Zapach lukrecji

Druga połowa XIX wieku. Ulice Powiśla. Zakamarki Krakowskiego Przedmieścia. Salony warszawskich kupców i przedsiębiorców. Ciasne pokoiki obskurnych burdeli. Mała dziewczynka, wychowywana w domu publicznym, do której niespodziewanie uśmiecha się los - trafia do rodziny bogatego kupca, Stanisława Berga. Życie nareszcie zaczyna się układać, ale jeden nierozsądny, młodzieńczy wybuch pożądania sprawia, że panna zostaje zmuszona do wyjazdu. Krótka wyprawa do Indii, która miała być tylko przygodą i nauką rzemiosła, staje się wieloletnim zesłaniem. Dziewczyna skazana na zapomnienie, pomieszkuje u przyjaciół Bergów, ale kiedy warszawski kupiec wysyła list z informacją, że nie zamierza po nią wracać, zawisa nad nią groźba wydania za mąż za pierwszego lepszego kandydata. Szczęśliwie zostaje żoną znanego, bogatego angielskiego podróżnika, który z racji różnicy wieku traktuje ją bardziej jak córkę i przyjaciółkę. Jego śmierć uruchamia całą lawinę zdarzeń, a głównym celem kobiety staje się odwet na rodzinie Bergów. Życiowe wybory po wielu latach przywiodą ją ostatecznie na Krakowskie Przedmieście. Czasy, kiedy była córką prostytutki, są już jednak tylko wspomnieniem. Dziś jest tajemniczą, bajecznie bogatą wdową, której pragną mężczyźni i nienawidzą kobiety, chociaż i jedni, i drudzy zabiegają o jej uwagę. A wśród nich jest jeszcze on. Przyjaciel z dzieciństwa, którego spotyka w najmniej odpowiednim dla siebie momencie. Czy zemsta okaże się silniejsza od uczucia, jakie rodzi się w jej sercu? Czy zaryzykuje utratę przyjaciela tylko po to, by dopiąć swego i zrealizować plan układany w głowie przez lata? A może pragnienie odwetu weźmie górę nad uczuciami i drogi tych dwojga rozejdą się na zawsze?

Informacje dodatkowe o Zapach lukrecji:

Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2022-09-22

Kup książkę Zapach lukrecji

Zapach lukrecji - opinie o książce

Ahhh co to była za książka!! Okładka i opis wskazywały na jedno, a treść ukazała całkowicie coś innego. Przyznam, że jestem zaskoczona ;) O czym przeczytacie? Czego się dowiecie? Zapraszam do przeczytania mojej opinii.

Akcja toczy w drugiej połowie XIX wieku. Głównie poruszamy się po ulicach Powiśla i Krakowskiego Przedmieścia. Zaglądamy do bogatych kupców oraz do salonów rozpusty. Pewne niechlubne wydarzenie sprawia, że nasza bohaterka wyjeżdża do Indii. Tam, mała dziewczynka o imieniu Marcelina, miała być początkowo na krótkich wakacjach. Wkrótce okazuje się, że została porzucona przez przybranego ojca. Jest zdana na łaskę zupełnie obcych ludzi. Szykują dla niej szybkie zamążpójście za tego, który da więcej. Szczęśliwie dla Marceliny, trafia ona na dużo od niej starszego, dobrego mężczyznę imieniem Richard. Ten mimo ślubu, traktuje ją jak swoją córkę. Gdy umiera, zostawia swojej pięknej żonie olbrzymi spadek. Te i inne wydarzenia sprawiają, że kobieta w końcu postanawia dokonać odwetu na ludziach, którzy wyrządzili jej tak wielką krzywdę przed laty. W tym celu wybiera się najpierw do Londynu, a następnie z powrotem wraca do Warszawy. Jednak po powrocie jest już zupełnie inną kobietą. Kiedyś była córką prostytutki. Dziś jest piękna, bajecznie bogata oraz pożądana przez wielu mężczyzn. Jest też on. Przyjaciel z dzieciństwa, który ponownie pojawia się w jej życiu, w najmniej oczekiwanym momencie. Co okaże się silniejsze? Zemsta czy miłość? Czy mimo wszystko dokona planu, który tak misternie układała przez lata? Co przewidział dla niej los? Czy będzie mogła żyć spokojnie i szczęśliwie? Czy jednak zaprzepaści swoją szansę na normalne życie? Tego dowiecie się, jeśli przeczytacie ;)

Tak jak wspomniałam, byłam bardzo zaskoczona lekturą. Bo oprócz całej fabuły, znalazłam tutaj sporo elementów erotyki. Można by rzec, że to jeden z tematów przewodnich.  Jednak cała historia jest dosyć ciekawa i bardzo wciągająca. Czyta się ją zaskakująco szybko i ciężko się oderwać. Dowiadujemy się m.in. z tej lektury, jak postrzegano kobiety. Jak się o nich wyrażano i jak powinny się zachowywać. Wszystkie złamania etykiety są szeroko komentowane w zamożnych kręgach. Wyzwolenie to coś, co jednym kobietom się podoba a innym nie. Dzięki Marcelinie, kobiety mogą również odkryć swoje potrzeby i je zaspokoić.

Książkę czyta się z rumieńcami na twarzy. Choć nie ma typowego podziału na rozdziały, to jednak co jakiś czas są oznaczenia roku i miejsca, dzięki czemu łatwiej jest nam się odnaleźć. Muszę przyznać, że ta lektura pozytywnie mnie zaskoczyła. Sporą robotę zrobiła też okładka, która dodatkowo zachęciła mnie do Poznania tej historii. Jeśli lubicie ciekawe historie, erotykę, miłość i zawiłości, jesteście ciekawi jak postąpi Marcelina i gdzie  znajdziemy tytułową lukrecję, to sięgnijcie po tę opowieść. Myślę, że będziecie zadowoleni. Mi się podobało. Przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów! ;)

Współpraca barterowa z Wydawnictwo WasPos

Avatar użytkownika - Anitka_170
Anitka_170
Przeczytane:2022-11-06,

Marcelina wychowywana była przez matkę, pracującą w domu publicznym. Los się do niej uśmiechnął i została przygarnięta do rodziny bogatego kupca. Lata mijały, dziewczynka dorastała i zaczęły pojawiać się inne pragnienia. Wybuch namiętności między nią a synem państwa Berg, doprowadza małżeństwo do ostatecznych kroków. Marcelina wywieziona do Indii zostaje zdana na łaskę nieznajomych ludzi. Zaczyna się jej prawdziwa przygoda. Po wielu latach dziewczyna powraca jako Lukrecja, która ma jeden cel: ZEMSTĘ 😈😈 Czy uda jej się zrealizować plan?

Mam mieszane uczucia po lekturze tej książki. Z jednej strony spodziewałam się zupełnie innej historii. Z drugiej to, co otrzymałam, jest zaskoczeniem dla mnie. Z początku trudno mi było wczuć się w fabułę. Nie mogłam się połapać, o co chodzi, kto jest kim i z czyjej perspektywy są wydarzenia. Z każdą kolejną stroną czułam się coraz bardziej zaciekawiona losami bohaterów. W czasy, które przenosi nas autorka, są niesamowitym przeżyciem. Wszystko świetnie opisane, czułam się, jakbym uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach. Nie mogłam się nadziwić niektórym normom panujących w tamtych czasach. Wszystkie te tematy tabu, co powinno się robić, co wypada, co nie przystoi. Nie wyobrażam sobie tego wszystkiego. 🙈 To była ciekawa i pouczającą lektura.

Wspomnienia są jak obrazy w naszym smartfonie, z jednym wyjątkiem. Obrazy te usuniesz, wspomnień niestety nie. Mogą one zacierać się i blednąć, ale nigdy nie pozbędziemy się ich w całości. Wystarczy jeden najmniejszy impuls, aby powróciły z powrotem, nawet z siła znacznie większą.

XIX wiek bez polskiej Polski, krakowskie przedmieścia i salony warszawskich kupców to obraz, który otrzymujemy z kart powieści. Świetnie oddany klimat tamtych czasów, pozwala nam się w nie wczuć i dyrygować, wraz z bohaterami poprzez ulice i budynki, wystawne bale i obserwować zasady etykiety.

Autorka w każdym z rozdziałów daje nam poznać bohaterkę, opowiadając historię, ukazując lata dziecięce, jak i te nastoletnie. Zaangażowała w to emocje, dzięki którym jesteśmy w stanie zrozumieć, jak każda chwila oddziaływała na nią, nieścisłości i niesenacki kształtują ją jako człowieka.

Życie doświadczyło ją, już od najmłodszych lat, a pielęgnowana i dojrzewająca w niej chęć zemsty, sprowadziła ją na początek drogi, z której przybyła.

W książce dostajemy dość szybko pędzącą fabułę, co niestety na początku może odstraszyć, gdyż w jednym momencie dowiadujemy się naprawdę sporo, jednak z pewną chwilą, historia zaczyna swoją stabilizację, składając się na dany czas i rozwijając jej bieg w sposób miarodajny.

Kreacja bohaterów była naprawdę ciekawie zobrazowana. Każdy z nich mierzący się z innymi pragnieniami, jednak emocji i żywotności w nich nie brakowało.

Pióro autorki zalicza się do lekkich, przez co książkę czyta się naprawdę szybko. Operuje też dość dobrze słowami, a my jesteśmy w stanie poczuć klimat płynący z tamtych czasów.

Siostra nazisty
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Siostra nazisty

Brat staje się zdrajcą. Ukochany wrogiem. Ona musi odnaleźć siłę, by stawić czoło wojnie. Jak dużo można poświęcić dla miłości? To spotkanie odmieni...

Niespokojne lata
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Niespokojne lata

My, kobiety, chcemy całego życia! Początek XX wieku. Eleonora ma wszystko, czego może pragnąć dziewczyna w przedwojennym Krakowie. Uroda, pewność siebie...