Ukaż mi prawdę

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2020-03-04
ISBN: 978-83-66332-14-0

Małżeństwo po stracie nastoletniej córki postanawia opuścić Warszawę. Przenoszą się do domu nad jeziorem. Okazuje się, że z domem wiąże się tajemnica.

Idylliczne z pozoru miejsce przynosi pogrążonej w depresji Alicji niespodzianki - nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Dramatyczne zwroty akcji nie zapowiadają upragnionego spokoju.

Co ukrywają mieszkańcy Zalesia? Czy Alicja i Kuba przetrwają kolejny kryzys? Czy uda im się pokonać traumę i rozpocząć nowe życie?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Ukaż mi prawdę

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Trauma związana ze śmiercią najbliższej osoby na zawsze pozostawia ranę w sercu. Trwająca długo żałoba i godzenie się ze stratą są procesami niezwykle trudnymi, z którymi nie zawsze można sobie poradzić. W takim właśnie momencie czytelnicy poznają Alicję i Kubę, głównych bohaterów powieści Ukaż mi prawdę Agnieszki Rusin. Małżeństwo w wyniku śmiertelnej choroby nowotworowej straciło jedyną, nastoletnią córkę. Aby poradzić sobie ze stratą, oddalić myśli i wyrwać się z miejsc, które nieustannie o Klaudii przypominały, Kuba kupił stary dom w Zalesiu. Alicja, choć z wielkimi oporami, przeprowadza się tam z ukochanej Warszawy i zaczyna nowe życie. Początkowo depresja, smutek i nieustanna tęsknota za córką wciąż towarzyszą kobiecie, jednak z biegiem czasu wszystko powoli zaczyna się zmieniać. Nie dzieje się to jednak za sprawą uroczych krajobrazów, pięknego jeziora, które widać z tarasu czy szumu drzew w otaczającym budynek lesie. Walory te, owszem, mają w tym swój udział, jednak tym, co przywraca Alicję do życia, jest tajemnica sprzed lat. Okazuje się, że w dziwnych i niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zniknęła dziewczyna, Nora, która kiedyś mieszkała w domu nad jeziorem. W ich obecnym domu. Ciekawość potęgują mieszkańcy niewielkiego Zalesia, którzy coś przed Alicją ukrywają. Ukaż mi prawdę to powieść obyczajowa z dreszczykiem. Na kartach książki ...

Opinie o książce - Ukaż mi prawdę

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2020-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2020,

Jest to moje pierwsze spotkanie z dorobkiem pisarskim tej autorki i przyznam szczerze, że lektura ta zaciekawiła mnie na tyle, że przeczytałam ją w niespełna trzy dni.

Początkowo spodziewałam się idyllicznej, spokojnej powieści o dramatycznym podłożu, której bohaterowie w ciszy pięknego polskiego lasu dochodzą do siebie. Jednak niespodziewane zwroty akcji zaprzeczają idylli i spokojowi.

Kobieta i mężczyzna, każdy z nich na swój sposób przeżywa tragedię córki, on jednak nie może sobie pozwolić na ciągły płacz i umartwianie się, bo przecież ktoś musi pracować i zarabiać na ich utrzymanie. Ona natomiast ma żal do całego świata o to, że zabrał jej ukochane dziecko.

Jednak wyjazd z zaludnionego, pełnego gwaru miasta może czasami okazać się lekiem, kiedy człowiek znajdzie się sam na sam w analizie własnych myśli, ciszy i spokoju.

Autorka jednak nie pozwala czytelnikowi skupić się tylko na rozpaczy głównej bohaterki. W fabułę wplata wątki grozy, zjawisk paranormalnych i parapsychologicznych i chociaż sceptycznie patrząc na nie i wiedząc, że mogły się zdarzyć tylko w wyobraźni, to w jakiś sposób budują one napięcie.

Wplecione zostały tutaj również wątki kryminalne, które niby powodują, że w domysłach wiadomo kto i co, a jednak wzbudzają pewnego rodzaju ciekawość.

Moją uwagę przyciągnęły jednak dwa wątki, które znalazły się w tej powieści. Jednym z nich jest wątek przyjaźni między kobietami żyjącymi w dość określonej i zamkniętej społeczności wiejskiej, a drugi dotyczący wiary i miłości w związku, który po tragicznych wydarzeniach zaczyna rozsypywać się, bo jedna ze stron nie potrafi sobie z traumą tej tragedii poradzić. Bardzo podobała mi się postać Kuby, który mimo przeciwności stoi murem przy swojej ukochanej żonie, cały czas wierząc w to, że ona otrząśnie się z rozpaczy i „wróci” do niego taka jaką była dawnej.

Przyznam szczerze, że postać Alicji niezbyt przypadła mi do gustu, i chociaż solidaryzowałam się z jej bólem i cierpieniem, to jej zachowanie często aroganckie, często nijakie a czasami wręcz zbyt entuzjastyczne powodowało we mnie pewnego rodzaju irytację.

W tej książce autorka podejmuje się pokazania historii z samego życia, z uwzględnieniem problemów nie tylko tych dnia codziennego. Pięknie pokazuje nie tylko siłę miłości, która nie jest łatwa, ale której nie jest w stanie pokonać nawet ból i strach o drugą osobę. Mamy tutaj również miłość, która dopada człowieka znienacka. Ale jest również pokazana niszczycielska siła zazdrości nienawiści, która nie cofnie się przed niczym nawet przed dokonaniem zbrodni.

To również książka o trudnych relacjach międzyludzkich, jakich w wielu rodzinach można się dopatrzeć. O braku wiary w słowa drugiego człowieka i  zmowie milczenia wobec dziejącej się krzywdy, ale i o wybaczaniu. O traumie dzieciństwa.

Polecam tę książkę nie tylko na ciepłe, letnie wieczory, z którymi kojarzy nam się las, śpiew ptaków i malownicze okolice nad jeziorem. Myślę, że ta książka spodoba się głównie paniom lubiącym powieści obyczajowe kierowane do kobiet, ale zarówno miłośnicy kryminałów jak i zjawisk paranormalnych i grozy znajdą w niej coś dla siebie.

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2020-05-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2020 roku, Obyczajowe,
Avatar użytkownika - MariaAntonina
MariaAntonina
Przeczytane:2020-04-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,

Sięgnełam po tę ksiażkę, aby się odstresować i oderwać. Po kilku pierwszych stronach przebiegł mi jednak po ciele dreszczyk emocji. Zostałam błyskawicznie wciągnięta. Akcja osadzona w mrocznym, ale interesującym miejscu. Świetne opisy które w mig pozwalają się czytelnikom przenieść do lasu i domu nad jeziorem. Każdy z bohaterów ukrywa jakąś prawdę, jakąś historię - nie można się nudzić, bo co krok coś zaskakuje. Jestem pozytywnie zaskoczona i wydaje mi się, że sięgne po jeszcze jakąś książkę autorki.

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot