Wszystkie życia Heleny P.

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2013-07-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62405-29-9
Liczba stron: 298
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia „przerosła kariera”. Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed kamerą jako młoda dziewczyna, był czas, gdy żaden kinowy hit nie mógł się bez niej obejść.

Kiedy wyszła za mąż za kolegę z planu, aktora i reżysera, zaczęła się jej droga w dół. Toksyczne małżeństwo, stres, ciężar popularności sprawiły, że zaczęła uciekać w alkohol. I... uciekła bardzo skutecznie.

Po latach życia wśród kloszardów zaświtała szansa wyrwania się z tego zaklętego kręgu, lecz gdy wszystko zaczęło się układać, zachorowała na raka i po krótkiej, acz nierównej walce zmarła.

Tak wyglądały losy aktorki, tak też wyglądają w mojej powieści, ale tu historia Heleny przeplata się z fikcją, elementami thrillera, a nawet kryminału. Wbrew pozorom książka nie jest ponura, są w niej momenty zabawne, jest też miejsce za zadumę i refleksję.

Kup książkę Wszystkie życia Heleny P.

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2013 roku, Obyczajowe,
Na ludzkie życie składa się szereg mniej lub bardziej niesamowitych zdarzeń. Można o nich mówić z patosem i wymalowaną na twarzy powagą, można także okrasić je szczyptą humoru i dzięki temu opisywać z lekkością i ze zdrowym do nich dystansem. Ten drugi sposób opisywania świata stosuje w swoich pełnych błyskotliwych żartów powieściach Danuta Noszczyńska. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki autorki, we wciągających i zaskakujących Wszystkich życiach Heleny P.O głównej bohaterce powieści, Helenie P. czytelnik dowiaduje się od narratora książki, który – chcąc nie chcąc – przywodzi na myśl nie kogo innego, ale samą autorkę książki. Dzięki takiemu postawieniu akcji i niebanalnemu pomysłowi na wstęp do znakomitej fabuły czytelnik ma wrażenie, jakby opisywane w powieści wydarzenia naprawdę miały miejsce, a niezwykle charakterystyczne postaci rzeczywiście równolegle do nas, mniej lub bardziej spokojnie i dostatnio żyły.Już na samym początku książki narratorka zasypuje czytelnika gradem faktów. Opowiada bowiem o znanej aktorce, która na skutek wielu niesprzyjających okoliczności wpadła w alkoholowy nałóg, stoczyła się na samo egzystencjalne dno, po którym czekał ją już tylko mało wytworny pogrzeb z kilkoma uczestniczącymi w nim żałobnikami. Helena P. oficjalnie uznana została za zmarłą. Na tym mogłaby właściwie zakończyć się opowieść – chyba ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wszystkie życia Heleny P.

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Wszystkie życia Heleny P. to historia opierająca się na losach słynnej aktorki, którą przerasta życie gwiazdy i która popada w alkoholizm, ląduje na ulicy jako osoba bezdomna, a na końcu przegrywa walkę z chorobą. To jedna wersja podana do opinii publicznej, mamy również drugą, w której aktorka żyje, występuje na scenie jako zadbana i w świetnej formie kobieta a my poznajemy jej tragiczne losy z jej własnej opowieści. Oczywiście jak w większości opowieści pani Noszczyńskiej mamy tutaj dużą dawkę fikcji, ale fikcji przedstawionej w taki sposób aby czytelnik dał się jej ponieść, jest przeplatana z realnością, aby trudno było oddzielić te dwa światy. Osobiście najbardziej podobał mi się opis bezdomności, pozwolił mi głębiej zastanowić się nad tym problemem, zobaczyć go z innej strony dlatego przytoczę cytat, który obrazuje również moje odczucia: "Upaść może w zasadzie każdy, bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy osiągnięcia zawodowe i prywatne. To tylko kwestia paru sprzyjających zbiegów okoliczności. Bo nikt nie zagląda do kieliszka z zamiarem stoczenia się w przepaść. Jednego to dopada przy okazji obowiązków zawodowych, inny próbuje topić smutki, jeszcze inny oswoić lęk czy ukoić samotność(...)w tym miejscu znajdzie się parę krytycznych głosów twierdzących, że oto staję w obronie pijaństwa i pijaków. Nie, absolutnie! Ale rozumiem jedno, i drugie, bo jeszcze do niedawna sama nie miałam krztyny wyrozumienia dla brudnych, chwiejących się na nogach lumpów, plączących się w większych skupiskach ludzkich i żebrzących o parę groszy. Dziś gdy miałam możliwość spojrzenia na problem niejako "od środka", wiedziałam, że za każdym takim przypadkiem stoi ogromna ludzka tragedia. Naprawdę. Alkoholizm zaś to sprawa wtórna."
Link do opinii
Inne książki autora
Dopóki śmierć nas nie połączy
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Dopóki śmierć nas nie połączy

Czy można przełamać klątwę dzieciństwa? Małgorzata wyprowadza się z rodzinnej wsi do dużego miasta, gdzie ciężko pracuje, by zostać ,,kimś". Jest dziewczyną...

Zła miłość
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Zła miłość

Dzieciństwo Marzeny kończy się równo z jej piątymi urodzinami. Tego dnia dziewczynka dostaje zobowiązujący prezent: pianino. Przez kolejne lata...

Recenzje miesiąca
Mój Wielki Tydzień
Ewa Monastyrska
Okładka książki - Mój Wielki Tydzień
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Okładka książki - Jano i Wito. W trawie
Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
Okładka książki - Cudowna podróż
Powiedz wreszcie prawdę
Dana Reinhardt
Okładka książki - Powiedz wreszcie prawdę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy