Trzynaście kotów

Ocena: 4.57 (7 głosów)

Fascynujący zbiór opowieści o najbardziej tajemniczym stworzeniu na świecie. Horror i groteska, fantasy i science fiction, czołowi polscy autorzy, m.in. Sapkowski, Wolski, Lewandowski, Białołęcka odważyli się przebiec drogę trzynastu czarnym kotom.

Informacje dodatkowe o Trzynaście kotów:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7054-119-4
Liczba stron: 284

więcej

Kup książkę Trzynaście kotów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Trzynaście kotów - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Trzynaście opowiadań o kotach, które nas zadziwią. Genetyka, psychokineza, tajemne moce to krótki opis tego co czeka w książce. Treść opisuje to niezwykłe zwierzę w sposób tajemniczy, które nie jest zwyczajne jak próbuje to pokazać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Zbiór opowiadań kilkunastu autorów, debiutantów jak i uznanych pisarzy. Tematyka kociarska z fantazją nie tylko w tle, momentami pełna grozy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Dla mnie ciut przy ciężki klimat ale poziom doceniam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

„KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE” miała rzec personifikacja śmierci, bohater Świata Dysku sir Terrego Pratchetta.
Są miłe. Są tajemnicze, nigdy do końca nie ułożone i nieprzewidywalne, a przy tym uwodzicielskie, zwinne, szybkie i magiczne – generalizując, oczywiście. Nic dziwnego, że od lat inspirują twórców fantastyki do wplatania ich w swoje historie.

 

Zebrano zatem trzynaście – wszak tylko tak przewrotna liczba pasowała do tych istot – kocich opowiadań w antologię, która przyciągać ma czytelnika czarnym futrzakiem umieszczonym na okładce i nazwiskiem Andrzeja Sapkowskiego. Czy warto sięgnąć po ten zbiór?

 

Krótkie historie mają to do siebie, że są krótkie, co ma swoje plusy i minusy. Są świetnym wyborem, kiedy chcemy sięgnąć po coś na chwilę. I rzeczywiście, gdy tak o tym myślę, stwierdzam jedno – opowiadania są trochę jak koty. One też pozwalają nam się głaskać tylko przez określony czas i towarzyszyć sobie podczas swoich kocich podróży na własnych warunkach.

 

„Trzynaście kotów” to zbiór treści bardzo różnych i dziwnych, a ich poziom jest także nierówny – od świetnego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Złota dolina” w dość przewrotny sposób opisującego losy Alicji z Krainy Czarów, po naprawdę mierny jak na moje subiektywne gusta twór jakim jest „Ale kyno” Piotra Goraja (przepraszam). Reprezentują odmienne gatunki i sposoby pisania. Nie w sposób włożyć ich do jednego wora, tak jak nie w sposób ujarzmić gromady kocurów. Wszystkie łączy jednak (oprócz kotów oczywiście) świat metafizyczny – czy to reprezentowany przez motywy horroru, czy mistycyzm.

 

Wypadałoby napisać – dobre, niedobre. Nie mogę.

Z całą pewnością jednak stwierdzam, że opowiadania te są warte uwagi, choć nie dla każdego.

Wiele z nich budzi swego rodzaju niepokój i cechuje dość mrocznym klimatem. Uderzają w nuty nostalgiczne, bardzo romantyczne, ale nierzadko smutne. Nie brak w nich brutalności – czy to dosłownej, czy w kontekście surowości świata. Zbiór ten z całą pewnością nie jest dla wrażliwców – uprzedzam, ostrzegam, odradzam. Kto nie zniesie opisów brutalnych morderstw i nieszczęścia – niech nie czyta. Kocie pazurki, choć urocze, potrafią drapać do krwi.

 

Komu polecam? Tym, których powyższe motywy nie odstraszają, a którzy lubią fantastykę. Nie powiem, czy w antologii się zakochacie, na pewno jednak znajdziecie w niej coś dla siebie i niejeden tytuł skłoni was do refleksji nad naszym postępowaniem wobec zwierząt i siebie nawzajem, a także życiem – i tym kocim, i ludzkim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wieża Jaskółki
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Wieża Jaskółki

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę...

Wiedźmin. Gra wyobraźni
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Wiedźmin. Gra wyobraźni

Czy czytając książki Sapkowskiego choć przez chwilę chciałeś przenieść się do świata Wiedźmina Geralta? Książka ta jest metodą przeniesienia się na Kontynent...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy