Trzy trupy

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2020-10-30

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, nie tylko dla kobiet.

Joanna wraca do pracy po dramatycznych wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Prowadząc śledztwo w sprawie zabójcy księgowych, staje oko w oko z demonami przeszłości oraz zaskakującym wyznaniem bliskiej współpracownicy, które jest początkiem lawiny kolejnych kłopotów, niedomówień i tajemnic. Czy ta relacja przetrwa tę próbę?

Małgorzata Podstawna - finansista w międzynarodowych korporacjach, początkujący trener biznesu. W wolnym czasie lubi grać w gry planszowe, czytać książki i oglądać seriale, najchętniej kryminalne. Interesuje się psychologią i coachingiem. "Trzy trupy" to jej debiut powieściowy.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Trzy trupy

Opinie o książce - Trzy trupy

Avatar użytkownika - patss_097
patss_097
Jak na debiut, to całkiem przystępna powieść. Co prawda nie wciągnęła mnie bez reszty, ale czytało się na tyle przyjemnie, żeby bez problemu dotrwać do końca. Z ciekawością będę czekać na kolejne powieści tej autorki. ...
Avatar użytkownika - Moniczkasia
Moniczkasia

„Trzy trupy” to debiut powieściowy z wątkiem kryminalnym napisanym przez Małgorzatę Podstawna.

Główna bohaterka wraca do pracy po dramatycznych wydarzeniach. Czytelnik zacznie mieć wątpliwości czy ten powrót nie jest zbyt szybki, czy da sobie ona radę. Może najpierw trzeba dobrze uporać się ze swoimi osobistymi problemami.

Pierwszego dnia pracy bieg rozpoczyna nowe śledztwo w sprawie o zabójstwo. Im dłużej ekipa głównej bohaterki prowadzi śledztwo tym bardziej staje się ono skomplikowane i nieoczywiste. Ciągle pojawiają się nowe wątki, do tego dochodzi prywatne życie bohaterów co troszkę zmienia sposób myślenia o nich samych.

Sprawa ogólnie jest zagmatwana, wciągająca, nie ma szans przewidzieć jak się to wszystko skończy. Osoby, które są przesłuchiwane nie zawsze mówią prawdę, a często pomijają ważne wątki.

Powieść wciągnęła mnie i w dwa dni ją przeczytałam. Zaskoczył mnie jednak koniec książki, gdyż nie wszystko zostało zapięte na ostatni guzik. Może autorka chce nam dać do zrozumienie, że będzie druga jej cześć.

Avatar użytkownika - paciaczyta
paciaczyta

„Trzy trupy” to debiutancka powieść Małgorzaty Podstawnej. Pewnego dnia właścicielka biura rachunkowego znajduje w nim martwą pracownicę, śledztwo w tej sprawie otrzymuje policjantka, która po dość wstrząsających przeżyciach na służbie dopiero wróciła do pracy.

Sprawa morderstwa jest skomplikowana, z biura zginęły dwa laptopy a na miejscu zbrodni nie ma żadnych śladów, które sugerowałyby włamanie…

Postacie stworzone przez autorkę dają się lubić, są bardzo sympatyczne.

Książka ma wiele niewiadomych, trzyma w napięciu dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko.

Zagadka śmierci księgowej

Biuro rachunkowe mogłoby się wydawać nudnym miejscem – dokumenty księgowe, rozliczenia podatkowe, liczby, za którymi co prawda kryją się pieniądze, ale najczęściej te, które należy zapłacić fiskusowi. A gdyby tak stało się miejscem zbrodni? Czego zabójca może szukać wśród faktur, ksiąg handlowych i deklaracji podatkowych? I czy księgowa jest tylko przypadkową ofiarą, a może to jej gabinet jest przypadkowym miejscem wcześniej zaplanowanego morderstwa?

„Stała w progu, by nie zatrzeć śladów. Słynęła z fotograficznej pamięci wymagającej skupienia. Trzy kroki dzieliły ją od ciała, które przyciągało wzrok. Leżało między biurkiem i drzwiami. Kobieta w średnim wieku wyglądała, jakby spała. Tylko czerwona plama pod jej głową świadczyła o tym, że doszło tu do przestępstwa lub do nieszczęśliwego wypadku” [1].

W zamkniętym biurze rachunkowym, jego właścicielka odnajduje martwą pracownicę. Nie ma śladów włamania, ani rabunku – zniknęły jedynie dwa laptopy. Sprawę zagadkowej śmierci prowadzi Joanna Kral – policjantka, która wraca do pracy po traumatycznych przeżyciach na służbie. I czeka ją absorbujące śledztwo, pełne fałszywych tropów i żmudnych przesłuchań świadków. Wspomagać ją będą zimna perfekcjonistka prokurator Aldona i koleżanka po fachu  - Kinga, wprowadzająca w życie Joanny humor i dystans do pracy.

„Trzy trupy” to debiut Małgorzaty Podstawnej, która jest finansistką w międzynarodowych korporacjach i wielbicielką kryminałów. Te zainteresowania można odczuć w powieści, na pewno zrodzonej się z pasji. Autorka pewnie czuje się w konwencji kryminału i sprawnie konstruuje sieć interesujących zagadek.

Akcja rozpoczyna się niespiesznie, aby po kilkudziesięciu stronach nabierać tempa, a intryga przykuwa uwagę już od początku. Zaciekawienie wzbudzają też postacie i ich życie prywatne, w tym jego wpływ na śledztwo i pracę. Szczególnie główna bohaterka potrafi zainteresować swoim sposobem bycia, ale także irytować, a nawet wzbudzać współczucie w czytelniku. Rozczarować nieco może za to zakończenie książki.

Małgorzata Podstawna tworzy interesujące postacie, które nie są pozbawione rysów psychologicznych. Pisze łatwym i przystępnym językiem, dostosowując styl wypowiedzi poszczególnych bohaterów do ich osobowości i charakteru. Kuleje niestety w „Trzech trupach” przygotowanie merytoryczne i znajomość podstaw polskiej procedury karnej (chociażby nieszczęsny nakaz aresztowania wydawany przez prokuratora [2], czy też sposób prowadzenia śledztwa). Nie ma to jednak wpływu na prawdopodobieństwo samej intrygi, a nawet może zostać niezauważone przez czytelników.

„Trzy trupy” czyta się szybko i z zaciekawieniem, interesujące jest nie tylko rozwiązanie zagadki, ale także życie wewnętrzne bohaterów. To nietuzinkowy debiut, który pozostawia obietnicę, że kolejne powieści autorki będą jeszcze lepsze i godne uwagi.

[1] Małgorzata Podstawna, „Trzy trupy”, Wydawnictwo Poligraf 2020, str. 17.

[2] Tamże, str. 65.