Trzynaście kotów

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7054-119-4

Fascynujący zbiór opowieści o najbardziej tajemniczym stworzeniu na świecie. Horror i groteska, fantasy i science fiction, czołowi polscy autorzy, m.in. Sapkowski, Wolski, Lewandowski, Białołęcka odważyli się przebiec drogę trzynastu czarnym kotom.

Kup książkę Trzynaście kotów

Opinie o książce - Trzynaście kotów

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Trzynaście opowiadań o kotach, które nas zadziwią. Genetyka, psychokineza, tajemne moce to krótki opis tego co czeka w książce. Treść opisuje to niezwykłe zwierzę w sposób tajemniczy, które nie jest zwyczajne jak próbuje to pokazać.
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Zbiór opowiadań kilkunastu autorów, debiutantów jak i uznanych pisarzy. Tematyka kociarska z fantazją nie tylko w tle, momentami pełna grozy.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Dla mnie ciut przy ciężki klimat ale poziom doceniam.
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

„KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE” miała rzec personifikacja śmierci, bohater Świata Dysku sir Terrego Pratchetta.
Są miłe. Są tajemnicze, nigdy do końca nie ułożone i nieprzewidywalne, a przy tym uwodzicielskie, zwinne, szybkie i magiczne – generalizując, oczywiście. Nic dziwnego, że od lat inspirują twórców fantastyki do wplatania ich w swoje historie.

Zebrano zatem trzynaście – wszak tylko tak przewrotna liczba pasowała do tych istot – kocich opowiadań w antologię, która przyciągać ma czytelnika czarnym futrzakiem umieszczonym na okładce i nazwiskiem Andrzeja Sapkowskiego. Czy warto sięgnąć po ten zbiór?

Krótkie historie mają to do siebie, że są krótkie, co ma swoje plusy i minusy. Są świetnym wyborem, kiedy chcemy sięgnąć po coś na chwilę. I rzeczywiście, gdy tak o tym myślę, stwierdzam jedno – opowiadania są trochę jak koty. One też pozwalają nam się głaskać tylko przez określony czas i towarzyszyć sobie podczas swoich kocich podróży na własnych warunkach.

„Trzynaście kotów” to zbiór treści bardzo różnych i dziwnych, a ich poziom jest także nierówny – od świetnego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Złota dolina” w dość przewrotny sposób opisującego losy Alicji z Krainy Czarów, po naprawdę mierny jak na moje subiektywne gusta twór jakim jest „Ale kyno” Piotra Goraja (przepraszam). Reprezentują odmienne gatunki i sposoby pisania. Nie w sposób włożyć ich do jednego wora, tak jak nie w sposób ujarzmić gromady kocurów. Wszystkie łączy jednak (oprócz kotów oczywiście) świat metafizyczny – czy to reprezentowany przez motywy horroru, czy mistycyzm.

Wypadałoby napisać – dobre, niedobre. Nie mogę.

Z całą pewnością jednak stwierdzam, że opowiadania te są warte uwagi, choć nie dla każdego.

Wiele z nich budzi swego rodzaju niepokój i cechuje dość mrocznym klimatem. Uderzają w nuty nostalgiczne, bardzo romantyczne, ale nierzadko smutne. Nie brak w nich brutalności – czy to dosłownej, czy w kontekście surowości świata. Zbiór ten z całą pewnością nie jest dla wrażliwców – uprzedzam, ostrzegam, odradzam. Kto nie zniesie opisów brutalnych morderstw i nieszczęścia – niech nie czyta. Kocie pazurki, choć urocze, potrafią drapać do krwi.

Komu polecam? Tym, których powyższe motywy nie odstraszają, a którzy lubią fantastykę. Nie powiem, czy w antologii się zakochacie, na pewno jednak znajdziecie w niej coś dla siebie i niejeden tytuł skłoni was do refleksji nad naszym postępowaniem wobec zwierząt i siebie nawzajem, a także życiem – i tym kocim, i ludzkim.

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Maladie i inne opowiadania
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Maladie i inne opowiadania

Najlepsze z najlepszych. Barwne i przewrotne. Zbiór zawiera dziesięć opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pisanych w różnych okresach życia i poruszających...

Pani Jeziora
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Pani Jeziora

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę...

Dom marionetek
Natasza Socha