Donald Trump zarabia na książkach. Ile pieniędzy otrzyma za swoją biografię?

Data: 2023-07-31 14:55:43 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Donald Trump to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Stanach Zjednoczonych ostatnich lat. Podczas swojej prezydenckiej kadencji był mocno krytykowany, mimo tego – jak się okazuje – książki sygnowane jego nazwiskiem okazały się wielkim hitem sprzedażowym.

Donald Trump na wiecu wyborczymfot. Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Donald Trump to amerykański milioner, który w latach 2017–2021 pełnił funkcję 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Startował on do wyborów z ramienia Partii Republikańskiej. Podczas kampanii prezydenckiej wypowiadał się na temat zaostrzenia prawa imigracyjnego, a po wygranej wybudował mur na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Wyrażał również poparcie dla Władimira Putina i podkreślał zalety współpracy USA z Rosją. Jednocześnie jednak Trump nie stronił od działalności medialnej, angażując się m.in. w mediach społecznościowych, a także wydając własne książki. Teraz dowiedzieliśmy się, ile polityk mógł na nich zarobić.

Donald Trump zarobił miliony na książkach?

W 2021 roku pod szyldem Winning Team Publishing Trump wydał ilustrowaną publikację zatytułowaną Our Journey Together (tłum. Nasza wspólna podróż). W książce znalazło się sporo fotografii, z czego większość pochodziła z domeny publicznej lub była robiona przez fotografa współpracującego z Białym Domem, a każda ze stron została opatrzona jakimś opisem sporządzonym przez Donalda Trumpa. Wydrukowano łącznie 500 tysięcy egzemplarzy, a do księgarń książki trafiły za 75 dolarów sztuka (około 300 złotych za egzemplarz). Teraz dowiedzieliśmy się, że przedsiębiorca za tantiemy mógł otrzymać nawet 5,75 mln dolarów. Jego żona – Melania – za samą promocję książki zyskała około 250 tysięcy dolarów. 

czytaj także: "Zarzut" to kolejna część Chyłki. Remigiusz Mróz ogłosił nową książkę

Polityk otrzymać miał także zyski z innych tytułów, wśród których znalazła się m.in. publikacja The Art of the Deal, opublikowana w 1987 roku. Choć tutaj szacunki nie są dokładne, Trump zarobić miał na tej książce przynajmniej 100 tysięcy dolarów, choć zysk mógł uplasować się nawet w wysokości miliona. Do budżetu byłego prezydenta USA mogło trafić także dodatkowe 15 tysięcy za pozostałe cztery publikacje. Wydawnictwo Trumpa w kwietniu wydało listy polityka, mające aż 320 stron. Za książkę Listy do Trumpa trzeba zapłacić minimum 100 dolarów, a klienci marzący o egzemplarzu z autografem muszą zapłacić aż czterokrotność tej ceny.

Polskie publikacje o byłym prezydencie USA

Na polskim rynku wydawniczym istnieje sporo różnorodnych propozycji dotyczących byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest on współautorem kilku pozycji wydanych przez wydawnictwo Onepress. Chodzi między innymi o książki: Uniwersytet Donalda Trumpa. Marketing, Sukces mimo wszystko. Śladami Donalda Trumpa oraz Nigdy się nie poddawaj! Receptura sukcesu według Donalda Trumpa. Wszystkie te publikacje ukazały się jeszcze zanim Trump został prezydentem USA. 

Poza tym na rynku pojawiały się również książki Michaela D’Antonio, który bezpośrednio współpracował nad nimi z Trumpem. Chodzi o dostępne również i w Polsce publikacje Donald Trump. W pogoni za sukcesem i Donald Trump. Człowiek sukcesu, które powstały na kanwie rozmów przeprowadzonych przez autora z byłym prezydentem. Wiadomo, że w trakcie pracy nad drugą z książek Donald Trump nieoczekiwanie zdecydował się zerwać współpracę, co jednak nie powstrzymało autora przed publikacją materiału.

czytaj także: „Gang Mocniaków”. Nowe książki dla dzieci w Biedronce przy okazji kolejnej akcji lojalnościowej

Istnieje także wiele pozycji jawnie krytykujących Trumpa. Możemy tutaj wyróżnić między innymi książkę Strach. Trump w Białym Domu autorstwa Boba Woodworda. Kolejną tego typu publikacją jest Trump pod ostrzałem napisana przez Michaela Wolffa. Dziennikarz zdecydował się zbadać jak mocno prezydent i jego współpracownicy próbowali zapobiec wszczęciu śledztwa na temat rosyjskich wpływów.  Warto wyróżnić także książkę Kobiety Donalda Trumpa autorstwa Niny Burleigh, która skupia się na kobietach aktualnie,lub kiedyś żyjących w otoczeniu polityka. Pozycja ta pokazuje lekceważące, często nawet krzywdzące podejście mężczyzny do płci przeciwnej. 

Kobiety Donalda Trumpa - książka

Wyżej wspomnianą pozycję możecie nadal kupić wielu księgarniach internetowych:

 

źródło: forbes.com
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kobiety Donalda Trumpa
Nina Burleigh1
Okładka książki - Kobiety Donalda Trumpa

Mężczyzna, który w jawny sposób zdradzał swoje żony, ,,łapanie za cipki" uważa za sztukę uwodzenia i twierdzi, że chętnie umówiłby...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje