Zerwij z nią!

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2017-08-30

Kolejna po ,,Nie do pary" i ,,Błahostce i kamyku" znakomita powieść Ewy Nowak przeznaczona dla nastoletnich czytelników.

Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie rodziców, ma przejąć rodzinny interes i wypełnić wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia...

Niestety rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej i upierając się, że robią to dla dobra córki.

Czy miłość nastolatków zniesie taką próbę? W jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci? Jak bardzo te wybory mogą zaważyć na ich losie?

Poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu i trudnym wkraczaniu w dorosłe życie.

Kup książkę Zerwij z nią!

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Jacek ma w życiu pod górkę, o czym próbuje zapomnieć, jeżdżąc na nartach po okolicznych górkach. Jego rodzice się rozwiedli. Matka wpadła z deszczu pod rynnę – zamieniła alkoholika na zimnego drania. Ojczym wyraźnie nie lubi Jacka, a matka jest zbyt słaba, żeby mu się przeciwstawić. Emilka pochodzi z (nadmiernie) dobrej rodziny. Ma życie starannie zaplanowane. W przyszłości zostanie lekarką. Chłopaka pozna dopiero na studiach. Oczywiście, jej wybrankiem będzie przyszły pan doktor. Jacek i Emilka zbliżają się do siebie dzięki pewnemu jeżowi. Ale ich związek nie tylko dlatego jest od początku najeżony trudnościami. Główny kolec to konserwatywne podejście rodziców Emilki, a szczególnie jej ojca. Zrobi wszystko, żeby zapobiec „mezaliansowi". Czy relacja Jacka i Emilki mimo to ma szanse przetrwać? Bardzo dobra lektura dla nastolatków. Odnajdą tu dobrze znane sobie problemy: trudne relacje rodzinne, zaplanowana z góry przyszłość i próby buntu przeciw temu, pierwsza miłość. Dzięki temu od początku lektura zaangażuje ich emocjonalnie. Polecam dorastającej młodzieży. dr Kalina Beluch ...

Opinie o książce - Zerwij z nią!

Ewa Nowak jest jedną z najbardziej popularnych autorek książek młodzieżowych. Z zawodu pedagog-terapeuta, posiada sporą wiedzę za temat problemów młodych ludzi, którą wykorzystuje tworząc ciekawe i bliskie sercom historie.

Pochodzącym z rozbitej rodziny Jackiem targa wiele emocji. Z jednej strony jest nieśmiały i wrażliwy, z drugiej stara się być twardy i zadziorny. Któregoś dnia na jego drodze staje Emilka, dziewczyna "z dobrego domu", której rodzice próbują sterować życiem tak, by zdobyła w społeczeństwie uznanie i odpowiednią pozycję. Zarówno Jacek, jak i Emilka bardzo potrzebują uczucia, nic więc dziwnego, że bardzo ich do siebie ciągnie. Czy świeże uczucie jest jednak w stanie przezwyciężyć niechęć i opór ze stony rodziców?

Z twórczością pani Nowak miałam do czynienia już kilkakrotnie i jak dotąd były to bardzo pozytywne wrażenia. Tym razem niestety było z tym o wiele trudniej. Zaczęłam nawet zastanawiać się, czy nie mam tu do czynienia z przypadkową zbieżnością nazwisk. Bardzo trudno było mi przekonać się do tej historii. Brakowało mi jakiegoś intrygującego punktu zaczepienia. Przewracałam kolejne strony i ... autentycznie się nudziłam. Musiało minąć naprawdę sporo czasu, by opowieść nabrała rumieńców, choć prawdę mówiąc nigdy tak naprawdę mnie nie porwała.

Niestety również para głównych bohaterów nie powala na kolana. Zachowania Jacka są bardzo chaoteczne, momentami irytujące, szczególnie w przypadku jego kontaktów z rodziną. O Emilce trudno w ogóle coś powiedzieć, to bardzo niejednoznaczna postać, przez co nie mogłam jej ani współczuć, ani kibicować. Niestety jej zachowanie jest mocno przekombinowane. Nadal nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, o co chodzi ze wszystkimi wersjami "Stasia". Pojawiają się też pewne sprzeczności, jak choćby kwestia kontroli rodziców nad Emilką. Z jednej strony ma ona być notorycznie ograniczana i sprawdzana, z drugiej okazuje się, że ma dość interesujące ... życie towarzyskie. Dlaczego więc w przypadku Jacka wszystko było tak zagmatwane? Doprawdy nie wiem.

Na plus historii zaliczam podjęcie problematyki kontroli rodziców nad dziećmi. Gdzie znajduje się granica, której nie powinni przekroczyć, nawet jeśli wierzą, że działają w interesie dziecka? Czy powinni dziecko chronić przed zagrożeniami, czy powinno ono uczyć się na własnych błędach? Bardzo pokrzepiające jest również przesłanie, że aby odnieść sukces, należy przede wszystkim ciężko pracować, talent jest sprawą drugorzędną. Kto wie, być może właśnie za sprawą tej historii ktoś wreszcie uwierzył w siebie i własne możliwości?

Avatar użytkownika - iza380
iza380
Przeczytane:2018-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Syn alkoholika i córka z dobrego domu, mają szanse? Mają, ale oboje muszą zawalczyć.

Czytam sobie. Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Czytam sobie. Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu

,,Apollo 11" to opowieść o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu; szczegóły lotu, informacje techniczne i wartka akcja - do przeczytania jednym...

Skorpion i koń Dziąsło
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Skorpion i koń Dziąsło

Na pewno nie raz każdy z nas myślał sobie, jak to by było mieć brata bliźniaka lub siostrę bliźniaczkę. Ta powieść w zabawny sposób odpowiada na to pytanie...

Wszechświaty
Leonardo Patrignani