Tajemnicza historia w Styles

ISBN: 83-7384-331-0
Tytuł oryginału: The Mysterious Affair at Styles
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel

Klasyczny kryminał, w którym pojawia się po raz pierwszy genialny mały Belg - Herkules Poirot. Court, właścicielka rezydencji Styles, umiera otruta. Podejrzenie pada oczywiście na jej świeżo poślubionego, młodszego o dwadzieścia lat męża. Czy takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt proste?

Kup książkę Tajemnicza historia w Styles

Opinie o książce - Tajemnicza historia w Styles

"Nie wolno mieszać uczuć z rozsądkiem."

Dotychczas udało mi się przeczytać tylko cztery książki królowej kryminału, ale dziwnym trafem żadna nie była związana z osławionym Herkulesem Poirotem. Dlatego też tytuł ten wybrałam celowo, ponieważ jest to pierwsza książka, w której pojawia się detektyw. Pierwotna wersja ukazała się w 1920 roku.

Agatha Christie - ur. w 1890, a zm. w 1976 roku. Angielska autorka powieści kryminalnych. Po dzień dzisiejszy jest najbardziej znaną pisarką na świecie. Łącznie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Twórczyni słynnych postaci literackich: Herkulesa Poirota oraz panny Marple.

Akcja rozgrywa się w pewnej posiadłości w Styles, która należy do wdowy Emilii, która powtórnie wyszła za mąż za niejakiego Alfreda Inglethorpa. Jej pasierb - John Cavendish zaprasza do tejże rezydencji starego przyjaciela, weterana wojny, kapitana Hastingsa. Niestety każdy nie cierpi Alfreda i podejrzewa go o to, że liczy tylko na hojny spadek. Ponadto rezydencję zamieszkuje Cynthia Murdoch, która jest protegowaną Emilii, a także brat Johna - Lawrence. Evie Howard nazywana także Eweliną jest natomiast służąca Emilii. Pewnego dnia dochodzi między paniami do ostrzejszej wymiany zdań, a służąca decyduje się opuścić swoją panią. Parę dni później staruszka umiera, jednak nikt nie wierzy w naturalną śmierć. Hastings odnajduje przypadkiem swojego dawnego przyjaciela Herkulesa (nazywanego potocznie małym belgiem), który wkracza do akcji i bacznie wszystko obserwuje, liczy się naprawdę każdy szczegół. Czy faktycznie, któraś z tych osób jest potencjalnym mordercą? Przekonajcie się sami :)

W książkach Agathy Christie mamy do czynienia z okresem wojennym, ale pisarka posiadała taki dar, że bardzo delikatnie zaznaczała tamten czas, wplatając przy tym misterną intrygę. Tak było i w tym przypadku, książkę czyta się płynnie, ciekawie, język stylizowany jest właśnie na tamtejszy czas, można także znaleźć kilka słów, których praktycznie nie używa się w czasach dzisiejszych np. świekra.

Pani Christie przedstawiła intrygę, w której trzeba zwracać uwagę na każdy szczególik, bowiem, w odczuciu czytelnika praktycznie każdy jest podejrzany. Bracia Cavendish mieli powód zamordować macochę, bowiem ich sytuacja materialna nie wyglądała dobrze. Alfred także wzbudza wiele podejrzeń, ale z kolei ma alibi. Zatem, czy w ogóle ktoś zabił?

Co do postaci Poirota to jak najbardziej polubiłam małego, niezgrabnego belga, chociaż podobno sama autorka nie przepadała za jego osobą. Charakteryzuje go dokładność, skrupulatność, a inteligencji też mu nie brakuje. Gdy jego spostrzeżenia okazują się być trafne, nie kryje swojej radości i roztrzepania, co wyglądać może dziwnie, ale przy tym zabawnie.
Niestety można mieć zastrzeżenie co do korekty, bowiem kilka literówek się znalazło. W sumie więcej minusów się nie dopatrzyłam, jak zawsze miło spędziłam czas i z miłą chęcią sięgnę po kolejny kryminał pani Christie.

"Tajemnicza historia w Styles" to bardzo dobry kryminał. Autorka świetne wymusza na czytelniku myślenie, nie pozwalając na błogie lenistwo. Zatem kto czytał, niech powie, czy odgadł mordercę, a kto nie czytał to polecam. W końcu przydomek królowej kryminałów nie narodził się znikąd i do czegoś zobowiązuje.

"Każdy morderca jest zapewne czyimś starym przyjacielem."

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2017-08-21, Ocena: 5, Przeczytałem,

O tym, że kryminały  Agathy Christie są wyjątkowe świadczą recenzje czytelników, a także ciągła dostępność tych książek na polskim rynku wydawniczym.

Kapitan Arthur Hastings pojawia się z zaproszeniem w starej angielskiej posiadłości. Myślał, że po wojnie spotkanie to będzie przebiegało w spokoju. Będzie jednak musiał zmierzyć się z nieprzyjemnościami, które doprowadziły do skandalu. Rodzina jego przyjaciela, Johna Cavendisha, przeżywa wybór co do ponownego zamążpójścia za Alfreda Inglethorpa, który jest bardzo apodyktycznym i nieprzyjemnym mężczyzną. Wszyscy już na samym początku uznali go za kłamcę, który czeka tylko na śmierć starszej żony. Nie trzeba było długo czekać. Odnaleziono ciało Emilii Cavendish. Kapitan Hastings na własną rękę chce rozwiązać sprawę tajemniczego otrucia i z miłym zaskoczeniem spotyka w tej miejscowości swojego starego, zagranicznego przyjaciela - Herculesa Poirot.

Książkę tę zaliczam do jednych z najbardziej udanych, które napisała Christie - i to z kilku powodów. Jest to debiut królowej kryminałów, udany jak na amatora. Jest bardzo dobra! Z całych sił czytelnik stara się rozwiązać zagadkę, lecz z marnym skutkiem. Można się zastanawiać, kto miał najlepszy motyw do popełnienia morderstwa, lecz autorka do końca igra z czytelnikiem. Daje podpuchy a potem uniewinnia człowieka.

Christie nie skupia się tu zbytnio na morderstwie, ale chce pokazać, że wszystko ma swoją prawdę. Człowiek w pierwszym momencie uznany za winnego nie zawsze nim jest. W tej książce możemy dostrzec także drugie dno, jakim są uczucia między bohaterami. Christie w piękny język ubrała nawet najprostsze twierdzenia.

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kolejna książka przeczytana z ciekawości i dlatego że "wypada". Agatha Christie jest w zasadzie matką kryminałów. Nie ma chyba osoby, która chociaż ze słyszenia nie znałaby Herkulesa Poirota czy Panny Marple. "Tajemnicza historia" to moja pierwsza lektura Christie. Historia pisana z perspektywy drugiego Watsona, czyli kapitana Hastingsa, przyjaciela Herkulesa. Stylem przypomina mi książki Doyle'a, jednak wydaje mi się, że historia Christie jest bardziej wciągająca i ciekawa. Rodzinne waśnie i spory rodziny Cavendish doprowadzają do tragedii i sprawiaj, że Poirot i Hastings mają ciężki orzech do zgryzienia. W zasadzie każdy mógł zamordować właścicielkę posiadłości w Styles. Idealnym kandydatem wydaje się nowy mąż, za którym praktycznie nikt nie przepada. Jednak nie tylko on mógł mieć motyw. Co z pasierbami Emilii? John i Lawrence też mieli dobry motyw, by zabić macochę. Pieniądze. A raczej ich brak. Podobnie jak w przypadku opowiadań o Sherlocku, wszystko ma znaczenie, każde słowo, czy gest mogą zdemaskować winnego. A jak zawsze nieomylny Poirot widzi wszystko, niczym Wielki Brat.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Starsza majętna kobieta Emilia Cavendish wyszła za mąż za młodszego od siebie Alfreda Inglethorpa. Zostaje ona otruta. Pierwsze podejrzenia padają na męża. Jednak szybko policja dochodzi do wniosku, że nie ma przeciwko niemu wystarczających dowodów. W sprawę jednak były zamieszane dwie osoby. Pozornie nienawidzące siebie nawzajem. I chyba to jest najbardziej zaskakujące, jeśli chodzi o rozwiązanie zagadki.
Avatar użytkownika - planka1981
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Wigilia wszystkich świętych
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Wigilia wszystkich świętych

"W jakimś szalonym umyśle mogła zrodzić się myśl, że zamordowanie kogoś na przyjęciu w wieczór Hallowe`en to wspaniały pomysł, zupełnie jak z powieści...

Karaibska tajemnica
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Karaibska tajemnica

Panna Marple, dzięki hojności swego kochającego siostrzeńca Raymonda, wypoczywa w luksusowym pensjonacie na jednej z wysp karaibskich. Tak egzotyczne otoczenie...

Wizna
Jacek Komuda