Okładka książki - Zapalniczka

Zapalniczka

Wydawnictwo: Kobra Media
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-88791-83-3
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 5 (11 głosów)

Zapalniczka to rozwinięcie opowiadania opublikowanego w "Trupach polskich" (zbioru krótkich historii stworzonych przez autorów reprezentujących najróżniejsze podejście do tradycji literackiej).

Kup książkę Zapalniczka

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Joanna Chmielewska – „Zapalniczka”. Pisarki tej nikomu nie trzeba przedstawiać. Słyszymy: „Chmielewska”, myślimy: „Kryminał!”. Tak też jest w tym przypadku. „Zapalniczka” to wydane w 2007 roku rozwinięcie opowiadania o tym samym tytule, znanego ze zbioru „Trupy polskie”. W książce tej można znaleźć wszystko to, co pozwala skutecznie zabić nudę – jest wartka akcja, humor, zbrodnia, zagadka, nieoczekiwane zbiegi okoliczności i mnóstwo ironii. Czytelnikowi, który przyzwyczaił się do pomysłowości Joanny Chmielewskiej i jej niebanalnego stylu, może tu jednak czegoś zabraknąć. Sama dosyć długo zastanawiałam się w czym tkwi „ułomność” fabuły i doszłam do jednego wniosku: w jej prostocie. Porucznik Colombo stał się w erze CSI i W11 banalnie myślącym dziwakiem, więc wybredny, współczesny czytelnik oczekuje od kryminału, że ten dobitnie zaaferuje jego szare komórki i podgrzeje zwoje mózgowe.   Pani Chmielewska w tej materii się nie spisała. Po raz kolejny poraziła nas jednak lekkością, z jaką potrafi posługiwać się słowem i szafować ironią – nie bez powodu jest nazywana autorką gatunku „kryminał ironiczny” (tytuł ten zawdzięcza fanom zza wschodniej granicy). Dialogi w „Zapalniczce” są zabawne, swojskie, jakby żywcem wyjęte z codzienności, a pierwszoosobowa narracja urzeka kpiarskim, żartobliwym ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Przeczytane:,
W domu Joanny panowało pod jej nieobecność istne pandemonium. Kilkanaście osób miotało się wte i wewte, pracując przy wykańczaniu budowy – robotników pilnowali przyjaciele Joanny. Bohaterka po powrocie z europejskich wojaży odkrywa, że w czasie jej nieobecności zniknęła jej ulubiona pamiątkowa zapalniczka. Po naradzie z bliskimi dochodzi do wniosku, że musiał ją złośliwie ukraść pan Mirek – nieuczciwy ogrodnik. Nie zastanawia się długo i decyduje się na to, by swoją własność po prostu odkraść. Do pana Mirka jedzie Ryszard Gwiazdowski i Julita Bitte. Na miejscu dokonują niespodziewanie makabrycznego odkrycia – pan Mirek został brutalnie zamordowany. Niezdolni do racjonalnego myślenia dostrzegają też zapalniczkę – cel ich przyjazdu. Zabierają przedmiot i uciekają. U Joanny zastanawiają się nad dalszym postępowaniem – jeśli nie chcą mieć do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, muszą całkowicie zmienić swój wygląd, uzgodnić zeznania i ukryć swą obecność na miejscu zbrodni – wiadomo przecież, że w tym kraju policja i prokuratura nie zajmuje się łapaniem groźnych przestępców, za to uczciwemu człowiekowi skutecznie zatruje życie. W dodatku Joanna odkrywa, że przyniesiona przez przestępców-debiutantów zapalniczka wcale nie należy do niej – Julita i Ryszard przez pomyłkę zabrali zapalniczkę pana Mirka. Ponowna wizyta w domu zamordowanego także kończy się ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Zapalniczka

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Uwielbiam Chmielewską, ale i wśród jej powieści są lepsze i gorsze. Dla mnie ta jest średnia. Wysłuchałam. Po raz pierwszy dodaję audiobooka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 2016 - Wyzwanie 52 książki,
Tym razem Joanna wcale nie była zamieszana w morderstwo, a jeżeli to bardzo luźno. Ona po prostu okradła (rękami przyjaciół) nieżywego ogrodnika. Zagmatwane? Gdzie tam. Po prostu z domu ginie cenny pamiątkowy przedmiot, tytułowa zapalniczka, a spośród dziesiątków ludzi kręcących się po wykańczanym domostwie na przestępce natychmiast wytypowano nieuczciwego ogrodnika. Ponieważ prawie wszyscy przyjaciele czuja się winni że nie dopilnowali własności Joanny, ochotnicy wyruszają na rekonesans u ogrodnika. A tu ogrodnik leży martwy, a zapalniczka stoi na regale. Joanna się nawet ucieszyła, aż się okazało że to nie jej zapalniczka :-). Okazuje się, że świętej pamięci pan Mirek wykantował ogromna rzeszę miłośników ogrodnictwa i równie wielkie zastępy wielbicielek ale przecież to nieważne kto go zabił. Ważne jest gdzie jest zapalniczka???
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Kolejna z nieprzeczytanych przeze mnie dotychczas pozycji Joanny Chmielewskiej. Moja ocena książki jest subiektywna i być może wygórowana. Jednak dla chcących relaksu przy lekturze ta pozycja sprawdzi się i dostarczy takowego. Wartka akcja, galimatias, znane z wcześniejszych książek postacie sprawiają, że czyta się lekko i przyjemnie. Trup pojawiający się w najmniej oczekiwanym momencie, którego obecność i zgodnie z przewidywaniami wplątuje całe towarzystwo autorki, nie wyłączając jej samej, sprawia sobą niejaki kłopot nie tylko wydziałowi zabójstw ale też wspomnianemu kręgowi znajomych. Z pozoru niewinna wizyta skutkuje całą serią zwrotów akcji, sprawia sporo zamieszania by w konsekwencji zaskoczyć rozwiązaniem, którego byśmy się nie spodziewali. Akurat taka forma nie jest żadnym odkryciem, bo i jaki sens byłyby sięgania po książki o tej tematyce jeśliby wszystko było z góry wiadome. Książka Chmielewskiej daje możliwość snucia domysłów, ubarwia i tworzy możliwości, których się nie spodziewamy i przede wszystkim daje powód do poprawy humoru dialogami i sytuacjami. Tego się po autorce spodziewam i to otrzymuję. Lekka lektura na słotną zimę, by zapomnieć o szarości i pożyć odrobinę innym życiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
,,Zapalniczka" to powrót do humorystycznych kryminałów p. Chmielewskiej, jej fani znajdą tutaj znany schemat: pomyłki, niecodzienne pomysły bohaterów (często absurdalne), które utrudniają prace policji, zabawne dialogi, niejednego nieboszczyka. Kiedy Joanna wraca do domu z podróży orientuje się, że zniknęła jej stołowa zapalniczka. Podejrzanym o kradzież, jest ogrodnik- hochsztapler, który jednak został zamordowany.. Na miejsce zbrodni przybywa ambitny komisarz policji, który natrafia na ślad który prowadzi go do wielu miejsc, w tym do ,,szajki" Joanny. I tak zaczyna się polka z przytupem: tworzone jest alibi na niepopełnienie zbrodni, ruszają kryminalne plany i posunięcia. Niewinni jak lilijki białe bohaterowie okłamują policjantów, oczywiście w dobrej wierze. A upór w sprawie zapalniczki przerasta wszystko- przecież w przyrodzie nic nie ginie. ,,Wszyscy później uznali, że miał jasnowidzenie. A jeszcze później zwątpili, czy przydatne." Styl charakterystyczny dla pisarki: dużo neologizmów, zabawnych dialogów, ironii i czasem czarnego humoru. Dzieje się sporo, ponieważ wszyscy bardzo się starają. Książkę czyta się w miarę szybko, jest to łatwa i lekka lektura, wątpię by kogoś skłoniła do refleksji, jej głównym celem jest danie rozrywki. Niczym mnie w sumie nie zaskoczyła, okazała się być taka jak oczekiwałam. Mogę polecić fanom twórczości p. Chmielewskiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2007-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długi wieczór, Mam,
Kolejny zabawny kryminał Joanny Chmielewskiej, tym razem z zapalniczka w roli głównej. Każdy może być podejrzany, każdy może czuć się winny. Joanna i policja trafiają na różne przeszkody w rozwikłaniu zagadki. Czy im się uda? Najlepiej sprawdzić samemu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ninlinka
ninlinka
Przeczytane:2012-10-15, Przeczytałam,
Niesamowity sposób opowiedzenia zbrodni doskonałej. Pełna świetnych opisów książka. Jedyne co mi przychodzi na myśl to komediowy kryminał :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest znakomita. Prawie 400 stron przyjemności. Ten kryminał potrafi bawić do łez. Tu przecież nawet śmierć wydaje się wyjątkowo niezwykła w swej zwykłości (śmierć jak śmierć, ale pociachać kogoś sekatorem?; iście ogrodniczy zgon). Jeśli w świecie realnym nie możecie uczestniczyć w niecodziennych śledztwach, tutaj otrzymacie tę szansę. Wartka akcja, szeroki wachlarz postaci, zaskakujące zwroty akcji, no i przede wszystkim barwny, nieszablonowy język, humorystyczne opisy sytuacji. Nic dodać nic ująć, wymarzona lektura na wakacje. Jedna z najlepszych powieści pani Joanny.
Link do opinii
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Avatar użytkownika - salemeczka
salemeczka
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Avatar użytkownika - migaweczka
migaweczka
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - mandy
mandy
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Autobiografia t. 4. Trzecia młodość
Joanna Chmielewska0
Okładka ksiązki - Autobiografia t. 4. Trzecia młodość

Poprawiona, uzupełniona autobiografia jednej z najlepszych polskich powieściopisarek. Na kartach pięciu tomów autorka wspomina swoje całe swoje życie -...

Hazard
Joanna Chmielewska0
Okładka ksiązki - Hazard

"Zaspokajanie namiętności stanowi przyjemność olbrzymią, o czym doskonale wiedzą, na przykład, dziwkarze. Także, na przykład, smakosze. Także rozmaite...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy