Wszystkie dobre rzeczy

Dwudziestojednoletnia Beth jest w więzieniu. Zrobiła coś tak złego, że nie zasługuje na to, by jeszcze kiedykolwiek poczuć się dobrze.

Jednak jej terapeutka, Erika, nie zamierza spisywać Beth na straty. Prosi dziewczynę o sporządzenie listy wszystkich dobrych rzeczy w jej życiu. Skazana zaczyna odtwarzać swoją historię, począwszy od wspólnego milczenia z Przybranym Tatą Nr 1, przez flirtowanie w kinie w środy z Orange, aż po moment, kiedy pierwszy raz poczuła zapach główki swojego dziecka. Ale pod koniec historii Beth musi skonfrontować się z tą złą rzeczą, którą zrobiła...

Jaka prawda kryje się za zbrodnią, której się dopuściła? I czy każdy, nawet najbardziej zły człowiek, zasługuje na szansę, by się zmienić?

- Mam wypisać dobre rzeczy, które mnie w życiu spotkały?

- Tak.

- A co, jak... nie uda mi się nic wymyślić?

Jeżeli nigdy nie widzieliście smutnego uśmiechu, to powinniście zobaczyć uśmiech Eriki w tamtym momencie.

- Uda ci się.

(fragment)

Clare Fisher urodziła się w Londynie w 1987 roku. Ukończyła studia magisterskie z Creative and Life Writing w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim i obecnie pracuje w księgarni w Leeds. Jest wnikliwą obserwatorką, a inspirację do powieści czerpie z długoletniego zainteresowania tematem wykluczenia społecznego i sposobu, w jaki dotyka ono wrażliwe kobiety. Wszystkie dobre rzeczy to jej pierwsza powieść.

Informacje dodatkowe o Wszystkie dobre rzeczy:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-07-04
Tytuł oryginału: Alle the good things

Kup książkę Wszystkie dobre rzeczy

Wszystkie dobre rzeczy - opinie o książce

Złe rzeczy, jakie robimy zliczyć i wymienić jest łatwo, a jak jest z tymi dobrymi?
Czy oprócz dobrej pamięci do złych uczynków, mamy też dobrą pamięć do dobrych?

Beth znalazła się w więzieniu po dokonaniu przerażającej zbrodni. Wstrząśnięta tym, co się stało, korzysta z pomocy psychologa. Więźniarka dostaje zadanie, by wpisała wszystkie dobre rzeczy, które zrobiła, będąc na wolności. Tak rozpoczyna się podróż do przeszłości w poszukiwaniu wszystkich dobrych rzeczy.

„Bycie człowiekiem to nie tylko połączenie z innymi ludźmi; to także łącznie człowieka, którym jest się teraz, z tymi, którymi kiedyś się było.” (*¹)

AKCJA I FABUŁA

Narracja tej książki jest bardzo ciekawą rzeczą, która ma dość duży wpływ na akcję i fabułę. Powoduje to fakt, że narratorem jest główna bohaterka, która swoje słowa kieruje do bardziej bliskiej jej osoby, którą straciła.
Akcja książki nie tyle ile wciąga, ale potrafi też poruszać. Nie jest monotonna, ale jej tempo jest prowadzone, przez przedstawione w fabułę wątki. Wątków można doliczyć się kilku, które naprzemiennie są prowadzone z wątkiem głównym. Mimo swojej naprzemienności nie robią bałaganu.

STYL I JĘZYK

Myślę , że tę książkę wyróżniają wrażliwe, wciągające opisy. Autorka nie szczędzi emocji głównej bohaterce, sprawiając tym, że staje się ona realną postacią, opowiadającą o prawdziwych wydarzeniach. Dobrego efektu również dodają książce dobrze i ciekawie skonstruowane dialogi, które przybliżają również postać głównej bohaterki.

POSTACIE

BETH

Mimo że główna bohaterka dokonuje straszliwej zbrodni. To już od pierwszych kartek można odczuć, że nie dokonała jej z premedytacją, ale mimo tego bardzo żałowała tego, co zrobiła. Dzięki temu, że to ona jest narratorem mamy okazję poznać jej stan psychiczny, w jakim się znajdowała, co w moim przypadku miało wpływ na zdanie o niej.

Pozostałe postacie.

Mimo kilku wątków nie ma za dużo postaci. Cały czas pozostają także w cieniu głównej bohaterki, ale mają swoje miejsce.

„Pisanie o tych dobrych rzeczach jest trudne, bo prędzej czy później dochodzi się do krawędzi i jeśli nie jest się ostrożnym, to się z niej spada.” (*²)

Wszystkie dobre rzeczy to, książka o podróży przez przeszłość w celu odkrycia dobrych uczynków.
Bohaterka popełnia przerażającą zbrodnię, jednak fakt, że była ona nieszczęśliwym wypadkiem, który mocno odbił się na psychice, stawia ją w jasnym świetle.
Książka Clare Fisher bardzo mnie wciągnęła ciekawą narracją. Narratorem jest główna bohaterka, ale nie kieruje ona treści do czytelnika, a zwraca się do konkretnej osoby - swojej córki. Opowiada jej o swoich uczuciach i swoją historię, dzięki temu historia nabiera dość osobistego wyrazu.
Polecam?
Oczywiście, Wszystkie dobre rzeczy to książka, którą warto przeczytać. Ma swój własny osobliwy klimat, porusza, a jednocześnie potrafi przerazić zbrodnią w niej opisaną.

Avatar użytkownika - LibroMiss
LibroMiss
Przeczytane:2018-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,

Jak czuje się człowiek, kiedy musi rozmawiać z obcym człowiekiem o swoim życiu oraz o tym co spowodowało negatywne zdarzenia?
W książce Clare Fisher poznajemy główną bohaterkę Beth. Jest to 21-letnia dziewczyna, która jest przepełniona brakiem szczęścia, samotna oraz brakiem sensu życia. Już w wieku dziecięcym czuła się odtrącana przez ludzi, którzy potencjalnie mieli jej dać spokojny i kochający dom.

Zanim udało się poskładać swoje życie, trafiła do więzienia. Pewnie zastanawia Was, co takiego może zrobić młodziutka dziewczyna? Jest to dla niej prawdziwa trauma, która ogarnia ją całą i z czym nie może sobie poradzić.
Co takiego musiało zdarzyć się by dziewczyna mająca zaledwie dwadzieścia jeden lat skłoniła się ku przestępstwu?

Osobą, która ma pomóc Bethani jest terapeutka Erika, która zadaje jej „pracę domową”, a mianowicie wręcza jej zeszyt, by napisała ona wszystkie dobre rzeczy, które ją w życiu spotkało. Czytelnik poprzez wyznania głównej bohaterki, poznaje jej całe życie przepełnione skrajnymi emocjami i walką o lepsze jutro. Poprzez wyznania Beth czytelnik może przekonać się jak nawet banalnie zwykłe rzeczy są ważne dla innej osoby. To co jest dla nas błahe, nieistotne dla kogoś z naszego społeczeństwa jest sprawą najwyższej wagi i jak pozytywnie może nas „nakręcać” do dalszej pracy na samym sobą.

Książka Clare Fisher dała mi naprawdę do myślenia. Miałam wrażenie, że główna bohaterka zwraca się osobiście do mnie i po części ja też przyczyniłam się do nieszczęścia Beth.
„Wszystkie małe rzeczy” jest to obowiązkowa lektura, którą powinien przeczytać każdy z nas, by zobaczyć, że tak naprawdę problemy, które nas otaczają nie są może bardzo istotne, ale mogą spowodować wielki „bum” w naszym życiu.

Na koniec warto nadmienić, iż debiutująca autorka Clare Fisher zaczęła od tzw. „górnej półki” i moim zdaniem zrobiła to bardzo dobrze 😊.

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-01-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

O nie! Jaka smutna historia. Spodziewałam się całkiem czegoś innego... Wszystkie dobre rzeczy, myślałam, że będzie o nadziei i pokaże pozytywny aspekt życia! O dziewczynie, która zrobiła coś bardzo złego, ale jej historia na tym się nie kończy. Ale czy tak jest na pewno? A może gdy sięga dna, myśli, że gorzej być nie może los ma dla niej jeszcze coś gorszego? Ale kto tak powiedział? Po tej książce mam okropnego kaca i chyba nie jestem w stanie sięgnąć po coś innego...

Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, booktour,

„Wszystkie dobre rzeczy” Claire Fisher to literacki debiut autorki i jestem pod wrażeniem zawartej w książce dojrzałości i sposobem, w jaki prowadzona jest fabuła. Główną bohaterką jest dwudziestojednoletnia Berth przebywająca w więzieniu. Dziewczyna popełniła ogromną zbrodnię, zrobiła coś tak ZŁEGO, że nie zasługuje na to, by jeszcze kiedyś czuć się dobrze. Jej terapeutka ma odmienne zdanie i w ramach terapii zadaje dziewczynie pracę domową – ma sporządzić listę wszystkich dobrych rzeczy w jej życiu. Beth zaczyna odtwarzać swoją historię, aż w końcu dochodzi do konfrontacji z tą złą rzeczą, którą popełniła.
Czyn, którego dopuściła się bohaterka może i nie zaskakuje, można bardzo szybko przewidzieć, za co została skazana i siedzi w więzieniu. Jednak to nie sprawia, że książkę chce się odłożyć w połowie i zakończyć przygodę z twórczością Fisher. Co to to nie! Musimy dowiedzieć się w jaki sposób to zrobiła! Śmiało można powiedzieć, że bohaterka nie miała w życiu łatwo, porzucona przez matkę tułała się po rodzinach zastępczych. Mamy tu doskonały przykład na to, do czego może doprowadzić brak rodzicielskiej miłości i zainteresowania. Beth popełniała mnóstwo błędów i w końcu popełniła ten największy. Czy to dyskwalifikuje ja i sprawia, że dziewczyna nie zasługuje na drugą szansę oraz wybaczenie? To, że przewidziałam, za co została skazana, wcale mnie nie cieszy. Bardzo chciałam się mylić. Żal mi było bohaterki, samotna, niemająca przyjaciół popada wciąż nowe problemy. Książka daje nam wiele okazji do przemyśleń, jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji, czy każdy czyn zasługuje na wybaczenie, a człowiek ma prawo do drugiej szansy. Uświadamia, jak ważna jest miłość oraz jej okazywanie. Bardzo udany debiut!