reklama

Kultura w maju. Nowe zasady bezpieczeństwa – otwarte biblioteki, kina, muzea

Data: 2021-04-29 10:50:40 Autor: Patryk Obarski

W maju polski rząd planuje złagodzić restrykcje sanitarne i pozwolić na uruchomienie kolejnych sektorów gospodarki. Otwarte zostaną między innymi kina czy teatry – na początek na świeżym powietrzu.

Obrazek w treści

W środę, 28 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W czasie spotkania zapowiedziano znoszenie obostrzeń związanych z trudną sytuacją pandemiczną, która miała miejsce w Polsce tej wiosny.

Odmrażanie kultury od połowy maja

Rząd zamierza stopniowo „odmrażać” kolejne sektory gospodarki. Pierwsze zmiany dotyczyć będą zwłaszcza możliwości uprawiania sportu na zewnątrz. Od początku maja w całym kraju otworzyć będą mogły się także salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Pierwsze zmiany na rynku kultury będą miały miejsce 4 maja. To właśnie wtedy ponownie otworzą się galerie sztuki oraz muzea. Według nowych obostrzeń w muzeum będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Każdy ze zwiedzających będzie musiał także nosić maseczkę i przestrzegać reżimu sanitarnego.

Czytaj także:  Kina, muzea i teatry zamknięte od soboty

Szerzej kultura otworzy się dopiero od połowy miesiąca. 15 maja otwarte zostaną kina oraz teatry. Jest tylko jeden haczyk – chodzi o formy zewnętrzne, takie jak kina samochodowe czy teatry na świeżym powietrzu. Wówczas obowiązywać będzie mogło maksymalnie 50% obłożenia.

Od połowy maja otwarte zostaną także ogródki zewnętrzne restauracji. Zniesiony zostanie także obowiązek noszenia maseczek na dworze, chyba że nie będzie możliwości utrzymania bezpiecznego dystansu pomiędzy uczestnikami ruchu czy klientami. Maseczki wciąż trzeba będzie nosić wewnątrz budynków.

Czytaj także:  Twardy lockdown od soboty. Co dalej z księgarniami i bibliotekami? 

Wraz z otwarciem ogródków i teatrów zewnętrznych, można spodziewać się także uruchomienia pierwszych wydarzeń kulturalnych, które mogą odbywać się na terenach zielonych, w parkach czy przed budynkami kultury.

Kiedy otwarte będą kina?

Dopiero od 29 maja możemy mówić jednak o faktycznym otworzeniu się kin. To dopiero wtedy tradycyjne kina i teatry będą mogły zaprosić widzów do swoich budynków.

Czytaj także:  "Lockdown" słowem roku 2020

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami, wówczas w sali kinowej czy teatralnej zajęte będzie mogło być co drugie miejsce, tak, by obłożenie sali nie było większe niż 50%. W czasie seansów czy spektakli trzeba będzie nosić maseczki.

Dystrybutorzy filmowi już zapowiadają premiery. Wśród nowości pojawi się chociażby polska produkcja Druga połowa, której premiera planowana jest dokładnie na 29 maja 2021. Za dystrybucję produkcjo odpowiada Kino Świat.

Czytaj także:  Język polski zmienił się przez pandemię

Zmiany daty zapowiedział także Disney Polska – 29 maja premierowo w polskich kinach pojawi się Nomadland. 29 maja pojawi się także wyczekiwana przez wielu widzów Cruella, czyli najnowsza opowieść o Cruelli de Vil, bohaterce powieści Dodie Smith z 1956 roku.

Biblioteki działają bez zmian

Pomimo wielu pandemicznych obostrzeń, większość bibliotek działa od początku roku bez zmian. Ewentualne zamknięcia były jednostkowe – część bibliotek musiała czasowo zamknąć swoje podwoje ze względu na przejście pracowników na kwarantannę lub zwolnienia lekarskie.

Czytaj także:  Czy po Świętach biblioteki będą otwarte? Biblioteki a Narodowa Kwarantanna

Z powodu pandemii biblioteki działają w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że książki, które trafiają do biblioteki, muszą przechodzić obowiązkową kwarantannę. W budynkach biblioteki może przebywać ograniczona liczba osób. Każdy z czytelników przed wejściem musi zdezynfekować ręce, obowiązkowa jest także maseczka ochronna.

Wiele bibliotek w czasie pandemii przestało organizować tradycyjne spotkania autorskie i ograniczyło swoją działalność offline jedynie do wypożyczania książek. Część książnic – podobnie jak księgarń – przeniosło swoje wydarzenia do sieci. Spotkania organizowane były m.in. na stronach na Facebooku bibliotek oraz na kanałach na YouTubie. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje