Ukaż mi prawdę

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2020-03-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66332-14-0
Liczba stron: 304

Ocena: 4 (2 głosów)

Małżeństwo po stracie nastoletniej córki postanawia opuścić Warszawę. Przenoszą się do domu nad jeziorem. Okazuje się, że z domem wiąże się tajemnica.

Idylliczne z pozoru miejsce przynosi pogrążonej w depresji Alicji niespodzianki - nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Dramatyczne zwroty akcji nie zapowiadają upragnionego spokoju.

Co ukrywają mieszkańcy Zalesia? Czy Alicja i Kuba przetrwają kolejny kryzys? Czy uda im się pokonać traumę i rozpocząć nowe życie?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Ukaż mi prawdę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Ukaż mi prawdę

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot
Przeczytane:2020-03-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jestem z domu nad jeziorem, tak sądzę. (s. 13)

Alicja i Kuba przeżywają żałobę po stracie nastoletniej córki. Mężczyzna kupuje dom nad jeziorem, aby pomóc żonie wyjść z depresji, która jest bliska załamania nerwowego. Okazuje się, że nowy dom skrywa tajemnice. Nie jest w nim bezpiecznie. Jego poprzedni właściciele zaginęli bez śladu. Także lasy kryją własne sekrety, łatwo się w nich zgubić. Okoliczni mieszkańcy radzą uważać na siebie. Piękny dom w otoczeniu przyrody, cisza i spokój – idylla. Pozorna. Tu nic nie jest takie, jak się wydaje… Na Alicję czeka wiele niespodzianek.

Na tym odludziu mieszkają sami dziwacy lub samotnicy. (s. 155)

Zalesie to mała wieś. Mieszkańcy skrywają swoje tajemnice i niechętnie je ujawniają. Niektórzy jak sprzedawczyni Teresa, bibliotekarka Kasia czy policjantka Paulina to sympatyczne osoby, z którymi bohaterka nawiązuje bliższą znajomość. Leśniczy Ziemek czy doktor Sadowski bywają niesympatyczni. Była narzeczona leśniczego to furiatka, a żona lekarza to arogancka kobieta. Nie brak nachalnego absztyfikanta, zbuntowanych nastolatek, maltretowanych czy obłudnych kobiet.

Od kiedy tu zamieszkała, spotkało ją wiele dziwnych rzeczy. (s. 178)

Sielskość otoczenia nie gwarantuje spokoju. Wręcz przeciwnie. W życiu Alicji mają miejsce dramatyczne zwroty akcji. Burzą one spokój i podnoszą ciśnienie, zagrażają bezpośrednio życiu. Kuba boi się zostawiać żonę w domu samą, bo przyciąga kłopoty. Jezioro, las, droga do wsi – tu wszędzie czai się niebezpieczeństwo. W domu przestaje być bezpiecznie. Czy Alicja wytrzyma kolejny kryzys? Co ukrywają mieszkańcy wsi?

Miłość nie zawsze jest łatwa. (s. 194)

W tej powieści jednym z ważnych tematów jest choroba nowotworowa i żałoba po stracie dziecka. Alicja w swym cierpieniu jest autentyczna, jej wspomnienia o Klaudii i walce z chorobą poruszają czułą nutę, łezka w oku sama się kręci. Rodzicielstwo i wychowywanie dzieci to wyzwanie. Wybryki nastoletnich córek przysparzają matkom z Zalesia siwych włosów. Okres buntu przybiera różne oblicza, ale matczyna miłość wytrzyma wiele…, o ile taka w ogóle jest. Są w tej powieści bohaterki, które nawet nie starują w konkursie na idealną matkę. Obraz kilku rodzin pokazuje złożoność problemów wychowawczych, trudne relacje na linii matka-córka i sposoby na ich poprawienie. Sidła miłości bywają złudne i obarczone konsekwencjami.

Czasem los prowadzi nas innymi ścieżkami niż te, które sobie zaplanowaliśmy. (s. 183)

Mnogość bohaterów i wątków tworzy wielowymiarową fabułę. Czasami odnosiłam wrażenie, że autorka zbyt wiele tematów umieściła w książce, ale wszystkie ze sobą zgrabnie połączyła w spójną całość. Kilka wątków można by było rozwinąć.

Alicja przechodzi metamorfozę. Z nieszczęśliwej i użalającej się nad sobą kobiety staje się otwarta, pomysłowa, zaangażowana. Autorka do powieści obyczajowej, traktującej o przeplataniu się zdrowia z chorobą, życia ze śmiercią, szczęścia z żałobą, radości ze smutkiem, miłości z zazdrością i zdradą, dorosłości z nastoletniością wplotła pierwiastek spirytystyczny, nadając historii innego wymiaru. Tajemnicza kobieta o niewyraźnej sylwetce pojawia się nagle i znika. Ma ona swój cel. Wątek duszy błąkającej się po śmierci wiąże się z kryminalnym. Zorientowałam się, kto popełnił zbrodnię, ale ciekawiło mnie, jak zostanie rozwiązana sprawa. Los też ma swój plan w pisaniu scenariusza życia bohaterów. Zabiera jedno i daje drugie, wynagradza „straty”, wystawia na próbę i uczy.

Z trzasków gałązek, szelestów, burzy, spotkań ze zwierzyną nie tylko leśną autorka buduje nastrój niepewności i grozy. Nawet za dnia las bywa niebezpieczny, a co dopiero nocą.

Powieść pokazuje niejedną prawdę. Autorka odkrywa je stopniowo, ujawniając tajemnice i dawkując emocje. Porusza trudne i bolesne tematy oraz te lżejszego kalibru. O tym, jak pokonać depresję, jak silne są matki, a jak słabi mężczyźni, jakie problemy potrafią przysporzyć dzieci, ile radości sprawia pasja i dobre towarzystwo, dlaczego dusza kobiety błąka się po lesie oraz czym jest miłość – dowiecie się w trakcie lektury Ukaż mi prawdę.

Link do opinii