Tuf Wędrowiec

Haviland Tuf jest podróżnikiem i rzetelnym, aczkolwiek drobnym międzygwiezdnym kupcem. Dzięki niezwykłemu splotowi zdarzeń staje się właścicielem wiekowego, długiego na wiele mil statku - bazy ziemskiego Inżynierskiego Korpusu Ekologicznego. Zbudowany jako śmiercionośna broń, statek ów chroni sekrety zapomnianej dziedziny nauki. Funkcjonuje wystarczająco sprawnie, aby za pomocą inżynierii genetycznej i technik klonowania produkować dziesiątki tysięcy rozmaitych gatunków roślin i zwierząt - zarówno dobroczynnych, jak i niszczycielskich.

Ekscentryczny, ale zawsze postępujący zgodnie z zasadami etyki, Tuf postanawia zmienić profesję i mianuje się inżynierem ekologiem, używając zasobów statku-bazy do rozwiązywania problemów nękających rozliczne światy.

"George R.R. Martin to prawdziwy literacki derwisz, fascynuje skomplikowanymi psychologicznie postaciami i barwnym językiem, a jego wizjonerskie pomysły fabularne stawiają go w gronie najlepszych pisarzy SF w historii".

"New York Times"

Tuf Wędrowiec - opinie o książce

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-12-30, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo, bardzo klasyczna powieść science-fiction. Prawdziwa gratka dla miłośników fantastyki złotego wieku. Podczas lektury co i rusz przychodziła mi do głowy analogia z "Fundacją" Asimowa. Dlaczego? Po pierwsze, akcja obraca się wokół podobnego konceptu - nowatorskiej gałęzi nauki, która rozwiązuje wszystkie problemy. U Asimova była to psychohistoria, u Martina - ekologia. Po drugie, dość pobieżnie zarysowane postacie. Tytułowy Tuf jest osobowością raczej prostą, aczkolwiek bardzo sympatyczną. Po trzecie, konstrukcja linearna, bez dygresji, retrospekcji czy innych, pobocznych dywagacji. "Tuf" nie wymaga od czytelnika ani nadmiernej koncentracji, ani zbytniej erudycji. Ot, przygoda w czystej postaci. Lektura w sam raz na leniwe popołudnie, po obfitym, świątecznym obiedzie. PS. Wielbiciele "Sagi lodu i ognia" mogą poczuć się rozczarowani. To zupełnie inny typ książki.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Świetna, pełna humoru opowieść o kosmicznym wędrowcu Tufie. Znaleziony na orbicie którejś planety statek z zamierzchłej epoki staje się dla Tufa domem i miejscem pracy - inżynier ekolog, chociaż samouk, sprzedaje potrzebującym rośliny i zwierzęta, wyhodowane z zasobów statku. Jednocześnie mnoży swoje koty, uzyskując egzemplarz odbierający sygnały z mózgu. Bardzo dobre opowiadania, przy których można się zrelaksować i pośmiać, a jednocześnie pomyśleć o naturze ludzkiej, rozwoju i cywilizacji, religiach i obyczajach. Duża różnorodność planet, obfitujących w nieoczekiwane czasem formy życia, uczy tolerancji i skłania do zmiany zapatrywań. Warto przeczytać. (Ocena: 5/6)
Ice Dragon
George R.R. Martin0
Okładka ksiązki - Ice Dragon

Grade 3?5?Seven-year-old Adara was born during the coldest chill of the coldest year ever, a chill that killed her mother during the girl's birth. Ever...

Szalejący dżokerzy
George R.R. Martin0
Okładka ksiązki - Szalejący dżokerzy

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty geniusz zła przywołuje moce ciemności! Ulice Nowego Jorku eksplodowały radością, gdy nadszedł...