Za przyjaźń!

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-04-14

Skrywana przez lata tajemnica zostawia ślad na całym życiu

Cztery dawne przyjaciółki spotykają się w małym miasteczku, w którym mieszkały jako dzieci. Wpadają na siebie, umawiają się na ognisko, piją, wspominają przeszłość. Chwalą się, jak świetnie układa im się w życiu. To jednak nie do końca jest prawdą. Każda z nich przyjechała do rodzinnych Sęplic w konkretnym celu. Im dłużej trwa spotkanie, tym więcej prawdy ujawniają. Jest coś jeszcze. Tajemnica sprzed lat, która kładzie się cieniem na życiu wielu osób.

Bohaterowie wiedzą, że nie można zbudować swojego szczęścia na nieszczęściu innych, najpierw trzeba rozliczyć przeszłość, bo inaczej cały czas będzie ona rzucała cień na bieżące życie. Fabuła przypomina kulę śnieżną - najpierw jest śmiesznie, lekko, ale z każdą stroną przyklejają się coraz poważniejsze sprawy, a wspomnienia z dzieciństwa zaczynają wyciskać łzy.

Anna Sakowicz - absolwentka filologii polskiej, edukacji filozoficznej i filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przez 17 lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego i etyki, była doradcą metodycznym oraz redaktorem naczelnym regionalnego pisma pedagogicznego. Debiutowała, pisząc do szczecińskiego ,,Punktu Widzenia". Od 2013 r. prowadzi blog annasakowicz.pl. Autorka niespełna 20 tytułów. Mama dorosłej córki, żona fotografa amatora, właścicielka dwóch kotów i bibliofilka.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Za przyjaźń!

Opinie o książce - Za przyjaźń!

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

Skrywane przez lata tajemnica zostawia ślad na całym życiu.

Czy przyjaźń ta z czasów podstawówki może przetrwać?
Patrząc na nasze cztery bohaterki wychodzi, że jak najbardziej.
Cztery dawne przyjaciółki spotykają się w swoim rodzinnym miasteczku Sęplice.
Organizują spotkanie przy którym opowiadają co przyniosło im życie, a przede wszystkim wspominają przeszłość.
Jednak jak to w życiu nie zawsze jest sielsko i te ciemne strony starają się omijać podczas rozmów.
Każda z nich jest tutaj w konkretnym celu, a im dłużej rozmawiają tym więcej tajemnic ujawniają.
W tym jedną, która kładzie się cieniem na życiu wielu osób.
Nasze bohaterki wiedzą, że trzeba rozliczyć przeszłość, aby iść do przodu.
To pełna ciepła historia o przyjaźni, o problemach, o tajemnicach i nostalgicznych wspomnieniach.
Oprócz naszej czwóreczki mamy rodzyneczka, który mimo trudnego dzieciństwa, ciężkich przeżyciach i problemów z alkoholem chce walczyć o lepsze jutro. Chce, ale czy tak naprawdę?
To przyjemna lektura na wolne popołudnie.

Avatar użytkownika - czaraksiazek
czaraksiazek

Cztery przyjaciółki rozdzielone przez upływ czasu ponownie spotykają się w ich rodzinnej miejscowości, Sęplicach. Organizują imprezkę, wspominają przeszłość. Okazuje się, że kryje ona tajemnicę, która przez 30 lat nie pozwalała kobietom spokojnie żyć. Ktoś zginął, a nastolatki obwiniały się o tę śmierć. Prawda o zbrodni jest wyzwalająca, choć kobiety muszą rozliczyć się z demonami teraźniejszości, by przebaczyć sobie zdarzenie z przeszłości i z nową nadzieją spojrzeć w przyszłość.
Na pozór są to szczęśliwe kobiety sukcesu, jednak nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Każda z nich skrywa sekrety i tajemnice.
Czy Lucynie, Monice, Krystynie i Oldzie uda się odnaleźć szczęście? I co ze wszystkim ma wspólnego lokalny pijaczek Pietrek?

"Za przyjaźń" to książka, która nie ma szalonego tempa, wydarzenia toczą się powolnym, sielskim rytmem małego miasteczka, ale gwarantuję, że nie oderwiesz się i nie pójdziesz spać dopóki nie poznasz zakończenia. To powieść, której strony przerzucają się same. Bohaterki są charakterne i prawdziwe. Każda jest inna, ale wszystkie łączy przeszłość i pewna działka, którą chcą zakupić.

Piękna okładka przyciągnęła, a jeszcze piękniejsza treść sprawiła, że mogę z czystym sercem polecić tę książkę każdemu, kto chce spędzić miłe chwile z dobrą, prawdziwą, życiową historią.

Avatar użytkownika - brunettebooks
brunettebooks
Przeczytane:2022-05-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Za przyjaźń" to historia o czterech kobietach, które po 30 latach przypadkowo spotykają się w rodzinnej miejscowości. Tam poznały się w podstawówce i były przyjaciółkami.  Niestety coś wydarzyło się i ich drogi rozeszły się.  Obecnie umawiają się na ognisko, na którym piją alkohol i wspominają przeszłość.  Kobiety chwalą się swoim obecnym wspaniałym życiem. Niestety tak naprawdę każda z nich koloryzuje, bo nie do końca jest to prawdą, co opowiadają o swoim życiu.  Im dłużej trwa spotkanie tym coraz więcej ujawniają swoje sekrety. Jednak to nie wszystko. Otóż tajemnica sprzed lat nie daje im o sobie zapomnieć.
Co wyniknie ze spotkania kobiet?
Czy można zbudować swoje szczęście na nieszczęściu innych?
Jaka tajemnica wyjdzie po tylu latach?
Tego Wam nie zdradzę. Przeczytajcie sami to dowiecie się.
Autorka stworzyła świetną powieść obyczajową o czterech przyjaciółkach z dzieciństwa,  które spotykają się po 30 latach.
Uwielbiam czytać takie intrygujące historie, a tutaj dzięki lekkiemu stylowi autorki śledziłam losy bohaterek z wielkim zainteresowaniem. Autorka porusza w książce też ciężkie tematy i właśnie dlatego ta powieść przypadnie do gustu każdej kobiecie. Bardzo realna, życiowa, dająca do myślenia,  pełna emocji i wzruszająca historia.
Bardzo spodobało mi się to, że autorka połączyła obyczajowkę z wątkiem kryminalnym. Ta historia wciągnęła mnie do tego stopnia, że zarwałam dla niej nockę.  Nie mogłam od niej oderwać.
Niesamowita lektura!
Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - anastasiyaadryan
anastasiyaadryan
Przeczytane:2022-04-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Znajdą się tu może osoby, które dawno temu opuściły swoje rodzinne strony i wybrały się do tzw. wielkiego świata?
Lubicie wracać na przysłowiowe "stare śmieci"? Tęsknicie? A może wiążą się z tymi miejscami niezbyt przyjemne wspomnienia?
Pytania, jak się domyślacie, są nie bez powodu.
⬇️⬇️⬇️
Bohaterki cudownej książki Anny Sakowicz "Za przyjaźń!" łączy nieduża miejscowość Sęplice, w której wychowały się i chodziły do szkoły, łączy też pewna tajemnica, która odcisnęła piętno na ich życiu. Los chciał, że spotkały się po ponad trzydziestu latach w tychże Sęplicach jako dojrzałe kobiety, każda z własnym bagażem doświadczeń. Co sprawiło, że trzy dekady temu ich drogi się rozeszły? Czy Monika, Krysia, Olga i Lucyna będą potrafiły odtworzyć więzy, które łączyły je kiedyś?
"Za przyjaźń!" to słodko-gorzka opowieść o poplątanych ludzkich losach, o tym że nasza przeszłość, dzieciństwo i nasze korzenie są tym, co ma ogromny wpływ na nasze życie. Jest to też historia pełna ciepła, nadziei i siły. Moglabym napisać, że taka babska, ale nie o to chodzi. Jest uniwersalna.
Autorka w swojej powieści porusza trudne tematy, a robi to z niezwykłą lekkością. Stworzyła szereg nietuzinkowych postaci przedstawiających przekrój społeczeństwa. W tej powieści można przejrzeć się jak w lustrze i myślę, że wielu z nas znalazłoby wśród bohaterów swojego odpowiednika, może trochę przerysowanego, ale jednak.
Jeżeli lubicie emocjonujące i do bólu życiowe powieści obyczajowe z głębią, ale też z odrobiną humoru, ta książka jest dla was. Mnie urzekła.

Po książki obyczajowe zazwyczaj sięgam, gdy chcę odpocząć i odstresować się bo bardzo wyczerpującym dniu. Taka pozycja często wycisza mnie i pozwala naładować baterie na kolejny dzień.
Jednak powieść pani Sakowicz nie jest zbyt lekka, ani zbyt spokojna. Lektura okazała się intrygująca, tajemnicza i poruszająca.
Po latach do Sęplic przyjeżdżają cztery kobiety, które przypadkowo spotykają się i umawiają na ognisko. Krysię, Lucynę, Olgę i Monikę łączy przyjaźń oraz pewne tajemnicze zajście, które cieniem kładło się przez ten czas na ich życiu. Wspólne spotkanie oraz wypity alkohol spowodowało, że kobiety otworzyły się i nawzajem opowiedziały dobre i te nieprzyjemne momenty jakich doświadczyły.
Oprócz tematu przyjaźni autorka poruszyła również inne ważne zagadnienia. Zaskoczył mnie wątek kryminalny, który uatrakcyjnił powieść i spowodował, że przyjemnie mi się ją czytało. Jakiś ekscytujących emocji i dynamicznej akcji mi tu trochę brakowało, jednak wykreowana historia i tak okazała się wciągająca i ciekawa.
Jak myślicie, dlaczego ta czwórka różnorodnych dziewczyn połączyła przyjaźń. Co wydarzyło się w ich młodości? Czy zdobędą się na szczerość i wyznają wszystko co ich przez tyle lat dręczy?
Jeśli jesteście zaintrygowani i lubicie ten gatunek literacki, to ta pozycja przypadnie wam do gustu. Ja zdecydowanie wolę, gdy fabuła jest dynamiczna i ma wplecione zaskakujące zwroty akcji. Jestem ciekawa czy spodoba się wam opowieść o bohaterkach doświadczonych przez los. Chętnie poznam wasze opinie i o nich podyskutuję. Przeczytajcie koniecznie!

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

„ Od tego dnia dziewczęta były jak czterej muszkieterowie. Zawsze razem. Na śmierć i życie. ”

Przyjaźń z dzieciństwa. Zapewne wielu z nas, jeśli nie każdy, taką relację przeżyliśmy. Jednak czy dbaliśmy o nią wystarczająco, żeby po latach przetrwała? Po przeczytaniu książki pani Sakowicz sama próbuję sobie na to pytanie odpowiedzieć.

„ Za przyjaźń ” to opowieść o czterech przyjaciółkach z dzieciństwa, które po latach spotykają się przypadkiem w miejscowości, w której razem się wychowały. Jednak jak to zwykle bywa, a czas weryfikuje, założyły rodziny, wyjechały i młodzieńcza przyjaźń zeszła na dalszy plan. Teraz, po latach każda z kobiet wróciła do Sęplic w konkretnym celu, a to spotkanie stało się powrotem do przeszłości i próbą uporania się z tajemnicą jaką przyszło im dźwigać. Czy młodzieńcza przyjaźń narodzi się na nowo? Czy rozliczenie się z przeszłością pozwoli kobietom ruszyć dalej? Jak ważną tajemnicę musiały nosić na barkach każdego dnia?

Piękna okładka i bijący od niej spokój sugerują, że będzie to historia lekka i przyjemna. Niech Was jednak ten obraz nie zwiedzie. To nie historia o pięknej przyjaźni na całe życie. To faktycznie powieść o przyjaźni, ale naznaczonej brzemieniem tajemnicy. Tajemnicy wręcz tragicznej, ktorą każda z kobiet musi dźwigać, a z którą niełatwo jest żyć. To również powieść, w której autorka porusza trudne, ale ważne życiowe tematy - przemoc, alkoholizm, żałoba, zdrada. Każda z bohaterek niesie ze sobą inne doświadczenia. Każda pragnie również spokoju i rozliczenia z przeszłością.

W końcu trafiłam na książkę, która swoim wydźwiękiem trafiła w moją duszę. Skłoniła mnie do refleksji i muszę przyznać, że do dziś tkwi w moim sercu. Autorka porwała mnie swoim przyjemnym językiem, nie potrafiłam odłożyć tej lektury ani na chwilę. Towarzyszyły mi przy niej emocje, ktore bardzo cenię w literaturze. Czytam po to, żeby poczuć. Cokolwiek. Tutaj czułam wzruszenie, żal, radość, a nawet i ekscytację. Był śmiech, ale były też momenty, które chciały wycisnąć łzy.

Jeśli szukacie książki życiowej, niosącej ważne przesłanie, dającej nadzieję, to pozycja dla Was. Dla kobiet głównie. O kobietach. Polecam serdecznie!

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek

Która z was ma przyjaciółki z dzieciństwa, z którymi do tej pory utrzymujecie bliskie relacje? A może macie przyjaciółki, z którymi urwał wam się kontakt i odnowiłyście go po kilku latach?

Bohaterki książki „Za przyjaźń” spotykają się po latach w miasteczku, w którym się wychowały. Mają sobie wiele do powiedzenie. Każda z nich chwali się tym, co w życiu osiągnęła. Jednak im dłużej ze sobą przebywają, tym więcej szczegółów z ich życia wychodzi na światło dzienne. I nagle okazuje się, że ich życie wygląda zupełnie inaczej niż twierdzą. Przyjaciółki są pewne, że wszystko co je spotkało to kara za to co zrobiły w przeszłości.

Krysia, Lucyna, Olga i Monika będą musiały rozliczyć się z przeszłością, żeby w końcu iść do przodu.

Historia opisana w książce daje do myślenia i przede wszystkim skłania do refleksji.

Świetna fabuła, różnorodność bohaterów oraz tajemnica w tle sprawiają, że książka jest bardzo interesująca, czyta się szybko i przyjemnie.

Nie liczcie na sielankową i spokojną historię o przyjaźni, która przetrwa wszystko. Nie zabraknie tu emocji oraz trudnych tematów.

Polecam.

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka

Olga, Monika, Krysia i Lucyna poznały się w pierwszej klasie podstawówki. Wierzyły, że będzie to przyjaźń do grobowej deski. Los sprawił, że drogi dziewczyn się rozeszły na wiele lat.

Krysia dzięki ciężkiej pracy oraz samozaparciu odnosi sukces w Warszawie i działa w branży hotelarskiej.

Lucyna jako jedyna pozostała w Sęplicach. Ukończyła AWF, ale szybko przekonała się, że ta praca ją nuży, więc została policjantką.

Olga – kilka lat temu pochowała męża, który niestety pozostawił po sobie długi, więc kobieta wróciła, aby wyremontować dom po dziadkach i go sprzedać.

Monika to nauczycielka i aktywistka, która po śmierci ojca wróciła pomóc mamie.

Niespodziewanie, po prawie trzydziestu latach, drogi kobiet ponownie krzyżują się w Sęplicach. Początkowo bohaterki dość ogólnikowo opisują swoje życie, jednak dość szybko okazuje się, że wiele sobie nie mówią. Czy zdobędą się szczerą rozmowę i zwierzenia?

Smaczku tej historii dodaje pewna tajemnica, którą kobiety przez te wszystkie lata skrzętnie skrywały. Teoretycznie wszystkie ruszyły do przodu i zapomniały o pewnym zdarzeniu. Ale czy na pewno? Zaskakujące wyznanie może wiele zmienić….

Było to moje drugie spotkanie z autorką i ponownie jestem bardzo zadowolona z lektury. Jest to opowieść chwilami smutna, refleksyjna, ale też przyjemna i zabawna. Autorka ma lekkie pióro i pisze historie, które można określić jako „ z życia wzięte”.  Bohaterki różnią się charakterami jak i doświadczeniami życiowymi. Jestem przekonana, że wiele osób będzie mogło się z nimi utożsamić. Myślę, że każdy z nas ma na swoim koncie takie utracone przyjaźnie, które miały być na wieki. Czasami, tak jak bohaterki powieści, spotykamy się po latach. Czy jesteśmy wtedy szczerzy czy może zaklinamy trochę rzeczywistość, aby nie przyznać się do życiowych błędów i porażek przed osobami, które kiedyś były nam bardzo bliskie? Które znały nasze marzenia i nas samych z poprzedniego – tego dziecięcego życia?

Na uznanie zasługuje tutaj przepiękna wiosenna okładka, od której przyznam, nie mogę oderwać oczu 🤩

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2022-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022,

„Za przyjaźń!” – Anna Sakowicz

Cztery dziewczynki, które zaczynając swoją przygodę w szkole obiecały sobie, że ich przyjaźń będzie wyjątkowa. Nikt ani nikt nie będzie w stanie ich rozdzielić. Zawsze razem. Jak czterech jeźdźców apokalipsy. Obiecały sobie przyjaźń na śmierć i życie… Ale każda z nich poszła do innego liceum, później studia i to co miało trwać wiecznie przestało istnieć.

Lucyna, Olga, Monika i Krystyna to kobiety po czterdziestce, które po latach los znowu postawił w tym samym miasteczku, czyli w Sęplicach. Każda z nich ma swój bagaż doświadczeń. Świetnie to kamuflują i udają, że ich teraźniejsze życie jest usłane różami.

Kiedyś nie potrafiły bez siebie wytrzymać ani dnia, dziś marzą o tym, żeby jak najszybciej się rozdzielić. Tajemnica, której chronią tyle lat okazuje się ich zmorą. Przez trzydzieści lat, żadna z nich nie umiała o tym zapomnieć. Zawsze wracało to do nich jak bumerang, który jedynie potęgował w nich poczucie winy.

Postanawiają spędzić ze sobą czas przy ognisku. Piją alkohol, który rozwiązuje im języki i dopiero wtedy okazuje się, że żadna z nich nie ma idealnego życia. Dopiero w tym momencie dowiadują się, co znowu sprowadza ich do Sęplic.

„Przypomniałaś mi najlepsze fragmenty mojego życia.”

Czy kobiety będą potrafiły sobie wybaczyć te lata milczenia? Tego, że nie było ich, gdy reszta ich potrzebowała? Że wolały swoje sielankowe życie niż przyjaźń, którą sobie obiecały. Czy przyjaźń wygrana tą walkę i kobiety zauważą światełko w tunelu?

„Za przyjaźń!” to z pozoru lekka opowieść o przyjaźni. Nic bardziej mylnego. Jest tu ogrom emocji, tajemnic i przedstawienia swojego życia w jak najlepszym świetle. Mając dziesięć lat, nie miały przed sobą żadnych sekretów. W wieku czterdziestu lat, żadna z nich nie jest w stanie przyznać się do porażek, które odniosła w życiu. Nie brakuje tu wzruszeń, uśmiechu i melancholii.

Okładka powieści jest po prostu przecudowna! Idealna powieść dla kobiet, które straciły nadzieję na odratowanie dawnych przyjaźni.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama

Paręnaście lat temu miałam przyjaciółki, którym mogłam się zwierzyć, wypłakać, ponarzekać. Dużo razem przeżyłyśmy, wiele nocy przetańczyłyśmy. Ten czas minął i nigdy nie wróci. Wiem, że tak widocznie musiało się stać. Czasem się zastanawiam, czy to była prawdziwa przyjaźń. Życie płynie dalej. Pojawili się inni ludzie, którzy są przy mnie na dobre i na złe.

Czytanie książki Anny Sakowicz "Za przyjaźń!" sprawiło, że moje wspomnienia odżyły.

Krysia, Lucyna, Monika i Olga przyjaźnią się od czasów podstawówki. Mijają lata. Każda z nich ma swoje życie i swoje zmartwienia. Pewnego dnia spotykają się w rodzinnym miasteczku. Prawie nic o sobie nie wiedzą. Zauważają jak bardzo oddaliły się od siebie. Stwarzają pozory, tego jak wspaniałe mają życia. Z biegiem czasu, podczas długich rozmów, otwierają się przed sobą. Na jaw wychodzą długo skrywane sekrety oraz tajemnica, która łączyła je od dzieciństwa.

Czy ich przyjaźń przetrwała? Czy uda im się ją odnowić? Czy nie jest już na to za późno?

"Za przyjaźń!" to powieść obyczajowa o kobietach takich jak my. Krysię, Lucynę, Monikę i Olgę połączyła tajemnica z przeszłości, która odcisnęła na nich swoje piętno. Dziewczyny myślały, że przyjaźń połączyła je na wieki. Jednak los pokrzyżował te plany.

"Za przyjaźń!" to piękna, ciepła książka, która pokazuje nam, że warto pozamykać stare sprawy lub spróbować je naprawić, żeby później żyło nam się lepiej. Przyjemnie się ją czyta, bo pomimo, że pełno w niej życiowych dramatów, czuć nadzieję na lepsze jutro.

Każda przyjaźń jest inna. Jedna się kończy, inna zaczyna, a jeszcze inna potrafi, wrócić do nas po latach. Warto ją pielęgnować i dbać, lecz nie za wszelką cenę. To ona potrafi sprawić, że nasze życie jest lepsze i pełniejsze.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

ZA PRZYJAŹŃ to bardzo relaksująca lektura obyczajowa, która sprawdzi się na chwilę zapomnienia, najlepiej z lampką wina 🍷.

Anna Sakowicz stworzyła ciepłą i naszpikowaną emocji powieść, w której zaczytywałam się z przyjemnością. Fabuła oparta na tajemnicy skrywanej przez lata, z barwnymi postaciami to świetne połączenie. Historia wciągnęła mnie i z podekscytowaniem śledziłam perypetie przyjaciółek.

Olga, Krystyna, Marta i Lucyna nazywane przez rówieśników zołzy, to pierwszorzędnie wykreowane bohaterki, takie z krwi i kości, które możemy spotkać na swojej drodze, z życiowymi problemami.

Polubiłam się z tymi kobieta, choć każda różniła się od siebie to razem tworzyły wybuchową mieszankę. Powieść nie raz doprowadzająca mnie do śmiechu, ale też skłaniała do refleksji.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Cztery przyjaciółki z dzieciństwa: Monika, Olga, Krysia i Lucyna spotykają się po latach w miasteczku, w którym się wychowały. Kobiety umawiają się na ognisko, gdzie wspominają przeszłość i opowiadają jak świetnie ułożyło im się życie. Okazuje się jednak, że nie wszystko co mówią jest prawdą, a każda z nich przyjechała do miasteczka w konkretnym celu. Jest jeszcze coś, co dręczy kobiety - tajemnica sprzed lat, która wywarła wpływ na życie wielu ludzi. Co wydarzyło się trzydzieści lat temu? Jakie tajemnice skrywają dawne przyjaciółki?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem pewna, że nie ostatnie. @annasakowicz w swojej książce "Za przyjaźń" stworzyła niezwykle życiową i intrygującą fabułę, od której po prostu nie mogłam się oderwać. Autorka ma bardzo lekkie i przyjemne pióro, co sprawiło, że książkę przeczytałam w niespełna dwie godziny. Główne bohaterki tej historii to cztery kobiety koło pięćdziesiątki, które w dzieciństwie się przyjaźniły, jednak studia i praca, po prostu życie rozdzieliło je na wiele lat. To postaci, z którymi każdy z Nas z powodzeniem mógłby się utożsamić.
Teraz spotykają się ponownie. Każda z nich chwali się jak dobrze ułożyło im się w życiu, jednak im dłużej trwa spotkanie przy ognisku, tym więcej prawd się o sobie dowiadują. Okazuje się, że każda z nich boryka się z różnymi problemami, każda ma swoje sekrety, które wiele zmieniły w ich życiu i każda z nich uważa je za karę, za to co stało się trzydzieści lat temu. Przez lata kobiety żyły w cieniu przeszłości, a prawda okazała się zupełnie inna, jednak najlepierw kobiety zmuszone były rozliczyć się z wydarzeniami z przeszłości, by zaznać spokoju i w pewnym sensie szczęścia. Naprawdę świetnie odkrywało mi się razem z bohaterami ich sekrety, autorka w genialny sposób budowała napięcie, co tylko skłaniało do dalszego czytania. Miałam wrażenie jakbym uczestniczyła we wszystkich sytuacjach razem z nimi, chłonęłam ich emocje i bardzo im kibicowałam. W tej książce znajdziecie dużą dawkę humoru, ale nie zabraknie również wzruszeń, całej palety emocji oraz siły przyjaźni, takiej ponad czas, ponad wszystko! Ja jestem zachwycona i czekam na kolejne książki autorki! Moja ocena to 9/10.

Avatar użytkownika - dominikakus
dominikakus
Przeczytane:2022-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

W tej powieści, na pierwszy rzut oka, zauroczyła mnie okładka, a że na temat stylu Anny Sakowicz słyszałam wiele dobrego, postanowiłam sama sprawdzić. Tak - "Za przyjaźń!" jest moją pierwszą powieścią autorki (nie licząc książek dla dzieci).

Cztery przyjaciółki z dzieciństwa: Krysia, Monika, Olga i Lucyna, spotykają się, po ponad trzydziestu latach, w rodzinnej miejscowości. Chociaż Sęplice to małe miasto, gdzie wszyscy się znają i gdzie "nawet pies z kulawą nogą się nie zapuszczał", to jednak główne bohaterki mają powody, by powrócić do miejsca, w którym się urodziły. Przy pierwszym spotkaniu opowiadają, w samych superlatywach, o swoim dotychczasowym życiu. Jednak po "kilku głębszych", prawda wychodzi na jaw. Okazuje się, że kolory egzystencji każdej z nich dawno wyblakły, a przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

"W dorosłym życiu kontynuowały zabawę, ale chowały się już niekoniecznie przed rówieśnikami, czasami trzeba było skryć się przed koszmarami z przeszłości, przed odpowiedzialnością albo przed inną zmorą niepozwalającą zasnąć".

Powieść zaczyna się wesoło, przyjacielsko, jak na spotkaniu absolwentów. Każdy chwali się, czym popadnie, a o niewygodnych sprawach milczy. Jednak z każdą kolejną przewrócona kartką, Anna Sakowicz zaskakuje czytelnika i wprowadza w fabułę coraz więcej zagadkowych wątków. Okazuje się, że przyjaciółki mają wspólną tajemnicę, która przez wszystkie lata spędzała im sen z powiek.

"Za przyjaźń!" to cudowna powieść o prawdziwej przyjaźni, miłości, o wsparciu, zaczynająca się jak prawdziwa baśń: "dawno, dawno temu...". Niejeden z nas posiada jakieś demony przeszłości,  niedokończone sprawy. Może ta historia, do której zakończenie wymyśliła autorka, natknie i Ciebie, czytelniku, do uporządkowania swoich spraw i wymyślenia końca własnej opowiesci. Mam nadzieję, że ta książka Ci w tym pomoże.

"Na początku zanim człowiek się w coś uwikła, powinien zlokalizować drzwi frontowe i tylne, na boczne raczej nie ma co liczyć, bo całe życie to nie kino"

Do tej książki podeszłam z dużym dystansem, bo obyczajówki to nie jest gatunek, który lubię. Tym razem było świetnie, nie mogłam się oderwać. "Za przyjaźń" to ciepła historia o przyjaźni, która skrywa mroczne tajemnice.

Cztery przyjaciółki po wielu latach milczenia spotykają się przez przypadek w swoim rodzinnym miasteczku. Postanawiają powspominać dawne czasy. Jak się okazuje każda z nich wiedzie teraz idealne życie. Jednak ich opowieści nie są do końca prawdziwe. I im więcej czasu spędzają razem, tym więcej prawdy wychodzi na jaw. Jak się okazuje łączy je wspólna tajemnica sprzed lat.

"Za przyjaźń" to początkowo bardzo pozytywna i pełna humoru historia, której akcja zmienia się z każdą stroną. Tajemnice wychodzą na jaw i jak się okazuje, trzeba rozliczyć się z przeszłością żeby iść dalej. Fabuła wciągnęła mnie od samego początku i zaskoczyła kilkukrotnie. Autorka wplotła w fabułę wątek sensacyjny. Bohaterki są bardzo dobrze wykreowane, polubiłam je już od pierwszej strony. Jestem pewna, że jeszcze kiedyś wrócę do tej książki i jakby się dało to z chęcią przeczytałabym kontynuacje losów całej czwórki i Pieterka.

Avatar użytkownika - majeczka241
majeczka241
Przeczytane:2022-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Każdy z nas miał w szkole bliską osobę, z którą dzieliło się radosne, jak i smutne chwile. Przyjaciółkę/przyjaciela której/któremu można było zwierzyć się z różnych sekretów i tajemnic. Bratnią duszę, z którą można było przysłowiowe konie kraść, zaśmiewać się do łez, wygłupiać. Wydawać by się mogło, że nic, ani nikt tej przyjaźni nie rozerwie, że będzie istniała aż do końca świata. Niestety w dorosłej rzeczywistości, życie weryfikuje zażyłe relacje, każdy idzie w swoją stronę, zacierają się kontakty i stopniowo coś, co miało być na zawsze, przestaje istnieć. Ich wspólna dawna tajemnica, która za dzieciaka jeszcze bardziej wzajemnie je połączyła, scaliła, teraz powoduje niechęć i strach do powracania do bolesnej przeszłości, która odcisnęła piętno w sercach przyjaciółek. Książka jest dosyć lekka w odbiorze, jednak to, co w sobie skrywa, powoduje liczne przemyślenia i rachunek sumienia. Opowiada o niełatwym powrocie do rodzinnej miejscowości, tajemnicy, która odciska wieloletnie piętno na życiu czterech przyjaciółek, o skrywaniu się przed koszmarami przeszłości. O stawianiu nowych fundamentów na podupadłym terenie przyjaźni, udawaniu, koloryzowaniu własnego życia dla potrzeby innych, o ponownym podniesieniu się z kolan, by móc wreszcie kroczyć przez życie z mocno podniesioną głową. Że warto mówić o tym, co nas trapi, nawet jeśli wyznanie nie należy do najłatwiejszych, że trzeba słuchać podszeptów własnego serca i nie patrzeć na opinię innych i wreszcie to, że niezależnie od złych sytuacji, może się nam przytrafić coś dobrego i odmienić fatalny los. Z bohaterkami łatwo można się utożsamić. Każda z nich ma swoje cienie i blaski, mają zmartwienia, bolączki, trudne decyzje do podjęcia, podobne do tych, z którymi i my możemy się w rzeczywistości zmagać. Dzięki temu postacie nabierają autentyczności i namacalnego pierwiastka, można je polubić i kibicować im w drodze, po której podążają. Nie należy ona jednak do najłatwiejszych, natrafiają na różne przeszkody, wątpliwości, wyboje, które powodują przeróżne zawahania, czy warto kroczyć tą ścieżką, czy jednak lepiej sobie to wszystko odpuścić. Moim faworytem jest tu Pietrek, dawny kolega ,,Jeźdźców Apokalipsy'', miejscowy pijaczek, bezdomny, który za maską nieprzejmującej się postaci, wesołej, skrywa bolesne przeżycia. Czytelnik dowiaduje się, co wpłynęło na los tego dobrze zapowiadającego się bohatera, jak to się stało, że z normalnego chłopca stoczył się na samo dno. Czy będzie chciał przyjąć pomoc, gdy pomocna dłoń zostanie mu wyciągnięta? Bardzo życiowa historia, pełna przeróżnych emocji, umiejąca poruszyć serce. Dajcie się porwać bohaterom, ich skrywanej dotąd tajemnicy, o której wiedzą tylko wtajemniczeni i sprawdźcie, czy będą w stanie na nowo odbudować dawno zakurzoną przyjaźń. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam,

Moje pierwsze spotkanie z autorką. Z czterema bohaterkami, przyjaciółkami, które oprócz wzajemnej sympatii łączy też tajemnica z przeszłości.

Jest to historia lekka, mało złożona, chociaż autorka porusza wiele życiowych tematów. Duże pole do pokazania ludzkich relacji dają nam cztery kobiety, każda z nich ma swoje problemy, swoje przeżycia i każda próbuje radzić sobie z życiem po swojemu. Niestety, nie do końca potrafiłam się wczuć w sytuację bohaterek, denerwowało mnie ich myślenie życzeniowe, obwinianie się o błędy z młodości, a wszystko trochę sprawiało wrażenie wyolbrzymionego.
Całość nie była wymagająca, a czytanie szło mi dość opornie, nie ciagło mnie do niej i nie czułam tej palącej potrzeby powrotu do lektury.

Mimo moich obiekcji, nie mogę powiedzieć, że to zła książka czy historia. Po prostu akurat nie tego szukam w powieściach, nie zgrała się z moim gustem, ale warto przekonać się samemu, czy to jest historia dla Was.

Już nie uciekam
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Już nie uciekam

Joanna potrafi zaskakiwać zarówno siebie, jak i najbliższych. Jest narzeczoną Artura, iskrzy między nią a Jaromirem, w dodatku pojawia się kolejny...

Szepty dzieciństwa
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Szepty dzieciństwa

"Szepty dzieciństwa" to pełna emocji historia zwykłej rodziny. Pod jednym dachem mieszkają: on, ona, dwójka dzieci i jej ojciec. Wszystko mogłoby...