Wystawca bez maseczki wyproszony z Targów Książki Historycznej 

Data: 2021-11-29 15:52:39 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W czasie ostatnich Targów Książki Historycznej w Warszawie doszło do incydentu z udziałem jednego z wystawców. Właściciel Wydawnictwa Prohibita nie dostosował się do wytycznych sanitarnych zapisanych w regulaminie Targów, przez co został wyproszony z sali. 

Obrazek w treściFot. Pexels / Karolina Grabowska
  • W czasie Targów Książki Historycznej w Warszawie interweniowała policja.
  • Jeden z wydawców nie chciał założyć maseczki ochronnej. 
  • Targi Książki Historycznej to kolejne targi, które odbyły się w reżimie sanitarnym. 

Jeden z wydawców w czasie ostatnich Targów Książki Historycznej musiał opuścić wydarzenie, ponieważ nie chciał założyć maseczki.

Maseczki na targach obowiązkowe 

Targi Książki Historycznej odbywały się od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W imprezie organizowanej przez Fundację Historia i Kultura udział wzięło niemal 120 wydawców, którzy – przed udziałem w Targach – musieli zapoznać się i zaakceptować regulamin organizacji imprezy. Do wymogów sanitarnych musieli dostosować się również odwiedzający, a tych nie brakowało – według danych organizatorów na Targi przybyć miało 10 tysięcy czytelników.

Czytaj także: Rośnie liczba zachorowań. Czy będą nowe obostrzenia w bibliotekach?

Ze względu na pandemię oraz rozwój koronawirusa, a także obowiązujące rozporządzenia, organizatorzy imprezy w punkcie 8.12 regulaminu targów zobowiązali wystawców do tego, by ci „wdrożyli procedury i środki przeciwepidemiczne […], w tym przede wszystkim wszyscy obowiązani są do zakrywania ust i nosa na terenie  odbywających się Targów”. Do tego zapisu nie dostosował się jeden z wydawców wydarzenia. 

Wystawca wyproszony z targów 

Jak donosi Wyborcza.pl, z imprezy wyproszony został właściciel Wydawnictwa Prohibita – Paweł Toboła-Pertkiewicz. Wydawca – pomimo interwencji organizatorów – nie chciał założyć maseczki. Na targi przyjechała policja. 

Dyrektor Targów Książki Historycznej w Warszawie Waldemar Michalski powiedział warszawskiej Wyborczej, że do organizatorów docierały „skargi od wydawców z sąsiadujących stanowisk, którzy obawiali się o własne zdrowie”.  Z kolei w obronie Toboły-Pertkiewicza interweniował poseł Konfederacji Grzegorz Braun, będący jednocześnie autorem książek ukazujących się nakładem Prohibity.

– Najpierw otrzymaliśmy słowne ostrzeżenia ze strony ochrony, potem przyszło kierownictwo targów, grożąc, że jeżeli się nie zamaskujemy, to nas wyrzucą. Odpowiadałem, że wymogi regulaminu nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi w Polsce aktami prawnymi. Pod koniec dnia otrzymaliśmy decyzję o usunięciu z targów, w nocy zniknęło stanowisko, nie dano nam możliwości posprzątania książek i nie chciano ich wydać z magazynu. Dopiero po interwencji policji i negocjacjach organizatorzy zostali zobowiązani do natychmiastowego wydania „zdeponowanych” książek – cytuje Pawła Tobołę-Pertkiewicza portal PCh24.pl

Następnego dnia właściciel Wydawnictwa Prohibita oraz Paweł Braun nie zostali wpuszczeni na teren targów – ponownie nie założyli bowiem maseczek. Drugi raz wezwana została policja. Po interwencji policji rzeczy wydawcy miały zostać mu zwrócone. 

Może zainteresować cię także...

Według Wyborczej, wydawca ukarany miał zostać mandatem; posłowi przysługiwał immunitet. 16 listopada Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła z posiedzenia Sejmu Grzegorza Brauna w związku z brakiem maseczki. Oprócz Brauna wykluczeni zostali także inni posłowie Konfederacji: Jakub Kulesza, Krystian Kamiński i Konrad Berkowicz.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy