Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Kobieta ze ,,słońcem w głosie". Wyjątkowo opowiedziana historia niezwykłej artystki.

,,Jej otwarta i szczera radość była czymś unikatowym i wprost zaraźliwym. Nie przypadkiem sztandarowym utworem Ani stała się piosenka Tyle słońca w całym mieście. Ania całą sobą niosła aurę słońca", wspomina Halina Frąckowiak.

Kiedy Anna Jantar wychodziła na scenę, rozpromieniała swoim blaskiem wszystkich dookoła. Publiczność ją kochała. Z wzajemnością. Na jej koncerty przychodziły tłumy fanów, a ona czarowała ich swoim wdziękiem. Przyciągała do siebie ludzi.

Pełna pasji i miłości do muzyki. Nawet kiedy wydawać by się mogło, że osiągnęła już wszystko, a jej piosenki zostały docenione w kraju i za granicą, ona wciąż poszukiwała swojej muzycznej drogi.

Dziś dla wielu artystów stanowiłaby wzór do naśladowania: otwarta, serdeczna i towarzyska, a jednocześnie niezwykle pracowita i pełna pokory, konsekwentnie spełniała swoje marzenia.

Marcin Wilk stworzył biografię kompletną, dotarł do tych, którzy znali Annę Jantar najlepiej: jej rodziny, przyjaciół, artystów. Przewertował stosy dokumentów, listów i fotografii. Ale "Tyle słońca" to nie tylko historia Anny Jantar, to również niezwykle barwny obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, na której występowały prawdziwe gwiazdy: Maryla Rodowicz, Irena Jarocka, Halina Frąckowiak.

Informacje dodatkowe o Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-06-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia - opinie o książce

'Nic nie może przecież wiecznie trwać'

Autorem książki Tyle słońca. Anna Jantar jest nie kto inny jak Marcin Wilk. Pewnie niektórzy z Was znają go dzięki publikacji Kwiatkowska. Żarty się skończyły.

Wstęp do książki napisała córka  gwizdy estrady, Natalia Kukulska.

Ubóstwiam twórczość Anny Jantar, a moje ulubione piosenki to:  Baju-Baj proszę pana , Radość najpiękniejszych lat czy  Najtrudniejszy pierwszy krok. Uważam natomiast, że choć rozważania są interesujące, to nie są pozbawione mankamentów, które mogą uwierać. Przede wszystkim zaskakuje uboga bibliografia, zbyt mała liczba publikacji poświęconych tej artystce. Niektóre wątki są ewidentnie niedopracowane.

Wśród minusów publikacji wymienię, niepotrzebne opisy mało istotnych rzeczy. Nie podoba mi się też to, w jaki sposób dziennikarz pisze o swojej bohaterce, skracając dzielący ich dystans: Ania zrobiła to.... Ania powiedziała tamto. Nie dopuszczalne jest to, iż dziennikarz potraktował Annę Jantar jak swoją koleżankę ( sorry, w tej materii jestem konserwatywna). Znajomymi przecież nie byli, choćby ze względów metrykalnych.

Marcin Wilk rozmawiał z najbliższymi Anny Jantar, przejrzał multum dokumentów, prywatnych listów ( w tym ten Jarosława Kukulskiego podczas rzekomego kryzysu w ich małżeństwie) i zdjęć.

Sprawnie napisana biografia Anny Jantar, tragicznie zmarłej artystki. Akurat wcześniej czytałam "Bursztynową dziewczynę" autorstwa Marioli Pryzwan i fakt, że pewne elementy się potarzają wcale mi nie przeszkodziło w lekturze tej książki. Autor opisując życie Anny i jej rodziny nie szuka tanich sensacji, tylko krok po kroku przedstawia dzieciństwo piosenkarki, jak zaczęła się jej przygoda ze śpiewaniem, pojawi się też rozmowa z matką Anny, Panią Haliną. Ze wspomnień wielu osób można wywnioskować, że piosenkarka była osobą bardzo lubianą. Nie tylko ze względu na swój talent, ale dlatego, że zawsze była pomocna, nie wynosiła się w przeciwieństwie do niektórych dzisiejszych artystów.Dodatkowo w książce są przedstawione fotografie artystki z jej różnych okresów życia, autor opisuje także gdzie wokalistka koncertowała. Mnie ta pozycja wciągnęła od początku do końca. Opisane sytuacje mnie wzruszały a czasem wprawiały w dobry humor. Trudno było mi uwierzyć, że artystka o której mowa nie żyje już od 36 lat. Czytając tę książkę odnosi się wrażenie, że ona wciąż jest obecna. Szczególnie poruszyły mnie końcowe rozdziały, kiedy artystka cieszyła się na myśl spotkania z rodziną i niestety nie doczekała tego momentu. Cieszę się, że miałam okazję dowiedzieć się czegoś o artystce. Mogę podpisać się pod słowami Natalii Kukulskiej. Jest to książka, do której chce się wracać i odkrywać ją nowo. Życie Anny Jantar śledzi się jak film, który pokazuje nie tylko utalentowaną artystkę, ale także kobietę ze zwyczajnymi problemami. Książka skłoniła mnie do dalszych poszukiwań i dzięki temu odkryłam kilka nagranych i ciekawych wywiadów z artystką. Myślę, że warto posłuchać. Polecam każdemu. Jest to artystka, której piosenki wciąż cieszą się zainteresowaniem a książka przybliży postać Anny Jantar.
Cieszę się, że w końcu powstała taka biografia na jaką zasłużyła ta artystka. Narrator zebrał to, co mógł na jej temat, zadbał by zachować obiektywizm ale przy tym nie uczynić z tego suchego relacjonowania z jej życia. Podobało mi się, że tam gdzie to potrzebne się ujawniał, krótko wyrażając na przykład żal, że nie udało u się już spotkać męża Jantar.
Bardzo ciekawie zostało tu opisane środowisko muzyczne, czas Opola, gdzie pojawiali się Ci najcenniejsi. Jak sobie radzili, jakie to były realia, jak wyglądało koncertowanie za granice. Dodaje to wyrazu tej książce, która umiejscawia Annę Jantar w kontekście, co pozwala ją bardziej zrozumieć. Cieszę się, że nie powstał z tej biografii melodramat, podrasowany by wzbudzać emocje, a rzetelna książka z której wzruszenia same powstają.
Avatar użytkownika - Micha
Micha
Przeczytane:2015-06-21,
Zachwyciłam się tą postacią, dopiero teraz zaczęłam zasłuchiwać się w jej piosenki, zobaczyłam co ją zbudowało, kim była, o czym śpiewała. I zrozumiałam zachwyt mamy, która miała okazję jej słuchać na żywo. Faktycznie, fascynująca postać, gwiazda ale taka prawdziwa, nie udawana i sztuczna. Coś w niej było magnetycznego, co właśnie można dojrzeć dzięki tej biografii.
Avatar użytkownika - Bacha
Bacha
Przeczytane:2015-06-21,
Anna Jantar jak żywa, pojawia się na licznych zdjęciach, pomiędzy słowami listów pisanych do męża, we wspomnieniach bliskich i w melodiach przywoływanych piosenek. Dzięki temu można ją wręcz wyczuć, zrozumieć i zobaczyć taką jaką była.
To, że o Annie Jantar wciąż ukazują się jakieś publikacje, biografie itp wcale nie znaczy, ze wszystkie są wiarygodne. Jak potwierdza Natalia Kukulska wiele z nich mija się z prawdą na tyle, że aż ona ich nie akceptuje. Książka Wilka jest według niej akceptowana i dlatego jeśli czytaliście coś wcześniej o Jantar, warto to sobie skonfrontować z ,,Tyle słońca", żeby nie żyć w błędnym myśleniu. Poza tym czyta się lekko i przyjemnie.
Głosami osób, które znały Annę Jantar i tworzyły z nią jej największe przeboje i tak piękne, liryczne polskie pieśni, Wilk napisał opowieść o skarbie polskiej piosenki. Niesamowite anegdoty z jej życia sprawiają, że Jantar staje się nam bliższa, a jej piosenki lepiej zrozumiałe. Należy również wspomnieć o niezwykłej narracji, którą stworzył autor, a która sprawia, że chce się wciąż czytać. Bawiłam się świetnie.
Bardzo wyczerpująca, szczera, pełna zdjęć, zbudowana na relacjach najbliższych Annie Jantar osób biografia. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak Marcin Wilk ubrał w słowa jej Zycie. Jedna z lepszych jakie czytałam.
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2022-07-24, Przeczytałam,
Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie

Lepszy gatunek to opowieść o wyjątkowej relacji zwierząt ludzkich z pozaludzkimi - relacji psio-ludzkiej. Ta książka nie jest jednak kolejną ekspercką...

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Marcin Wilk0
Okładka ksiązki - Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Intymny portret kobiety pracującej. W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet...