Z這ta dama

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-06-15
Kategoria:

Ocena: 4.25 (4 g這s闚)

Za każdym arcydziełem kryje się wielka tajemnica

Prawie dziesięć lat trwała zacięta batalia sądowa o odzyskanie zagrabionego przez nazistów arcydzieła Klimta - Złotej damy - okrzykniętego ,,austriacką Mona Lisą". O'Connor z wielką wnikliwością opisuje niesłychane losy obrazu, a także same kulisy powstawania portretu Adeli Bloch-Bauer.

Na podstawie powieści powstał głośny film z Helen Mirren i Rayanem Reynoldsem w rolach głównych.

Kup ksi捫k Z這ta dama

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Z這ta dama

Jednym z moich ulubionych malarzy jest Gustaw Klimt i og鏊nie secesja w sztuce. Dlatego nie mog豉m oprze si ksi捫ce Anne-Marie O'Connor "Z這ta dama. Gustaw Klimt i tajemnica wiede雟kiej Mona Lisy". Nie jest to powie嗆 a napisana w reporterskim stylu prawdziwa historia "Portretu Adeli Bloch-Bauer" (1907), kt鏎y zosta skradziony przez nazist闚 a nast瘼nie przyw豉szczony przez Austri. Krewni rodziny Bloch-Bauer, kt鏎zy po wojnie osiedlili si w USA postanowili odzyska obraz, rozpoczynaj帷 g這郾 s康ow batali z rz康em austriackim.

Adela Bloch-Bauer pojawi豉 si na obrazie Klimta poniewa by豉 jego muz, mecenask sztuki, przyjaci馧k. Ale nazi軼i usun瘭i jej to窺amo嗆. Dla nich sta豉 si po prostu "Z這t dam".

Anne-Marie O'Connor - dziennikarka Washington Post przedstawia nie tylko histori powstania obrazu ale te okoliczno軼i i wydarzenia, w kt鏎ych ten obraz odegra wa積 rol, od utracenia go ... po szcz窷liwe odzyskanie przez nale篡tych spadkobierc闚. Nie zabrak這 te opis闚 tw鏎czo軼i Gustawa Klimta oraz szczeg馧owych los闚 rodziny Bloch-Bauer. Ta ksi捫ka ma w sobie wszystko, co uwielbiam. Na przyk豉dzie los闚 "Z這tej damy" wy豉nia si problematyka grabie篡 dzie sztuki podczas wojny i jak skomplikowane s pr鏏y odzyskania takich dzie.

Jestem zachwycona tre軼i tej ksi捫ki, jak i samym wydaniem. Poz豉cana, twarda oprawa skrywa fascynuj帷 histori ze sztuk w tle. Pi瘯na ok豉dka ze zbli瞠niem na Z這t Adel jest naprawd doskona豉. Wewn徠rz ksi捫ki znajdziemy mn鏀two czarno-bia造ch fotografii, kt鏎e oddaj klimat minionej epoki. Je郵i ksi捫ka mo瞠 by dostojna i pe軟a blasku to w豉郾ie taka jest "Z這ta dama" Anne-Marie O'Connor. Serdecznie polecam 💖.

"Dama w Z這cie" czyli portret Adeli Bloch-Bauer namalowany przez najbardziej znanego austriackiego malarza Gustava Klimata ma ciekaw histori. To w豉郾ie on znany jest jako najdro瞠j dotychczas sprzedany obraz na 鈍iecie. W豉郾ie o tym dziele sztuki, o modelce, malarzu i ich czasach chce uzupe軟i wiedz czytelnik bior帷y do r彗 ksi捫k "Z這ta dama" napisan przez Anne-Marie O'Connor. Niestety nie jest to dane, poniewa z oko這 czterystu stron, zaledwie 100 jest po鈍i璚onych temu tematowi. Kolejnych 200 opowiada o wojennych losach 篡dowskich wiede雟kich rodzin, w tym o spadkobiercach m篹a Adeli. Ostatnie 100 stron to opis prawniczej walki o odzyskanie pi璚iu obraz闚 od austriackiego rz康u przez owych spadkobierc闚. Autorka odbiega od g堯wnego tematu tak cz瘰to, wplataj帷 historie os鏏 zupe軟ie nie zwi您anych ani z obrazem, ani z autorem, ani z modelk, a nawet ze spadkobiercami, 瞠 nat這k informacji sprawia wra瞠nie, i opisano po prostu wszystko, do czego dotar豉 pisarka, bez jakiegokolwiek filtru nadaj帷ego sens opowiadanej historii. Moim zdaniem ksi捫ka powinna mie tytu "Historia wy窺zej klasy wiede雟kich 砰d闚 w pierwszej po這wie XX wieku", gdy jest tak pro judaistyczna, 瞠 nawet kr鏒ki rozdzia dotycz帷y Marka Twaina nie m闚i o jego pisarskiej tw鏎czo軼i, a jedynie o nastawieniu pisarza do spo貫czno軼i 篡dowskiej. To ksi捫ka nacechowana ideologicznie, ale ta ideologia to niestety nie sztuka. Tym bardziej odwo造wanie si do Holokaustu w celu odzyskania dzie nie jest s逝szny bior帷 pod uwag to, co z obrazami zrobi豉 grupa spadobierc闚 mieszkaj帷ych obecnie w Stanach Zjednoczonych. Ich motywem nie by rodzinny sentyment ani sztuka. A przecie sama Adela (kt鏎ej ma鹵e雟two by這 bezdzietne), umieraj帷 w wieku 31 lat, napisa豉 w swoim testamencie: "Poprosi豉m mojego m篹a, by po jego 鄉ierci moje dwa portrety i cztery pejza瞠 namalowane przez Gustava Klimta trafi造 do Galerii Austriackiej w Wiedniu". Rodzi si pytanie, co jest istotniejsze: prawne p騧niejsze zapisy czy dziedzictwo kulturowe danego kraju. Ogromn wad ksi捫ki jest brak pomys逝 na narracj. Czasami jest to reporterski zapis, momentami fabularyzowana faktografia, kt鏎 zaburzaj jednak subiektywne opinie autorki. Oj, jak 幢e czyta si pani O'Connor! Nie polecam.
Avatar u篡tkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2016-07-18, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek - 2016,

Coraz cz窷ciej wydawane s ksi捫ki 軼i郵e zwi您ane ze 鈍iatem sztuki. Oprócz biografii, dzienników czy listów artystów oraz prac charakteryzuj帷ych ich twórczo嗆, popularne sta造 si pozycje skupione na konkretnym dziele. By造 m.in. „Dziewczyna z per陰”, „Mona Lisa”, „Pocz徠ek 鈍iata” – przysz豉 wreszcie kolej na „Z這t dam”
O najpopularniejszym (obok „Poca逝nku”) dziele Gustawa Klimta kr捫 ju legendy. Anne Marie O'Connor wzi窸a na warsztat histori tego pótna i w bardzo rzetelnej pracy szczegó這wo opisuje wszystko, co ma – cho熲y po鈔edni – zwi您ek z portretem Adeli Bloch-Bauer.
Autorka wybra豉 porz康ek chronologiczny, pod逝g którego przedstawia szereg minihistorii. Przenosi czytelnika do Wiednia w przededniu nadej軼ia nowego wieku (1898 r.), by rozpocz望 opowie嗆 od samego pocz徠ku. Przygotowuje tak瞠 solidne fundamenty pod w徠ek gówny – buduje t這 historyczne, opisuje ówczesn Austri, w której wa積 rol zaczyna odrywa nowoczesna medycyna, arty軼i s coraz bardziej powa瘸ni, ludzie przejawiaj zami這wanie do s這dko軼i. Wszelkie zdarzenia zawsze ukazuje w szerokim kontek軼ie historycznym, spo貫cznym, obyczajowym. Obszernie omawia kwesti 篡dowsk (na pocz徠ku XX wieku, w trakcie II wojny 鈍iatowej i pó幡iej). Streszcza rozwój artystycznej kariery Klimta, charakteryzuje jego styl bycia, upodobania, inspiracje. Powraca do dzieci雟twa i wszechobecnej n璠zy w 篡ciu m這dego Gustawa, ujawnia rodzinne dramaty i wa積e wybory dorastaj帷ego m篹czyzny. Nie umyka jej 瘸den fakt z biografii malarza (i innych osób tak瞠). Znamienne jest dla niej wychwytywanie detali z przesz這軼i bohaterów i ustalanie, jaki wp造w mia造 na ich doros貫 篡cie (i drog artystyczn). Wspomn tu cho熲y o motywie z這ta w 篡ciu i twórczo軼i Klimta.
O'Connor przedstawia spotkanie mistrza i modelki, szczegó這wo relacjonuje ich wzajemny zwi您ek – k豉d帷 nacisk na za篡這嗆, przede wszystkim na polu artystyczno-intelektualnym. Nie interesuj jej domys造, tote to, co faktycznie wydarzy這 si mi璠zy bohaterami w sferze intymnej, pozostawia bez komentarza. Zwracaj帷 tylko uwag na niemo積o嗆 dotarcia do wiedzy na ten temat, oddaje g這s bliskim z otoczenia Klimta i Adeli i przywo逝je ich przypuszczenia.
Osobny rozdzia po鈍i璚i豉 kwestii zwi您anej z niespe軟ionymi ambicjami artystycznymi Hitlera, jego drog na szczyt w豉dzy i genezie nienawi軼i wobec 砰dów. W kolejnych opisuje dzia豉nia nazistów w okresie mi璠zywojennym oraz w latach czterdziestych, m.in. konfiskaty dzie sztuki, rabunki domów 篡dowskich bogaczy oraz prób wymazania jakichkolwiek powi您a 砰dów ze sztuk czy ich zas逝g w tej dziedzinie. Taki los spotka ca陰 kolekcj obrazów Klimta. Wizerunek Adeli by jednym z najbardziej po膨danych w 鈍iecie malarstwa, lecz jej pochodzenie stanowi這 powa積 skaz dzie豉 (zdaniem nazistów). Tote skre郵ono jej nazwisko z rejestru i „Portret Adeli Bloch-Bauer” sta si po prostu „Z這t dam”.
Nast瘼ne cz窷ci ksi捫ki to losy krewnej Adeli, Marii Altmann. Burzliwe dzieje jej rodziny, aresztowanie m篹a, losy dóbr familijnych itp. tworz opowie嗆 b璠帷 symbolicznym odzwierciedleniem historii wielu tysi璚y 篡dowskich domów. W 1998 r. Maria (wówczas osiemdziesi璚ioletnia), przeczytawszy artyku, w którym dziennikarz mówi wprost o zbrodniach nazistów i dokonywanych przez nich rabunkach, postanowi豉 upomnie si o zwrot kolekcji nale膨cej do jej m篹a. Spory trwa造 latami, ostry bój w s康zie ci庵n掖 si przez dekad. Wtedy te Adela Bloch-Bauer dosta豉 „drugie 篡cie”, jej nazwisko zosta這 przywrócone 鈍iatu sztuki, przesz這嗆 obrazu wysz豉 na jaw, a samo pótno zyska這 rang symbolu narodowej historii.
Wielk zalet tej pozycji jest swobodny, a przy tym niebanalny styl autorki. O’Connor przedstawia dzieje obrazu nie pomijaj帷 瘸dnego szczegó逝. Jest bardzo konsekwentn badaczk: analizuje wszystkie tropy, dog喚bnie sprawdza poszlaki i co wa積e – nie pozostawia 瘸dnego w徠ku bez zako鎍zenia. Wiele tu ciekawych dygresji, które wspólnie z gównymi tematami tworz interesuj帷 histori nie tylko konkretnego pótna, postaci Klimta czy losów dzie sztuki w trakcie wojennej zawieruchy (a tak瞠 po niej), ale i samej Austrii na przestrzeni kilkudziesi璚iu lat.
O nieustannym zainteresowaniu wielkimi dzie豉mi i ich burzliwymi – szczególnie podczas II wojny 鈍iatowej – losami 鈍iadcz nie tylko publikacje, ale i ich ekranizacje. Film „Z這ta dama” mia premier w 2015, wyre篡serowa go Simon Curtis, w gównych rolach obsadzaj帷 Helen Mirren i Ryana Reynoldsa.

Avatar u篡tkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-05-21, Przeczyta貫m,
Avatar u篡tkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2018-02-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2018, biografie, dzienniki,
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly