reklama

Trzynaście kotów

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7054-119-4
Liczba stron: 284

Ocena: 4.57 (7 głosów)

Fascynujący zbiór opowieści o najbardziej tajemniczym stworzeniu na świecie. Horror i groteska, fantasy i science fiction, czołowi polscy autorzy, m.in. Sapkowski, Wolski, Lewandowski, Białołęcka odważyli się przebiec drogę trzynastu czarnym kotom.

Kup książkę Trzynaście kotów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Trzynaście kotów

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Trzynaście opowiadań o kotach, które nas zadziwią. Genetyka, psychokineza, tajemne moce to krótki opis tego co czeka w książce. Treść opisuje to niezwykłe zwierzę w sposób tajemniczy, które nie jest zwyczajne jak próbuje to pokazać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Zbiór opowiadań kilkunastu autorów, debiutantów jak i uznanych pisarzy. Tematyka kociarska z fantazją nie tylko w tle, momentami pełna grozy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Dla mnie ciut przy ciężki klimat ale poziom doceniam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

„KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE” miała rzec personifikacja śmierci, bohater Świata Dysku sir Terrego Pratchetta.
Są miłe. Są tajemnicze, nigdy do końca nie ułożone i nieprzewidywalne, a przy tym uwodzicielskie, zwinne, szybkie i magiczne – generalizując, oczywiście. Nic dziwnego, że od lat inspirują twórców fantastyki do wplatania ich w swoje historie.

 

Zebrano zatem trzynaście – wszak tylko tak przewrotna liczba pasowała do tych istot – kocich opowiadań w antologię, która przyciągać ma czytelnika czarnym futrzakiem umieszczonym na okładce i nazwiskiem Andrzeja Sapkowskiego. Czy warto sięgnąć po ten zbiór?

 

Krótkie historie mają to do siebie, że są krótkie, co ma swoje plusy i minusy. Są świetnym wyborem, kiedy chcemy sięgnąć po coś na chwilę. I rzeczywiście, gdy tak o tym myślę, stwierdzam jedno – opowiadania są trochę jak koty. One też pozwalają nam się głaskać tylko przez określony czas i towarzyszyć sobie podczas swoich kocich podróży na własnych warunkach.

 

„Trzynaście kotów” to zbiór treści bardzo różnych i dziwnych, a ich poziom jest także nierówny – od świetnego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Złota dolina” w dość przewrotny sposób opisującego losy Alicji z Krainy Czarów, po naprawdę mierny jak na moje subiektywne gusta twór jakim jest „Ale kyno” Piotra Goraja (przepraszam). Reprezentują odmienne gatunki i sposoby pisania. Nie w sposób włożyć ich do jednego wora, tak jak nie w sposób ujarzmić gromady kocurów. Wszystkie łączy jednak (oprócz kotów oczywiście) świat metafizyczny – czy to reprezentowany przez motywy horroru, czy mistycyzm.

 

Wypadałoby napisać – dobre, niedobre. Nie mogę.

Z całą pewnością jednak stwierdzam, że opowiadania te są warte uwagi, choć nie dla każdego.

Wiele z nich budzi swego rodzaju niepokój i cechuje dość mrocznym klimatem. Uderzają w nuty nostalgiczne, bardzo romantyczne, ale nierzadko smutne. Nie brak w nich brutalności – czy to dosłownej, czy w kontekście surowości świata. Zbiór ten z całą pewnością nie jest dla wrażliwców – uprzedzam, ostrzegam, odradzam. Kto nie zniesie opisów brutalnych morderstw i nieszczęścia – niech nie czyta. Kocie pazurki, choć urocze, potrafią drapać do krwi.

 

Komu polecam? Tym, których powyższe motywy nie odstraszają, a którzy lubią fantastykę. Nie powiem, czy w antologii się zakochacie, na pewno jednak znajdziecie w niej coś dla siebie i niejeden tytuł skłoni was do refleksji nad naszym postępowaniem wobec zwierząt i siebie nawzajem, a także życiem – i tym kocim, i ludzkim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Maladie i inne opowiadania
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Maladie i inne opowiadania

Najlepsze z najlepszych. Barwne i przewrotne. Zbiór zawiera dziesięć opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pisanych w różnych okresach życia i poruszających...

Pani Jeziora
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Pani Jeziora

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy