Tajemnica brakującej głowy

Któż miałby nie stracić głowy w obliczu kryzysu, jeśli nie Samuel Hoenig?
Samuel Hoenig zarabia na życie, odpowiadając na pytania. Ma zespół Aspergera, dzięki któremu żadna potencjalna odpowiedź mu nie umknie. Ostatnio jednak przyszło mu szukać rozwiązania dość nietypowej zagadki: kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State?
Samuel jedzie na miejsce zbrodni w towarzystwie nowej znajomej, pani Washburn. Szybko odkrywa, że oprócz kradzieży doszło tam również do morderstwa. Kolejne wskazówki pojawiają się jedna po drugiej, pozostaje więc tylko pytanie: czy wbrew wszelkim przeciwnościom losu Samuel zdoła wydedukować, kto jest zabójcą?

Błystkotliwa i wartka historia kryminalna.
"Publishers Weekly"

E.J. Copperman jest autorem bestsellerowych historii z serii "Haunted Gusthouse Mysteries". Jeff Cohen napisał "The Asperger Parent" oraz "Guns A' Blazing: How Parents of Children on the Autism Sectrum and Schools Can Work Together Without a Shot Being Fired".

E.J. Copperman to tajemnicza postać, człowiek o tajemniczej sylwetce i tajemnicza sylwetka literacka. Wiadomo o nim, że pochodzi z New Jersey i pisywał dla "New York Timesa", "Entertainment Weekly", "American Baby" i "USA Weekend". Jego pierwsza powieść nosiła tytuł "Night of the Living Deed". W 2011 roku do pierwszego tomu dołączył kolejny, "The Univited Ghost", i w ten sposób seria "Haunted Guesthouse" składała się już z dwóch część.
E.J. pracuje jako reporter, nauczyciel, redaktor prasowy i scenarzysta. Pisze humorystyczne opowieści z zagadką w tle, przyprawione nutką zdarzeń nadprzyrodzony i okraszone sowicie klimatem Jersey.
Niewiele z tego wynika? To zapewne dlatego, że E.J. Copperman to pseudonim znanego pisarza kryminałów, który postanowił wypłynąć na nowe wody i tworzyć zabawne opowieści z wątkami nadprzyrodzonymi. E.J. Copperman zamierza podchodzić do swojego pisarstwa inaczej. Będzie tworzyć inne opowieści i zupełnie nowe postaci. Można więc śmiało powiedzieć, że to nowy pisarz.

Jeff Cohen od 2001 roku zajmuje się dziennikarstwem. Ostatnio pracuje jako reporter miejski w "Hartford Courant". Wraz z żoną, dwiema córkami i domowymi kotami mieszka w Middletown, w stanie Connecticut. Jeff, a właściwie Jeffrey Cohene pisze celowo dowcipne kryminały. Wraz ze swoimi alter ego, E.J. Coppermanem, stworzył też serię opowieści aspergerowskich, których bohaterem jest Samuel Hoenig. Zawodowo zajmuje się pisaniem, odkąd bardzo dawno temu skończył studia. Jego teksty ukazywały się między innymi w "New York Timesie" (były wśród nich wskazówki dotyczące pielęgnacji trawy, uzyskane od człowieka odpowiadającego za stan murawy na Yankee Stadium - i to tym prawdziwym, z dawnych czasów), "USA Weekend", "TV Guide", "Premiere", "Writer's Digest", "American Baby" czy "Hollywood Scriptwriter".

Informacje dodatkowe o Tajemnica brakującej głowy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-03-25
Tytuł oryginału: THE QUESTION OF THE MISSING HEAD #1

Kup książkę Tajemnica brakującej głowy

Tajemnica brakującej głowy - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-07-25,

Samuel zarabia na życie odpowiadając na pytania.
Ma zespół Aspergera. Jest zwariowany jak Monk i dociekliwy jak Poirot.
Co może wyjść z tak wybuchowej mieszanki?
Samuel dostaje nietypowe zlecenie i wyrusza szukać rozwiązania dosyć nietypowej zagadki. Kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State?
Jedzie razem z nową znajomą, panią Washburn.
Po dotarciu na miejsce okazuje się, że brak głowy to tylko początek tego z czym będzie musiał się zmierzyć.
💥💥
Była to bardzo przyjemna lektura. Kryminał o zabarwieniu humorystycznym. Samuel od samego początku skradł moje serce. Jego błyskotliwość, a jednocześnie gapowatosc urzekają. Tok myślenia zrozumiały tylko jemu samemu.
To pierwszy tom z cyklu "Tajemnica Aspergera". Jestem bardzo ciekawa kolejnych przygód naszego "detektywa".

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-04-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Tajemnica brakującej głowy" to ciekawa lektura, która pozwala przy okazji poznać sposób funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.

Gdybyśmy wszyscy wykazali się tylko nieznacznie większą wrażliwością wobec tych, którzy na pierwszy rzut oka się od nas różnią, to zapewne wszystkim żyłoby się lepiej. - te słowa kierują do odbiorcy E.J. Copperman i Jeff Cohen w notce od autorów. Warto o nich pamiętać również po zakończeniu lektury.

Główny bohater - Samuel Hoenig - ma zespół Aspergera. Jedni uważają to za chorobę, inni za pewnego rodzaju dar, który sprawia, że osoba nim "nagrodzona" jest uważnym obserwatorem i analizuje problem niezwykle wnikliwie.
Samuela cechują następujące zachowania:
- czuje duży dyskomfort w zatłoczonych pomieszczeniach,
- gwar głosów odzywających się jednocześnie niekorzystnie wpływa na jego koncentrację i nerwy,
- brak mu naturalnej umiejętności odczytywania ludzkich emocji i zachowań (w tym momencie warto zauważyć, że autorzy niejednokrotnie zwracają uwagę na to, że Samuel przeszedł liczne szkolenia w zakresie kompetencji społecznych, które w znacznym stopniu ułatwiają mu funkcjonowanie w otaczającym go świecie),
- dokładnie analizuje każde słowo (zarówno swoje, jak i cudze),
- interpretuje wypowiedzi dosłownie (chyba, że został wcześniej nauczony, że dane określenie w rozumieniu osób bez spektrum autyzmu oznacza coś innego - bohater wiele zawdzięcza w tym temacie matce, która nieustannie tłumaczy mu wszystkie zachowania i słowa osób, z którymi młody Hoenig spotkał się w ciągu dnia),
- bacznie obserwuje otoczenie i dostrzega szczegóły, na które inni zwykle nie zwracają uwagi,
- ma trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, ale dzięki dokładnej wiedzy na temat swojego "daru" (i zapewne wielu ćwiczeń) potrafi to kontrolować,
- bulwersuje się, gdy coś jest nielogiczne (w podobny sposób reaguje na nieracjonalne zachowania ludzi utrudniających mu osiągnięcie celu),
- czuje się znacznie bezpieczniej w sytuacjach, które może przewidzieć i gruntownie zaplanować.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Polecam ją osobom, które mają ochotę na "lekką" historię detektywistyczną. Można dzięki niej poznać zachowania osób ze spektrum autyzmu, a konkretnie z zespołem Aspergera. Fabuła jest wciągająca i sprawia, że książkę chciałoby się przeczytać całą od razu. Spora ilość występujących bohaterów sprawia, że podczas lektury analizuje się po kolei każdego pod kątem jego związku ze sprawą zaginionej głowy, ale i morderstwa, do którego doszło na terenie Instytutu Krioniki Garden State.

Jeśli o mnie chodzi to trochę rozczarowałam się powodem, dla którego Janet Washburn pojawiła się po raz pierwszy w biurze Samuela "Odpowiedzi na pytania" (jej rola w rozwiązaniu zagadek była ogromna, a przyczyniła się do tego znajomość zachowań osób ze spektrum autyzmu). Brałam pod uwagę kilka możliwości, ale ta przedstawiona w książce - szczególnie w kontekście tego, że Janet była aktualnie osobą bezrobotną - nie bardzo mi pasowała. A może jednak był inny powód... O tym jednak warto rozstrzygnąć samodzielnie - już po przeczytaniu lektury...

Pierwsza publikacja tekstu: nakanapie.pl

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-04-03, Ocena: 4, Przeczytałem,

Czy spotkaliście się kiedyś z określeniem "cozy crime"? Tym, co podobnie jak ja słyszą o tym pierwszy raz postaram się wyjaśnić. Samo słowo "cozy" oznacza ciepły, przytulny. Przytulny kryminał, spytacie? Przecież to się nie trzyma kupy. Otóż cozy crime to po prostu komedia kryminalna, a do tego łagodny kryminał, który polega na tym, że toczy się na poziomie intelektualnym, bez widowiskowych strzelanin, brutalnych opisów morderstw i tortur, bez wulgarnego języka. Odwzorowaniem tego typu literatury w filmie bym serial Detektyw Monk, wymieniony zresztą na okładce książki.
Z Monkiem łączy głównego bohatera książki także jeszcze jedna rzecz. Monk cierpiał na nerwicę natręctw, Samuel Hoenig ma zespół Aspergera. Samuel jest świadomy swoich "ułomności", ale bardzo pilnie stara się z nimi walczyć. Ponieważ sam jest narratorem w książce, często mówi czytelnikowi o tym, z czym ma problem - nie potrafi odczytać emocji innych z mimiki twarzy, różnego rodzaju powiedzenia z języka potocznego rozumie dosłownie "np. ciągnąć kogoś za język", ma swoje rytuały, nie przepada za kontraktem fizycznym czy ma problem z dotykaniem cudzych rzeczy. Ale poza tym, Jego choroba powoduje to, że jest bardzo dociekliwy, ma ogromną wiedzę i nie spocznie póki nie znajdzie odpowiedzi na zadane pytanie. Dlatego też założył Agencję o nazwie "Odpowiedzi na pytania". Nue ma zbyt wielu klientów, ale ta praca daje mu satysfakcję.
Pewnego dnia, zgłasza się do Niego doktor z Instytutu Krioniki, gdzie zamrażane są zwłoki ludzi którzy wierzą, że kiedyś zostaje znalezione lekarstwo na ich chorobę i zostaną ożywieni. Otóż z Instytutu skradziono głowę jednej z "gości", bardzo bogatej kobiety. Głowa musi zostać znaleziona, bowiem przechowywana bez specjalistycznego sprzętu ulegnie uszkodzeniu, a Instytutowi grozi skandal i bankructwo. Samuel podejmuje się rozwiązania zagadki, a pomaga mu poznana dosłownie przed chwilą jedna z Jego klientek. W Instytucie, w pomieszczeniu w którym przechowywane są ciała znalezione znajdują zwłoki jednej z lekarek. Policjant wezwany do prowadzenia śledztwa okazuje się kompletnie nieudolny, bowiem to Jego pierwsza sprawa kryminalna, więc Samuel postanawia pomóc.
Bardzo lubię komedie kryminalne, choć w tym wypadku nie mogę powiedzieć że śmiałam się do rozpuku. Ale jedno można powiedzieć - procesy myślowe, spostrzegawczość i dedukcja Samuela są czymś naprawdę wartym prześledzenia. Jeśli lubicie Monka, ta książka jest dla Was, a nawet jeśli nie, na pewno przy tej lekturze spędzicie kilka miłych godzin.
A jaka jest Wasza ulubiona piosenka Beatlesów? 😉

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Kryminał,

101. E.J.Copperman

i Jeff Cohen

"Tajemnica brakującej głowy".

Kryminał i ... książka edukacyjna w jednym. Główny bohater prowadzący śledztwo ma zespół Aspergera.

Zagadka jest bardzo skomplikowana a rozwiązanie zaskakujące.

Bardzo dobrze się bawiłam i na pewno sięgnę po kolejny tom z serii ?

Polecam ?

Sięgając po tą książkę szykujecie się na to że to zakręcony, nieprzewidywalny, kryminał.

Samuel Hoenig prowadzi biuro, które odpowiada na pytania. Cierpi na zespół Aspergera, dzięki temu każde pytanie dogłębnie analizuje i stara się żeby nic mu nie umknęło.

Pewnego dnia w jego biurze zjawia się właściciel Instytutu zajmującego się zamrażaniem ludzkich ciał po śmierci, ginie głowa. Jest to głowa pewnej "podopiecznej" której rodzina sowicie opłaca "pobyt" ciała w Instytucie. Właściciel tego miejsca pojawia się u Samuela i prosi go o pomoc w znalezieniu głowy. Przy okazji w całą sprawę angażuje się Janet, która przez przypadek znalazła się w biurze Samuela. Kiedy okazuje się że w Instytucie doszło nie tylko do kradzieży głowy lecz także do morderstwa, w sprawę angażuje się policja. Niestety detektyw przydzielony do sprawy, jest tak nieudolny że całe śledztwo opiera się na tym co zdobywa Samuel razem z Janet.

