365 dni z antynagrodą za najgorszy film roku? 

Data: 2021-03-02 15:38:41 Autor: Patryk Obarski

Jedna z najgłośniejszych polskich adaptacji filmowych ostatniego roku, produkcja 365 dni oparta na erotycznej powieści Blanki Lipińskiej, znalazła się wśród nominowanych do antynagrody Złote Maliny, która przyznawana jest w Stanach Zjednoczonych najgorszym filmom roku. 

Obrazek w treści 

Produkcja 365 dni ma szansę dostać nagrodę w Hollywood, prawdopodobnie jednak nie taką, jakiej oczekiwaliby twórcy filmu. Film oparty na erotycznej powieści Blanki Lipińskiej ma szansę zdobyć „Złotą Malinę”, czyli nagrodę przyznawaną najgorszemu filmowi roku. 

365 dni ze Złotą Maliną? 

Na początku marca twórcy satyrycznej nagrody przedstawili tak zwaną długą listę, w których zawarto wszystkie najgorsze filmy roku. Antynagroda „Złote Maliny” przyznawana jest regularnie od 1991 r. na dzień przed rozdaniem Oscarów i otrzymują ją filmowcy oraz aktorzy, których filmy uznane zostały przez jury za najgorsze produkcje minionego roku. 

Czytaj także: Druga część "365 dni" już niebawem?

Po raz pierwszy w historii nagrody na długiej liście pojawiła się także produkcja pochodząca z Polski. Adaptacja książki Blanki Lipińskiej znalazła się aż w siedmiu kategoriach: najgorszy film, najgorsza reżyseria, najgorszy scenariusz, najgorszy remake, najgorszy aktor, najgorsza aktora oraz najgorsza para filmowa.

Czytaj także: Aktywistki domagają się usunięcia „365 dni" z serwisu Netflix

Co ciekawe, twórcy nagrody postanowili umieścić 365 dni w kategorii „najgorszy remake”, uznając polską produkcję za remake innego popularnego romansu erotycznego – Pięćdziesiąt twarzy Greya. W kategoriach aktorskich nominowany był odtwórca roli Massimo, czyli Michele Morrone oraz młoda aktorka Anna Maria-Sieklucka, która wystąpiła w roli Laury. 

Złote Maliny 2021 

W 2021 r. finał Złotych Malin odbędzie się 24 kwietnia. Wówczas przyznane zostaną także i nagrody – każda z nich warta jest… 5 dolarów. 

W moim odczuciu to żaden obciach, a wręcz przywilej stawać na równi z produkcjami Hollywood

– skomentowała na instastories Blanka Lipińska.

Oprócz 365 dni wśród produkcji znalazły się również Zew krwi, Viy 2: Journey to China oraz Love, Weddings & Other Disasters. Wśród nominowanych aktorów i aktorek znalazły się m.in. Diane Keaton, Harrison Ford, Robert De Niro, Jamie Dornan, Tom Hardy, Katie Holmes, Kate Hudson czy Anne Hathaway. 

Czytaj także: 365 dni - recenzja

Polskim odpowiednikiem nagrody są Złote Węże, nagroda przyznawana od 2012 najgorszym polskim produkcjom kinowym. Polska antynagroda powstała z inicjatywy krytyków filmowych Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
365 dni
Blanka Lipińska11
Okładka książki - 365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje