Tego lata, w Zawrociu

Tom 1 cyklu Zawrocie

"Tego lata, w Zawrociu" to powieść o wyprawie w nieznane i pełną tajemnic przeszłość rodzinną.

Matylda, mieszkanka warszawskiego blokowiska, pracująca na co dzień w teatrze, dostaje niespodziewanie w spadku po mało znanej babce malowniczy dom na prowincji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie inni kandydaci na spadkobierców, choćby dwoje ukochanych wnuków babki. Dlaczego ja? - zastanawia się Matylda.

By odpowiedzieć na to pytanie, musi poznać nie tylko tych, których babka pominęła, ale przede wszystkim osobę, która ją wybrała. Jak to zrobić, gdy widziało się babkę Aleksandrę raz w życiu i ma się wokół siebie same zagadki, te z przeszłości i teraźniejszości?

Czy Matyldzie uda się odgadnąć motywacje ekscentrycznej i niezwykłej kobiety, która podarowała jej Zawrocie, oraz ułożyć się z krewnymi i pokochać dom na prowincji?

Informacje dodatkowe o Tego lata, w Zawrociu:

Tego lata, w Zawrociu - opinie o książce

Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2016-11-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka dosyć ciężka, ale z wieloma życiowymi mądrościami. Matylda pomimo niechęci do babki angażuje się w historie Zawrocia. Nienawiść prawie całej rodziny w stosunku do Matyldy dodaje opowieści uroku i zaciekawia. Bardzo dobrze, że autorka wprowadziła postać Anny, która uwikłana jest w rodzinne dzieje. Interesującym wątkiem jest też podejście Pawła do Anny i Matyldy, zwłaszcza do Matyldy. Co do głównej bohaterki - sprawia wrażenie nie do końca zdrowej na umyśle przez swoje podejście i historie przez co wzbudza niechęć do siebie. Jeśli chodzi o babkę Aleksandre była to bardzo ciekawa postać, pełna determinacji w dążeniu do calu, ale z drugiej strony wydaje się krucha, zwłaszcza jeśli chodzi o historię z Feliksem. Zastanawia mnie jak rozwinie się dalej historia Zawrocia jak i Fortepianu, który jest taki cenny dla każdego z wyjątkiem Matyldy. Troszkę nużył mnie styl w jakim książka została napisana, ponieważ wole dialogi niż monologi. Trzeba jednak przyznać, że słownictwo jest starannie dobrane przez co cała opowieść nabiera pewnego rodzaju magii. Z całą pewnością historia zaciekawia i każdy kto przeczyta pierwszy tom, sięgnie po następne, żeby zaspokoić swoją ciekawość na temat dalszych losów rodziny i Zawrocia.
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam w 2016 r., Mam,
Moja ulubiona książka. Często do niej wracam i nigdy mi się nie nudzi.
Kiedy umiera nestorka rodu, cały majątek dziedziczy - zupełnie niespodziewanie - jedna z wnuczek, Matylda Malinowska. To tak bardzo zaskoczyło resztę rodziny, że dochodzi do wielu niesnasek. Matylda właściwie nie znała swojej babki - wiele lat wcześniej doszło do konfliktu między babką i matką Matyldy, od tego czasu nie utrzymywały one z soba kontaktów, co za tym idzie - babka nie miała okazji poznać swoich wnuczek (Matylda ma młodszą, przyrodnią siostrę). Wnuczka wprowadza się do domu babki i powoli poznaje przeszłość - babka zostawiła pamiętnik (wcześniej prowadzony przez jej męża). Wprawdzie babka w pozostawionym liście zostawia Matyldzie wolną rękę - jeśli chodzi o los domu - ale Matylda nie ma zamiaru sprzedawać domu. Zaprzyjaźnia się z psami babki (dobermanem i sznaucerką) oraz kocicą, która regularnie odwiedza dom. Poznaje też swojego brata ciotecznego, Pawła, który w domu babki ćwiczył grę na fortepianie (babka wiązała z nim ogromne nadzieje i bardzo chciała, żeby ten wnuk został wybitnym pianistą). Matylda przygląda się z uwagą i zaciekawieniem swojej ciotce Irenie oraz siostrze Pawła, Emilii. Obydwie one mają ogromny żal i do babki, i do jej spadkobierczyni - były pewne, że to któraś z nich odziedziczy majątek Zawrocie. Były tego tak pewne, że ciotka Irena przepisała swój dom Emilii... Dlaczego babka przepisała swój majątek Matyldzie, której właściwie nie znała? Na to pytanie Matylda w końcu znajduje odpowiedź. Ze zdziwieniem też odkryje kilka innych rodzinnych tajemnic - okaże się, że babka chciała ponownie nawiązać kontakt ze swoją córką Krystyną, matką Matyldy - ale ona odtrąciła rękę, wyciągniętą do zgody. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakim się wydawało początkowo. Ba! - nic takie nie jest. Rodzinne piekiełko - skłócone rodzeństwo, apodyktyczna matka, która rujnuje zdrowie psychiczne córki, kłótnie o majątek. Jakie to typowe, czyż nie? Książka jest ciekawa i nieźle się ją czyta. Trochę męczące były ciągłe zapewnienia głównej bohaterki, że to czy tamto w ogóle ją nie interesuje (od razu nabierałam pewności, że jest zupełnie inaczej ;) Sztuczne i napuszone niektóre dialogi też odrobinę mnie raziły.
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bogata językowo, poetycka, nastrojowa i pełna subtelnie nakreślonych obserwacji powieść,1-sza z rewelacyjnej pięciotomowej sagi rodzinnej. O dziejach rodziny, skrywanych tajemnicach, trudnych relacjach córki i matki oraz siostrzanej rywalizacji, pełnej emocji i niezrozumienia. Czyta się rewelacyjnie, tym bardziej ,że czekają kolejne pasjonujące tomy. Gorąco polecam !
Avatar użytkownika - agulka
agulka
Przeczytane:2021-03-02, Ocena: 3, Przeczytałem,

Książka, a właściwie książeczka , bo niewielkich rozmiarów zabiera czytelnika w miejsce gdzie czas zupełnie zmienił bieg. To Zawrocie zielony zakątek, który otrzymuje w spadku po swojej babce Matylda. Kim jest Matylda? To młoda kobieta, ale mająca już ogromny bagaż doświadczeń życiowych, a życie niestety jej nie oszczędza. Spadek jest dla niej niezwykłym zaskoczeniem, bo z babką nie łączyło ją zupełnie nic. I ta dziwna relacja jest motywem przewodnim całej książki. Matylda udaje się do starego domu i tam, wśród zastanych pamiątek rozmawia z babką.
Kobieta stara się zrozumieć dlaczego staruszka maiła tak despotyczny charakter, co wpłynęło na oschłość w stosunku do dzieci i wnuków, a zwłaszcza dziewczynek.
Nie jest to książka łatwa w odbiorze, bo składa się właściwie z opisów oraz wewnętrznego monologu Matyldy z babką. Ma jednak w sobie jakąś magię, która nie pozwala porzucić jej w połowie.

Avatar użytkownika - Kolombina
Kolombina
Przeczytane:2019-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Wybitna literatura. Cały cykl godny polecenia. Czyta się z wypiekami!

Matylda mieszka i pracuje w stolicy. Pewnego dnia otrzymuje w spadku po babci dom w Zawrociu. Decyzja babci jest zaskakująca zarówno dla Malwiny, jak i dla innych krewnych. Jakie będą jej konsekwencje? Jakie tajemnice kryje odziedziczony dom? Czego dowie się Malwina o swoich przodkach i o sobie samej?

Całość ciepła, mądra i niejednokrotnie zaskakująca.

Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kapelusz z zielonymi jaszczurkami
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Kapelusz z zielonymi jaszczurkami

Zbiór opowiadań laureatki konkursu na na współczesną powieść polską.Kilka spośród nich wyróżniono nagrodami.Są to utwory, które...

Anna i wodorosty
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Anna i wodorosty

Grupa licealistów wyjeżdża z Polski na obóz wędrowny. Są różni, mają różne problemy, ale wszyscy chcą tego lata przeżyć przygodę...