Wiedźmikołaj

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2004-09-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7337-829-4
Liczba stron: 312
Tytuł oryginału: Hogfather
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Ilustracje: -

Ocena: 5.19 (21 głosów)

Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm. I jest zbyt spokojnie. Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki... Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego... To prawda, co mówią: Lepiej uważaj...

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Wiedźmikołaj

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Jedna z lepszych książek z serii. Śmieć się rozkręca, polubiłem wreszcie Alberta i Suzan. Kruk z kolei całkiem mnie rozwala. Kiedy byłem redaktorem naczelnym czasopisma Kontury objęliśmy patronatem medialnym polskie wydanie DVD Wiedźmikołaja. Mam jeszcze w domu ze dwa egzemplarze - do tego rozpakowanego wróciłem na święta Strze... Bożego Narodzenia. Fajna pozycja. Zarówno film, jak i książka - polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Nadchodzi Noc Strzeżenia Wiedźm, gdy gruby osobnik w czerwonej szacie przynosi dzieciom prezenty. Tego roku jednak pojawił się problem, bo Wiedźmikołaj zniknął. Jego obowiązki przejął więc Śmierć, którego donośne HO HO HO rozbrzmiewa co i raz fałszywą nutą. Takie zawirowanie rzeczywistości wciąga również Susan, która pracuje jako wyjątkowo skuteczna guwernantka, a pomocą służą jej bóg kaca, Śmierć Szczurów i kruk przejawiający upodobanie do gałek ocznych. Wspólnymi siłami muszą pomóc światu w powrocie we właściwe koleiny, by mogło wzejść słońce. Bardzo dobra powieść bazująca na skomercjalizowanej tradycji, z Mikołajem roznoszącym prezenty i świętach, podczas których ludzie wydają najwięcej pieniędzy na przedmioty zbędne, choć niekiedy upragnione. Wielka feta jest również dobrym momentem dla złodziei i maniaków chcących przejąć rząd nad duszami. Niebagatelną rolę odgrywają tu wierzenia i zabobony, bez których nie byłoby ani współczesnej kultury materialnej, ani nawet kolejnego dnia. To jedna ze smutniejszych powieści Pratchetta, gdzie nawet Śmierć jest bardziej ludzki od żyjących. (Ocena: 5,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-12-06, Ocena: 4, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Książka ta nie ma aż tylu nawiązań do całego cyklu, przez co łatwo ją zrozumieć, a jednocześnie posiada typ humoru charakterystyczny dla Pratchetta. Autorowi udało się także zawrzeć w niej "ciepło wewnetrzne" charakterystyczne dla tej pory roku pomimo opisywanych smutnych / "walecznych" scen. Myślę, że jest to właściwa pozycja dla osoby, która dopiero stanie się - a stanie się z całą pewnością - fanem twórczości Pratchetta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Pantherinae
Pantherinae
Ocena: 6, Czytam,
Książka świetna, szczególnie,że jednym z głównych bohaterów jest tutaj moja ulubiona postać, Śmierć. Widziałam również film na jej podstawie, świetny.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2020-01-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2020,
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2019-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo spodobała mi się ta książka. Ma oryginalną fabułę, a poczucie humoru Pratchetta jest jeszcze bardziej niezwykłe. Nawet w smutnych sytuacjach np. gdy ktoś umiera, autor potrafi rozbawić czytelnika i sprawić, aby osobą czytająca spojrzała na tą sytuację z innej strony niż by się wydawało.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AsiaSobieraj
AsiaSobieraj
Przeczytane:2018-02-15, Przeczytałam,
Inne książki autora
The Shepherd's Crown
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki -  The Shepherd

Deep in the Chalk, something is stirring. The owls and the foxes can sense it, and Tiffany Aching feels it in her boots. An old enemy is gathering strength...

Pomniejsze bóstwa
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Pomniejsze bóstwa

Na swiecie istnieją miliardy bóstw. Roja się gęsto jak ławica śledzi. Większość jest zbyt mała, by je zauważyć i nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje