Życie mrówek

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2018-04-04
ISBN: 978-83-7779-469-2
Tytuł oryginału: La vie de fourmis
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Maria Czartkowska, Adam Czartkowski
Ilustracje: Tak
Dodał/a książkę: wsercuksiazki

Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzecząpospolitą matek. Aczkolwiek bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem macierzyństwa, niż właściwe rodzicielki. Nigdzie w przyrodzie nie znajdziecie równie płomiennego uczucia macierzyństwa. Kwoka broni swych kurcząt przed każdym niebezpieczeństwem, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi. Urwij odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij — jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić — dwie tylne nogi, na czterech nogach, które jej pozostały — robotnica, nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności — gdyż zdolność zachowania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość — pójdzie dalej i zginie dopiero wówczas, gdy larwa lub poczwarka, reprezentująca przyszły owad, znajdzie się w schronieniu. W tym heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek ku pożytkowi wszystkich, jak gdyby społeczeństwo składało się z niego jednego.

Kup książkę Życie mrówek

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Życie mrówek to po Życiu pszczół kolejne wznowienie fascynującej opowieści o owadach spod pióra Maurice'a Maeterlincka. Mrówki, w powszechnej świadomości uchodzące za wzór pracowitości i neistrudzoności, dzięki autorowi zyskują kolejne przymioty, do których należą szlachetność, miłosierdzie, altruizm, oddanie i wspaniałomyślność. Maeterlinck snuje swą historię, podpierając się opiniami znanych i cenionych myrmekologów, od lat badających mrówki i wskazując na ich różnorodność oraz niemożność stworzenia jednej książki, która opisywałaby je wszystkie – tak bogaty jest ich świat.  Autor opowiada z ogromną pasją, dzięki czemu czytelnik nie ma szansy nudzić się podczas lektury. Jego dociekliwość i ogrom pracy włożonej w stworzenie tej publikacji są widoczne gołym okiem, zaś wartość poznawcza książki jest niezmierzona. Publikację wzbogacają ilustracje i ryciny, pozwalające na dokładne zbadanie świata mrówek. Ten, kogo fascynuje świat owadów, doceni autoską dociekliwość w badaniu różnych ich gatunków i przybliżanie ich czytelnikowi.Książka ta podzielona została na kilka rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu – wiadomościom ogólnym, tajemnicom mrowiska, zakładaniu gniazda, typom gniazd, wojnom prowadzonym przez mrówki, sposobom porozumiewania się i orientowania ...

Opinie o książce - Życie mrówek

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp

Życie mrówek to kolejna propozycja przyrodnicza Maurice'a Maeterlinck'a.

Jest to dobrze skrojone studium obyczajowe - jeśli mogę tak to ująć - na temat życia tychże pracowitych stworzeń. Dostrzec można solidne przygotowanie autora pod względem merytorycznych. Cała wiedza o mrówkach przekazana jest za pomocą stylu i języka znamienitego właśnie dla Maeterlinck'a . Wobec tego treść zawiera porównania, epitety, barwne opisy, mnóstwo szczegółów. Wszystko jakby poetycko wybrzmiewa podczas czytania. Jednoczesnie jednak stanowiąc liryczny traktat naukowy.
                Z niniejszej propozycji dowiemy się tego ,na czym polega tak naprawdę fenomen mrówki, jej altruizm i pracowitość oraz niezmordowana wytrwałość. Skąd tak ogromne poczucie "macierzyństwa"  wśród tych owadów. Jakie życiowe role są przypisane różnym grupą w "mrówczej społeczności" - każde stworzenie pracuje indywidualnie, ale zawsze dla dobra całego mrowiska.
            Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o jak zwykle wpasowujących się w klimat treści rysunkach - równie detalicznych.

Ułuda
Artur Cieślar