W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788375155617
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Ocena: 4.71 (7 głosów)

Pielęgniarki. Kończą trudne studia, dostają niskie pensje. Frustruje je, gdy traktowane są wyłącznie jako pomocnice lekarzy - przecież wykonują ciężką i wymagającą pracę. Często też niewdzięczną, bo pacjenci potrafią dawać w kość. A jednak kochają to, co robią. Czerpią z pracy ogromną satysfakcję i chcą opiekować się chorymi. Pielęgniarstwo to coś więcej niż zawód. Przejdź się z nimi po szpitalnym korytarzu, a dowiesz się, jak naprawdę wygląda ich życie.


Tagi:

Kup książkę W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-05-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„W czepku urodzone” to książka na którą polowałam już od jakiegoś czasu. Dużo śmiesznych momentów, ale też tych prawdziwych i smutnych. Nie wiem czemu, ale najmocniej utkwiły mi w pamięci słowa pielęgniarek o pielęgniarkach. Ich znieczulicy, wywyższaniu się i traktowaniu pacjentów czy młodszych stażem gorzej. Oczywiście nie można wrzucić wszystkich do jednego wora, jednak jest w tym dużo prawdy. Uważam, że nie wszyscy nadają się do tego zawodu. Przez swoje doświadczenia i znajomość pielęgniarek osobiście może nie jestem obiektywna, ale ich życie osobiste często wygląda tak jak opowiedziała Weronika. To smutne. Złość, odreagowywanie frustracji - nie każda z nich umie sobie z tym poradzić. Cierpią na tym pacjenci i rodzina. Nie była to książka „wielkie wow”, ale ja uwielbiam taką tematykę i lubię poznać poglądy z różnych stron 🧐 zawód trudny, wymagający i z ogromną odpowiedzialnością. Szacun!

Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycjamatysniak
patrycjamatysniak
Przeczytane:2019-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

     Weronika Nawara jest pielęgniarką, która próbuje odczarować swój zawód. Fascynują ją ludzie. Jest zakochana w Krakowie, rudych cocher-spanielach, śpiewaniu, zimie, anestezjologii i intensywnej terapii. Prowadzi blog W czepku urodzona.

    Autorka książki od zawsze chciała być pielęgniarką. Ta praca daje jej satysfakcję, choć nie każdy podzielał tę opinię. Większość kolegów i koleżanek wyśmiewała pomysł bycia pielęgniarką. Nigdy się nie poddaje, choć były ciężkie momenty w pracy, których nie żałuje.

         Po krótkim wstępie autorki, są krótkie rozmowy z innymi koleżankami i kolegami po fachu. Opowiadają o swoich doświadczeniach; czym się kierowali w wyborze zawodu; jak wyglądają relacje lekarz-pielęgniarka; dlaczego młode pielęgniarki wyjeżdżają za granicę; jak pracuje się z chorymi;  jakie wymagania zawodowe są oczekiwane od przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy; o dyżurach kiedy umierają pacjenci.

      W czepku urodzone to książka, po której nie będzie nam, już obojętne życie pielęgniarek. Bycie pielęgniarką to trudna praca, gdzie nie zawsze jest doceniona przez pracodawców, jak i pacjentów. Zachowanie rodzin i samych chorych, czasem woła o pomstę do nieba. Długie godziny pracy i ogromna odpowiedzialność za życie pacjenta, nie jest odpowiednio wynagradzana finansowo. Muszą pracować po trzy etaty, aby móc normalnie żyć, albo wyjeżdżają za granicę. Młodzi ludzie w ogóle nie są zainteresowani tym zawodem, bo mało się o nim mówi i nie jest elitarny. Jak dalej tak to będzie wyglądać, nie będzie miał kto się nami zajmować, jak zachorujemy. Bardzo się cieszę, że możemy zobaczyć, jak to wszystko wygląda i mam większy szacunek do pielęgniarek. Jestem z nimi całym sercem.

Link do opinii

Generalnie książka poprzez różne rozmowy fajnie pokazuje różne aspekty tej ciężkiej pracy. Dodatkowo wpływa to na szybkie czytanie i bardzo wciąga. Polecam każdemu i mam nadzieję, że nadejdzie kiedyś chwila kiedy pielęgniarki będą zadowolone ze swojej pracy i nie będą tak przeciążone. Jedyne co mi momentami "przeszkadzało" to tylko porównywanie się do innych grup zawodowych, że mają łatwiej - a każdy przecież zawód ma swoje trudności i nie ma co się porównywać - jednak w takim tonie było tylko kilka wypowiedzi. Podsumowując warto posłuchać różnych głosów pielęgniarek, pracujących na różnych oddziałach. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2020-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Bardzo ciekawa lektura, dzięki niej można dowiedzieć jak właściwie wygląda praca pielęgniarki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2019-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019, przeczytane,

Kup książkę W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Pokaż wszystkie recenzje