Ostatnia "więźniarka" Auschwitz

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-01-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311160941
Liczba stron: 360
Język oryginału: polski

Ocena: 6 (3 głosów)

Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś jest więźniarką tego miejsca i jego historii.

To niezwykła opowieść o rodzinnych dramatach i przewrotności losu, który połączył miłością więźniarkę obozów na Majdanku, w Ravensbrck i Buchenwaldzie z więźniem Auschwitz, zsyłając ich po wojnie do Birkenau.

Tych dwoje naznaczonych śmiercią ludzi współtworzyło Muzeum Auschwitz-Birkenau, tu urodziły się ich dzieci, tutaj przemieszkali i przepracowali całe życie i tu do dziś mieszka ich córka. Anna stała się ostatnią więźniarką Auschwitz. W wieku czterech lat, towarzysząc mamie, oprowadzała pierwszych zwiedzających. Zaraz po szkole podjęła pracę w muzealnym archiwum i pracuje w nim do dziś. Zna historię Auschwitz najlepiej i wie o nim niemal wszystko, uwięziona w szponach historii obozu.

Tagi: historyczne

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ostatnia "więźniarka" Auschwitz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ostatnia "więźniarka" Auschwitz

Książkę czyta się jak najlepszą powieść- bez wytchnienia. Autorka poraz kolejny mnie zadziwia podejściem do tematu. Tym jak przygotowuje się do kolejnej powieści, tym jak bardzo przybliża nam losy kolejnych swoich bohaterów. Przepiękna i warta przeczytania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-02-17, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Główną bohaterką jest Mimi, młoda kobieta o polskich korzeniach, na stałe mieszkająca we Francji. W sierpniu 1939 roku dziewczyna po raz pierwszy odwiedza Warszawę, spotykając się ze swoją liczną rodziną. Jednak po kilku tygodniach wakacyjnego pobytu w mieście, 1 września Hitler atakuje Polskę, przez co powrót do rodzinnego domu staje się niemożliwy. Mimi, za namową miejscowych dziewcząt, angażuje się w działalność podziemia, niestety wiosną 1941 roku zostaje złapana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. Tam, poniżana i bita, spędza osiemnaście miesięcy, skąd zostaje przewieziona dalej – do KL Majdanek, następnie Ravensbrück, Buchenwald, Mauthausen.

 

W każdym z tych miejsc cudem unika śmierci. Głodzona, poniżana, wycieńczona fizycznie i psychicznie, ma nadzieję, że to piekło w końcu się skończy.

 

Doczekała. Po wojnie spotkała miłość swego życia – Józefa – który przerwał Auschwitz. Pomimo traumatycznych wydarzeń i walki o życie, jaką obydwoje przeszli, w 1946 roku młodzi wrócili do Auschwitz. Ich celem była ochrona terenu dawnego obozu, by w 1947 roku, wraz z innymi współwięźniami, stworzyć Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam Mimi rodziła kolejne dzieci, w tym Annę Marię, która do dziś mieszka na terenie byłego obozu i która podzieliła się z Autorką tą poruszającą opowieścią.

 

Czytając tę powieść, nie sposób nie czuć na własnej skórze tego strachu i bólu, jakie towarzyszyły Mimi. Autorka w realistyczny sposób oddała emocje i zagubienie, towarzyszące początkom wojny, a później brutalność niemieckich oprawców, którzy uważali, że są nadludźmi i mogą decydować o ludzkim losie.

 

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – jakie to prawdziwe na tle powieści Ostatnia więźniarka Auschwitz. Książka pielęgnuje pamięć o tych, którzy walczyli, modlili się o lepsze jutro, by w końcu doczekać się zakończenia wojny i odnaleźć spokój w sercu. By mówić głośno o tym, co działo się za murami obozów.

 

www.zabookowana.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Zakładnicy wolności. Cztery siostry 1925-1945
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Zakładnicy wolności. Cztery siostry 1925-1945

Florentyna i Konstanty Zabierzyńscy dopiero co poznali, czym jest wolność i jak to jest mieszkać w niepodległej ojczyźnie, a już nad ich głowami zbierają...

Notes kuchenny
Nina Majewska-Brown0
Okładka ksiązki - Notes kuchenny

Koniec z karteczkami, wycinkami z gazet i świstkami rozsianymi po wszystkich szafkach w kuchni!  Notes kuchenny to idealny sposób, by nareszcie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy