Aktywistki domagają się usunięcia „365 dni" z serwisu Netflix

Data: 2020-06-21 10:40:17 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Członkinie organizacji Pro Empower wystosowały do Netflixa petycję, w której domagają się usunięcia z zasobów platformy filmu na podstawie książki Blanki Lipińskiej 365 dni lub przestrzegania widzów przed ewentualnym seansem.

Obrazek w treści

Nie cichną kontrowersje wokół 365 dni, a także ekranizacji powieści. Z jednej strony czytelnicy szeroko udostępniają cytaty z 365 dni. Z drugiej – ekranizacja powieści, która dołączona została do zasobów platformy Netflix, zyskała bardzo dużą popularność, a fani domagają się wydania 365 dni za granicą. Miłośnicy filmu oczekują ekranizacji kolejnej powieści Blanki Lipińskiej, a także nowej książki jej autorstwa.

Tymczasem feministki z organizacji Pro Empower wskazują na potencjalną szkodliwość filmu na podstawie książki Blanki Lipińskiej.

Ten film w romantyczny sposób przedstawia porwanie, przymusową kontrolę i toksyczną męskość (...) Toksyczne i szkodliwe zachowania są (w nim) przedstawiane jako coś normalnego, a nawet pożądanego.

- czytamy w oświadczeniu organizacji Pro Empower.

Sygnatariuszki petycji domagają się, by przed filmem emitowano planszę z informacją, że film legitymizuje kulturę gwałtu lub by „365 dni" usunięto z serwisu Netflix. Czy tak się stanie – przekonamy się zapewne w najbliższych tygodniach.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
365 dni
Blanka Lipińska11
Okładka książki - 365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na Sycylię...

dodaj do biblioteczki
Reklamy