Szósty

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2012-02-28
ISBN: 978-83-7674-164-2

"W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka - mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu... odbiorę ci życie, bo ja jestem twoim bogiem."

Miłość, która rodzi się pośród zbrodni. Przeznaczenie, przed którym nie da się uciec. Polska nie jest już bezpiecznym miejscem. Zwłaszcza dla zielonookich blondynek, które od jakiegoś czasu padają ofiarą seryjnego mordercy, któremu środowisko policyjne nadało przydomek Szósty.

Jego tropem podąża inspektor Marcin Langer, stojący na czele Śląskiej Grupy Śledczej. Pomaga mu Alicja Szymczak, której zadaniem jest sporządzenie portretu psychologicznego mordercy.

Wkrótce Alicję i Marcina połączy coś więcej niż tylko sprawy zawodowe. Zresztą, jak się okazuje, nie jest to pierwszy raz, kiedy ich drogi się przecinają...

Czy inspektor Langer zachowa zimną krew i podejmie grę, w której stawką będzie życie ukochanej?

Kim jest Szósty? Co nim kieruje? Być może czai się znacznie bliżej, niż może się wydawać.

Kup książkę Szósty

Avatar użytkownika - Sabinka
Sabinka
Agnieszka Lingas-Łoniewska to znakomita autorka, która pisze bardzo sprawnie, która wspaniale posługuje się słowem. Jej powieści są świeże, pełne odkrywczych, intrygujących pomysłów, które nie pozostawią obojętnym chyba żadnego z czytelników.  Powieści Łoniewskiej trudno ująć w konkretne ramy gatunkowe. Łączy ona romans, thriller i sensację, dodaje odrobinę erotyki i kryminału. W efekcie postaje całość, która czytelników zaskakuje i potrafi zauroczyć. Po lekturze Szóstego można zaryzykować określenie jej mianem "polskiej Alex Kavy"! I kto wie, czy czasem jej powieści nie okazują się lepsze niż książki Kavy. Śląska Grupa Śledcza jest marzeniem nie jednego policjanta. Pracują w niej tylko "najlepsi z najlepszych". Zajmują się sprawami najwyższej wagi. Przewodzi jej inspektor Marcin Langer. Jedyny w swoim rodzaju policjant z powołania... W życiu przeszedł wiele. Zbyt wiele. Teraz walczy z przestępczością. Praca jest dla niego całym życiem. Małym dodatkiem w nim jest kobieta, z którą jest... właściwie tylko dlatego, że jest... Wielką i szaloną miłością ich związku nazwać nie można. To raczej ciągłe trwanie w zawieszeniu... Marcina Langera prześladuje sen, w którym widzi piękną blondynkę. Ta każe mu na siebie czekać. W rzeczywistości jednak nie ma czasu na myślenie o kobietach. Na Śląsku dochodzi do seryjnych morderstw pięknych, zielonookich ...

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2012-04-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Stare powiedzenie głosi, że reklama jest dźwignią handlu. W ostatnim czasie jedną z najczęściej promowanych książek w portalach o literaturze była powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej Szósty. Czy obok tej książki można przejść obojętnie? Często bywa tak, że produkt mocno reklamowany okazuje się po prostu przereklamowanym i nie wartym aż tak dużego zachodu. Na szczęście, nie w tym przypadku. Szósty jest dokładnie tym, czego można oczekiwać po dobrym kryminale. To powieść sensacyjna z domieszką psychologii i metafizyki. To opowieść o tym, jak poplątane mogą być koleje ludzkiego losu, o tym, że nic nie dzieje się przypadkowo, a życiem rządzi przeznaczenie.    Kim zatem są główni bohaterowie? To para mocno stąpających po ziemi ludzi – Alicja Szymczak, najlepszy na Śląsku profiler i Marcin Langer, szef Śląskiej Grupy Śledczej. Dwójka ta łączy swe siły, by ująć do tej pory nieuchwytnego szaleńca, mordującego młode, atrakcyjne, zielonookie blondynki. Tak rozpoczyna się walka na śmierć i życie pomiędzy zabójcą a tropiącą go grupą.   Panująca ostatnio moda na wprowadzanie postaci profilera do polskich kryminałów wydaje się nie mieć końca. Prekursorką tego trendu jest chya Katarzyna Bonda i jej Sprawa Niny Frank, w której po raz pierwszy pojawia się policyjny psycholog, kreślący portrety psychologiczne sprawców przestępstw. Widać wyraźnie, że ...

Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2012-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z głębi serca  Agnieszka Lingas-Łoniewska umiejętnie łączy różne gatunki literackie w jednej książce. Dzięki temu powstają niesamowite, pełne pasji lektury. Szósty miał być debiutem tej autorki. Z różnych jednakowoż przyczyn tak się nie stało i wcześniej na rynku ukazała się powieść Bez przebaczenia. Czy to znaczy jednak, że Szósty nie jest wart uwagi? Zobaczmy!   Marcin Langer jest trzydziestodwuletnim szefem jednej z sekcji wchodzących w skład Śląskiej Grupy Śledczej i błyskawicznie pnie się po szczeblach kariery. Jedenaście lat wcześniej, zaraz po ukończeniu studiów prawniczych, wstąpił on w szeregi policji i zaczął realizować swoje marzenia. Po bardzo burzliwym i, niestety, niezupełnie szczęśliwym dzieciństwie, oczywistym dla niego było opowiedzenie się właśnie po stronie sprawiedliwości. Od kilku lat Marcin pozostaje w stałym związku z dużo młodszą od siebie dziewczyną - modelką Angelą, nie traktuje jednak tego związku zupełnie poważnie. Jest mu dobrze, ale liczy się tylko i wyłącznie praca. Zdecydowanie za często nasz bohater zapomina o samym sobie. Pewnego dnia, po treningu, znać o sobie dają nawiedzające go ostatnio duszności. Niestety, tym razem atak kończy się tragicznie. Marcin traci przytomność, a podczas upadku fatalnie uderza głową w krawężnik.  Alicja ma dwadzieścia sześć lat i jest szczęśliwie zakochaną policyjną psycholog, która właśnie poślubiła człowieka ...

Opinie o książce - Szósty

Z twórczością 'dilerki emocji' jaką jest określana Agnieszka Lingas-Łoniewska spotkałam się już kilkanaście razy. Były to zarówno powieści obyczajowe jak i thrillery czy kryminały z nutką romansu. Elementem, który niezmiennie zaskakuje jest finał, nigdy nie jest pewne jaki będzie... Dowód? Wydany kilka lat temu "Szósty" doczekał się nowego zakończenia, które zostało dopisane przez autorkę i po drobnych poprawkach całość wydano ponownie, jako "Szósty po latach". Który finał podobał mi się bardziej?

"... życie jest zbyt kruche i ulotne, aby marnować je na nic nie wartą ułudę." *

Inspektor Marcin Langer jest szefem Śląskiej Grupy Śledczej, która zajmuje się najcięższymi przestępstwami. Od kilku lat tkwi w związku z Angelą, jednak nie do końca chce z nią związać swoją przyszłość. Czy ma to związek z powtarzającymi się od lat snami z nieznajomą dziewczyną w roli głównej? Czy Marcin przypomni sobie pewne wydarzenia z przeszłości i powiąże je z tym, co się dzieje?

Gdy na Śląsku dochodzi do trzeciego już porwania zielonookiej blondynki Langer włącza do sprawy przysłaną z centrali profilerkę - Alicję Szymczak. Ich spotkanie jest niezwykle dziwne... Oboje są w szoku, mają wrażenie, iż już się znają... Przeskakują między nimi iskry i sami nie do końca kontrolują emocje. Czy uczucie w pracy, na dodatek w policji ma szansę przetrwać, zwłaszcza że tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą?

Wszystkie odnalezione na Śląsku ofiary były gwałcone, szóstego dnia mordowane a ich ciała były umyte i podrzucane w różne miejsca. Jednak policja nie może trafić na żaden ślad mordercy, któremu z uwagi na okoliczności nadano pseudonim 'Szósty'. Dlaczego tak trudno go schwytać? Czyżby był idealnie przygotowany, by nie wpadli na jego trop? Ile jeszcze kobiet zginie? Co myślały i czuły, gdy leżały w jego kryjówce?

Dowiecie się tego z rozdziałów napisanych z ich perspektywy, zaś fragmenty z punktu widzenia mordercy odkrywają nam jego myśli i powody, dla których prowadzi swoją krucjatę. Teoretycznie autorka 'wskazuje' nam tego mężczyznę, jednym zdaniem podpowiada w jakim środowisku należy go szukać... Ale tak naprawdę wcale nie jest łatwiej, źle typowałam winnego a kolejne analizy poszczególnych osób i odrzucanie ich jako potencjalnych morderców nakręcało moją spiralę dobrej zabawy i poziomu zaintrygowania.

"Przeszłość zawsze nas dopada. Bo tak naprawdę nigdy nas nie opuściła." **

Agnieszka Lingas-Łoniewska jak zawsze świetnie potrafi rozbudzić, opisana historia nie pozwala zasnąć czy odłożyć książki w dowolnym momencie. Bardzo szybko przeczytałam ten kryminał denerwując się pierwotnym zakończeniem... Na szczęście mogłam poznać nowy finał, czyli dopisaną po latach fabułę dotyczącą wydarzeń rozgrywających się szesnaście lat później. Początkowo nie do końca orientowałam się w tym, kto jest kim, bowiem pojawiły się nowe postacie, ale kiedy wszystko zaczęło się łączyć... Odkrywałam przerażającą prawdę, by finalnie otrzymać wisienkę na torcie, czyli bombowe zakończenie!

Właściwie to trzon ten książki opiera się na pracy policji, która robi wszystko, by ująć seryjnego mordercę. Możemy obserwować ich pracę, analizy, poszukiwania baz danych, tworzenie profilu psychologicznego, odwiedzać kolejne miejsca odnalezienia zwłok. Jednak tuż obok, w tle toczy się przecież życie zwykłych ludzi - przyszłych ofiar, policjantów i ich rodzin... Rodzi się miłość, rodzeństwa wspierają się w trudnych chwilach, jedne kobiety marzą o ślubach a inne zostają młodymi wdowami. Szaleństwo w oczach, roziskrzony wzrok, pragnienie... - to ktoś zakochany czy noszący się z zamiarem zamordowania kogoś??

"Każdy w końcu dostanie swój rachunek." ***

Podsumowując - kryminalna historia z 'Szóstym' w roli głównej pokazuje jak bardzo zagmatwane mogą być losy ludzkie, wypełnione żalem, tęsknotą, bólem czy bezsilnością. Jak czasami pojawienie się na naszej ścieżce jednego, niekoniecznie w pełni sił umysłowych, człowieka może pokrzyżować nam plany. Jest to również opowieść o trudnych decyzjach, przeznaczeniu, pragnieniach, uczuciach, rozpaczy i wściekłości - jak przystało na 'dilerkę emocji' Agnieszka Lingas-Łoniewska nie zawiodła. Nie można przestać myśleć o tej książce...

P.S. Zdecydowanie wolę finał z "Szóstego po latach" :)

* A. Lingas-Łoniewska, "Szósty", Replika, Zakrzewo 2012, s. 154
** A. Lingas-Łoniewska, "Szósty po latach", Novae Res, Gdynia 2018, s. 353
*** Tamże, s. 377

Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cudowna pozycja! Jeszcze nie raz do niej wrócę. Wspaniałe połączenie kryminału z opowieścią o miłości. Polecam wszystkim znajomym z całego serca.
Avatar użytkownika - 3x
3x
Przeczytane:2017-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek w 2017 roku,
Szósty to moje kolejne spotkanie z książkami Pani Agnieszki. Szósty to historia kryminalna seryjnego mordercy, którego usiłują wyśledzić policjanci ze specjalnej grupy śledczej, którą dowodzi Marcin Langer, znamy mi już z powieści "Bez przebaczenia". Marcin do współpracy angażuje profilerkę Alicję. Alicję i Michała łączy pewne metafizyczna więź, nadprzyrodzona świadomość iż są sobie przeznaczeni. Znając twórczość autorki romans między głównymi bohaterami był dla mnie oczywisty. Fajnym i zaskakującym elementem fabuły jest to, iż Alicja jest dokładnie w typie zabijanych przez Szóstego kobiet. Kim jest zabójca? Czy uda się go wytropić zanim zabije kolejne kobiety? Czy jedną z nich będzie Alicja? Aby poznać odpowiedzi na te pytania musicie sami sięgnąć po książkę. Książka, jak i większość powieści tej autorki, naładowana jest emocjami. Określenie pani Agnieszki jako "dilerki emocji" jest jak najbardziej na miejscu, tyle, że momentami jak dla mnie jest tego wszystkiego za dużo i jest to na granicy przeładowania i przedobrzenia, dlatego też nie oceniam książki maksymalnie. Sam pomysł na fabułę, na szeroko przedstawioną sferę obyczajową powieści, na romans jest jak najbardziej ok. Tylko ta dawka emocji jest na granicy 'przejedzenia się'.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Przeczytane w 2016,
Kolejna pozycja pani Agnieszki godna polecenia. Książka ta trzyma od początku do końca w napięciu. A czyta się ją jednym tchem.Polecam :)
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna książka tej autorki i nie zawiodłam się. Kryminał - bo grupa śledcza próbuje rozwiązać sprawę seryjnego mordercy zielonookich blondynek Romans - bo inspektor Marcin Langer zakochuje się w profilerce Alicji Szymczak trochę magii - bo to co połączyło głównych bohaterów jest wyjątkowe, nadprzyrodzone Oczywiście polaeam
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Miłość i zbrodnia, tytułowy Szósty jest seryjnym zabójcą, który poluje na zielonookie blondynki. "Mogę. Wszystko mogę. Kiedyś ktoś zniszczył cały mój świat. Stworzyłem go na nowo. Swój. Własny. Jestem bogiem. Mogę wszystko. Daję i odbieram. I zbawiam." Intryga i wątek kryminalny jest ciekawy, jednak romans nie pozostaje daleko w tyle, namiesza w powieści.
Agnieszka Lingas - Łoniewska napisała powieść kryminalną z domieszką romansu. Powołała do życia ciekawych, wielowymiarowych bohaterów i obdarzyła ich pokaźnym bagażem doświadczeń, który nie tylko wpłynął na ich stosunek do świata i ludzi, ale też sprawił, że ich egzystencja daleka była od ideału. Pokazała, że każdy medal ma dwie strony, a to co widoczne gołym okiem to tylko część prawdy. Tak, jestem pod wrażeniem kreacji postaci, która spowodowała, że mój stosunek do nich ewoluował, a nawet wzbudził we mnie sprzeczne odczucia. ,,Szósty" to dobrze skonstruowana, intrygująca, zaskakująca i pełna różnorodnych wrażeń powieść, przy której upływ czasu staje się niezauważalny. Opowieść o cierpieniu i zmaganiu się z duchami przeszłości, które potrafią zdominować życie człowieka. Autorka porusza temat trudny i drażliwy, ale robi to w tak delikatny i smaczny sposób, że czytelnik mimo że nie powinien znajduje w sobie współczucie i zrozumienia dla osoby, która była zdolna do czynów najgorszych.Polecam
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Szósty to pseudonim operacji policyjnej, która ma za zadanie schwytanie psychopatycznego mordercę kobiet. Przewodzi jej Marcin Langer, przystojny policjant, dla którego poza pracą nie ma innego życia. Z uwagi na precyzję, z jaką morderca maskuje wszystkie ślady swoich czynów, a co za tym idzie rozwiązanie zagadki jest bardzo utrudnione, Langer postanawia powołać do zespołu psychologa policyjnego. Wybór pada na najlepszą w tym zawodzie Alicję Szymczak, piękną zielonooką blondynkę, która za sprawą wydarzeń z przeszłości oddana jest pracy w całości. Tych dwoje łączy nie tylko praca, ale pewne zdarzenie sprzed sześciu lat, za sprawą którego nie mogą przejść obok siebie obojętnie. Czy policjantom ze Śląskiej Grupy Śledczej uda się dopaść niebezpiecznego zbrodniarza zanim on pozbawi życia kolejną ofiarę? Kto nią będzie? No i najważniejsze, kim jest sprawca i dlaczego dokonuje tak okrutnych zbrodni na młodych kobietach? Pierwsze wydanie książki mnie ominęło i bardzo się cieszę patrząc na okładkę poprzedniego egzemplarza. Obecna jest dużo bardziej zachęcająca i zdecydowanie lepiej obrazująca to wszystko, co możemy znaleźć tuż za nią. A trafiamy na cały pakiet doznań i emocji. U mnie zaczęło się od zniechęcenia, niestety. Autorka wprowadza nas w świat sił nadprzyrodzonych, a jednocześnie w dość ckliwy romantyzm, którego nie jestem fanką i nie bardzo trafia on do mnie w literaturze, gdyż zwyczajnie nie lubię nierealności w powieściach, a z tym właśnie owa ckliwość mi się kojarzy. Ale na tym moje wrażenia z lektury się nie skończyły, gdyż cały wątek kryminalny jest naprawdę skonstruowany wybornie. Mamy opis pracy grupy śledczej, który powinien przypaść do gustu każdemu, kto lubi kryminały. Sama konstrukcja intrygi poprowadzona jest w książce na bardzo wysokim poziomie, mamiąc czytelnika złudzeniem, że na długo przed zakończeniem wie, kto jest mordercą. Ja sama pięknie wpadłam w tę pułapkę, co spowodowało, że było mi przykro, że na sto stron przed końcem znam nazwisko zbrodniarza. To wszystko razem powoduje, że znów mamy do czynienia z przyciąganiem czytelnika, jakie pani Łoniewska opracowała do perfekcji. Nie sposób nie wspomnieć o osobie samego oprawcy, a raczej jego przemyśleń, które pisarka wprowadza regularnie do książki, będącymi jednocześnie studium nad bardzo skrzywdzonym w przeszłości człowiekiem oraz jego zmaltretowaną psychiką. Zakończenie powieści... Zaskoczenie to chyba nie jest odpowiednie słowo, aby oddać to, co poczułam. Szok połączony z niedowierzaniem będzie lepiej obrazować moje emocje. I jest jeszcze coś, nie do końca oburzenie, ale z pewnością zastanowienie nad ludzkim umysłem, może nad desperacją kobiet, które bardzo chcą kochać i być kochane. Mam nadzieję, że Was zaciekawiłam, bo książkę zdecydowanie warto przeczytać. Jest nietuzinkowa, nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i wciągająca czytelnika zupełnie bez żadnych skrupułów. http://ksiazkapolapkach.eu/

Pani Agnieszka potrafi budować napięcie. Wykreowane przez Nią postaci są wyraziste. Jednak wydarzenia, które są ich udziałem mają nieoczywisty, nieco tajemniczy charater. Psychopata, śledczy, psycholog pomagająca w śledztwie a jednocześnie wytypowana przez mordercę na ostatnią ofiarę. Kto zwycięży?

Chwytliwa, ciekawa historia, wciągająca, jak na kryminał dobrze skomponowana.

Avatar użytkownika - KKS
KKS