Szewc z Lichtenrade

Andrzej Pilipiuk kolejny raz rozkłada przed nami wachlarz opowieści z różnych miejsc, czasów i rzeczywistości alternatywnych. Kolejny raz bohaterowie zmierzą się z nienazwanym...

W przededniu I wojny światowej doktor Skórzewski zostaje wplatany w kuriozalną aferę szpiegowsko-ornitologiczną. Antykwariusz Robert Storm otrzymuje dziwaczne zlecenie odnalezienia narzędzi zrabowanych w czasie okupacji przez szewca-nazistę. A archeolog Tomasz Olszakowski użerając się z nieuczciwymi inwestorami, przyjmie pomoc lapońskich szamanów.

W zbiorze nie zabraknie też rozważań, co by było gdyby. Wyobraźcie sobie świat gdzie Hitler i Goering zamiast niewolić narody Europy zmagają się z wysokością czynszu i administratorem przytułku, a dilera morfiny doktora Mengele tropi konkurencja - żydowska mafia.

W antologii:

Szewc z Lichtenrade - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Mimo iż książka ta ma bardzo dużo pozytywnych opinii mi jakoś nie przypadła do gustu. Jedynie warta przeczytania były Wunderwaffe i tytułowy Szewc. Przez resztę jakoś przebrnęłam, żeby ocenić.
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Kolejny raz nie zawiodłam się na opowiadaniach Andrzeja Pilipiuka. Świetna książka ;)
Bardziej podobaly mi sie ostatnie opowiadania. Chociaz wszystkie byly wciagajace.
Książka zawiera 10 opowiadań. Spotkamy się tu zarówno ze starymi znajomymi, jak doktor Skórzewski (opowiadanie "Traktat o higienie"), jak i z nowymi postaciami. Jak zwykle Pilipiuk w swoich opowiadaniach przedstawia alternatywne światy, czyli, jak tu w "Wunderwaffe" co by było, gdyby Hitler miał bardziej przyziemne zmartwienia. Pojawiają się także ptaki potrafiące być niewidzielne ("Sekret Wyspy Niedźwiedziej"), czy szewc - nazizsta w moim ulubionym i zarazem tytułowym opowiadaniu. Podsumowując, im dalej się zaczytywałam, tym bardziej mi się podobało. I tym razem autor nie zawiódł pomysłowościa i poczuciem humoru.
Avatar użytkownika - erykmisiek
erykmisiek
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Jak zwykle trudno się oderwać!!!

Kolejny świetny tom opowiadań "bezjakubowych" Pilipiuka. Jest dla mnie wyjątkowy choćby pod tym względem, że trudno mi się tu dopatrzeć opowiadania słabego, które jednoznacznie bym potępiła. Historie trzymają poziom, lektura jest lekka, choć nieco niepokojąca. Jako szczególne wyróżniłabym chyba opowiadania: "Traktat o higienie" z doktorem Skórzewskim, który i tym razem nie przewidział wszystkiego, co go czeka w odwiedzanym miejscu, tytułowego "Szewca z Lichtenrade" z Robertem Stormem poszukującym starych szewskich narzędzi czy tajemniczy "Parowóz". Pewien sentyment mam także do tajemniczych "Śladów stóp w wykopie" - opowiadania, które przypomina, że nie każdą zagadkę da się wyjaśnić oraz do smutnej opowieści "W okularze stereoskopu", dającej nadzieję, że każda droga prowadzi do celu, a zdarzenia, które składają się na nasze życie, mają sens.

Świetny zbiór opowiadań!

Alternatywna rzeczywistość w idealnym wydaniu!!! Pilipiuk po raz kolejny stanął na wysokości zadania ;)

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2017-05-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Oko jelenia. Sfera Armilarna
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Oko jelenia. Sfera Armilarna

Ostatni tom bestsellerowego cyklu, w którym kozacka fantazja autora ożywia magię minionych epok. Gdzie na cios szablą odpowiada się chińskim granatem!...

Operacja Dzień Wskrzeszenia
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Operacja Dzień Wskrzeszenia

Rozpoczęło się końcowe odliczanie... Rakiety z głowicami atomowymi są już gotowe do odpalenia. Nikt się nie spodziewa, że właśnie Polsce przypadnie niechlubna...