Wstyd

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022-04-13

Jeśli lubisz mocne thrillery, to koniecznie musisz przeczytać bestsellerową książkę "Wstyd". Milczenie na temat problemów jest najgorszym z możliwych wyborów.

Julia Karlińska straciła męża, który zginął w wypadku motocyklowym. Po tym tragicznym wydarzeniu postanowiła na zawsze zrezygnować z pracy w policji. Zamiast tego prowadzi spokojniejsze życie jako nauczycielka historii w liceum medycznym oraz matka nastoletnich bliźniaków.

Wszystko ulega drastycznej zmianie, gdy znany profesor matematyki zostaje zamordowany. Na domiar złego, ktoś porywa jednego z synów Julii. Kobieta jest zdesperowana i zrobi wszystko, aby uratować rodzinę. Czy istnieje na to szansa, skoro ani porywacz, ani morderca nie pozostawili żadnych śladów?

Przez lata pracy w policji Julia wyrobiła w sobie silny instynkt, który teraz podpowiada jej, że obie sprawy są ze sobą ściśle połączone. Zbieżność w czasie pomiędzy porwaniem jej syna i morderstwem profesora Sławomira Nowaka nie może być dziełem przypadku.

Kup książkę Wstyd

Opinie o książce - Wstyd

Wstyd to ambiwalentna emocja. Potrafi w zdrowy sposób utrzymywać ludzkie zachowania w ryzach, jednak tak samo mocno potrafi zniewolić i wyniszczyć, doprowadzając do depresji a nawet niejednej tragedii. Jakie miejsce zajął w najnowszej powieści Roberta Małeckiego i dokąd zaprowadzi bohaterów?

Klif

W początkowej fazie książki ciężko powiązać treść z tytułem, jednak im dalej czytelnik zagłębia się w problemy bohaterów, tym więcej pojawia się możliwości interpretacji tytułu. Robert Małecki bowiem kolejny raz stworzył historię wielowątkową i zawiłą, do której finalnego rozwiązania prowadzi czytelnika bardzo zawiła ścieżka. Przeszłość nieustannie wpływa na teraźniejszość, nie ważne jak bardzo bohaterowie chcieliby ją ukryć i zakopać w czeluściach pamięci. Zabójstwo nauczyciela, śmierć Janka i tajemniczy wypadek motocyklowy sprzed lat krok po kroku zaczynają się łączyć. Nim jednak do tego dochodzi, trzeba odkryć wszystkie puzzle, a nawet wówczas bez jednego, scalającego, nie można być niczego pewnym. Autor postarał się o bardzo dopracowaną warstwę psychologiczną bohaterów (a jest ich sporo), celowo namieszał w ich relacjach, podkopywał wiarygodność i siał kłamstwo, aby utrudnić czytelnikowi poznanie prawdy. Czytając ma się wrażenie, że wszystko jest proste, że już wiemy o co chodzi, jednak nieustannie coś się wymyka. Szczegół, może dwa które dają światło. Rodzinne sekrety, obietnice i niedopowiedzenia nie ułatwiają śledztwa. I wówczas pojawia się on - sprawca całego zamieszania - wstyd tak wielki, że przez lata tłamsił i wyniszczał, doprowadzając w końcu do tragedii. Wstyd, tym bardziej silniejszy na wsi, czy w małym mieście, w którym nie trudno o krzywe spojrzenia, czy potępieńcze gesty. Lawina zła rozpędza się, zbiera żniwo i naprawdę ciężko jest ją zatrzymać, szczególnie gdy stoi się nad przepaścią.

Podsumowanie
,,Wstyd" Roberta Małeckiego to bardzo dobry kryminał z mocną warstwą zarówno psychologiczną, jak i obyczajową. Wciąga, hipnotyzuje, a przez ilość wątków i poszlak mami i kusi. Autor wprawnie posługuje się słowem, buduje rzeczywistość pewną ręką, tworząc realnych bohaterów i wydarzenia, które mogą odgrywać się obok nas. Ta pieczołowitość i dokładność sprawiają, że niestety pojawiają się momenty rozciągnięte i przegadane, które na szczęście nie nużą. Taki styl ma autor. W mojej opinii tak wielowątkowa i dopracowana intryga, która pięknie się finalnie łączy jest naprawdę warta poznania. Tak samo, jak cała twórczość Roberta Małeckiego! Kto nie czytał - koniecznie trzeba poznać ?

Kiedy męczysz się (nie przesadzam) nad inną książką i wtedy wychodzi prosto z druku @robertmalecki.autor, cały w motyle.

Tu mogłabym w zasadzie skończyć, bo pozamiatane, ale nie, wstyd.

Julia Karlińska, nazywana przez wszystkim Karlą jest byłą policjantką. Uczy historii, jest matką szesnastoletnich bliźniaków. W życiu nie ma lekko. Najpierw straciła męża, a później? No właśnie. Później robi się jeszcze bardziej pod górkę.

Te rozdziały i te sprawy, które wydawały się Karli zamknięte, powracają. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, aby w końcu stworzyć kompletną całość.

Historia o tym, że prawda bywa smutna, bolesna i trudna. O ,,Wstydzie", który może niszczyć rodzinę, prowadzić do zazdrości, tajemnic i wystawiać na próbę do tej pory istniejące relacje.

Autor bardzo sprytnie wodzi czytelnika za nos. Kiedy już myślałam: ,,Ha! Wiem, co tu się wydarzyło." Dostawałam pstryczka i zostałam wyprowadzona w pole. Dokładnie w pole między Toruniem, a Bydgoszczą - w Śmierszynie.

Książka jest pełna tajemnic i emocji, które wywołują w czytelniku niepokój. Dodatkowo bardzo konkretnie wykreowani bohaterowie sprawiają, że nie tylko przyglądamy się akcji, ale także w niej uczestniczymy.

Każdy, kto lubi pogłówkować, a do tego dać się wypuścić w maliny powinien sięgnąć po ,,Wstyd".

Julia Karlińska, czyli Karla, uczy w szkole historii, ale kiedyś była policjantką. Gdy jej kolega z pracy, nauczyciel Sławomir Nowak, zostaje zamordowany, a jej syn znika, Karla zaczyna swoje własne śledztwo. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć prawdy. Wspaniała powieść kryminalna, trzyma w napięciu i nurtuje.

Avatar użytkownika - krzysztofadamski
krzysztofadamski
Przeczytane:2022-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2022,
Porzuć swój strach
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Porzuć swój strach

Marek Bener, dziennikarz i właściciel lokalnego tygodnika, podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Znużony sierpniowym upałem odkrywa kolejne...

Żałobnica
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Żałobnica

Zmarli zawsze zabierają tajemnice do grobu. Tym razem zrobili wyjątek. Gdyby to był idealny związek, Anna jeszcze długo nie wyszłaby z żałoby po wypadku...