Wieloryby i ćmy. Dzienniki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308060407
Liczba stron: 288

Ocena: 4 (1 głosów)

Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.

Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.

Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym. "Wieloryby i ćmy" — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.

Kup książkę Wieloryby i ćmy. Dzienniki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wieloryby i ćmy. Dzienniki

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wyznania prowincjusza
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Wyznania prowincjusza

Dla autora tej książki doświadczeniem zródłowym jest utrata śląskiej dumowiny, której powolne osuwanie sie w historyczny niebyt obserwuje z nostalgia,...

Zabawy z bronią, czyli co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien!
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Zabawy z bronią, czyli co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien!

W tradycjach ludów wolnych i bitnych broń jest i symbolem i faktyczną gwarancją pewnej elementarnej wolności i równości tych, którzy ją noszą, i zarazem...

Zobacz wszystkie książki tego autora