We mgle

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2020-07-01
Tytuł oryginału: Thin Air

Zaginieni dzielą się na martwych i na tych, którzy nie chcą zostać znalezieni. A także na tych, którzy nawet nie wiedzą, że zaginęli.

Jessica Shaw, prywatna detektywka, przywykła do anonimowych cynków. Ale ten wprawia ją w osłupienie: na zdjęciu przedstawiającym porwaną dwadzieścia pięć lat temu trzylatkę rozpoznaje... samą siebie. To jednak dopiero początek sekretów. Gdy w poszukiwaniu prawdy o swojej przeszłości Jessica udaje się do mrocznej części Los Angeles, zaskoczona odkrywa, że w noc jej zniknięcia zamordowano jej biologiczną matkę. Zabójca nigdy nie został ujęty, a w toczonym wówczas śledztwie jest wiele niejasności.

Błyskotliwa, bezczelna i nabuzowana adrenaliną - taka jest Jessica Shaw, bohaterka nowej serii, i taki jest debiut Lisy Gray.

Kluczem do rozwiązania zagadki jest Jason Pryce, weteran policji w Los Angeles, którego Jessica pamięta jeszcze z pogrzebu ojca. Co gliniarz z L.A. robił na pogrzebie nieznajomego z drugiego końca kraju?

Tymczasem detektyw Pryce prowadzi śledztwo w sprawie makabrycznego zabójstwa studentki, która dorabiała jako prostytutka. Choć podejrzanych jest wielu, z każdym tropem sprawa komplikuje się coraz bardziej.

Gdy drogi policjanta i młodej detektywki się krzyżują, Jessica odkrywa, że Pryce nie mówi jej wszystkiego o burzliwej historii jej rodziców.

Im bardziej zbliżają się do rozwiązania obu śledztw, tym mgła tajemnic staje się gęstsza. Morderca tylko czeka, aż zgubią drogę.

Kup książkę We mgle

Opinie o książce - We mgle

Avatar użytkownika - martakarnacewicz
martakarnacewicz
"- Nie wszystko na tym świecie jest czarno-białe, Jess. Czasem dobrzy ludzie popełniają błędy. Czasem niewinni trafiają za kratki za coś, czego nie zrobili. A czasem ci naprawdę podli nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny." Prywatna detektyw Jessica Shaw specjalizuje się w odnajdywaniu zaginionych osób, więc przeżywa szok, kiedy na zdjęciu zaginionej przed laty dziewczynki, rozpoznaje samą siebie. "We mgle" to bardzo poprawny thriller/kryminał (osobiście bardziej skłaniam się w stronę kryminału), co w przypadku debiutu dobrze wróży na przyszłość, gdyż jest to dopiero początek serii z panią detektyw. Autorka pomału dozuje nam poszczególne informacje, dzięki czemu powieść trzyma w napięciu i powoduje, że kolejne strony przewracamy automatycznie. Akcję śledzimy z kilku perspektyw, mamy trochę retrospekcji, a oprócz głównego wątku obserwujemy dochodzenie w sprawie zabójstwa młodej kobiety. Tropy się plączą, a podejrzanych jest co raz więcej. "We mgle" to nie jest jakiś mocny thriller, to raczej dobrze napisany kryminał z ciekawą zagadką, w sam raz na jedno popołudnie. Czy zakończenie jest łatwe do przewidzenia? Dla doświadczonego czytelnika może i tak, ale to i tak nie przeszkadza w lekturze. Była tylko jedna rzecz, która mnie strasznie irytowała, a mianowicie tytułowanie głównej bohaterki "detektywką"
Avatar użytkownika - delinquance
delinquance

„We mgle” to thriller, którym byłam zainteresowana już po przeczytaniu pierwszego zdania opisu wydawcy. Jessica Shaw jest prywatną detektywką, która na co dzień zajmuje się trudnymi sprawami. Tym razem dostaje wiadomość, która bezpowrotnie skomplikuje jej życie. Na zdjęciu przedstawiającym porwaną dwadzieścia pięć lat temu trzylatkę rozpoznaje… samą siebie.

Książka należy do tych, które wciągają dosłownie od pierwszej strony. Śledzimy dwie, równolegle prowadzone sprawy. Dzięki temu jest jeszcze bardziej angażująca, ponieważ nie mogłam się doczekać rozwiązania obu z nich. Myślałam o tej historii nawet w momencie, w którym musiałam przerwać czytanie. Najchętniej połknęłabym ją na raz. Na początku byłam trochę zagubiona przez wprowadzenie kilku nowych postaci i ram czasowych, ale później wszystko się rozjaśniło. Mogło to być spowodowane też masą niepotrzebnych szczegółów (np. dotyczących ubioru bohatera). Nie zepsuło mi to jednak radości z czytania. Książka jest dosyć krótka, ale bardzo dużo się w niej dzieje. Właściwie z każdą stroną podobała mi się coraz bardziej. Przede wszystkim była nieprzewidywalna, a to jest dla mnie najważniejsze w powieściach z tego gatunku. W tej historii nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Oceniam na 5/5 gwiazdek. Premiera już 1go lipca, bardzo polecam się zainteresować!

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2020-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Kiedy na początku czerwca przeglądałam zapowiedzi nowości z gatunku literatury sensacyjnej, moją uwagę zwróciło „We mgle”, czyli debiutancka książka Lisy Gray, która premierę będzie mieć 1 lipca. Po zapoznaniu się z opisem fabuły oceniłam ją jako dobrze zapowiadającą się powieść detektywistyczną z intrygującą bohaterką. Byłam niemal całkowicie pewna, że „We mgle” przypadnie mi do gustu, ale nawet nie przypuszczałam, że pierwszy tom serii z Jessicą Shaw aż tak mi się spodoba!

Bardzo lubię historie, w których dochodzenie prowadzą prywatni detektywi lub dziennikarze śledczy. Nic więc dziwnego, że moje zainteresowanie wzbudziła historia Jessiki Shaw, nieustraszonej, niepokornej i bardzo skutecznej prywatnej detektyw, która na co dzień specjalizuje się w odnajdywaniu osób zaginionych. Zaginieni dzielą się na martwych i na tych, którzy nie chcą zostać znalezieni. A także – jak się okazuje – na tych, którzy nawet nie wiedzą, że zaginęli. Szokujące odkrycie Jessiki uświadamia jej, że ona sama należy do tej trzeciej kategorii.

„We mgle” to powieść, którą czyta się jednym tchem. Lisa Gray na kartach swojej powieści jest w stanie pomieścić kilka różnych, niemal równie interesujących wątków: Jessiki poszukującej prawdy o swojej przeszłości i biologicznej rodzinie, zamordowanej przed dwudziestoma pięcioma laty Eleanor Lavelle oraz ofiary popełnionego współcześnie brutalnego morderstwa w jednym z moteli, czyli Amy Ong, studentki prawa karnego parającej się prostytucją. Wszystkie te elementy na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, ale Gray stworzyła wielowymiarową historię, która rozciąga się w czasie, obejmując całe ćwierćwiecze. Odkrywanie prawdy wraz z Jessicą to dla czytelnika, który ma w sobie żyłkę detektywa, prawdziwa przyjemność.

Prócz rozdziałów pisanych z perspektywy różnych bohaterów duże wrażenie zrobiły na mnie również zwroty akcji i szokujące odkrycia. Co kilka rozdziałów autorka rzuca nam bardzo smakowity kąsek w postaci odkrycia kolejnego z elementów układanki, czy to w postaci czyjejś tożsamości, czy to w postaci obecność kogoś na jakimś zdjęciu. W „We mgle” mamy tego całkiem sporo i w dużej mierze to właśnie dzięki takim elementom śledzi się tę historię z rosnącym zainteresowaniem.

Na uznanie zasługuje także kreacja głównej bohaterki. W przypadku serii powieściowych zawsze ogromne znaczenie ma dla mnie postać, która będzie się pojawiać w każdym z tomów. Jeśli już w pierwszym tomie nie polubię się z bohaterem, to niezależnie od tego, jak bardzo interesująca będzie fabuła kolejnych części serii, ten powieściowy cykl jest już u mnie na straconej pozycji. W przypadku detektyw Shaw nie ma takiego ryzyka, ponieważ stworzona przez Lisę Gray bohaterka od razu zyskuje sympatię czytelnika. Jessica jest odważna, wie, czego chce i uparcie dąży do wyznaczonego celu. Jak przystało na osobę działającą nierzadko na granicy prawa, nie boi się ryzyka i zawsze stawia na swoim. Jest niezależna, bystra i ambitna. Gdybym miałam jej coś zarzucić, to pewnie powiedziałabym, że zbyt często zagląda do kieliszka. Tak silna bohaterka z pewnością jest dużą zaletą „We mgle”.

„We mgle” to powieść z gatunku tych, których się nie okłada przed dotarciem do ostatniej kropki. Debiutancki thriller Lisy Gray okazał się miłą odskocznią od psychologicznych thrillerów z gatunku domestic noir, które dominowały ostatnio wśród moich lekturowych wyborów. „We mgle” to powieść, która chociaż jest literackim debiutem, wcale nie nosi jego znamion. Wciągająca fabuła, wyraziste postaci i unosząca się w powietrzu intrygująca woń tajemnicy. Czekam z niecierpliwością na kolejną powieść autorki, a Was gorąco zachęcam do poznania Jessiki Shaw. Nie pożałujecie!

Thrillery są jednym z moich ulubionych gatunków literackich. Dreszczyk emocji i napięcie, które mi towarzyszy podczas ich pochłaniania, to coś co właśnie mnie do nich ciągnie. Czy otrzymałam to tym razem czytając książkę "We mgle"? Niestety muszę szczerze wyznać, że nie do końca. Jak na thriller, a przeczytałam ich już dość sporo, tym razem odniosłam wrażenie, że jest dużo spokojniej, pomimo tego iż akcji było całkiem sporo. Nie oznacza to jednak, że książka mi się nie podobała, gdyż pomysł na fabułę autorka miała świetny, czym wywołała we mnie dużą ciekawość i to właśnie ona towarzyszyła mi podczas poznawania kolejnych tropów na jakie wpadała główna bohaterka. Zostałam wciągnięta w akcję książki, która pomimo tego, że jak już wcześniej wspomniałam była dość spokojna, to jednak toczyła się szybko, z pewnością nie było miejsca na nudę. Plusem jest również to, że do samego końca nie udało mi się zgadnąć kim jest morderca. Zagadką również było dla mnie drugie śledztwo prowadzone przez Prycea. Obstawiałam zupełnie inaczej, aniżeli się finalnie okazało. Tytuł książki idealnie pasuje do jej wnętrza, gdyż podczas jej czytania miałam właśnie wrażenie błądzenia we mgle.
Książkę tę czyta się szybko i z pewnością wzbudza ona ciekawość czytelnika. Nie jest ona jedną z tych, które wywarły na mnie duże wrażenie i nie wywołała też na mnie wielkiego wow, ale mimo to polubiłam jej bohaterów i przyjemnie mi się ją pochłaniało. Nie żałuję poświęconego na nią czasu i twierdzę, że i takie spokojniejsze thrillery też są warte uwagi.

biblioteczkamoni.blogspot.com

W głębi lasu