Sztorm stulecia

Oryginalny scenariusz Stephena Kinga po raz pierwszy po polsku!
Little Tall, mała wyspa u wybrzeży stanu Maine, przygotowuje się do nadejścia zimowej burzy, którą meteorologowie zapowiadają jako sztorm stulecia. Wraz z pierwszymi płatkami śniegu na wyspie zjawia się Andre Linoge i morduje jedną z najstarszych jej mieszkanek, Marthę Clarendon. Potem spokojnie zasiada w jej fotelu, trzymając zakrwawioną laskę ze srebrną głową wilka... Po aresztowaniu szaleńca horror nie ustaje - śmierć pochłania kolejne ofiary; więzień steruje nią z celi, odgrywając morderczą pantomimę. „Dajcie mi to, czego chcę, a odejdę” - informuje społeczność Little Tall.

Informacje dodatkowe o Sztorm stulecia:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006-04-11
Kategoria: Horror
ISBN: 83-7469-267-7
Tytuł oryginału: The Storm of The Century
Tłumaczenie: Łukasz Praski

Kup książkę Sztorm stulecia

Sztorm stulecia - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

CO ZROBISZ BY PRZETRWAĆ?

Stephen King w swojej karierze wydał ponad pięćdziesiąt powieści, napisał około dwustu opowiadań, stworzył także kilka scenariuszy komiksowych, a także filmowych. „Sztorm stulecia” pierwotnie miał być kolejną książką, ostatecznie jednak powstał jako baza dla telewizyjnego miniserialu. Był jednak dla autora na tyle ważny, że zdecydował się ostatecznie opublikować go w wersji książkowej. Teraz, po latach, pozycja ta znów pojawia się wśród nowości, i dobrze, że tak się dzieje, bo to naprawdę znakomita opowieść, którą czyta się dosłownie jednym tchem.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/10/10/sztorm-stulecia-stephen-king/

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Książka napisana w formie scenariusza wiec troche dziwnie sie ja czyta.Fabula swietna a zakonczenie zaskakujace.Akcja dzieje sie na wyspie gdzie śledzimy losy mieszkańców Little Tall w 1989r.Na wyspie szaleje sztorm i wydawalo by sie ,ze to on zagraza zyciu mieszkancow niestety nie calkiem.Wraz ze sztormem zjawia sie tu tajemniczy pan Linoge ,ktory zaczyna sterowac ich zyciem.Ksiazka jak to u Kinga bywa trzyma w napieciu od pierwszej strony.Czytajac co jakis czas myslalam,ze rozgryzlam zakonczenie ale gdy juz dotarlam do konca kompletnie mnie ono zaskoczyla.Ksiazka jest swietna.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książkę czytałam podczas oglądania filmu, lub obejrzałam film podczas czytania książki, jak kto woli. Moim zdaniem jest to najlepszy sposób na zapoznanie się z nią. Podobał mi się pomysł i o dziwo zakończenie też. Zazwyczaj jest tak, że nie jestem usatysfakcjonowana z zakończenia książek, chocby nie wiadomo jak ciekawą miały fabułę. Tu byłam mile zaskoczona. Ogółem książka zapadająca w pamięc i polecam każdemu, kto woli poeksperymentowac z książkami, gdyż nie codziennie spotyka się taką, napisaną w formie scenariusza ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-05,

Książka rewelacyjna,czyta sie niezwykle lekko-genialny pisarz,równa sie genialna książka!!!

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2020-07-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie jest to zwykła książka Kinga. Jest to oryginalny scenariusz napisany przez autora. Scenariusz do serialu, którego nie oglądałam, lecz po przeczytaniu książki mam ogromną ochotę na serial (ciekawe czy będzie tak dobry).

Niewiele scenariuszy w swoim życiu przeczytałam. Preferuję raczej inny typ literatury. Choć czasem, jak lubię dany film lub serial i wiem, że został wydany scenariusz, to z chęcią go kupuję i czytam.

"Sztorm stulecia" to historia, za którą lubię powieści Stephena Kinga. Dla takich powieści ja go czytam. Dla książek z tajemnicą, grozą. Strasznych ze względu na budowane napięcie i tajemniczość. Stephen King potrafi pisać powieści, które wydobywają lęk nie przez ilość krwi, straszne duchy. Tylko dzięki klimatowi. Klimat jego powieści jest jedyny i niepowtarzalny. Dlatego go lubię i dlatego też, gdy tylko mam okazję, to czytam jego książki.

Na początku dziwnie się czułam, czytają książkę, która ma inną budowę niż reszta powieści autora. Bowiem już od pierwszych stron widać, że to scenariusz. Napisany jak dramat. Trochę skojarzył mi się z czasami szkolnymi i lekturami szkolnymi, w których była taka budowa. Jednak szybko się wciągnęłam w historię, która była niesamowita.

Miejsce akcji: Little Tall. Mała wyspa położona u wybrzeży stanu Maine. Stan Maine mnie nie dziwi. Spodziewałam się go. W większości książek Kinga akcja rozgrywa się w stanie Maine. W stanie, w którym Stephen King się wychował.

Na wyspę nadciąga sztorm stulecia, a wraz z nim pewien mężczyzna. Prawdopodobnie morderca, ale czy na pewno? W miasteczku ludzie przygotowują się na sztorm. Bez morderstwa by się nie obyło, więc jest i ono. W końcu morderca musi kogoś zamordować. ? Od tej chwili zaczyna się akcja.

Tajemniczy mężczyzna jest postacią, o której się nie zapomina. Kojarzy się z innym (a może to ten sam osobnik?) mężczyzną poznanym w innych jego powieściach. On sprawia, że książka dotyka tematów nadprzyrodzonych. Ale gdyby nie inne interesujące postacie, to sam tajemniczy mężczyzna nie sprawiłby, iż od książki nie potrafiłam się oderwać.

Jednym z pytań, które pojawiły się w mojej głowie, po lekturze, było: ,,co zrobiłabym na miejscu mieszkańców wioski?''. Jak postąpiłabym? Myślę, iż autorowi chodziło o to, by przy lekturze zastanowić się, czy potrafiłoby się dokonać trudnego wyboru, aczkolwiek słusznego wyboru? Zresztą, czy był tutaj jakikolwiek właściwy wybór?

Był... zawsze niektóre wybory są właściwe, inne nie. Tak jak i w tym scenariuszu...

"Sztorm stulecia" to wciągająca lektura, od której ciężko jest się oderwać. Fabuła jest interesująca i wciągająca. Zaś budowa książki sprawia, iż jest ona jeszcze lepsza. Dodaje smaczku całości. Wydaje mi się, iż książka w postaci scenariusza sprawiła, że czyta się ją szybko i naprawdę przyjemnie. Pod pewnymi względami inaczej patrzyłam na postacie niż podczas czytania innych powieści. To jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Pozostanie ze mną na długi czas. Wydaje mi się także, iż ta książka sprawiła, że przemyślałam kilka spraw dotyczących mojej duszy (że to tak ujmę). Podczas lektury znalazłam swój ideał. I choć jesteśmy tylko ludźmi popełniającymi błędy to chcę być taka jak jeden, jedyny człowiek z powieści, by móc potem niczego nie żałować...

Avatar użytkownika - kamilorman
Przeczytane:2021-08-24, Ocena: 3, Przeczytałem,
Rose Madder
Stephen King0
Okładka ksiązki - Rose Madder

Pewnego dnia Rosie Daniels decyduje się porzucić swojego męża, przed którym odczuwa paniczny strach, i pod przybranym nazwiskiem rozpocząć nowe...

Cmętarz zwieżąt
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cmętarz zwieżąt

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią...