Quantcast

"Fenomen" – produkcja o WOŚP i Jurku Owsiaku niebawem w kinach

Data: 2023-01-16 13:12:01 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Za nami ważna rocznica - 3 stycznia 2023 minęło dokładnie 30 lat, od kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy. Z tej okazji już 20 stycznia wejdzie do kin pierwszy dokument o Jurku Owsiaku i jego historii, związanej właśnie z Orkiestrą. Fenomen ma szansę poruszyć widzów, a na pewno będzie upamiętniał historyczne chwile.

Obrazek w treści Fot. Marcin Michoń / mat. prasowe

Za produkcję Fenomenu odpowiada Dominika Kulczyk oraz spółka dFlights, a dystrybucją zajmuje się firma NextFilm — w przeszłości odpowiedzialna m.in. za dystrybucję ekranizacji powieści Blanki Lipińskiej 365 dni.

Fenomen – opis filmu dokumentalnego z Jurkiem Owsiakiem

Po raz pierwszy Jurek Owsiak, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w polskim życiu publicznym, tak szczerze opowie o tym, jak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 30 lat działalności WOŚP to kawał historii naszego kraju, przemian, wzlotów i upadków, ale przede wszystkim – niesamowitej wiary w dobro człowieka. Początki nie należały do najłatwiejszych, a Owsiak szczerze mówi o brutalnym hejcie, jakiego doświadczył i o chwili, gdy zginął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Owsiak ustąpił wówczas na chwilę ze stanowiska, co szalenie poruszyło ludzi.

Fenomen pokazuje, jak beztroski hipis zamienia się stopniowo w lidera ogromnego ruchu obywatelskiego i staje się jednym z najważniejszych symboli wolnej Polski. Dokument zdradzi również, jak w naszym kraju zakorzeniła się idea Przystanku Woodstock, który stał się bardzo ważnym festiwalem muzycznym w Europie.

Czytaj także: Co nowego w kinach? Premiery kinowe od 6 do 12 stycznia 2023 roku

Film Fenomen to tak naprawdę opowieść o nas wszystkich – o Polakach, którzy na przestrzeni trzech dekad doświadczyli wielkich zmian, ale nigdy się nie poddali. O entuzjazmie, biciu rekordów w niesieniu dobra, ale też o animozjach, które sprawiły, że praca Owsiaka zaczęła być kwestionowana.

Fenomen – kiedy premiera filmu?

Dokument wejdzie do polskich kin już 20 stycznia 2023 roku. Premiera nie jest oczywiście przypadkowa, bo zbiega się z wyjątkową rocznicą działalności WOŚP, a także kolejną, jubileuszową edycją. W tym roku pieniądze będą zbierane na walkę z sepsą, a hasłem akcji będzie Żyj zdrowo w zdrowym świecie.

Finał 31 WOŚP będzie miał miejsce w niedzielę, 29 stycznia 2023, a więc już po premierze dokumentu w kinach. Reżyserką Fenomenu jest Małgorzata Kowalczyk, dziennikarka i reporterka, a producentką Dominika Kulczyk.

Telewizyjna premiera filmu odbędzie się we wtorek, 28 lutego 2023 roku o godzinie 21:35 na antenie stacji TVN.

Jurek Owsiak nie pierwszy raz na ekranie

Warto wspomnieć, że Jurek Owsiak pojawił się na wielkim ekranie w 2022 roku, gdzie zagrał epizodyczną rolę w filmie Johnny z udziałem Piotra Trojana (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy) i Dawida Ogrodnika. Owsiak odegrał samego siebie, a scena miała związek z działalnością WOŚP, którą ksiądz Jan Kaczkowski wspierał.

W oczekiwaniu na film w kinach, polecamy książkę autorstwa samego Jurka Owsiaka pod tytułem Obgadywanie świata. Opowiedział w niej o swoim życiu, podróżach i przygodach. Publikacja dostępna jest w popularnych księgarniach internetowych:

  Tagi: film dokumentalny,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Obgadywanie świata
Jurek Owsiak0
Okładka książki - Obgadywanie świata

Jurek Owsiak pierwszy raz o swoim życiu, podróżach i przygodach! Zawsze był w trasie. Kiedyś przejechał autostopem ludową ojczyznę od Tatr po Bałtyk...

dodaj do biblioteczki
Film
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje