Z這dziejka

Ocena: 5 (17 g這s闚)

Czy w鈔鏚 brudu i potworno軼i wiktoria雟kiego Londynu jest jeszcze miejsce na prawdziwie nami皻ne uczucie?Wiktoria雟ka Anglia, rok 1862. Sue Trinder to c鏎ka z這dziejki i morderczyni. Mieszka w Londynie, w domu oszusta i pasera, w kt鏎ym codziennie za豉twia si brudne interesy. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje nietypow propozycj - je郵i pomo瞠 tajemniczemu m篹czy幡ie w uwiedzeniu bogatej sieroty Maud Lilly, otrzyma po這w jej pieni璠zy. Gdy si zgadza, trafia do domu wuja Maud - kolekcjonera nader specyficznego gatunku ksi捫ek. Czeka j tam wiele niespodzianek, przeszk鏚... a nawet zakazanych uczu.

"Oliver Twist" z ma造m twistem... Waters snuje wci庵aj帷 histori, kt鏎a kryje w sobie co najmniej tyle, ile nam ujawnia."The New York Times Book Review"

Od "Z這dziejki" nie spos鏏 si oderwa, powie嗆 to wspania豉 pod ka盥ym wzgl璠em, bodaj czy nie najlepsza z tych, kt鏎e w ci庵u ostatnich kilku miesi璚y uda這 mi si przeczyta. Udowadnia bowiem, 瞠 tempo, akcja i pokr皻na fabu豉 nie musz wcale stawa okoniem do g喚bi, ambicji artystycznych, 鈍iadomej gry z tradycj literack podj皻 przez Waters.Wojciech Sosnowski, Wirtualna Polska

Sarah Waters(1966) - popularna i wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka, autorka znanych na ca造m 鈍iecie powie軼i historycznych z w徠kami homoerotycznymi. Nak豉dem wydawnictwa Pr鏀zy雟ki Media uka膨 si wkr鏒ce wznowienia wszystkich jej ksi捫ek w nowej szacie graficznej.

Informacje dodatkowe o Z這dziejka:

Wydawnictwo: Pr鏀zy雟ki i S-ka
Data wydania: 2022-09-13
Kategoria: Literatura pi瘯na
Tytu orygina逝: Fingersmith

wi璚ej

Kup ksi捫k Z這dziejka

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Z這dziejka - opinie o ksi捫ce

XIX wieczna wiktoria雟ka Anglia i losy dw鏂h m這dych dziewczyn wpl徠ane w sprytnie przygotowan przez D瞠ntelmena intryg.
Lektura wci庵a, zaskakuje zmianami akcji. Do tego ciekawe opisy miejsc i 鈍ietnie oddany klimat mrocznej Anglii.
Trudno si oderwa od czytania. Polecam.

Avatar u篡tkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Wsp馧praca,

Autorka przez du瞠 „A" i Powie嗆 przez du瞠 „P". Oto z czym czytelnik si spotka, gdy si璕nie po „Z這dziejk" Sarah Waters. Znajdzie tutaj bowiem bardzo dobrze kreowanych bohater闚, kt鏎zy na kartach ksi捫ki przechodz wiele przemian, a ka盥e wydarzenie w ich 篡ciu odciska si na ich duszy. Fabu喚 powoln, ale anga簑j帷. Na ponad siedmiuset stronach mo積a bowiem odnie嗆 wra瞠nie, 瞠 jednocze郾ie dzieje si wiele oraz 瞠 nie dzieje si niemal瞠 nic. Wszystko ma swoje tempo i swoje miejsce, co dla niejednego b璠zie rozwleczeniem, ale w moich oczach udowadnia jedynie z jak dobr Autork mamy kontakt. Tym bardziej, 瞠 zaskakuj帷ych zwrot闚 akcji nie brakuje. Przede wszystkim jednak czytelnik znajdzie tutaj narracj na bardzo wysokim poziomie. Pi瘯ne zdania, pi瘯ne my郵i. I ogrom uczu. Tych kt鏎e dusz, uwieraj i przeszkadzaj, a jednak wszyscy w literaturze ich szukamy.

„Z這dziejka" nie jest jedynie opowie軼i o mi這軼i dw鏂h kobiet (damy z dobrego domu oraz z這dziejki) ani o wielkim oszustwie, kt鏎e za nic ma uczucia naiwnych serc, cho te dwa tematy zdecydowanie w powie軼i wiod prym. Znajdziemy tutaj r闚nie przemoc psychiczn oraz fizyczn, z豉mane obietnice i zdeptane zaufanie. B璠ziemy obserwowa jakie pi皻no pewne wydarzenia odbijaj na duszach i jak ludzie odwracaj oczy, gdy w gr wchodz konwenanse czy zysk. Waters kolejny raz skupiaj帷 si na jednostkach pr鏏uje przeprowadzi analiz spo貫cze雟twa w czasach, do kt鏎ych wrzuca swoich bohater闚 i kolejny raz robi to w spos鏏, kt鏎y zostawia mnie z zachwytem. Z szeroko otwartymi oczami i szybko bij帷ym sercem.

Jestem oczarowana emocjami i pe軟a uznania dla kunsztu w kreowaniu rzeczywisto軼i na papierze. Nie mam w sobie zda, kt鏎e w pe軟i potrafi造by odda to, jak wa積a sta豉 si dla mnie „Z這dziejka", nie potrafi odpowiednio zgrabnie zebra my郵i... Ale na pewno mog poleci ten tytu i g這郾o zach璚a do lektury. Nawet je郵i mojej mi這軼i nie podzielicie — wci捫 sp璠zicie czas z literatur przez du瞠 „L".

przek. Magdalena Moltzan-Ma趾owska

Avatar u篡tkownika - czytotaj
czytotaj
Przeczytane:2022-10-09,

Lubicie to uczucie, gdy ko鎍zycie ksi捫k i macie ochot g這郾o powiedzie: „ale to by這 dobre!”? Przy jakiej ksi捫ce ostatnio zdarzy這 Wam si tak powiedzie?

„Z這dziejka” to jeden wielki plot twist!
Nie czyta豉m opisu, nie zna豉m opinii. Podesz豉m do niej z woln g這w, natomiast ta ksi捫ka nape軟i豉 j tyloma w徠pliwo軼iami i niepewno軼i, 瞠 zacz窸am si gubi. I to nie w fabule si gubi豉m, ale we w豉snych podejrzeniach i teoriach.

„Z這dziejka” to emocje wyp造waj帷e z ka盥ej strony. Krzywda, walka o przetrwanie, po鈍i璚enie. I niekoniecznie jest to po鈍i璚enie siebie. I ta wewn皻rzna walka czytelnika, pr鏏a oceny zachowa bohater闚 i bezsilno嗆. Bo przecie pr鏏owali ratowa siebie, czy mo積a ich za to wini?

„Z這dziejka” to historyczna powie嗆, a przy tym bezwzgl璠ny obraz spo貫czno軼i uprzywilejowanej i biedoty zmuszonej radzi sobie po swojemu. Czasem jednak Ci, kt鏎zy maj wi璚ej, tak naprawd maj du穎 mniej. A dla pieni璠zy cz這wiek jest w stanie zaprzeda swoj dusz.

„Z這dziejka” to ksi捫ka, kt鏎 bardzo polecam ka盥emu. S tutaj elementy obyczaju, krymina逝 i subtelny w徠ek romantyczny. A wszystko to smacznie wywa穎ne i niezwykle wci庵aj帷e. I mimo, 瞠 ksi捫ka liczy sobie ok. 700 stron, to z du篡m zaskoczeniem odkryjecie, jak szybko si sko鎍zy豉 i jak wiele po sobie zostawi豉.

Avatar u篡tkownika - szpinaczytanko
szpinaczytanko
Przeczytane:2022-10-04, Ocena: 6, Przeczyta貫m,

“Czekacie, a zaczn swoj opowie嗆. By mo瞠 ja te jeszcze wtedy czeka豉m. Lecz moja historia ju si rozpocz窸a - po prostu nie mia豉m o tym poj璚ia, tak jak wy teraz.”

Ta powie嗆 to jedna wielka tajemnica, mn鏀two niedopowiedze przeplatanych z silnymi uczuciami. Wiktoria雟ki klimat s帷zy si z tej ksi捫ki, a losy bohater闚 ze strony na stron szokuj coraz bardziej.

Z jednej strony mamy Londyn w z這dziejaszkowym wydaniu, szemrane interesy i dziewczyn, przed kt鏎 stoi szansa na zdobycie ogromnej sumy pieni璠zy. Z drugiej strony - trafiamy do wiejskiej posiad這軼i, poznaj帷 przy tym m這d kobiet, przysz陰 dziedziczk wielkiej fortuny.

„Z這dziejka” to taka powie嗆, kt鏎ej sekrety warto odkrywa krok po kroku, nie zra瘸j帷 si przy tym stosunkowo spor liczb stron. Przez t ksi捫k si p造nie, przywi您uje si do bohater闚, jednocze郾ie widz帷 jak na d這ni, 瞠 ich zachowanie nie zawsze zas逝guje na podziw.

Nigdy wcze郾iej nie zdarzy這 si tak, bym jak捷 ksi捫k przeczyta豉 w dwukrotnie w ci庵u kilku miesi璚y. “Z這dziejka” jest pierwszym i do tej pory jednym jedynym wyj徠kiem. Ciesz si, 瞠 si璕n窸am po ni ponownie, bo ta historia nie mog豉 wyj嗆 z mojej g這wy. Moje my郵i ta鎍zy造 wok馧 szemranych zakamark闚 Londynu i cichej wiejskiej posiad這軼i Briar, wok馧 Sue i Maud, wok馧 ich relacji.

Dlatego w豉郾ie wr鏂i豉m do tej powie軼i - chcia豉m prze篡 to wszystko jeszcze raz, chcia豉m, by Waters ponownie mnie zaskoczy豉, bym jeszcze raz mog豉 poczu te wszystkie emocje towarzysz帷e lekturze. Okazuje si, 瞠 przepad豉m - pokocha豉m t histori ca造m sercem i z pewno軼i b璠 do niej wraca - cho mo瞠 teraz minie troch wi璚ej czasu.

Ksi捫ki Waters po prostu maj w sobie to “co” - co hipnotyzuj帷ego, co nie pozwala oderwa si od lektury, co sprawia, 瞠 twoje serce bije szybciej na my郵 o tych kilkuset stronach papieru. I to w豉郾ie w nich uwielbiam.

Avatar u篡tkownika - LiterackieGary
LiterackieGary
Przeczytane:2022-10-09,

Po raz kolejny trafi豉m na ksi捫k, kt鏎a pokaza豉 mi, jak cudownie jest wnika w klasyczn i d逝g powie嗆. Mowa tu o 700-stronicowej Z這dziejce, pi鏎a Sarah Waters.

To opowie嗆 o dw鏂h osieroconych dziewczynach, kt鏎ych losy spl徠a jeden misterny w徠ek. W 篡ciu Maud Lilly, zamo積ej damy z Briar, pojawia si z這dziejka z Londynu – Susan Trinder. Sue zawar豉 uk豉d z 這wc posag闚 i przyby豉 do Briar w celu zagarni璚ia maj徠ku Maud. To historia o chciwo軼i, nami皻no軼i i mi這軼i mi璠zy m這dymi kobietami, odkrywaj帷ymi swoj seksualno嗆 i prawdziw to窺amo嗆 w XIX-wiecznej Anglii. Obie bohaterki s tu r闚nowarto軼iowe – snuj swoj zawi陰 histori – wprowadzaj帷 czytelnika w labirynt sekret闚, w kt鏎ym s uwi瞛ione.

Ksi捫k mo積a czyta dla samej przyjemno軼i i dla fenomenalnych obrazk闚 mrocznego Londynu i wielkomiejskich m皻闚 rodem z tw鏎czo軼i Charlesa Dickensa. Czytelnicy, kt鏎zy gustuj w klasycznych i pe軟ych plot twistu lekturach, zdecydowanie powinni zakupi i przeczyta najnowsze wydanie tej powie軼i.

Avatar u篡tkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-10-24,
kingaczyta.blogspot.com Wiktoria雟ka Anglia, 1862 rok. Poznajemy dwie dziewczyny. Susan Trinder jest c鏎k nie篡j帷ej ju z這dziejki i morderczyni, a obecnie przebywa pod opiek oszust闚 i paser闚, dzi瘯i kt鏎ym sama dobrze pozna豉 nieuczciwe sztuczki, dzi瘯i kt鏎ym mo積a zarobi. Maud Lilly jest sierot, wychowywan przez wujka o do嗆 specyficznych zainteresowaniach. Dziewczyna jest wykszta販ona jak na te czasy, mieszka w ogromnym domu ze s逝瘺. Jest jednak strasznie samotna. Zdawa by si mog這, 瞠 dziewczyny nie maj ze sob nic wsp鏊nego. Wkr鏒ce jednak ich losy si po陰cz... "Z這dziejka" to moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, spotkanie z tw鏎czo軼i Waters. Chocia pocz徠kowo troch przerazi豉 mnie obj皻o嗆 tej ksi捫ki, to teraz wiem, 瞠 nie by這 si czego obawia, a te 700 stron poch這n窸am sama nawet nie wiem kiedy. "Z這dziejka" to ksi捫ka, kt鏎a nie pozwoli豉 mi si od siebie oderwa. Nie brakuje tu nag造ch zwrot闚 akcji - i to jakich! Ksi捫ka podzielona jest na trzy cz窷ci, a po pierwszej nie mog豉m wyj嗆 ze zdumienia, bo by豉m tak mocno zaskoczona tym, co autorka przygotowa豉. W og鏊e uwa瘸m pierwsz cz窷 za najbardziej emocjonuj帷, ale kolejne s r闚nie dobre i ksi捫ka trzyma poziom do samego ko鎍a, a to przy takiej cegle jest naprawd du篡m pisarskim osi庵ni璚iem. Brawa dla autorki! Intryga goni tu intryg, nie brakuje nag造ch zwrot闚 akcji, a i serce czasami mocnej mi zabi這. W "Z這dziejce" nie ma miejsca na chwil wytchnienia, a poj璚ie nudy nie ma tutaj miejsca. Na uwag zas逝guj tak瞠 鈍ietne opisy XIX-wiecznej Anglii, kt鏎e tworz duszny, lekko mroczny klimat. Opisy s wyraziste i pozwalaj na dok豉dne wyobra瞠nie sobie tamtych czas闚 - z ca造m tym brudem, zaduchem i og鏊nym ska瞠niem i przyrody, i ludzkich dusz. Dla fan闚 wiktoria雟kiej Anglii b璠zie to lektura obowi您kowa! (Kliknij aby rozwin望 opini)
Avatar u篡tkownika - Capsa
Capsa
Przeczytane:2016-05-08,
Niestety ksi捫ka mi si nie podoba豉 i strasznie mnie rozczarowa豉. Mia豉m nadziej na ciekaw lektur, kt鏎 poch這n w 3 dni, niestety ksi捫ka mnie nudzi豉. Przez pierwsze 400 stron praktycznie nic si nie dzieje, nie wspominaj帷, 瞠 dwa razy czytamy to samo... Obr鏒 spraw te jako mnie nie porwa. Dopiero pod koniec 2giej cz窷ci i na pocz徠ku trzeciej troch mnie zaciekawi豉. Z krymina貫m to nic wsp鏊nego jak dla mnie nie ma, postacie s ok, ale historia niestety mocno przynudza豉. Mo瞠 je郵i ksi捫ke by skr鏂i do 300 stron to moja ocena by豉by wy窺za. (Kliknij aby rozwin望 opini)
Gotycki krymina. Powie嗆 w duchu Dickensa i Collinsa. Wiktoria雟ki klimat. Takimi okre郵eniami reklamowana jest przez wydawc "Z這dziejka" Sarah Waters. Epitety s jednak troch na wyrost, zw豉szcza ten m闚i帷y o ksi捫ce jako powie軼i kryminalnej. C騜, nie bawi帷 si za bardzo szufladkowaniem my郵 jednak, 瞠 trafniejszym okre郵eniem by豉by po prostu powie嗆 obyczajowa ewentualnie z w徠kiem kryminalnym. Za to styl XIX - wiecznej Anglii to znak firmowy pani Waters. Je郵i lubicie tak opraw, a Austen lub Bront s dla Was zbyt poprawne to "Z這dziejka" ma du瞠 szanse przypa嗆 Wam do gustu. Powie嗆 liczy bagatela prawie 500 stron i podzielona jest na trzy cz窷ci r騜ni帷e si narracj. Pierwsza z nich zarysowuje intryg, przedstawia bohater闚, kre郵i portrety psychologiczne i mami czytelnika z逝dzeniem, 瞠 wszystko potoczy si z grubsza tak jak pod鈍iadomie przeczuwamy. Dlatego radz czyta uwa積ie, a im bli瞠j ko鎍a I cz窷ci tym mocniej si skoncentrujcie, bo zwrot akcji jest niesamowity! Intryga jest przednia, chocia mnogo嗆 jej poszczeg鏊nych element闚 mo積a by rozdzieli na jeszcze ze dwie ksi捫ki. Tytu這wa z這dziejka, czyli Sue tak to komentuje: "My郵eli鄉y o sekretach. Tych prawdziwych i lipnych. Zbyt wielu, by je zliczy. Kiedy pr鏏uj teraz ustali, kto wiedzia o czym, kto wiedzia wszystko, a kto nic, i kto by oszustem, jestem zmuszona da za wygran, bo ta my郵 przyprawia mnie o zawr鏒 g這wy." To chyba najlepiej okre郵a czego mo積a si spodziewa po "Z這dziejce". Od siebie dodam jeszcze ca陰 plejad pomniejszych 這trzyk闚, wyrafinowanych 這buz闚 i naprawd z造ch ludzi, kt鏎ych poznacie. Takiej obsady nie powstydzi豚y si Borges w swojej "Powszechnej historii nikczemno軼i". Czy zatem "Z這dziejka" ma jakie wady? Owszem, wed逝g mnie jest zbyt rozci庵ni皻a i momentami akcja staje si nu膨ca. Spokojnie mog豉by zosta "odchudzona" o kilkadziesi徠 stron z po篡tkiem dla tempa akcji. Ponadto, melodramatyczno嗆 zako鎍zenia rzuca si d逝gim cieniem na ca陰 ksi捫k. Niestety. Nie ma te co spodziewa si, 瞠 "Z這dziejka" dostarczy materia逝 do g喚bszych przemy郵e b康 dozna duchowych. Po prostu czyta si z ciekawo軼i, pr鏏uj帷 rozwi您a zagadk lub zwyczajnie 郵edz帷 fabu喚. Ja spodziewa豉m si czego wi璚ej, wi璚 czuj lekki niedosyt. (Kliknij aby rozwin望 opini)
Avatar u篡tkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-12-10, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

,,Z這dziejka" to ksi捫ka o intrygach, czarnych charakterach i o ob喚dzie.

Susan Trinder jest sierot, kt鏎 przygarn窸a pani Sucksby i jej m捫. Matka dziewczynki by豉 z這dziejk i pewniej nocy przynios豉 j pod drzwi pani Sucksby, m闚i帷, 瞠 kiedy po ni wr鏂i. Nie wr鏂i豉. Zosta豉 z豉pana przez policj i powieszona. Ale czy tylko kradzie mia豉 na swoim sumieniu?

Do ich domu przyby D瞠ntelmen z propozycj dla Sue. Ma zosta pokoj闚k i pom鏂 mu w uwiedzeniu r闚nie sieroty Maud Lilly, a p騧niej utwierdzi j w przekonaniu, 瞠 jest ob陰kana i umie軼i w wariatkowie. Je郵i to zrobi, otrzyma po這w jej pieni璠zy. Po chwili wahania dziewczynka zgadza si i trafia do wuja Moud, kt鏎y posiada wiele, dziwnych ksi庵 i druk闚.

I tak Sue udaje si z Londynu do Briar. Na miejscu czeka na ni wiele niespodzianek, zakazane uczucie i niebezpieczne przygody. Szybko orientuje si, 瞠 panuj tam inne zwyczaje ni w Londynie. Do jej obowi您k闚 nale篡 dotrzymywanie towarzystwa Maud i dbanie o jej garderob. Sue zauwa瘸, 瞠 Lilly nie jest g逝pia i szalona, a raczej samotna. I nagle nast瘼uje zwrot akcji, kt鏎y bardzo mnie zaskoczy i sprawi, 瞠 od ksi捫ki nie mog豉m oderwa si.

Ksi捫ka nie nale篡 do cienkich powie軼i. Nie posiada te za wiele bohater闚, ale ci, kt鏎zy wyst瘼uj w tej opowie軼i zostali bardzo dobrze wykreowani. Zar闚no ich portret psychologiczny jak i wygl康 oddaj帷y ducha wiktoria雟kiej Anglii. Ksi捫ka r闚nie nie nale篡 do 豉twych. Nie p造nie si przez zawart w niej histori. Wymaga ona skupienia si nie na 100%, ale na 200%. ζtwo bowiem pogubi si w ob陰kaniu os鏏 w niej wyst瘼uj帷ych. Do ko鎍u zadawa豉m sobie pytanie o co tak naprawd chodzi panu Riverowi i kto tutaj jest szalony? W ksi捫ce nie ma mowy o nudzie. Posiada zaskakuj帷e zwroty akcji, a obcowanie na ka盥ej prawie stronie z ob陰kanymi, sprawia, 瞠 ma si ciary. Autorka 鈍ietnie odda豉 klimat mrocznej strony ludzkiego umys逝. Posiada wspania造 j瞛yk i styl pisania, kt鏎y bardzo mnie oczarowa. Dostarcza wiele emocji, a o to w豉郾ie chodzi w powie軼iach. Zako鎍zenie ksi捫ki wbi這 mnie w fotel i sprawi這, 瞠 d逝go o przeczytanej historii nie zapomn.

Ksi捫k polecam ka盥emu, kto szuka czego niebanalnego lub my郵i o przeczytaniu czego innego ni zwykle.

[wsp馧praca reklamowa] Wydawnictwo Pr鏀zy雟ki

Avatar u篡tkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-10-23, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

Usi康嬈ie wygodnie, z herbatk czy kaw pod r瘯 bo zabieram Was bardzo daleko. Nie my郵 tu o kilometrach, a o latach, przenie鄉y si do 1862 roku do Anglii.

Przedstawiam Wam Sue Trinder (nie myli z Tinderem ?) to c鏎ka z這dziejki i morderczyni. Dzi瘯i niej zostajemy wpl徠ani w mroczn, a jednocze郾ie pi瘯n histori. Pi瘯n bo zrodzi豉 si z mi這軼i, tylko czy na niej si sko鎍zy?

Po rekomendacji @czytotaj wiedzia豉m, 瞠 mog liczy na dobr lektur, lecz dosta豉m zdecydowanie wi璚ej ni oczekiwa豉m. Tu w doskona造 spos鏏 miesza si wszystko co mo積a znale潭 w kryminale, thrillerze, ksi捫ce przygodowej czy obyczajowej z doskona陰 literatur pi瘯n. Sarah Waters to niew徠pliwie mistrzyni s這wa, kt鏎e pie軼i zmys造 czytelnika jak najlepsza muzyka. Dotyka wszystkich wra磧iwych strun, porusza do g喚bi i nie odchodzi w zapomnienie, zostaje w cz這wieku wzbogacaj帷 jego dusz. Ta plastyczno嗆 j瞛yka i 鈍iata jaki nim maluje mnie uwiod豉. Pokocha豉m te s這wa i chcia豉bym ich wi璚ej.

Mimo, 瞠 tymi s這wami przedstawia histori, kt鏎a mn wstrz御n窸a, od kt鏎ej mia豉m problem si oderwa, chcia豉m wiedzie jak to si sko鎍zy. Obraz bogactwa i uprzywilejowania miesza si tu z n璠z, ludzie prawi z tymi bez skrupu堯w. Szybko straci豉m pewno嗆 co do tego kto tak naprawd jest z造, kto do szpiku ko軼i ma pod貫 zamiary.

Rozkocha豉 mnie w sobie ta ksi捫ka i mimo ponad 700 stron zbyt szybko odesz豉.

Na ok豉dce jest napis klasyka literatury LGBT+ i wiecie co? S造sza豉m dzi wiadomo軼i jak to gdzie tam organizuj specjalne akcje by walczy o akceptacj inno軼i... P鏦i b璠zie si podkre郵a jak to trzeba walczy to wci捫 tak b璠zie. Przecie wystarczy widzie w innej osobie siebie czyli cz這wieka i to wszystko, jaka inno嗆? Ka盥y jest inny i to jest normalne, wi璚 po co podkre郵a czyj捷 inno嗆 je郵i chodzi o np. preferencje w mi這軼i? Wi璚 篡jmy i dajmy 篡 innym, tak po prostu.

A co do ksi捫ki to moja ocena to 10/10 niczego jej nie brakuje, niczego nie jest za du穎.

Avatar u篡tkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-10-19, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Niebezpieczna gra

Na pierwszy rzut oka "Z這dziejka" wydaje si by klasyczn powie軼i z wiktoria雟kim klimatem. Wszystkie elementy zdaj si pasowa - jest ponura posiad這嗆, s elementy z 篡cia londy雟kiego marginesu spo貫cznego, jest intryga i tajemnica. A nawet wiele tajemnic. To ju samo w sobie brzmi zach璚aj帷o. Je郵i do這篡my do tego talent Waters w tworzeniu bohater闚 - to nie mog這 si nie uda.

"Z這dziejka" jest jedn z tych powie軼i, w kt鏎ych autor (w tym przypadku autorka) ewidentnie pogrywa sobie z czytelnikami. Zdawa by si mog這, 瞠 od pocz徠ku wiemy, na czym ma polega intryga, kt鏎a jest ca陰 osi historii, jednak w trakcie lektury otrzymujemy tyle fabularnych salt, 瞠 do ostatnich stron nie mo積a by pewnym jej zako鎍zenia.

To wielka umiej皻no嗆 stworzy bohater闚 pe軟ych wad, kt鏎ych losy jednak chce si 郵edzi. W przypadku "Z這dziejki" autorka zabrn窸a w bardzo brudne zakamarki ludzkiej duszy i motywacji. Uda這 si jej stworzy atmosfer, w kt鏎ej nigdy nie mo積a by pewnym, jak dana posta post徙i, a w dodatku nikt nie jest tym, za kogo si podaje.

"Z這dziejka" to powie嗆 inicjacyjna, oferuj帷a t specyficzn przyjemno嗆, jak daje lektura dopracowanych i rozbudowanych powie軼i klasycznych. Sarah Waters wzi窸a wszystko co najlepsze z literatury wiktoria雟kiej, dodaj帷 do niej w徠ki, kt鏎e u pisarzy z epoki wywo豉造by zapewne pop這ch i zgorszenie. Chcia豉bym dla r闚nowagi napisa jak捷 krytyczn uwag, przytoczy fragment, w kt鏎ym co zazgrzyta這, ale na tych ponad siedmiuset stronach nie znalaz豉m nic do czego mog豉bym si przyczepi, a to chyba ca趾iem niez豉 rekomendacja.

Avatar u篡tkownika - enka26
Inne ksi捫ki autora
Za 軼ian
Sarah Waters0
Ok豉dka ksi您ki - Za 軼ian

Sarah Waters powraca do motyw闚, za kt鏎e j pokochali鄉y: jest tu mi這嗆 - nami皻no嗆 gwa速owna i czasami niszcz帷a, jest zwrot akcji i tajemnica. ,...

Niebanalna wi篥
Sarah Waters0
Ok豉dka ksi您ki - Niebanalna wi篥

Londyn, 1874. Panna Margaret Prior, inteligentna m這da dama z towarzystwa, prze篡wa trudne chwile po 鄉ierci ojca. Aby odzyska r闚nowag psychiczn, postanawia...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
P皻la