70 twórców poparło bojkot Sally Rooney

Data: 2021-11-30 08:00:01 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Ponad 70 artystów poparło bojkot pisarki Sally Rooney, która na początku października zdecydowała, że jej powieść nie zostanie przełożona na język hebrajski. W ten sposób pisarka chce zaprotestować przeciwko konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. 

Obrazek w treści

  • 70 artystów wsparło decyzję Sally Rooney związaną z odmową podpisania praw do tłumaczeń swojej książki. 
  • W odpowiedzi na bojkot Rooney, największe izraelskie sieci księgarskie wycofały jej książki ze sprzedaży. 
  • Więcej informacji ze świata literatury przeczytasz na łamach naszego serwisu

Twórcy zrzeszeni w organizacji Artists for Palestine UK stworzyli list otwarty, w którym popierają działania Sally Rooney, autorki Normalnych ludzi. Pisarka zdecydowała, że jej nowa książka Piękny świecie, gdzie jesteś nie zostanie wydana po hebrajsku. 

Rooney wspiera Palestyńczyków i nie sprzedaje praw do tłumaczeń 

Pisarka w październiku ujawniła, że zdecydowała się zablokować prawa do tłumaczenia swojej najnowszej książki na język hebrajski. Powodem jest trwający konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną. W odpowiedzi dwie największe izraelskie księgarnie – Steimatzky oraz Tzomet Sefarim – zdecydowały się zakończyć sprzedaż dotychczas wydanych po hebrajsku powieści Rooney. 

Może zainteresować cię również...

Sally Rooney podkreśliła wówczas, że jej bojkot ma wspierać ruch Boycott, Divestment, Sanctions. Jednym z celów ruchu jest wywarcie wpływu na Izraelu, by ten przestrzegał prawo międzynarodowe. 

Artyści wspierają decyzję bestsellerowej autorki 

Teraz okazuje się, że Sally Rooney nie jest sama. Członkowie organizacji Artists for Palestine UK poparły zawieszenie tłumaczeń na hebrajski powieści Piękny świecie, gdzie jesteś. Pod listem otwartym znalazło się 70 podpisów powieściopisarzy, poetów, publicystów, dramaturgów i ludzi-kultury. 

Odmowa Sally Rooney podpisania kontraktu z popularnym izraelskim wydawcą – który sprzedaje prace izraelskiego Ministerstwa Obrony – jest […] wzorową odpowiedzią na narastającą niesprawiedliwość wyrządzaną Palestyńczykom

– czytamy w liście. 

Sygnatariusze podkreślili, że podobnie jak autorka Normalnych ludzi, będą „wspierać pokojową walkę Palestyńczyków o wolność, sprawiedliwość i równość”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy