Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-01-30
ISBN: 978-83-8147-274-6

Taka miłość może się wydarzyć tylko tutaj...

Ponoć miłość może się pojawić pod każdą szerokością geograficzną, ale czy nie jest tak, że niektóre miejsca sprzyjają jej w wyjątkowy sposób? Majestatyczny orłowski klif, tajemnicze jeziora i lasy Borów Tucholskich, słoneczna sopocka plaża, urokliwe zakątki gdańskiego Starego Miasta czy gwarny skwer Kościuszki w Gdyni – oto wymarzona sceneria dla pierwszej randki. A może długo oczekiwanego spotkania po latach?

To właśnie w okolicach Trójmiasta (a czasem też z jego pomocą) odmieni się los bohaterów opowiadań z tego zbioru: zbuntowanej pary outsiderów po przejściach, samotnego autora powieści romantycznych, młodego mężczyzny zafascynowanego tajemniczą dziewczyną ze swoich snów czy perfekcjonistki, której życie w jednej chwili wymyka się spod kontroli. Nieważne, czy szukają miłości, czy przed nią uciekają – wszyscy w końcu znajdą tu coś, co stanie się początkiem nowego rozdziału w ich życiu. Bo jak się zakochać, to tylko nad morzem!

Autorzy:

Kup książkę Zakochane Trójmiasto

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Przeczytane:2019-01-25, Ocena: 6, Przeczytałem,
W Polsce zbiory opowiadań święciły największe triumfy… dobre dwadzieścia lat temu. Opowiadania o miłości, opowiadania kryminalne, opowiadania o przemijaniu, opowiadania o starości – każdy temat i każda okazja była dobra, by opublikować kolejny zbiorek. Niestety, bardzo często do współtworzenia tych antologii zapraszano autorów, którzy zupełnie nie potrafili sobie poradzić z krótką formą – opowiadanie uchodzi zresztą za nawet bardziej wymagającą formę niż pełnowymiarowa powieść. Czytelnicy zrazili się wówczas do zbiorów opowiadań i dzisiaj mówi się, że są to książki „niemożliwe do sprzedania”. Przeczy temu nowa publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res. Opowiadania autorstwa dziesięciu pisarzy – przede wszystkim związanych z wydawnictwem – dowodzi, że można dziś wydać antologię nie tylko całkiem równą, ale też mającą spory potencjał, by zainteresować szerokie grono czytelników. Do księgarń książka ta trafia przed Walentynkami i rzeczywiście doskonale sprawdzi się jako prezent na tę okazję. Romantyczna atmosfera i ukazane w niej najróżniejsze oblicza miłości z pewnością poruszą serce niejednej czytelniczki. A może i czytelnika? Najbardziej poruszające okazuje się opowiadanie Małgorzaty Wardy „Do Ciebie”. Będąca narratorką tej historii Agnieszka opowiada swojej córce dzieje ...

Opinie o książce - Zakochane Trójmiasto

Avatar użytkownika - Aga_love_books
Aga_love_books
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

10 autorów, 10 opowiadań i cudowny klimat nadmorski.
Zdecydowanie książka trafiła w moje gusta. Każda z historii jest inna, ciekawa, niebanalna i dająca wiele do myślenia. Miłość pokazuje się nam tutaj z wielu różnych perspektyw. Jest piękna, nostalgiczna, sentymentalna, ale i smutna, cierpiąca i wręcz mordercza. Każdy z autorów dał tu kawałek siebie. Stworzył niesamowite opowiadanie. To książka, po którą warto sięgnąć, gdyż każdy znajdzie w niej coś, co go oczaruje. Ja mogę powiedzieć, że podobało mi się każde opowiadanie. Z tym, że największy wpływ wywarła na mnie historia stworzona przez Panią Ninę Reichter. Była zdecydowanie piękna i absolutnie wciągająca. "Można się obudzić w życiu w dziwnym miejscu, jeżeli się nie walczy o to, czego się chce." "Cztery pory roku" Pani Anny Szafrańskiej - urocze i wzruszające! Więcej takich poproszę!
No i oczywiście coś bardziej mrocznego od Pana Bednarka. No uwielbiam te klimaty. Ale to by była powieść, skoro same opowiadanie wzbudziło zachwyt!
Podsumowując - książka musi trafiać do waszej listy "must have". Nie dość, że odnajdziecie w niej wiele ciekawych i mądrych słów, to jeszcze ten nadmorski klimat. Ach tworzy genialną podkładkę do opowiadań dając cudowną atmosferę i tworząc niezapomniane wrażenia. Polecam. :)

10 opowiadań popularnych polskich autorów, którzy pokazują dokładnie tyle, ile potrafią. Jest nierówno, ale bywa całkiem interesująco i emocjonalnie. Lekka lektura na Walentynki.

Avatar użytkownika - Przeczytanki84
Przeczytanki84
Przeczytane:2019-01-19, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

„Z dnia na dzień coraz bardziej miał wrażenie, że jego życie […]przeradza się w pustkę, jakby było ciastkiem na wystawie. Plastikowym, niejadalnym; oblanym lukrem tylko z wierzchu, choć wydawało się, że w środku ma przynajmniej dziesięć słodkich warstw.” — Nina Reichter „Dobre zakończenie”
Rzadko sięgam po opowiadania,szczzególnie te w antologiach, ponieważ ich sporym minusem jest niejednolity poziom i niespójna fabuła. Jednak gdy zobaczyłam, że Novae Res wydaje książkę z miłosnymi historiami, których akcja ma się toczyć w moim Trójmieście, nie mogłam się powstrzymać. Poprzedni zbiór opowiadań -okołoświąteczny „Pensjonat pod Świerkiem”niesamowicie mnie znużył, jednak „Zakochane Trójmiasto” spodobało mi się o wiele bardziej i zdecydowanie pozytywnie oceniam większość historii. Moim faworytem jest opowiadanie Niny Reichter „Dobre zakończenie”, którego bohaterem jest samotnie wychowujący syna pisarz oraz nauczycielka tegoż syna. Ogromnie wzruszyłam się przy lekturze „Do Ciebie” Małgorzaty Wardy.

„Początkowo sny były przyjemne. Barwami przypominały słoneczne lato, czułem na skórze podmuchy ciepłego wiatru, słyszałem ciche dźwięki rzewnej melodii. Łagodne,delikatne i pogodne.” — Jolanta Kosowska „Tatuaż serc”
Opowiadania, jak tytuł wskazuje, dotyczą miłości, w bardzo wielu odmianach i odcieniach. Jest miłość namiętna, nieśmiała, młodzieńcza i dojrzała. Ta łącząca zakochaną parę i ta pomiędzy matką a dzieckiem. Tęskniąca, wybaczająca, łamiąca konwenanse –do wyboru, do koloru. Nie wszystkie historie z antologii do mnie przemówiły, niektóre przepłynęły gdzieś obok, bez poruszenia czułej struny. Ponownie sparzyłam się na opowiadaniu Adriana Bednarka, któremu nie odmawiam talentu i wyobraźni, ale uważam, że jego twórczość jest zbyt makabryczna by umieszczać ją pośród romantycznych, walentynkowych utworów. Wśród opowiadań były takie, których autorów znam i cenię i tacy, z których twórczością „pełnowymiarową” jeszcze nie było mi po drodze. Augusta Docher i K.N. Haner napisały historie bardzo w swoim stylu – niepodrabialne. U tej pierwszej zachwyciła mnie ilość morza i plaży w opowiadaniu oraz cudowne znaczenie muszelek. U Haner jak zawsze pikantnie, hardcorowo i z pazurem. Spodobał mi się styl Reichter i Jolanty Kosowskiej,po których twórczość postaram się wreszcie sięgnąć. Stylistycznie zachwyciłmnie Daniel Koziarski, bawiący się słowem, poetycko-realistyczny i sarkastyczno-romantyczny. Jego opowiadanie przypominami twórczość uwielbianego przeze mnie Janusza Leona Wiśniewskiego.

„Jestem pisarzem[…]. Ze strzępków informacji i uczuć, które bez pozwolenia innych dostrzegam i przyswajam, buduję pomysły na postacie, ich charakterystyki, relacje, a nawet całe historie z ich udziałem.” — Daniel Koziarski „Skwer miłości, skwer samotności”
Jako całości daję antologii „Zakochane Trójmiasto” mocne 7/10. To czego mi momentami brakowało to… Trójmiasto. Przy niektórych opowiadaniach miałam wrażenie, że możnaby je umieścić w dowolnym miejscu a umiejscowienie akcji w Gdyni, Gdańsku czy Sopocie było naciągnięte na siłę. Autorzy tytułowe Trójmiasto potraktowali różnorodnie, niektórzy opisali plażę, inni blokowiska, jest też specyficzny Skwer Kościuszki, czy gdańska Starówka. Chociaż dla mnie, rodowitej Gdańszczanki, wciąż go mało… Nie da się ocenić jednolicie całokształtu,bo to twór złożony z dziesięciu bardzo różnorodnych opowiadań, które łączą jedynie dwa motywy: miłość i Trójmiasto.

„Bo miłość właśnie taka jest. Uczy codziennie czegoś nowego i pokazuje, że dzięki niej życie ma słodki smak.” — Anna Szafrańska „Cztery pory roku”
„Zakochane Trójmiasto” pokazuje, jak różne są wizje miłości wśród polskich pisarzy i jak odmiennie potrafią oni je opisać. Wśród tej różnorodności każdy czytelnik może znaleźć coś dla siebie, według potrzeb i preferencji. Może Wam do gustu przypadną całkiem inne opowiadania, niż mnie. Znajdziecie tu tajemnice, namiętność, czułość, żal i, przede wszystkim, miłość. Tak bardzo nam wszystkim potrzebna…

Pediatria. Tom 1
praca zbiorowa; 0
Okładka ksiązki - Pediatria. Tom 1

Pediatria - nowoczesny, aktualny, przejrzysty, multimedialny podręcznik na miarę nowych wyzwań pediatrii, przeznaczony zarówno dla studentów...

Znajdź różnice! Na podwórku
praca zbiorowa; 0
Okładka ksiązki -  Znajdź różnice! Na podwórku

Poznaj nową serię wyjątkowych książeczek Kapitana Nauki dla przedszkolaków od trzeciego roku życia - Znajdź różnicę! Każda para rysunków...

Róże w garażu
Agnieszka Tyszka