Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Za każdym numerem wytatuowanym na przedramieniu, kryje się tajemnica.

Ta wyszła na jaw dopiero 75 lat po Auschwitz.

Czy można być bohaterem i tchórzem zarazem?

Fatalnym mężem i jeszcze gorszym ojcem a jednak zasłużonym patriotą?

Jaka jest najwyższa cena, którą można zapłacić za Polskę?

Stefania Stawowy doświadczyła piekła na własnej skórze. Będąc żoną słynnego partyzanta AK, trafiła za niego do Auschwitz. Zakładniczka i ofiara „męskiej” wojny, sama znalazła się na froncie. Jej wojna to obozowe baraki, place apelowe i kilometry drutów pod napięciem. Głód, selekcja i ciągłe zagrożenie śmiercią. Paniczny strach o dzieci, wyrzuty sumienia i ból.

A jednak przetrwała. Przeszła przez piekło Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg. Przeżyła „marsz śmierci” do Zwodau. Duża w tym zasługa Jürgena – strażnika-esesmana, który jak ona zostawił w domu dwie małe córeczki. To, co ich połączyło, to jeszcze przyjaźń czy już miłość.

Tego nie napisał żaden scenarzysta, tę historię napisało życie.

Tagi: biografie

Kup książkę Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Powieść Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia to ujętę w literacką formę wspomnienia Stefanii Stawowy, żony słynnego partyzanta AK, która „w zastępstwie" za niego trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przeżycia Stefanii, za pośrednictwem i zgodą jej córki Ewy, zostały upublicznione przez Ninę Majewską-Brown, rzucając nowe światło na wydarzenia z czasów II wojny światowej.  Wspomnienia Stefanii są w większości bolesne. Wracając myślą do dawnych lat, z rozrzewnieniem wspomina wzniosłe ideały, tak bardzo charakterystyczne dla wieku młodzieńczego; tęskni do pierwszej miłości; przypomina szczegóły związane z zamążpójściem i radość z przyjścia na świat dzieci. Opowiada o przeprowadzkach, akcjach zbrojnych uwikłanego w partyzantkę męża oraz trudnościach codziennego życia w warunkach wojennych. Opowiada też o tym, co najgorsze – o chwili, gdy ukryty przed gestapowcami Florian, mąż Stefanii, był świadkiem aresztowania żony jako zakładniczki. Nie interweniował, nie ujawnił swojej obecności. Stefania została później wywieziona do więzienia w Częstochowie. Ojciec planował jej wykupienie, jednak przeprowadzony przez partyzantów pod przywództwem Floriana Budniaka zamach unieważnił wcześniejsze ustalenia. Stefania trafiła do Auschwitz. Wspomnienia Stefanii przeplatają się z opisami losów jej dwóch córek – Basi i Ewy (w 1946 roku ...

Opinie o książce - Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia

Literatury o tematyce obozowej jest na rynku wydawniczym całkiem sporo, jednakże najnowsza książka autorstwa Niny Majewskiej – Brown przykuła moją uwagę z dwóch powodów; pierwszym z nich była jej wymowna okładka, a drugim fakt, iż historia ta toczy się częściowo w moim rodzinnym mieście, gdzie główna bohaterka Stefania Stawowy uczęszczała do Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Sióstr Urszulanek.

Historię Stefanii poznajemy dzięki wspomnieniom jednej z jej córek – Ewy. Jak można się więc tego spodziewać jest to książka przepełniona emocjami i całą gamą różnorodnych odczuć i refleksji. Stefania, jako młoda kobieta wychodzi za mąż za Floriana, który głęboko i zazwyczaj nie zważając na bezpieczeństwo swoich najbliższych bardzo mocno angażuje się w działalność partyzancką. W efekcie tych działań jego żona trafia do Auschwitz, jako więzień polityczny zamiast niego.

W brutalną opowieść o obozowym życiu i wszystkich jego realiach wpleciony został również wątek uczuciowy, gdy na drodze Stefanii staje młody Niemiec, Jurgen, który wbrew panującym okolicznościom staje się dla niej ostoją w pełnej strachu, niepewności i bólu rzeczywistości. Ich wspólna historia w sposób ogromnie obrazowy ukazuje, że tak, jak cytując „Medaliony” Zofii Nałkowskiej - "Ludzie ludziom zgotowali ten los" – tak też człowiek może stać się dla drugiego oparciem i pomocą w nawet najbardziej skrajnych okolicznościach i niezależnie od narodowości.

Rzecz jasna nie sposób oceniać, czy też kategoryzować wspomnień, dlatego też historia Stefanii powinna wybrzmieć w każdym potencjalnym odbiorcy według właściwego dla konkretnej jednostki klucza, na który składać się będą własne przeżycia oraz bagaż doświadczeń.

Książka „Tajemnica z Auschwitz” jest swoistym hołdem dla historii życia ogromnie zaradnej i dzielnej kobiety, która na skutek wyborów dokonanych przez męża mimowolnie stała się ofiarą wojennej zawieruchy, co odbiło się również na jej córkach.

Całości opowieści dopełnia wiele fotografii z prywatnego rodzinnego archiwum, co sprawia, że Stefania i jej losy stają się czytelnikowi jeszcze bliższe. I chociaż mamy to szczęście, że większość z nas nigdy nie doświadczyła okrucieństwa wojny i obozów koncentracyjnych (oby tak zostało już na zawsze…) dzięki wspólnej pracy Niny Majewskiej – Brown oraz Ewy Budniak czytelnicy mogą zapoznać się z opowieścią o życiu Stefanii Stawowy.

Na koniec dodam tylko, że Stefania przeżyła obóz, lecz faktem jest, iż do końca swojego życia zmagała się z wieloma dolegliwościami fizycznymi oraz psychiczną traumą, jaka stała się jej udziałem za sprawą dramatycznych przeżyć.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Anka i piekło szczęścia
Nina Majewska-Brown; 0
Okładka ksiązki - Anka i piekło szczęścia

Marzenie o wielkiej miłości stało się dla Anki drogą do emocjonalnego piekła. Nie dość, że zdradziła męża, to nowy ukochany okazał się groźnym stalkerem...