Samuel to postać nietuzinkowa, faktycznie przypomina serialowego detektywa Monka. Nie jest to książka wymagająca, ale przybliża nam przede wszystkim jak działają osoby z zespołem Aspargera, jak funkcjonuje ich umysł, jak bardzo skupiają się na analizowaniu drobnostek, które umknęły by zdrowej osobie. Zakończę książki zaskakuje i do samego końca nie miałam pojęcia kto stoi za kradzieżami tajemniczej głowy.

„TAJEMNICA BRAKUJĄCEJ GŁOWY”

Jeff Cohen E. J. Copperman Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Kochani, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy osoba z zespołem Aspergera jest zdolna do pracy? Jeżeli jesteście ciekawi jak radzi sobie taka osoba, to zapraszam do przeczytania powieści Jeffa Cohena i E.J. Coppermana „Tajemnica brakującej głowy”.
Na wstępie chciałam podziękować autorom za poruszenie trudnego tematu. Niepełnosprawni mogą i chcą pracować. Nie odbierajmy im tej szansy.
Samuel Hoenig stworzył własną firmę „Pytania i Odpowiedzi”. Odpowiada na pytania zadane przez swoich klientów. Czasem są to zabójcze pytania, a czasem błahe. Przez swojego Aspergera potrafi szerzej spojrzeć na pytanie i odpowiedzieć z różnych perspektyw, o których nigdy byśmy nie pomyśleli.
Pewnego razu dostaje trudne zadanie. Musi odpowiedzieć na pytanie: Kto ukradł zamrożoną głowę z Instytutu Krioniki Garden State? Przypadkowa klientka pani Washburn, (która prędzej przyszła do jego firmy by zadać pytanie, ) stała się jego pracowniczką.
Czy obydwoje odnajdą brakującą głowę? W tej książce dostaniecie mnóstwo zwrotów akcji i różnych poszlak. Samuel doskonale radzi sobie w akcji, pomimo natręctw ze strony swojej choroby. Byłam i jestem z niego dumna. Dzięki niemu możemy poznać świat z punktu widzenia chorych z zespołem Aspergera.
Czytając bardzo dobrze się bawiłam. Kibicowałam głównym bohaterom. Drżałam o ich los podczas śledztwa. Nie wszystko szło po ich myśli.
Polecam wszystkim „Tajemnicę brakującej głowy”. Książka jest dla wszystkich – nie ma tutaj ograniczenia wiekowego. Polecam nieszablonowe myślenie Samuela. Może i wam przypadnie do gustu. Jak zwykle zaskoczyło mnie zakończenie.
Samuel mimo choroby spełnił swoje marzenie. Stworzył firmę i pomaga innym ludziom.
Moja ocena 9/10

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Tajemnica brakującej głowy” pióra E.J. Cooperman i Jeffa Cohena to kryminał zaliczany do nurtu cozy crime, co znaczy, że zbrodnia dzieje się gdzieś poza planem wydarzeń powieści, a całość jest lekka, dosyć krótka i przyjemna. Tutaj, prócz lekkiego, zabawnego stylu, powieść wyróżnia coś jeszcze – głównym bohaterem / narratorem powieści, a zarazem całej serii, którą ten tytuł otwiera, jest Samuel Hoening – młody mężczyzna z zespołem Aspergera. Dzięki temu książka ma też całkiem fajny charakter dydaktyczny – przybliża nam sposób myślenia i zachowania osób cierpiących na te zaburzenie. Hoening jest inteligentny, uważny i spostrzegawczy, a jego analityczny umysł pozwala mu na bardzo skuteczne prowadzenie agencji „Odpowiedzi na pytania”. W tym tomie przyjdzie mu mierzyć się z zagadką porwania głowy jednego z tak zwanych gości Instytutu Krioniki. No właśnie - wybór miejsca, poza świetnym, ekscentrycznym detektywem, jest kolejnym wielkim plusem tej historii! Intryga, jak na tak niewielką książeczkę, jest całkiem skompilowana, ale kto jak nie Hoening do sobie z nią radę? :) To świetna lektura na weekend, lekka i relaksująca, polecam!

Tajemnica rzekomego małżonka
E.J Copperman0
Okładka ksiązki - Tajemnica rzekomego małżonka

Zwariowany jak Monk, przenikliwy jak Poirot. Samuel Hoenig, miłośnik baseballu i Beatlesów, postanowił wykorzystać swój niezwykły dar, zespół Aspergera...