reklama

Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3399-7
Liczba stron: 400

Ocena: 5.88 (8 głosów)
Inne wydania:

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł. Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała? Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne. Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy. Tyle słońca to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.

Kup książkę Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Sprawnie napisana biografia Anny Jantar, tragicznie zmarłej artystki. Akurat wcześniej czytałam "Bursztynową dziewczynę" autorstwa Marioli Pryzwan i fakt, że pewne elementy się potarzają wcale mi nie przeszkodziło w lekturze tej książki. Autor opisując życie Anny i jej rodziny nie szuka tanich sensacji, tylko krok po kroku przedstawia dzieciństwo piosenkarki, jak zaczęła się jej przygoda ze śpiewaniem, pojawi się też rozmowa z matką Anny, Panią Haliną. Ze wspomnień wielu osób można wywnioskować, że piosenkarka była osobą bardzo lubianą. Nie tylko ze względu na swój talent, ale dlatego, że zawsze była pomocna, nie wynosiła się w przeciwieństwie do niektórych dzisiejszych artystów.Dodatkowo w książce są przedstawione fotografie artystki z jej różnych okresów życia, autor opisuje także gdzie wokalistka koncertowała. Mnie ta pozycja wciągnęła od początku do końca. Opisane sytuacje mnie wzruszały a czasem wprawiały w dobry humor. Trudno było mi uwierzyć, że artystka o której mowa nie żyje już od 36 lat. Czytając tę książkę odnosi się wrażenie, że ona wciąż jest obecna. Szczególnie poruszyły mnie końcowe rozdziały, kiedy artystka cieszyła się na myśl spotkania z rodziną i niestety nie doczekała tego momentu. Cieszę się, że miałam okazję dowiedzieć się czegoś o artystce. Mogę podpisać się pod słowami Natalii Kukulskiej. Jest to książka, do której chce się wracać i odkrywać ją nowo. Życie Anny Jantar śledzi się jak film, który pokazuje nie tylko utalentowaną artystkę, ale także kobietę ze zwyczajnymi problemami. Książka skłoniła mnie do dalszych poszukiwań i dzięki temu odkryłam kilka nagranych i ciekawych wywiadów z artystką. Myślę, że warto posłuchać. Polecam każdemu. Jest to artystka, której piosenki wciąż cieszą się zainteresowaniem a książka przybliży postać Anny Jantar.
Link do opinii
Avatar użytkownika - WiemTomek
WiemTomek
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Cieszę się, że w końcu powstała taka biografia na jaką zasłużyła ta artystka. Narrator zebrał to, co mógł na jej temat, zadbał by zachować obiektywizm ale przy tym nie uczynić z tego suchego relacjonowania z jej życia. Podobało mi się, że tam gdzie to potrzebne się ujawniał, krótko wyrażając na przykład żal, że nie udało u się już spotkać męża Jantar.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Bardzo ciekawie zostało tu opisane środowisko muzyczne, czas Opola, gdzie pojawiali się Ci najcenniejsi. Jak sobie radzili, jakie to były realia, jak wyglądało koncertowanie za granice. Dodaje to wyrazu tej książce, która umiejscawia Annę Jantar w kontekście, co pozwala ją bardziej zrozumieć. Cieszę się, że nie powstał z tej biografii melodramat, podrasowany by wzbudzać emocje, a rzetelna książka z której wzruszenia same powstają.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Micha
Micha
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zachwyciłam się tą postacią, dopiero teraz zaczęłam zasłuchiwać się w jej piosenki, zobaczyłam co ją zbudowało, kim była, o czym śpiewała. I zrozumiałam zachwyt mamy, która miała okazję jej słuchać na żywo. Faktycznie, fascynująca postać, gwiazda ale taka prawdziwa, nie udawana i sztuczna. Coś w niej było magnetycznego, co właśnie można dojrzeć dzięki tej biografii.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bacha
Bacha
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Anna Jantar jak żywa, pojawia się na licznych zdjęciach, pomiędzy słowami listów pisanych do męża, we wspomnieniach bliskich i w melodiach przywoływanych piosenek. Dzięki temu można ją wręcz wyczuć, zrozumieć i zobaczyć taką jaką była.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Kantyna
Kantyna
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem,
To, że o Annie Jantar wciąż ukazują się jakieś publikacje, biografie itp wcale nie znaczy, ze wszystkie są wiarygodne. Jak potwierdza Natalia Kukulska wiele z nich mija się z prawdą na tyle, że aż ona ich nie akceptuje. Książka Wilka jest według niej akceptowana i dlatego jeśli czytaliście coś wcześniej o Jantar, warto to sobie skonfrontować z ,,Tyle słońca", żeby nie żyć w błędnym myśleniu. Poza tym czyta się lekko i przyjemnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ukomans
ukomans
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Głosami osób, które znały Annę Jantar i tworzyły z nią jej największe przeboje i tak piękne, liryczne polskie pieśni, Wilk napisał opowieść o skarbie polskiej piosenki. Niesamowite anegdoty z jej życia sprawiają, że Jantar staje się nam bliższa, a jej piosenki lepiej zrozumiałe. Należy również wspomnieć o niezwykłej narracji, którą stworzył autor, a która sprawia, że chce się wciąż czytać. Bawiłam się świetnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Furiatana
Furiatana
Przeczytane:2015-06-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo wyczerpująca, szczera, pełna zdjęć, zbudowana na relacjach najbliższych Annie Jantar osób biografia. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak Marcin Wilk ubrał w słowa jej Zycie. Jedna z lepszych jakie czytałam.
Link do opinii
Inne książki autora
Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Intymny portret kobiety pracującej. W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet...

Pokój z widokiem. Lato 1939
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Pokój z widokiem. Lato 1939

Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje