba

Szeba - opinie o książce

“Szeba” to powieść, która przenosi czytelnika w podróż przez biblijne krajobrazy, pełne niebezpieczeństw i moralnych dylematów. Autor, z wyjątkową dbałością o detale historyczne i kulturowe, kreuje opowieść o lewicie Szebie i jego wiernym słudze Obalu, którzy wyruszają w pełną przeszkód drogę do Betlejem judzkiego. Narracja książki jest płynna i wciągająca, a język, choć archaiczny, pozostaje przystępny dla współczesnego czytelnika. Autor z sukcesem oddaje atmosferę starożytnego Bliskiego Wschodu, co czyni lekturę nie tylko przygodą, ale i podróżą edukacyjną. Postacie są wyraziście zarysowane, a ich wewnętrzne konflikty i relacje dodają głębi całej historii. Szeba, jako postać główna, jest przedstawiony jako człowiek pobożny, lecz niepozbawiony wad, co czyni go postacią bardziej ludzką i bliską czytelnikowi. Książka to także refleksja nad sensem podróży – zarówno tej fizycznej, jak i duchowej. Podróż Szeby staje się metaforą poszukiwania sensu życia i własnej tożsamości w świecie pełnym wyzwań. Nie unikniemy trudnych tematów, takich jak wiara, lojalność czy zdrada, a opowieść, choć osadzona w odległych czasach, niesie uniwersalne przesłanie. To książka, która zmusza do myślenia i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Podsumowując, “Szeba” Andrzeja Podgórskiego to powieść godna polecenia, oferująca bogatą narrację, głęboko zarysowane postacie i przemyślane przesłanie. Jest to lektura, która zadowoli zarówno miłośników historii, jak i czytelników szukających w książkach głębszego wymiaru. Osobiście uważam też że książka powinna posiadać więcej dialogów.