Wendeta

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2017-09-04
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-65843-05-0
Liczba stron: 368

Tom 1 cyklu Akta Nikki Boyd

Ocena: 5 (3 głosów)

Nikki Boyd jest najlepszą agentką w Oddziale Specjalnym ds. Osób Zaginionych w stanie Tennessee. Nie potrzebuje niczyjej zachęty do wytężonej pracy: zagadka zniknięcia jej własnej siostry, nierozwikłana od dziesięciu lat, stanowi dla niej źródło nieustannej motywacji. Kiedy na miejscu kolejnego przestępstwa odkrywa fotografię uprowadzonej nastolatki, wykonaną przestarzałym typem aparatu marki Polaroid, przeszłość gwałtownie łączy się z teraźniejszością. Im bardziej Nikki zbliża się do porywacza, tym mocniej czuje, że prowadzona sprawa nabiera dla niej osobistego charakteru. Niepostrzeżenie dochodzi do zamiany ról: zamiast prowadzić pościg, agentka Boyd staje się osobą ściganą.

W pierwszej części Archiwów Nikki Boyd Lisa Harris ani na moment nie zwalnia tempa akcji, utrzymując czytelnika w napięciu aż do zaskakującego finału.

Tagi:

Kup książkę Wendeta

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2017-10-10, Przeczytałem,
Nikt nie jest przygotowany na utratę kogoś, kogo kocha Zdarza się, że praca zawodowa, którą mamy przyjemność wykonywać ,nie jest zaplanowanym od młodości, wymarzonym wyborem drogi życiowej. W przypadku Nikki Boyd jest świadomym krokiem, podjętym w pewnym momencie życia pod wpływem własnych traumatycznych przeżyć. Dziesięć lat temu zaginęła Sarah, jej młodsza siostra, a poczucie winy, chęć wyjaśnienia zarówno tej sprawy, jak i podobnych oraz pragnienie pomagania innym sprawiły, że podjęła pracę w Oddziale Specjalnym ds. Osób Zaginionych w stanie Tennessee. Nikki Boyd jest agentką, która kieruje się empatią, zrodzoną z własnego doświadczenia. To coś, co w zależności od sytuacji może pomoc, ale może też przeszkadzać w prowadzeniu spraw. Pozornie błaha informacja o zaginięciu pewnej szesnastolatki przeradza się nie tylko w dramatyczny wyścig z czasem, ale i bolesny powrót do przeszłości. Wiele wskazuje bowiem na to, że porywacz dziewczyny może być Łowcą Aniołków. Człowiekiem, który prawdopodobnie porwał nie tylko siostrę Nikki, ale również wiele innych dziewcząt. Większość z nich prawdopodobnie zamordował, a tylko część ciał udało się odnaleźć. Od lat nie dawał znaku życia. Wydaje się, że nagle powrócił, choć trudno zrozumieć, z jakich przyczyn bawi się z Nikki i jej współpracownikami w kotka i myszkę. Zespół Nikki oraz działających wraz z nią lokalnych ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wendeta

Avatar użytkownika - monikapanek
monikapanek
Przeczytane:,
Nikki Boyd – agentka specjalna – otrzymuje sprawę zaginięcia nastolatki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że z godzinny na godzinę staje się to dla niej kwestią coraz bardziej osobistą. Czy uda się poskromić demony przeszłości? Jaki związek ma ta sprawa z porwaniem jej własnej siostry? Lisa Harris zgrabnie łączy dobrze przemyślany wątek kryminalny ze szczyptą delikatnej powieści obyczajowej. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne części cyklu. ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - kasiaxczyta
kasiaxczyta
Przeczytane:2017-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Więcej recenzji na http://kasiaxczyta.blogspot.com/. Wiecie co uwielbiam w thrillerach? To, że mój mały móżdżek zaczyna śmigać jak szalony, gdy próbuje rozwiązać najbardziej skomplikowane zagadki i połapać się kto jest "tym złym". Kocham to uczucie. Uwielbiam także to, że prawie za każdym razem się mylę - bo kiedy się mylę, to wiem, że to świetna książka i autor nie kieruje się schematami. Jak było tym razem? Nikki Boyd udaje się wraz z przyjacielem Tylerem w góry, by uczcić pamięć Katie. Katie zginęła rok temu w niefortunnym wypadku na łodzi, będąc na wycieczce z mężem i synkiem. Tyler nie był w stanie uratować żony. Bardzo przeżył jej śmierć i jak dotąd nie potrafi pozbyć się poczucia winy, że walcząc zawodowo, by chronić innych, nie był w stanie uchronić ukochanej osoby. Ten dzień jest bardzo trudny dla Nikki. Ociera się o śmierć, po czym dostaje telefon od przełożonego, że w pobliżu zaginęła młoda dziewczyna - Bridget, która przyjechała w góry, by spędzić swoje szesnaste urodziny z bratem i dwoma przyjaciółkami. Mimo, że to dzień wolny, Nikki godzi się zająć sprawą, mając nadzieję, że dziewczyna jedynie zgubiła się w lesie. Nikki to najlepsza agentka w Oddziale Specjalnym ds. Osób Zaginionych w stanie Tennessee. Dlaczego tak jest? Prawdopodobnie dzięki jej uporowi i determinacji, a także zrozumieniu dla rodzin, które muszą zmierzyć się z tą tragedią ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - malgosialegn
malgosialegn
Przeczytane:2018-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co czuje człowiek, któremu ktoś z najbliższej rodziny zaginie? Jak można mu pomóc? W jakiej jest on niemocy? Jak trudno jest pomóc takim osobom. Można je pocieszać, wspierać i liczyć na pomoc profesjonalnych służb.

Nikki Boyd dziesięć lat temu zaginęła siostra Sarah. Miała ją odebrać ze szkoły, spóźniła się kilka minut i po siostrze nie został żaden ślad. Odjechała z obcym mężczyzną ciemnym samochodem – tyle była w stanie ustalić. Nikki rozpoczęła poszukiwania na własną rękę. Jej niemoc i bezradność spowodowała, że podjęła pracę w Oddziale Specjalnym ds. Osób Zaginionych w stanie Tennessee. Przez dziesięć lat jej poszukiwała, sprawdzała każdy otrzymany sygnał, przeanalizowała setki tomów akt spraw osób zaginionych, aby trafić na jakikolwiek ślad. Ale bezskutecznie, aż do czasu, gdy …

„Czasami robi się wszystko, jak należy, ale to i tak nie wystarcza”.

Dziesięć lat później otrzymuje zlecenie poszukiwania zaginionej dziewczyny Bridget, która wyszła na spacer i już nie wróciła. Zostaje postawione na nogi Oddział Specjalny ds. Osób Zaginionych, miejscowa policja i znajomi. Rozpoczynają się poszukiwania, które trwają tylko dwie doby. Ale to co się wydarzy w czasie tych 48 godzin, jest bardzo trudne do wyobrażenia. Czy uda się odnaleźć Bridget, czy podzieli ona los zaginionej siostry Nikki? Cierpliwości, dwie doby i wszystkiego się dowiecie...

„Wendeta” - pierwsza część cyklu Akt Nikki Boyd Lisy Harris - to trzymający w napięciu do ostatniej chwili thriller. Akcja jego toczy się dynamicznie, wartko, bo zaledwie w ciągu 48 godzin – godzin na wagę złota, bo uciekający czas nie jest sprzymierzeńcem w przypadku poszukiwania osób zaginionych. Główna bohaterka tę sprawę traktuje bardzo osobiście, jest bardzo przejęta, przewrażliwiona, wie co oznacza, zaginięcie najbliższej osoby, szuka wspólnego mianownika łączącego sprawę zaginięcia jej siostry i nastolatki. Postawione przed nią zadanie jest próbą odwetu, zrehabilitowania się za sprawę zaginięcia siostry. Nikki obarcza się winą za przeszłość, za to co się stało z jej siostrą, ale przecież ona nie ponosi za to winy. Ale ona uważa inaczej. W pewnym momencie role się odwracają. Nikki zamiast szukać zaginionej, sama staje się poszukiwana, tropiona przez przestępcę, naśladowcę porywacza Sarah i Bridget. Czy dzięki swoim umiejętnościom i sprytowi poradzi sobie z nim? Po lekturze książki będziesz potrafił odpowiedzieć na postawione pytanie.

Przy kreowaniu postaci Tylera i Nikki i krystalizującego się między nimi uczucia, brakuje mi trochę zdecydowania z ich strony, pewności siebie. Podkochują się w sobie, ale żadne z nich głośno tego nie mówi. Obserwują się bacznie i czekają na ruch drugiej strony, boją się uzewnętrzniać swoje uczucia, potrzebują więcej czasu. Liczę, że w kolejnej powieści z cyklu Akta Nikki Boyd wątek ten nabierze większego rozmachu ...

Autorka dość szczegółowo maluje nam obraz psychologiczny Nikki, która wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za wydarzenia sprzed dekady. Obserwujemy jej zmagania z przeszłością, walkę z samą sobą, swoimi emocjami i problemami. Ale też nie została sama z kłopotami. W tych trudnych chwilach niezastąpionym oparciem jest dla nie jej przyjaciel Tyler. On ją wspiera, mobilizuje, dodaje otuchy, i często akceptuje jej wybory i rozwiązania, chociaż nie zawsze się z nimi zgadza.

„Że czasami nie da się zmienić okoliczności, w jakich się znaleźliśmy. Czasami możesz jedynie ze wszystkich sił chwytać się życia i mieć nadzieję, że Bóg przeprowadzi cię przez burzę. On powie ci, którędy uciekać, kiedy indziej zaś zgodzi się wkroczyć wraz z tobą w ogień. Uświadomiłam sobie w końcu, że niezależnie od tego, jak mocno wadzę się z Bogiem, żadne wydarzenie na świecie nie zdoła zmienić Jego natury”.

Lisa Harris stara się pokazać jak niebezpieczne w dzisiejszych czasach są znajomości internetowe. Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie, kto na nas czeka. On oczywiście nam się przedstawia w samych superlatywach, z jak najlepszej strony. Ale rzeczywistość przeważnie bywa rozczarowująca, a często tragiczna. Z powieści tej płynie przestroga zwłaszcza dla ludzi młodych, aby uważali z kim zawierają znajomości wirtualne, mieli ograniczone zaufanie do znajomego po drugiej stronie ekranu.

Czytając tę książkę mimowolnie stajesz się uczestnikiem opisywanych w niej wydarzeń, bierzesz udział w akcjach poszukiwawczych na terenie rezerwatu przyrody, robi ci się gorąco, pot cię oblewa, aż w pewnym momencie musisz otworzyć okno i ochłonąć. Szczegółowość opisów w przypadku tej powieści jest jej walorem. Poznajemy tajniki i metody pracy policji, różnych służb pomocniczych, ze sporym zaskoczeniem, jak to wszystko jest sprawnie zorganizowane, jak każda minuta jest wykorzystana celowo. A miałoby się życzenie, aby wszystkie służby działały tak perfekcyjnie.

Książkę się czyta z zapartym tchem. Fabuła trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej chwili. Rozwiązanie zagadki zaginięć jest zaskakujące. Powiedzenie, że najciemniej jest pod latarnią, w tym przypadku jest zasadne.

Z niecierpliwością czekam na dalszy los bohaterów w kolejnej powieści z tego cyklu.

Polecam z przyjemnością, czas przeznaczony na jej przeczytanie na pewno nie będzie stracony.

Link do opinii
Avatar użytkownika - sloneczko25
sloneczko25
Przeczytane:2018-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zaginiona
Lisa Harris0
Okładka ksiązki - Zaginiona

Agentka specjalna Nikki Boyd nie jest zazwyczaj wzywana w przypadku popełnienia morderstwa; jej domenę stanowią śledztwa w sprawie osób zaginionych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy