Wszechświat - Maszyna czy Myśl?

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2014-09-11
Kategoria: Popularnonaukowe

Czy prostota i złożoność wzajemnie się wykluczają?

Dlaczego całość jest czymś więcej niż tylko sumą swoich części?

Dlaczego nie wszystko można wyjaśnić prawami mechaniki klasycznej?

Mechanicyzm jest ciekawym przykładem systemu filozoficznego, który zarówno swe powstanie jak i swój spektakularny upadek zawdzięcza teoriom fizycznym. Powstał dzięki mechanice klasycznej, będącej źródłem jego siły oraz filozoficznej atrakcyjności; upadł dzięki mechanice kwantowej i teorii względności. Ale upadek filozofii mechanistycznej nie zakończył sporu o słuszność redukcjonistycznego sposobu myślenia.

Książka jest efektem twórczej współpracy dwóch wybitnych uczonych: Michała Hellera i Józefa Życińskiego. Autorzy snują rozważania o ruchu jako sposobie wszelkiego istnienia, granicach racjonalności oraz poszukiwaniach ideału nauki, których nigdy nie należy porzucać.

Niniejsze wydanie jest wzbogacone o trzy rozdziały autorstwa Tadeusza Pabjana, charakteryzujące dokonania stosunkowo nowej gałęzi nauki, jaką jest teoria złożoności.

Michał Heller - uczony, kosmolog, filozof i teolog. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Granice nauki (CCPress 2014), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Filozofia przypadku (CCPress 2012).

Józef Życiński (1948-2011) filozof, teolog, biskup rzymskokatolicki, metropolita lubelski. Autor ponad 50 książek i setek artykułów. Nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press ukazały się Świat matematyki i jej materialnych cieni (2011), Struktura rewolucji metanaukowej. Studium rozwoju współczesnej nauki (2013) oraz Transcendencja i naturalizm (2014).

Kup książkę Wszechświat - Maszyna czy Myśl?

Opinie o książce - Wszechświat - Maszyna czy Myśl?

Elementy filozofii nauki
Józef Życiński0
Okładka ksiązki - Elementy filozofii nauki

Książka  przedstawia podstawowe nurty współczesnych dyskusji o istocie poznania naukowego. Omawia zarówno klasyczne stanowiska klasyków...

Wszechświat i filozofia
Józef Życiński0
Okładka ksiązki - Wszechświat i filozofia

Czy możliwe jest uprawianie filozofii bez oglądania się na naukę?   Teoretycznie, tak. Będzie to jednak filozofia utykająca, zubożona, programowo...

Kult
Łukasz Orbitowski;