Tego lata w Zawrociu


Tom 1 cyklu Zawrocie
Ocena: 4.95 (22 głosów)
Inne wydania:

Główna bohaterka, Matylda, mieszkająca w miejskim blokowisku, otrzymuje niespodziewanie w spadku po nielubianej i mało znanej babce Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji. Odkrywa w nim lakoniczne zapiski z życia dziadków, które pobudzają jej ciekawość i sprawiają, że czytelnikowi powieść zaczyna się jawić jak układanka. Narratorka, krok po kroku, stara się odsłonić tajemnice przeszłości. Stary dom wciąga Matyldę w swoje dziwne, intrygujące sprawy, wikła w układy rodzinne. W miarę jak poznaje złożone relacje między ludźmi związanymi z dziejami domu w Zawrociu, zmienia się sama i inaczej zaczyna patrzeć na siebie i swoje życie.

Informacje dodatkowe o Tego lata w Zawrociu:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-12-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375068948
Liczba stron: 224
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

więcej

Kup książkę Tego lata w Zawrociu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tego lata w Zawrociu - opinie o książce

Książka dosyć ciężka, ale z wieloma życiowymi mądrościami. Matylda pomimo niechęci do babki angażuje się w historie Zawrocia. Nienawiść prawie całej rodziny w stosunku do Matyldy dodaje opowieści uroku i zaciekawia. Bardzo dobrze, że autorka wprowadziła postać Anny, która uwikłana jest w rodzinne dzieje. Interesującym wątkiem jest też podejście Pawła do Anny i Matyldy, zwłaszcza do Matyldy. Co do głównej bohaterki - sprawia wrażenie nie do końca zdrowej na umyśle przez swoje podejście i historie przez co wzbudza niechęć do siebie. Jeśli chodzi o babkę Aleksandre była to bardzo ciekawa postać, pełna determinacji w dążeniu do calu, ale z drugiej strony wydaje się krucha, zwłaszcza jeśli chodzi o historię z Feliksem. Zastanawia mnie jak rozwinie się dalej historia Zawrocia jak i Fortepianu, który jest taki cenny dla każdego z wyjątkiem Matyldy. Troszkę nużył mnie styl w jakim książka została napisana, ponieważ wole dialogi niż monologi. Trzeba jednak przyznać, że słownictwo jest starannie dobrane przez co cała opowieść nabiera pewnego rodzaju magii. Z całą pewnością historia zaciekawia i każdy kto przeczyta pierwszy tom, sięgnie po następne, żeby zaspokoić swoją ciekawość na temat dalszych losów rodziny i Zawrocia.
Link do opinii
Moja ulubiona książka. Często do niej wracam i nigdy mi się nie nudzi.
Link do opinii
Kiedy umiera nestorka rodu, cały majątek dziedziczy - zupełnie niespodziewanie - jedna z wnuczek, Matylda Malinowska. To tak bardzo zaskoczyło resztę rodziny, że dochodzi do wielu niesnasek. Matylda właściwie nie znała swojej babki - wiele lat wcześniej doszło do konfliktu między babką i matką Matyldy, od tego czasu nie utrzymywały one z soba kontaktów, co za tym idzie - babka nie miała okazji poznać swoich wnuczek (Matylda ma młodszą, przyrodnią siostrę). Wnuczka wprowadza się do domu babki i powoli poznaje przeszłość - babka zostawiła pamiętnik (wcześniej prowadzony przez jej męża). Wprawdzie babka w pozostawionym liście zostawia Matyldzie wolną rękę - jeśli chodzi o los domu - ale Matylda nie ma zamiaru sprzedawać domu. Zaprzyjaźnia się z psami babki (dobermanem i sznaucerką) oraz kocicą, która regularnie odwiedza dom. Poznaje też swojego brata ciotecznego, Pawła, który w domu babki ćwiczył grę na fortepianie (babka wiązała z nim ogromne nadzieje i bardzo chciała, żeby ten wnuk został wybitnym pianistą). Matylda przygląda się z uwagą i zaciekawieniem swojej ciotce Irenie oraz siostrze Pawła, Emilii. Obydwie one mają ogromny żal i do babki, i do jej spadkobierczyni - były pewne, że to któraś z nich odziedziczy majątek Zawrocie. Były tego tak pewne, że ciotka Irena przepisała swój dom Emilii... Dlaczego babka przepisała swój majątek Matyldzie, której właściwie nie znała? Na to pytanie Matylda w końcu znajduje odpowiedź. Ze zdziwieniem też odkryje kilka innych rodzinnych tajemnic - okaże się, że babka chciała ponownie nawiązać kontakt ze swoją córką Krystyną, matką Matyldy - ale ona odtrąciła rękę, wyciągniętą do zgody. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakim się wydawało początkowo. Ba! - nic takie nie jest. Rodzinne piekiełko - skłócone rodzeństwo, apodyktyczna matka, która rujnuje zdrowie psychiczne córki, kłótnie o majątek. Jakie to typowe, czyż nie? Książka jest ciekawa i nieźle się ją czyta. Trochę męczące były ciągłe zapewnienia głównej bohaterki, że to czy tamto w ogóle ją nie interesuje (od razu nabierałam pewności, że jest zupełnie inaczej ;) Sztuczne i napuszone niektóre dialogi też odrobinę mnie raziły.
Link do opinii
Bogata językowo, poetycka, nastrojowa i pełna subtelnie nakreślonych obserwacji powieść,1-sza z rewelacyjnej pięciotomowej sagi rodzinnej. O dziejach rodziny, skrywanych tajemnicach, trudnych relacjach córki i matki oraz siostrzanej rywalizacji, pełnej emocji i niezrozumienia. Czyta się rewelacyjnie, tym bardziej ,że czekają kolejne pasjonujące tomy. Gorąco polecam !
Link do opinii
Avatar użytkownika - agulka
agulka
Przeczytane:2021-03-02, Ocena: 3, Przeczytałem,

Książka, a właściwie książeczka , bo niewielkich rozmiarów zabiera czytelnika w miejsce gdzie czas zupełnie zmienił bieg. To Zawrocie zielony zakątek, który otrzymuje w spadku po swojej babce Matylda. Kim jest Matylda? To młoda kobieta, ale mająca już ogromny bagaż doświadczeń życiowych, a życie niestety jej nie oszczędza. Spadek jest dla niej niezwykłym zaskoczeniem, bo z babką nie łączyło ją zupełnie nic. I ta dziwna relacja jest motywem przewodnim całej książki. Matylda udaje się do starego domu i tam, wśród zastanych pamiątek rozmawia z babką.
Kobieta stara się zrozumieć dlaczego staruszka maiła tak despotyczny charakter, co wpłynęło na oschłość w stosunku do dzieci i wnuków, a zwłaszcza dziewczynek.
Nie jest to książka łatwa w odbiorze, bo składa się właściwie z opisów oraz wewnętrznego monologu Matyldy z babką. Ma jednak w sobie jakąś magię, która nie pozwala porzucić jej w połowie.

       
Link do opinii
Avatar użytkownika - Kolombina
Kolombina
Przeczytane:2019-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wybitna literatura. Cały cykl godny polecenia. Czyta się z wypiekami!

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2019-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Matylda mieszka i pracuje w stolicy. Pewnego dnia otrzymuje w spadku po babci dom w Zawrociu. Decyzja babci jest zaskakująca zarówno dla Malwiny, jak i dla innych krewnych. Jakie będą jej konsekwencje? Jakie tajemnice kryje odziedziczony dom? Czego dowie się Malwina o swoich przodkach i o sobie samej? 

Całość ciepła, mądra i niejednokrotnie zaskakująca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2020-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - CzytajacaMama
CzytajacaMama
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Góra śpiących węży
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Góra śpiących węży

Matylda musi jeszcze raz zmierzyć się z przeszłością i rozwikłać kolejną rodzinną zagadkę. Kim był jej ojciec, który zginął, gdy miała pięć lat...

Kapelusz z zielonymi jaszczurkami
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Kapelusz z zielonymi jaszczurkami

Zbiór opowiadań laureatki konkursu na na współczesną powieść polską.Kilka spośród nich wyróżniono nagrodami.Są to utwory, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy