Wojna makowa

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2020-02-12

Kiedy jesteś sierotą wojenną świat ma dla ciebie głównie pogardę, odrzucenie, brutalność i ból. Czasem, jeśli akurat masz szczęście, obojętność. Jeśli natomiast do tego jesteś dziewczynką, szczęście ma twoja przybrana rodzina. Zawsze może ubić interes i sprzedać cię na żonę jakiemuś zamożnemu staruchowi.

Rin doświadczyła tego wszystkiego. Jest nikim, jej życie nie ma dla nikogo żadnego znaczenia, nikogo też nie obchodzi jej los. Jeśli chce wydostać się z rynsztoka, w którym się wychowała, ma tylko dwie drogi. Pierwsza wiedzie przez łóżko obmierzłego starca. Druga, przez bramę Akademii Sinegradzkiej – elitarnej szkoły wojskowej. Aby podążyć tą drugą drogą, Rin zrobi wszystko, co tylko leży w ludzkiej mocy. A nawet więcej.

To nie jest historia o potędze nauki, sile przyjaźni czy starciach wielkiej magii.

To jest historia o kołach czasu, które nieustępliwie i bezlitośnie mielą ludzkie losy. I o dziewczynie, która zniszczyła cały mechanizm. Kamieniem, bo na miecz była za biedna.

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Wojna makowa

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2020-04-05, Przeczytałem,
Ogniu, krocz ze mną Cesarstwo Nikan. Stolica – Sinegard. To tam trafia sierota Rin po tym, jak uzyskuje najlepsze wyniki na dorocznych egzaminach państwowych w swojej okolicy. Nie chodziła do szkoły, uczyła się samodzielnie pod nadzorem wiejskiego nauczyciela. Jakimś cudem uzyskała znakomity wynik. A może nie tyle dzięki cudowi i niezwykłym zdolnościom, co za sprawą wielkiej determinacji i szalonego uporu? Dziewczyna ma okazję zmienić swój los, choć nie będzie to łatwe w elitarnej, pełnej snobów szkole. Wszak jest tu odbierana jako wiejska przybłęda, osoba bez szlachetnego pochodzenia i dorobku zasłużonych dla kraju pokoleń. Rin zostaje studentką wyjątkowej akademii wojskowej. Przez pięć lat ma walczyć o przetrwanie w niej i uznanie – nie każdy bowiem musi i może ukończyć tę szkołę. I walczy, choć jej los nie jest taki, o jakim śniła, a to, co przed nią, przekracza jej najśmielsze wyobrażenia. Wojna makowa jest debiutem Rebeki F. Kuang. Debiutem bardzo udanym, wielokrotnie nagradzanym, choć nie pozbawionym pewnych wad. Pisarka osadza fabułę w świecie zanurzonym w tradycji i mitologii Wschodu, na ogół Japonii. Jednocześnie jednak pisze w zachodnim stylu. Jest wszak imigrantką, wykształconą na Zachodzie i tam też zdobywającą szlify pisarskie. Niespecjalnie zatem odczuwa się w tej książce egzotyczne klimaty dalekowschodnie, co może być – zwłaszcza na początku – trochę rozczarowujące. ...

Opinie o książce - Wojna makowa

Dzieło Rebecci Kuang zdecydowanie zasługuje na uwagę. To kawał dobrej i rozbudowanej fantastyki, odpowiednio dopracowanej, ciekawej i dosyć oryginalnej jak na polski rynek wydawniczy. Nieoczywista bohaterka, porządny język, świetna fabuła, dopracowanie – naprawdę mnie ta powieść mocno urzekła. Proszę więcej takich debiutów!

Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot
Przeczytane:2020-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-02-07, Ocena: 4, Przeczytałem,

NOWE WOJNY OPIUMOWE

Po „Wojnę makową” sięgnąłem z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest miłość do azjatyckich klimatów, która została mi z dziecięcej fascynacji mangą i anime (w końcu boom na japońską popkulturę wybuchł w Polsce kiedy byłem dzieckiem i dosięgnęły mnie wszystkie jego największe mody, od „Czarodziejki z Księżyca” przez „Dragon Balla” i „Pokemony” na azjatyckich horrorach skończywszy), a która w ostatnich latach odżyła we mnie z jeszcze większą mocą. Drugim zaś fakt, że po fantastycznych powieściach Cixina Liu, które stały się dla mnie wielkim pozytywnym zaskoczeniem, chętnie sięgam po do podobne utwory. Oczywiście żadne pozytywne nastawienie nie przekonałoby mnie do tej książki, gdyby nie była dobra. Ale „Wojna makowa” na szczęście jest udana, a przy okazji zaangażowana i to w niegłupi sposób.

Świat, w którym przyszło żyć Rin nie jest rajem. Życie dziewczyny nie jest tu nic warte, a jeśli chce poprawić choć trochę swój los, musi zrobić to albo przez łóżko człowieka, który co najwyżej może napawać ją obrzydzeniem, albo wstępując do szkoły wojskowej. Wybierając tę drugą ścieżkę Rin nie ma jeszcze najmniejszego pojęcia, dokąd ją to zawiedzie i przed jakimi decyzjami stanie. Decyzjami, które zaważą na losach wojny i jej człowieczeństwie…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/02/wojna-makowa-rebecca-f-kuang.html

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś