Z這ty dom

Tom 2 cyklu Miniaturzystka
Ocena: 4.71 (7 g這s闚)

Kontynuacja sprzedanej w milionie egzemplarzy powie軼i Miniaturzystka. Z這ty dom, nowy mi璠zynarodowy bestseller Jessie Burton, przenosi nas do pe軟ego tajemnic domu Nelli w XVIII-wiecznym Amsterdamie i opowiada histori o mi這軼i i przeznaczeniu.

1705, Amsterdam. Thea Brandt ko鎍zy osiemna軼ie lat i jest gotowa powita doros這嗆 z otwartymi ramionami. W miejskim teatrze czeka na ni mi這嗆 jej 篡cia, ale w jej rodzinie nie dzieje si dobrze - ojciec, Otto i ciotka Nella k堯c si bez ko鎍a, a rodzina Brandt闚 wyprzedaje meble, 瞠by mie co je嗆. W dniu, kiedy Thea przysz豉 na 鈍iat, jej matka go opu軼i豉, a sekrety przesz這軼i zacz窸y przejmowa kontrol nad tera幡iejszo軼i.

Nella rozpaczliwie pragnie ocali rodzin, zachowa pozory i znale潭 dla Thei m篹a, kt鏎y zapewni jej bezpieczn przysz這嗆. Zaproszenie na najbardziej ekskluzywny bal w Amsterdamie niesie rado嗆 i nadziej - mo瞠 los w ko鎍u u鄉iechnie si do nich?

Jednak gdy Thea odkrywa nowe miniatury, Nella zaczyna mie powa積y pow鏚 do obaw. Osiemna軼ie lat temu miniaturzystka po raz pierwszy pojawi豉 si w ich 篡ciu. Wydaje si, 瞠 teraz ma nowe plany...

Z這ty dom to wspania豉, wielowymiarowa opowie嗆 o ambicji, tajemnicach i marzeniach oraz determinacji m這dej kobiety, kt鏎a pragnie sama decydowa o swoim 篡ciu.

,,Elegancka, klimatyczna, zniewalaj帷a. Urzek豉 mnie".

Marian Keyes

,,Ksi捫ka m康ra, pi瘯na i budz帷a podziw. Burton jest niesamowicie utalentowan narratork".

Elizabeth Day

,,Inteligentna i daj帷e wiele przyjemno軼i. Burton to bystra obserwatorka. 安ietna kontynuacja Miniaturzystki - dojrza豉 i przemy郵ana".

,,The Guardian"

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Z這ty dom

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Z這ty dom - opinie o ksi捫ce

Miniaturzystkaby豉 debiutem Jessie Burton i to debiutem wyj徠kowym, kt鏎y bardzo szybko wspi掖 si na najwy窺ze miejsca list i sta si bestsellerem. Nie ka盥ego co prawda zachwyci豉, co zrozumia貫, mnie si podoba豉 na tyle, 瞠 z wielk ochot si璕n窸am po jej kontynuacj. Bo w ko鎍u, po tylu latach doczekali鄉y si i jest –Z這ty dom.

Uwa瘸m, 瞠 w mi璠zyczasie napisane przez Burton ksi捫ki, kt鏎e uda這 mi si przeczyta, dowodz o jej kunszcie literackim i o tym, 瞠Miniaturzystkanie by豉 tylko jednorazowym przypadkiem. Tym bardziej apetyt na dalszy ci庵 amsterdamskiej przygody wzrasta.

Amsterdam, rok 1705. Z這ty dom przenosi nas osiemna軼ie lat po wydarzeniach, kt鏎e ko鎍zMiniaturzystk. Thea Brandt, kt鏎a w闚czas przysz豉 na 鈍iat ko鎍zy w豉郾ie osiemna軼ie lat i jest gotowa na to wszystko, co niesie z sob doros這嗆. A przede wszystkim jest gotowa na mi這嗆. Ale jak tutaj si cieszy i cokolwiek planowa skoro dzie jej narodzin jest r闚nie dniem 鄉ierci jej matki; a do tego w domu te dzieje si nieweso這. Brakuje pieni璠zy, ojciec i ciotka wiecznie si k堯c i wyprzedaj rodowy maj徠ek. Okazuje si tak瞠, 瞠 tajemnicza miniaturzystka nie powiedzia豉 ostatniego s這wa. Zaczynaj pojawia si nowe figurki, kt鏎e siej niepok鎩. Wracaj nierozwi您ane sekrety z przesz這軼i.

Czytaj帷Miniaturzystktowarzyszy mi lekki niepok鎩. Podczas lekturyZ這tego domutego nie ma w takiej ilo軼i. To bardziej powie嗆 obyczajowa/historyczno-obyczajowa, kt鏎a skupia si na Thei Brandt. Dziewczyna chcia豉by wiedzie wi璚ej na temat swojej przesz這軼i, ale rodzina skutecznie utrudnia jej poznanie prawdy. Chcia豉by kocha bez przeszk鏚 m篹czyzn, kt鏎ego wybra豉, Waltera. Niestety, i tutaj wkraczaj ojciec i ciotka, szukaj帷 dla niej innego, odpowiedniego wed逝g nich kandydata do jej r瘯i.

Wspomniany niepok鎩 zaczyna pojawia si wraz z figurkami od tajemniczej miniaturzystki. Czy tym razem dowiemy si kim jest i sk康 wie tyle o rodzinie Thei? Dlaczego figurki zacz窸y zn闚 pojawia si po tylu latach?

Pe軟a rozmachu powie嗆 o ambicjach, marzeniach i determinacji m這dej kobiety, kt鏎a pragnie wzi望 los we w豉sne r璚e.

Trudno nie zgodzi si z tym zdaniem, kt鏎e widnieje na tylnej ok豉dce ksi捫ki. Burton nie po raz pierwszy napisa豉 powie嗆 o kobiecej sile i o prawie do w豉snych wybor闚. A nale篡 pami皻a, 瞠 to nie jest XXI wiek lecz pocz徠ek XVIII. Wtedy realia by造 zupe軟ie inne, a kobieta, zw豉szcza m這da kobieta mia豉 z g鏎y ustalone normy zachowania i obowi您ki wobec rodziny. Thea jest przyk豉dem do嗆 silnej bohaterki wyprzedzaj帷ej swoje czasy, a nawet swoj epok.

Jessie Burton potrafi czarowa s這wami. Przepi瘯nie nakre郵a opowiadan histori, kt鏎a wywo逝je w czytelniku szereg emocji. Tak by這 wMiniaturzystcei tak te jest w przypadkuZ這tego domu. Ksi捫ka napisana zosta豉 pi瘯nym, eleganckim i przyst瘼nym j瞛ykiem, ze smakiem i wyczuciem estetycznym, a poznawanie jej staje si prawdziw przyjemno軼i. Autorka skomponowa豉 opowie嗆 z ogromn dba這軼i o najdrobniejsze detale, dlatego czytaj帷 odnosi si wra瞠nie przeniesienia. Niby siedzi si u siebie w pokoju (lub gdzie indziej), ale czuje si jakby towarzyszy這, prawie realnie bohaterom powie軼i. Pomaga w tym r闚nie wspaniale wyczarowany niesamowity, specyficzny klimat, kt鏎y stanowi o uroku tej historii.

Na uwag zas逝guje tak瞠 osiemnastowieczny Amsterdam, kt鏎y niejako staje si jednym z bohater闚 ksi捫ki.

S康z, 瞠 wypada napisa kilka s堯w o ok豉dce (projekt Katie Tooke z ilustracjami Dave’a Hopkinsa), bo cho nie zdarza mi si cz瘰to zwraca na nie uwagi, to uwa瘸m, 瞠 ta jest wyj徠kowa. 安ietnie koresponduje z ok豉dkMiniaturzystki, tworz帷 sp鎩n ca這嗆 i przyci庵a wzrok.

Pok這n nale篡 si te t逝maczce Annie Sak, kt鏎a umia豉 鈍ietnie wej嗆 w histori Burton i odnale潭 si w tych amsterdamskich osiemnastowiecznych realiach.

Oczywi軼ieZ這ty dom, wcze郾iejszMiniaturzystkoraz inne powie軼i, kt鏎e wysz造 spod pi鏎a Jessie Burton zdecydowanie polecam.

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-12-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Ksi捫k przeczyta豉m jednym tchem. Jest to tom drugi Miniaturzystki, a ja pierwszego nie czyta豉m. Wewn徠rz ma nieco mniejszy druk, wi璚 na 425 stronach jest co czyta. G堯wna posta Thea Brandt obecnie ko鎍zy osiemna軼ie lat, lecz opowiada pokr鏒ce jak wygl康a這 jej dzieci雟two. Bardzo by chcia豉, by rodzina z kt鏎 mieszka traktowa豉 j jako osob doros陰. Najbardziej pragnie dowiedzie si czego o pochodzeniu swojej matki, lecz Ilekro rozpoczyna ten temat, pozostaje on bardzo szybko uci皻y. Znamy jej my郵i, wi璚 wiemy jak bardzo jest z tego powodu zmartwiona. Denerwuje j to, 瞠 rodzina nie liczy si z jej zdaniem i wci捫 traktuje jako dziecko. Nigdzie nie mo瞠 chodzi sama, z ka盥ego czasu jest rozliczana. Czuje jakby tkwi豉 w pu豉pce z kt鏎ej nie pozwalaj jej wyj嗆. Jest jednak na tyle inteligentna, nazywa nawet siebie obserwatork, 瞠 znajduje czas na kr鏒kie potajemne schadzki z ukochanym. Opowie嗆 biegnie swoim rytmem, my coraz bardziej poznajemy ca陰 rodzin. Z rozm闚 jakie mi璠zy sob prowadz dowiadujemy si te, 瞠 zaczyna im brakowa pieni璠zy. My郵 nad r騜nymi rozwi您aniami odno郾ie tego problemu, a w tle majaczy ich przesz這嗆. Pewnego jednak dnia, kto zaczyna dostawa ma貫 figurki. Osoba, kt鏎a je wysy豉 jest traktowana jako ponowne pojawienie si, lecz ja bez znajomo軼i tomu pierwszego niewiele o niej wiedzia豉m. Domy郵i豉m si tylko, 瞠 cokolwiek lub ktokolwiek si tutaj pojawia ma na celu odmieni przysz這嗆 tej rodziny. A czy na dobre czy z貫, to tego ju wam nie zdradz:-)
Nie przypuszcza豉m, 瞠 tak bardzo opowie嗆 mnie poch這nie. Pisana z najwy窺z tajemniczo軼i i przemy郵anym najdrobniejszym w徠kiem. Nic tutaj nie dzieje si bez przyczyny i mia豉m wra瞠nie, 瞠 to taka podpowied, by bardziej otwiera si na zmiany jakie si pojawiaj w naszym 篡ciu, bo zawsze s po co. Nigdy te nie jest od razu zmiana na lepsze, bo by doceni przych鏚 trzeba wcze郾iej dozna ubytku. Bardzo charakterystyczne postacie, dawne zwyczaje i m康ro嗆, kt鏎 wida go造m okiem. Bardzo j polecam!

Avatar u篡tkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-06-25,

“Miniaturzytska” Jessie Burton mnie zachwyci豉. Poch這n窸am t ksi捫k z wypiekami na twarzy. “Z這ty dom”...no c騜…”Z這ty dom” w moim odczuciu powt鏎zy sukces swojej poprzedniczki.

Thea Brandt ko鎍zy osiemna軼ie lat i z przytupem pragnie wej嗆 w doros這嗆. Kocha i czuje si kochana, jednak jej uczucie i relacja z pewnym m篹czyzn musi pozosta tajemnic. Ciotka Thei, Nella koniecznie chce wyda m這d dam za m捫. To mo瞠 by jedyny ratunek dla upadaj帷ego maj徠ku rodziny. Z kolei ojciec dziewczyny, Otto ma swoje plany zwi您ane ze star posiad這軼i znajduj帷a si poza miastem. Nella i Otto nie potrafi znale潭 kompromisu. Jedyne, co ich 陰czy to zapewnienie godnej przysz這軼i Thei. Na domiar z貫go, do dziewczyny zaczynaj przychodzi ma貫 figurki. Czy瘺y miniaturzystka postanowi豉 powr鏂i po osiemnastu latach?

Bardzo szanuj konsekwencj pi鏎a Jessie Burton. Ta ksi捫ka jest solidn kontynuacj “Miniaturzystki”. Po raz kolejny mamy do czynienia z sugestywn powie軼i, pe軟 wyrazistych postaci i idealnie skrojonej akcji. Tu wszystko toczy si na poz鏎 powoli i w bardzo wywa穎ny spos鏏, ale je郵i spojrze na to z boku, to akcja mknie jak pendolino. Amsterdam 1705 roku nadal p瘯a od konspiracyjnych szept闚, plotek i zgry幢iwo軼i. Nadal wodzi na pokuszenie, pozwalaj帷 mieszka鎍om balansowa na granicy dobrych manier i grzech闚. Tu sekrety sprzed lat wy豉膨 ze skrzy, chc opu軼i strych, bo zbyt d逝go zamkni皻e, mog narobi szk鏚.

Avatar u篡tkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-10-17, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 26 ksi捫ek 2023, 52 ksi捫ki 2023,

Jessie Burton to autorka, m.in. bestsellerowej ,,Miniaturzystki". Trzeba jednak zaznaczy, 瞠 ka盥a z jej powie軼i jest r闚nie wyj徠kowa i majestatyczna. Tym razem przysz這 mi przeczyta kontynuacj ,,Miniaturzystki", czyli ,,Z這ty dom". Czy ta ksi捫ka okaza豉 si tak samo dobra, jak poprzednie dzie豉 Jessie Burton?

Amsterdam. Pocz徠ek XVIII wieku. Thea Brandt wchodzi w doros這嗆 i postanawia w pe軟i korzysta z 篡cia. W teatrze czeka na ni mi這嗆 篡cia. M篹czyzna, kt鏎ego kocha pierwszym wielkim uczuciem. Gdy dziewczyna unosi si na skrzyd豉ch mi這軼i, w jej domu nie dzieje si najlepiej. Rodzina Brandt闚 powoli wyprzedaje maj徠ek, by jako si utrzyma. W dodatku ojciec Thei - Otto i jej ciotka - Nella wiecznie si k堯c.

Nella za wszelk cen chce ocali rodzin i zachowa pozory zamo積o軼i. Postanawia znale潭 dla Thei m篹a, kt鏎y zapewni jej dostatek i bezpiecze雟two na przysz這嗆. Ekskluzywny bal w Amsterdamie zdaje si by idealnym momentem na wybranie odpowiedniego kandydata.

Tymczasem Thea odnajduje coraz to nowsze miniatury. Nella obawia si, 瞠 miniaturzystka na powr鏒 zago軼i w ich 篡ciu po raz kolejny zmieniaj帷 planowany bieg wydarze.

Jak ju wspomnia豉m, ka盥a z powie軼i Jessie Burton jest majestatyczna. Ka盥a z nich w pi瘯ny spos鏏 opowiada r闚nie pi瘯ne historie. I tutaj tak jest. ,,Z這ty dom" to opowie嗆 wielowymiarowa. Opowie嗆 o mi這軼i, jej zawodach i rozczarowaniach. O ambicji i realizacji zamierzonych cel闚, pomimo panuj帷ych zasad. To historia dopracowana w najdrobniejszych elementach niczym dzie豉 miniaturzystki. Tutaj ka盥y detal ma znaczenie i zgrabnie uk豉da ca陰 fabu喚. W豉郾ie to jest cech charakterystyczn tw鏎czo軼i Jessie Burton. To uwydatnienie szczeg馧闚.

Do tego spos鏏 pisania autorki jest przepi瘯ny. Przez t, jak i inne jej powie軼i, dos這wnie p造nie si, jak na wielkim galeonie. Przyznaj, 瞠 nie jest 豉two si wdro篡 i pocz徠ek mo瞠 by odbierany troch nudnie, jednak to tylko wst瘼ne z逝dzenie. Z ka盥 kolejn stron, z ka盥ym kolejnym fragmentem historia wci庵a coraz bardziej nie pozostawiaj帷 czytelnikowi innego wyj軼ia, jak zag喚bi si w pe軟i w lektur.

Co do samej fabu造 jest to pi瘯na, cho momentami smutna historia g堯wnie o mi這軼i. O mi這軼i oszukanej, zdradzonej, a jednocze郾ie tej pierwszej, niewinnej, cho naiwnej. To te opowie嗆 o poszukiwaniu swojej drogi, rozwi您a i podejmowaniu wa積ych decyzji w czasach, w kt鏎ych zasady s z g鏎y przes康zone. Do tego wszystkiego tajemnicza miniaturzystka, kt鏎a bardzo przypomina mi Lady Whistledown z Bridgerton闚. Nie mo積a r闚nie zapomnie o niesamowitym klimacie XVIII-wiecznego Amsterdamu.

Podsumowuj帷 ,,Z這ty dom" Jessie Burton to kolejna udana powie嗆 autorki. Ksi捫ka obowi您kowa dla fan闚 ,,Miniaturzystki", cho w zasadzie mo積a j przeczyta bez znajomo軼i fabu造 poprzedniczki. Polecam ten tytu wszystkim mi這郾ikom pi瘯nych, niebanalnych, wielowymiarowych historii. Moim zdaniem jest to te idealna powie嗆 na jesienne wieczory.

Wsp馧praca recenzencka z Wydawnictwem Literackim

Avatar u篡tkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-06-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Nowa powie嗆Jessie Burton ,,Z這ty dom"czyta si z wielkimi emocjami, chc帷 jak najszybciej pozna fina. Jednocze郾ie smakuje si t pi瘯n, wyrafinowan proz niczym najbardziej wyszukany rarytas. A potem 瘸逝je si, 瞠 to ju koniec... ,,Z這ty dom" jest kontynuacj bestsellerowej,,Miniaturzystki",jednak mo積a czyta t powie嗆 jako oddzieln histori, gdy autorka dzi瘯i r騜nym retrospekcjom i aluzjom przypomina wydarzenia z przesz這軼i. Akcja rozgrywa si na pocz徠ku XVIII wieku w Amsterdamie. Osiemnastoletnia Thea Brandt, c鏎ka zamo積ego pracownika handlowej Kompanii Wschodnioindyjskiej, wkracza w 鈍iat doros這軼i, czym jest bardzo podekscytowana. Szybko jednak jej marzenia zderzaj si z brutaln rzeczywisto軼i. Okazuje si, 瞠 rodzina jest zad逝穎na, a ciotka szuka dla niej bogatego m篹a, kt鏎ego fortuna wybawi豉by Brant闚 z finansowej opresji. Wra磧iwa, ale i zadziorna Thea postanawia jednak wyj嗆 za m捫 tylko z mi這軼i, tym bardziej, 瞠 ma ju sekretnego adoratora, o czym bliscy nie wiedz. Tajemnice zaczynaj si mno篡, gdy dziewczyna otrzymuje w przesy趾ach dziwne miniaturowe figurki... Rodzinnych sekret闚 jest w tej powie軼i mn鏀two. Kim by豉 matka Thei, kt鏎a zmar豉 podczas jej narodzin? Dlaczego dziewczyna ma ciemn karnacj? Kim jest tajemnicza miniaturzystka? Niby nieobecna, a jednak wci捫 przypominaj帷a o swojej obecno軼i... To tylko niekt鏎e zagadki, kt鏎e sprawiaj, 瞠 od lektury trudno si oderwa. Nie mniej ciekawy jest 鈍iat, w kt鏎ym 篡j postacie. Osiemnastowieczny Amsterdam urasta tu do zbiorowego bohatera. Poznajemy jego klimat, architektur, topografi... Opisy s tak synestezyjne, 瞠 niemal fizycznie odczuwa si ch堯d nieogrzewanych pomieszcze, wiatr hulaj帷y po ulicach, smr鏚 panuj帷y w dzielnicach biedoty i pi瘯ne zapachy towarzysz帷e wystawnym przyj璚iom. Interesuj帷a jest te obyczajowo嗆 mieszka鎍闚, kt鏎zy 篡j w zgodzie z konwenansami, nawet je郵i oznacza to cierpienie. Tego jednak nie wolno wystawia na 鈍iat這 publiczne. Zak豉manie, dwulicowo嗆, okrucie雟two ukrywane pod p豉szczykiem uprzejmo軼i i troski to codzienno嗆 w arystokratycznym i mieszcza雟kim 鈍iecie. Autorka jawi si nie tylko jako znawczyni epoki, ale i ludzkiej duszy. Stworzone przez ni postacie to misternie utkane portrety psychologiczne. Wraz z nimi prze篡wamy smutki, l瘯i, rozczarowania, 篡ciowe dramaty, ale i rado軼i oraz nadzieje. Ka盥y ma tu swoj mniejsz lub wi瘯sz histori, kt鏎 poznajemy stopniowo, co bardzo pot璕uje napi璚ie. **Jessie Burton od dawna jest dla mnie malark s堯w. **Pisze pi瘯nie, elegancko, wyrafinowanie. Czytanie jej ksi捫ek to prawdziwa przyjemno嗆. Zdania s oryginalne, ale nie barokowe; bardzo przemawiaj do wyobra幡i odbiorcy. Czasem wystarczy jedno por闚nanie czy kr鏒ki opis, by zwr鏂i uwag czytelnika i sprawi, 瞠 chce si wraca do wielu fraz. Dla mi這郾ik闚 wysokiego stylu to prawdziwa uczta duchowa. Polecam szczerze wszystkim tym, kt鏎zy szukaj w literaturze czego wi璚ej ni tylko rozrywki i potrafi doceni kunszt j瞛yka. BEATA IGIELSKA
Avatar u篡tkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-06-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,
Jest rok 1705, a Thea Brandt 鈍i皻uje swoje osiemnaste urodziny w amsterdamskim domu, kt鏎y dzieli z ojcem Otto, ciotk Nell i s逝膨c Korneli. Dzie sp璠za w swoim ulubionym miejscu, teatrze, gdzie g堯wn rol gra jej najlepsza przyjaci馧ka Rebecca Bosman. Jest to r闚nie miejsce, w kt鏎ym nawi您uje potajemny romans ze starszym m篹czyzn Walterem Riebeeck, jednym ze scenograf闚. Wci捫 przera瞠ni wydarzeniami z przesz這軼i, a tak瞠 ostatnim spotkaniem z miniaturzyst, Nella i Otto zostali zmuszeni do sprzeda篡 wielu obraz闚 znajduj帷ych si w gospodarstwie domowym, aby za瞠gna trudno軼i finansowe. Nella niech皻nie pr鏏uje miesza si z bardziej elitarnymi kr璕ami towarzyskimi Amsterdamu, aby poprawi pozycj rodziny, a na jednym z takich spotka spotyka Jacoba van Loosa, m這dego prawnika, kt鏎ego uwa瘸 za idealnego partnera dla swojej siostrzenicy. Jednak Thea jest zauroczona Walterem i okazuje bardzo ma貫 zainteresowanie Jacobem, kiedy si spotykaj, ku niezadowoleniu Nelli. Podczas gdy Otto pracuje nad planami przedsi瞝zi璚ia biznesowego z nowym przyjacielem Casparem Witsenem, do domu zaczynaj dociera tajemnicze paczki zaadresowane do Thei. Jedna z nich zawiera doskonale wykonan miniaturow figurk Waltera, a inna zagro瞠nie, kt鏎e mo瞠 j zrujnowa. - By貫 przy tym, tatku, prawda? -- dopytuje Thea. -- Czy mo瞠 przysz豉m na 鈍iat sama? -- Wszyscy przychodzimy na 鈍iat sami -- zauwa瘸 ciotka. Ca趾owicie fascynuj帷e by這 odkrywanie, jak rzeczy zmienia造 si wraz z up造wem czasu, a w szczeg鏊no軼i poznawanie Thei jako osoby doros貫j po jej traumatycznych narodzinach pod koniec poprzedniej ksi捫ki. Klimat Z這tego Domu jest bardzo podobny do tego z Miniaturzystki, tylko ze znacznie mniej warstwow i z這穎n fabu陰. Ca豉 historia jest opowiedziana w trzeciej osobie, prze陰czaj帷 si mi璠zy Nell a The. Istnieje wyra幡e por闚nanie do Nelli i tego, jaka by豉, gdy by豉 w wieku Thei, a tutaj obie maj przeciwne pogl康y na temat celu ich 篡cia. Obie perspektywy s napisane w znacz帷y spos鏏 i interesuj帷e jest to, jak do ko鎍a doceniaj nawzajem swoj stron sporu. Pocz徠kowo Thea jest przedstawiana jako do嗆 zbuntowana i niezale積a, ale tak瞠 naiwna. P騧niej okazuje si jednak, 瞠 r闚nie desperacko pragnie zaimponowa rodzinie i wyrusza w nie lada podr騜, zw豉szcza po tym, jak otrzymuje pierwsz wiadomo嗆 z pogr騜kami i jej 篡cie wywraca si do g鏎y nogami. Nie by這 豉two j polubi, ale zdecydowanie mi zaimponowa豉. Starsza o osiemna軼ie lat Nella jest zupe軟ie inn postaci ni odwa積a i urzekaj帷a bohaterka, kt鏎 by豉 w Miniaturzystce. Wydawa這 si nawet, 瞠 w pewnych momentach zmienia豉 si w Marin, ale nadal wsp馧czu豉m jej, gdy podejmowa豉 trudne decyzje, aby rodzina w przysz這軼i nie straci豉 dachu nad g這w i spo貫cznej pozycji. Og鏊nie rzecz bior帷, fabu豉 mo瞠 nie jest najbardziej niezwyk豉, ale nadal jest to bardzo kompetentna kontynuacja, przyjemna w czytaniu i zazwyczaj bogata w szczeg馧y. R騜nice i spory mi璠zy Nell i The s tym, co najbardziej nap璠za t histori, a dodatkowo jest kilka mocnych moment闚, kt鏎e s opowiedziane ze znakomitym literackim talentem. pannajagiellonka.pl
Avatar u篡tkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-06-09, Ocena: 3, Przeczyta貫m,

Nie wszystko z這to...

Kilka lat temu "Miniaturzystka" Jessie Burton zosta豉 bardzo dobrze odebrana przez czytelnik闚 i ostatecznie przeniesiona na ma造 ekran. Historia Nelli Brandt uwiod豉 ich tajemniczym klimatem w stylu powie軼i gotyckich i anga簑j帷 fabu陰, a nierozwi您ane w徠ki dawa造 nadziej na kontynuacj, kt鏎a w豉郾ie trafi豉 na polski rynek.

Fabu豉 "Z這tego domu" rozgrywa si osiemna軼ie lat po wydarzeniach zawartych w "Miniaturzystce", a sama historia skupia si przede wszystkim na dorastaj帷ej Thei Brandt, pr鏏ach korzystnego wydania jej za m捫 (przy og鏊nej niech璚i g堯wnej zainteresowanej) oraz uratowaniu resztek topniej帷ego rodowego maj徠ku.

"Z這ty dom" ma zupe軟ie inn atmosfer ni "Miniaturzystka". Nie odczuwa si w nim ju takiego niepokoju i 鄉ia這 mo積a go uzna za klasyczn powie嗆 obyczajow. Wielu czytelnik闚 z pewno軼i czeka這 na powr鏒 postaci tajemniczej miniaturzystki i nowa powie嗆 Burton spe軟ia to oczekiwanie, jednak nie dostarcza nam zbyt wielu 鈍ie篡ch informacji na jej temat, zostawiaj帷 w czytelniku lekki niedosyt.

Moim najwi瘯szym zarzutem wzgl璠em "Miniaturzystki", by這 nielogiczne (lub bardziej chaotyczne) zachowanie bohater闚 w ko鎍owej cz窷ci ksi捫ki. By這 to o tyle wybaczalne, 瞠 zako鎍zenie mia這 naprawd do嗆 intensywne tempo i wydarzenia podano w bardzo skondensowany spos鏏. W "Z這tym domu" zachowania i decyzje bohater闚 od samego pocz徠ku trudno uzna za logiczne i przemy郵ane. Odnosz wra瞠nie, 瞠 niekt鏎e z rozwi您a fabularnych zastosowano tylko dlatego, 瞠by popchn望 jako fabu喚 lub da wra瞠nie g喚bszej intrygi. Podsumowuj帷, "Z這ty dom" czyta si do嗆 lekko i przyjemnie, ale bez fajerwerk闚 towarzysz帷ych "Miniaturzystce".

Inne ksi捫ki autora
Muza
Jessie Burton0
Ok豉dka ksi您ki - Muza

安iat wielkiej sztuki, jeszcze wi瘯szych nami皻no軼i i tajemniczy obraz, kt鏎y skrywa wi璚ej ni tysi帷 s堯w. Po jednej stronie p堯tna dziewczyna trzyma...

Miniaturzystka
Jessie Burton0
Ok豉dka ksi您ki - Miniaturzystka

Mi這嗆, po膨danie, zdrada i mroczne sekrety bogatych kupców w siedemnastowiecznym Amsterdamie.   Jest pa寮ziernikowe popo逝dnie 1686 roku...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille