Upadek króla Artura

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-11-05
Tytuł oryginału: The Fall of Arthur

Upadek króla Artura to wyjątkowa pozycja Johna Ronalda Reuela Tolkiena, który zdecydował się w niej podejść do kwestii legend arturiańskich, przy okazji wykorzystując swoją wiedzę oraz umiejętności posługiwania się językiem staroangielskim oraz jego charakterystycznym metrum.

Zamorska wyprawa Artura zapewnia mu wiele przygód w pogańskich krainach, gdzie znajdzie się nie tylko w centrum wielkiej bitwy morskiej, ale także weźmie udział w ucieczce. “Upadek króla Artura” został mimo to porzuconym poematem, co nie powinno nas szczególnie dziwić, ponieważ widoczne są dość ścisłe związki z ,,Silmarillionem", historią poprzedzającą słynną trylogię “Władcy Pierścieni”.

Pomimo tego wspomniana opowieść wciąż potrafi zapierać dech w piersiach, co i tak należy docenić wobec tego, że w 1937 roku prace zakończono, a jednocześnie doszło do wydania “Hobbita”, który jakby nie patrzeć rozkochał w sobie fanów.

Kup książkę Upadek króla Artura

Opinie o książce - Upadek króla Artura

Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2018-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

„Upadek króla Artura” przeczytałam dwukrotnie – raz po razie. Wspaniałe w tym wydaniu jest to, że jest ono dwujęzyczne – po lewo znajdziemy oryginalny teksty Tolkiena, a po prawo jego polskie tłumaczenie. Przyznam, że obawiałam się zrozumienia wersji angielskiej, ale przy drugim czytaniu okazało się, że nie miałam z tym wielkiego problemu ;)

Poza samym tekstem poematu wspaniałe są również dodatki. Z ogromną ciekawością zagłębiałam się w komentarze syna Tolkiena, Christophera. Dawało mi to możliwość głębszego wniknięcia w przeczytany wcześniej tekst. Zazwyczaj notatki końcowe czytam tylko jednokrotnie. Tym razem jednak czuję, że będę dość często do nich zaglądać :)

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - nimloth19
nimloth19
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Avatar użytkownika - Calamity_Jean
Calamity_Jean
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, X:Rex quondam, rexque futurus,
Hobbit czyli tam i z powrotem
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien); 0
Okładka ksiązki - Hobbit czyli tam i z powrotem

Hobbit, czyli tam i z powrotem to kolejny wielki sukces J. R.R. Tolkiena, który stworzył znakomity utwór wzbogacony także o kolejną filmową...

Silmarillion
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien); 0
Okładka ksiązki - Silmarillion

Silmarillion był książką, nad którą John Ronald Reuel Tolkien pracował w zasadzie do końca swoich dni. To dzieło zostało dokończone przez jego ukochanego...