365 dni z antynagrodą za najgorszy film roku? 

Data: 2021-03-02 15:38:41 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jedna z najgłośniejszych polskich adaptacji filmowych ostatniego roku, produkcja 365 dni oparta na erotycznej powieści Blanki Lipińskiej, znalazła się wśród nominowanych do antynagrody Złote Maliny, która przyznawana jest w Stanach Zjednoczonych najgorszym filmom roku. 

Obrazek w treści 

Produkcja 365 dni ma szansę dostać nagrodę w Hollywood, prawdopodobnie jednak nie taką, jakiej oczekiwaliby twórcy filmu. Film oparty na erotycznej powieści Blanki Lipińskiej ma szansę zdobyć „Złotą Malinę”, czyli nagrodę przyznawaną najgorszemu filmowi roku. 

365 dni ze Złotą Maliną? 

Na początku marca twórcy satyrycznej nagrody przedstawili tak zwaną długą listę, w których zawarto wszystkie najgorsze filmy roku. Antynagroda „Złote Maliny” przyznawana jest regularnie od 1991 r. na dzień przed rozdaniem Oscarów i otrzymują ją filmowcy oraz aktorzy, których filmy uznane zostały przez jury za najgorsze produkcje minionego roku. 

Czytaj także: Druga część "365 dni" już niebawem?

Po raz pierwszy w historii nagrody na długiej liście pojawiła się także produkcja pochodząca z Polski. Adaptacja książki Blanki Lipińskiej znalazła się aż w siedmiu kategoriach: najgorszy film, najgorsza reżyseria, najgorszy scenariusz, najgorszy remake, najgorszy aktor, najgorsza aktora oraz najgorsza para filmowa.

Czytaj także: Aktywistki domagają się usunięcia „365 dni" z serwisu Netflix

Co ciekawe, twórcy nagrody postanowili umieścić 365 dni w kategorii „najgorszy remake”, uznając polską produkcję za remake innego popularnego romansu erotycznego – Pięćdziesiąt twarzy Greya. W kategoriach aktorskich nominowany był odtwórca roli Massimo, czyli Michele Morrone oraz młoda aktorka Anna Maria-Sieklucka, która wystąpiła w roli Laury. 

Złote Maliny 2021 

W 2021 r. finał Złotych Malin odbędzie się 24 kwietnia. Wówczas przyznane zostaną także i nagrody – każda z nich warta jest… 5 dolarów. 

W moim odczuciu to żaden obciach, a wręcz przywilej stawać na równi z produkcjami Hollywood

– skomentowała na instastories Blanka Lipińska.

Oprócz 365 dni wśród produkcji znalazły się również Zew krwi, Viy 2: Journey to China oraz Love, Weddings & Other Disasters. Wśród nominowanych aktorów i aktorek znalazły się m.in. Diane Keaton, Harrison Ford, Robert De Niro, Jamie Dornan, Tom Hardy, Katie Holmes, Kate Hudson czy Anne Hathaway. 

Czytaj także: 365 dni - recenzja

Polskim odpowiednikiem nagrody są Złote Węże, nagroda przyznawana od 2012 najgorszym polskim produkcjom kinowym. Polska antynagroda powstała z inicjatywy krytyków filmowych Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
365 dni
Blanka Lipińska11
Okładka książki - 365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na Sycylię...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje