Wygnani z raju

W świecie bez zasad najtrudniej znaleźć odkupienie.

Życie pozbawione nadziei w rzeczywistości pełnej przemocy i śmierci - do tego doprowadziliśmy, ignorując ostrzeżenia planety i naukowców. Nie tego pragnęliśmy, ale to nas spotkało.

Cyprian funkcjonuje w tym świecie i choć wydaje się do niego świetnie przystosowany, to wbrew nadziei marzy o starej rzeczywistości. Jest doświadczonym szperaczem i potrafi przetrwać w każdych warunkach, ale czasem kłopotów nie da się uniknąć. Tak jak zmian, które przynoszą...

,,Wygnani z raju" to pełna akcji opowieść nie tylko o świecie po Końcu, ale też o bezwarunkowej przyjaźni i stawaniu się człowiekiem.

Informacje dodatkowe o Wygnani z raju:

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2023-11-22

Kup książkę Wygnani z raju

Wygnani z raju - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytamtu
Czytamtu
Przeczytane:2024-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książki z gatunku postapo kojarzą mi się z atakiem zombie lub mutantów na nasz świat i cywilizację, tym bardziej z ciekawością podeszłam do książki "Wygnani z raju" autorstwa Macieja Szmajdzinskiego, wydanej przez WarBook. Mamy tu koniec naszej cywilizacji i świata, jaki znamy, a jednak jedynym potworem grasującym w tej nowej rzeczywistości jest... człowiek.

Ludzie pozbijali się w niewielkie gromady, żyją w wybranych miastach. W momencie kiedy zostajemy wrzuceni do akcji najważniejszym ośrodkiem życia jest Strefa, czyli ścisłe centrum Warszawy, odcięte od reszty świata. Ze Strefy wyjeżdżają patrole wojskowe i szperacze, którzy poszukują resztek cywilizacji w okolicy i prowadzą handel wymienny z innymi miastami. Takim szperaczem jest Cyprian, poruszający się na motorze, trochę zimny drań, poturbowany przez życie. Na początku kojarzył mi się z Darylem Dixonem- moją ukochaną postacią ze wspomnianego wcześniej TWD. Kiedy wydaje się, że Strefa jest nie do ruszenia, na scenę wkracza Podniesione Państwo Nowosłowian, któremu żadne miasto nie umie stawić czoła. Od tej pory śledzimy losy kilku grup streferów, które usiłują nie dać się złapać wrogom i znaleźć sobie miejsce w zdziczałym, zawładniętym przez przyrodę świecie. Czy odnajdą spokój i siebie nawzajem?

Jak świetnie czytało mi się tę książkę! Nie jest to typowy kryminał, jakie lubię najbardziej, raczej sensacyjna powieść drogi, ale naprawdę spędziłam z nią świetny czas! Autor koniec naszej cywilizacji opisał w przekonujący sposób. Jestem w stanie uwierzyć, że tak właśnie przyroda przejmie nasz świat, a w niejednym człowieku obudzą się okrutne instynkty. Język użyty w powieści jest prosty i dosadny, tam, gdzie trzeba wulgarny, ale bez przesady, tak że całość jest spójna i świetnie się czyta. Jeśli lubisz dystopie, nie możesz przejść obojętnie obok tego tytułu.

" [...] O zwierzętach nie mógł się jednak wypowiadać w samych superlatywach. W końcu, kto chciałby spotkać się ze sforą zdziczałych psów atakujących wszystko, co żywe. [...]"

Czy lubicie postapokaliptyczne historie? Jeżeli odpowiedzieliście pozytywnie, to znaczy, że dobrze trafiliście. Od pewnego czasu czytam książki w tym klimacie. Tym razem sięgnęłam po debiutanckie dzieło Macieja Szmajdzińskiego pod tytułem "Wygnani z raju". Spotkałam tutaj bardzo różnych bohaterów. Niektórych z nich bardzo polubiłam i mocno im kibicowałam, a innych niestety nie polubiłam. Znalazły się i takie postacie, które niestety mocno mnie zawiodły. Tutaj nie zabrakło zdrajców, ale ich wytropić musicie sami. Powiem, tylko żebyście uważali, komu ufacie, ponieważ pozory mogą być bardzo mylące. A postacie Szmajdzińskiego w idealny sposób potrafią się maskować.
Biorąc do ręki e-book "Wygnani z raju" dosłownie nie mogłam oderwać się od czytania. Tak bardzo wciągnęła mnie ta lektura. Znalazłam tutaj znakomitą fabułę, dobrą akcję z niesamowitymi jej zwrotami.
Czy jesteście ciekawi, co wydarzyło się po Końcu? Jak wyobrażacie sobie to, co potem nastąpi?
Tutaj znajdziecie spiski, dążenie do władzy, walki o przetrwanie, wyprawy po lepsze, przyjaźnie, a nawet i miłość. Nie zastaniecie tutaj świata takiego, jaki znacie. Tutaj spotkacie nieznane.
Bardzo podoba mi się fantazja autora. Kto wie, może opisane wydarzenia zdarzą się w naszej przyszłości. Oby nie. Nie chciałabym stanąć do walki o przetrwanie.
Po przeczytaniu tej książki byłam w totalnym szoku. Dlaczego? Tak genialne dzieło, jest debiutem literackim Macieja Szmajdzińskiego. Gratuluję i mam cichą nadzieję, że już powstaje kolejna niekoniecznie postapokaliptyczna historia.
Spotkałam tutaj między innymi:
* Cyprian -- był jednym z lepszych szperaczy. Mieszkał w Strefie. Czy misja, którą dostanie, przyniesie mu chwałę, czy raczej złą sławę? Jak na tym wyjdzie? Warto zwrócić na niego uwagę.
* Zuza -- mimo młodego wieku jest bardzo waleczną dziewczyną. Niczego się nie boi. Koniecznie musicie poznać jej sekret. Czy wszyscy jej ufają? Czy raczej podchodzą do niej z dystansem? To moja ulubiona żeńska bohaterka. Warto brać z niej przykład.
Czas akcji lata 2038 i 2101.
Jeżeli tak jak ja lubicie czytać powieści debiutantów, to zachęcam was do przeczytania książki "Wygnani z raju" Macieja Szmajdzińskiego. Nie zawiedziecie się, czytając tę historię.