Książki Roku 2017

Data: 2018-01-29 14:27:00 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
News - Książki Roku 2017

120 książek nagrodzonych w kwartalnych plebiscytach serwisu Granice.pl („Najlepsza książka na wiosnę", „Najlepsza książka na lato", „Najlepsza książka na jesień", „Najlepsza książka na zimę") rywalizowało w 16 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Książki Roku 2017". W głosowaniu oddano ponad 50 tysięcy głosów. Które książki wydane w 2017 roku zapamiętamy na dłużej? 

- Od dziewięciu już lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze wybieramy „Książki Roku" - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. - Szesnaście konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych minionego roku. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkiroku.pl W ten sposób w naszych plebiscytach odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy.

Tegoroczni zwycięzcy

Najważniejszą spośród nagród - nagrodą główną jury - uhonorowana została powieść Kamień Małgorzaty i Michała Kuźmińskich (Wydawnictwo Dolnośląskie).

- Nagradzamy tę książkę, bo to po pierwsze rasowy kryminał - uzasadniał wybór jurorów Sławomir Krempa z redakcji serwisu Granice.pl - Nienagannie skonstruowany, ze świetnie poprowadzoną fabułą i sprawnie budowanym napięciem. Ale - co może ważniejsze - to także wnikliwe studium obcości, to historia pokazująca nasz - często nieuzasadniony - strach przed tym, co nieznane. I jego dramatyczne konsekwencje. 

Internauci wskazali z kolei na zekranizowaną niedawno powieść Charlesa Martina Pomiędzy nami góry (Edipresse Książki). 

- To wielowymiarowa powieść nie tylko o zmaganiach z przeszkodami zewnętrznymi, ale – przede wszystkim – o zmaganiach z samym sobą i własnymi ograniczeniami - podkreśla Justyna Gul.

- Ben kryje w sercu tajemnicę, której odkrycie jest prawdziwym zaskoczeniem, a przy tym wzruszającym zakończeniem książki. Zarówno on, jak i Ashley, paradoksalnie, stają się silniejsi, kiedy ich podstawowym celem staje się wyłącznie przetrwanie. Powieść, w którą wkomponowane zostały nagrania Bena, jest również wzruszającym obrazem miłości, akceptacji, ale i otwarcia się na drugiego człowieka oraz otoczenie. Jest lekcją, z której można wiele wynieść oprócz samej przyjemności oddania się lekturze…  

cienNajlepsza proza

Pośród literatury pięknej polskich autorów jurorzy postanowili wyróżnić Cień jabłoni Wojciecha Szlęzaka (Wydawnictwo JanKa).

- Szlęzak nie musi dodatkowo przykuwać uwagi gwałtownymi zwrotami akcji czy skomplikowanymi zabiegami – czytelnik koncentruje się na opowieści już od pierwszych jej stron i z tego transu wcale nie chce się wyzwolić - docenia atuty książki Justyna Gul. - Socjologiczne ujęcie tematu i postawienie odbiorcy wobec obrazu współczesnej, brutalnej i małostkowej rzeczywistości, a także doskonale skonstruowani bohaterowie – to tylko kilka powodów, dla których Cień jabłoni jest pozycją tak wyjątkową, a przy tym tak trudną. Nie unikniemy bowiem podczas lektury autorefleksji i krytycznego spojrzenia na własne życie. Bez tego nigdy nie ruszymy do przodu…

dziewczynaNajwięcej głosów czytelników przypadło z kolei powieści Magdaleny Knedler Dziewczyna z daleka (Novae Res). 

 - Zachwyty można mnożyć, bo i bohaterowie fantastycznie sportretowani (Natasza to jedna z najbardziej skomplikowanych osobowości we współczesnej prozie polskiej), i całość napisana jest z wielkim wyczuciem, i historycznie książka wypada bardzo wiarygodnie - wymienia zalety powieści Kinga Młynarska.

- Przede wszystkim jednak Dziewczyna z daleka jest znakomicie skonstruowaną książką. Nie mogę wyjść z podziwu, jak autorce udało się stworzyć tak ciekawe powiązania, wymknąć się schematom, zachować niezależność. Z pewnością ten dramat psychologiczno-obyczajowy to jedna z najlepszych premier minionego roku.

Wśród literatury pięknej autorów zagranicznych czytelnicy najczęściej głosowali na powieść Pomiędzy nami góry, która otrzymała również nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie. Natomiast jurorzy wybrali Dół Phyun Hye-young (Kwiaty Orientu). 

- Pyun Hye-Young delikatnymi pociągnięciami pędzelka maluje napięcie, subtelnie szkicując złożone emocje bohaterów - mówi dr Katarzyna Krzan. - Jej proza jest spokojna, wyważona, a przy tym sięgająca głęboko w psychikę bohaterów. Z każdą kolejną stroną pokazuje, jak wiele dzieli z pozoru bliskich sobie ludzi, jak głęboko można kopać, i tak nie sięgając prawdy, prawdziwego dna. Niezmiernie ciekawa, nietypowa proza, pozbawiona fajerwerków i efekciarstwa.

kreacjaWielkie emocje, czyli najlepsze powieści obyczajowe i romanse

Na miano najlepszej powieści obyczajowej 2017 roku zasługuje - zdaniem jurorów - książka Elizy Sarnackiej-Mahoney Kreacja (Wydawnictwo Prozami). 

- Kreacja to unikalna mieszanka historii, osobowości, morałów i lekcji, jakie możemy wyciągnąć z lektury - ocenia Joanna Żelazny. - Powieść Elizy Sarnackiej-Mahoney ukazuje inne oblicze kobiet będących bohaterkami książki, ujawnia, co skrywają one przed otoczeniem. Kreacja to powieść pełna emocji, w pełni angażująca czytelnika, wciągająca, nie pozwalająca nawet na chwilę oddechu. A przy tym mówiąca wiele o nas samych i o rolach, jakie staramy się przybrać w codziennym życiu. 

piesCzytelnicy wśród powieści obyczajowych zwrócili uwagę na propozycję Wydawnictwa Kobiecego - na powieść obyczajową Był sobie pies W. Bruce'a Camerona, na podstawie której powstał bardzo popularny film kinowy. Dlaczego to pozycja tak godna uwagi? 

- Powieść Camerona to wzruszająca historia, opowiedziana z perspektywy bezbronnego, kochającego czworonoga, którego celem jest towarzyszenie ludziom - uzasadnia wybór Joanna Żelazny.

- Naiwność, bezgraniczne oddanie, rozpierająca miłość i odwaga psiego bohatera wywołują śmiech, doprowadzają do płaczu i poruszą nawet najbardziej nieczułe ludzkie serca. Książka Był sobie pies to hołd, który każdy człowiek powinien oddać wszystkim wiernym towarzyszom.

 Wielkich emocji nie brak również w nagrodzonych w tym roku romansach, a więc w wyróżnionej przez jurorów powieści Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej Zostań do rana (Wydawnictwo Literackie). 

- To sprawnie napisana, zgodna z wszelkimi regułami gatunku książka - mówi dr Katarzyna Krzan.

- Jest tu wszystko, czego mogłyby oczekiwać czytelniczki - spora dawka wzruszeń i emocji, konsekwentnie poprowadzona fabuła i odrobina uśmiechu. Jest też pochylenie się nad losem krzywdzonych zwierząt.

Najwięcej głosów internautów z kolei przypadło powieści Zaraz wracam Anity Scharmach (Lucky).

- To książka, która dostarczy czytelnikowi niesamowitych wrażeń - od samego początku odciskając na nim swoje piętno - podkreśla użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie wrobel.

Anita Scharmach ukazuje, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia - nawet, jeśli spotkała go w życiu ogromna tragedia. Lektura ta przyprawia o łzy, ale również niesie otuchę i nadzieję na lepsze jutro. Polecam z całego serca!

Dla miłośników mocnych wrażeń. Najlepsze kryminały i thrillery

Najlepszy kryminał roku 2017? Zdaniem jurorów to Niewinność księdza Browna, zawierająca nietłumaczone dotąd na język polskie opowiadania G.K. Chestertona (Wydawnictwo Fronda)

- Opowiadania zawarte w tym zbiorku czyta się z prawdziwą przyjemnością - szczególnie, jeśli czuje się nostalgię do klasycznych kryminałów i mniej wulgarnego świata, nie opartego na przemocy (werbalnej, fizycznej, psychicznej, politycznej, medialnych autorytetów) - twierdzi Damian Kopeć. - Krótka forma, oczywiście, nie pozwala na rozkoszowanie się rozbudowanym tłem wydarzeń i pogłębionymi sylwetkami postaci. Czasami jednak to, co niedopowiedziane, co jest zawarte w tle, świetnie uzupełnia wydrukowane słowa. Tak jest w prozie Gilberta Keitha Chestertona, która ma w sobie elegancję, ład, lekkość i piękno języka pisanego. Wcale nie tak łatwo o te cechy we współczesnych kryminałach, które niedoskonałości treści próbują nadrabiać mocno udziwnioną formą. Opowiadania Chestertona można podsumować jednym stwierdzeniem: kryminalne opowieści niesamowite. 

Nagrodę internautów w kategorii powieści kryminalnych otrzymała w tym roku książka Magdaleny Knedler Nie całkiem białe Boże Narodzenie (Novae Res). 

To  wciągający kryminał w starym, dobrym stylu, przypominający nieco atmosferą Morderstwo w Boże Narodzenie mistrzyni gatunku - Agathy Christie - podkreśla czytelniczka, Joannate.

- Nawiązania do królowej kryminału pojawiają się w książce Magdaleny Knedler wielokrotnie. Świetnie napisana powieść, nie będąca kolejną, typową, sentymentalną historyjką o cudownych nawróceniach przy choince i pogodzeniu zwaśnionych przy wigilijnym stole, to solidna propozycja dla wszystkich miłośników dobrej lektury. 

Za najlepszy thriller 2017 roku krytycy uznali Polowanie Ursuli Poznanski (Wydawnictwo Media Rodzina).

- Sporo jest w Polowaniu mocnych, krwawych scen, detali, które nie są przyjemne. Atmosfera jest gęsta i niepokojąca. Policjanci tak naprawdę nie odnoszą sukcesu, nie potrafią zapobiec kolejnym aktom przemocy. Przez większą część książki dają się wodzić za nos, a szczęśliwe zbiegi okoliczności zdają się ich omijać szerokim łukiem. Powieść - jako całość - robi bardzo dobre wrażenie - twierdzi Damian Kopeć.

Czytelnicy z kolei najczęściej głosowali na Artefakt umysłu Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina).

- Powieść w stylu Cobena, która wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej strony - pisze użytkownik serwisu Granice.pl o loginie nowaczek.

- Sprawdziłem nawet kilka opisywanych w powieści faktów oraz sytuacji i byłem mocno zaskoczony, gdy znalazłem ich potwierdzenie w rzeczywistości.

Jedyną wadą jest to, że zdecydowanie zbyt szybko się kończy, a potem pozostaje się w niecierpliwym oczekiwaniu na kolejne tomy cyklu. 

Najlepsze poradniki

Jurorzy pośród poradników wyróżnili publikację dr. Davida R. Hawkinsa Sukces jest dla Ciebie (Wydawnictwo Virgo). 

Autor - amerykański psychiatra, który prowadził badania nad ludzką świadomością, wyjaśnia na czym polega tajemnica sukcesu ludzi, którzy robią to, co lubią najbardziej. Przekonuje, że w świecie prawdziwego sukcesu nie ma żadnej konkurencji i może go osiągnąć każdy z nas. W swoim przystępnie napisanym poradniku przekazuje czytelnikowi wskazówki jak odnaleźć w sobie osobistą moc, płynącą prosto z serca i sprawić by to, jak zarabiamy na życie przyniosło nam prawdziwy sukces. 

Wywołując w świadomości hasło „dzieciństwo", budzimy z reguły obrazy pogodne, nawet szczęśliwe. Dzieci nie powinny mieć zmartwień - kłopoty przejmują dorośli. Okres dzieciństwa, w którym w naturalnym procesie uspołeczniania poznaje się wymagania otoczenia, w silnym stopniu kształtuje zręby osobowości podstawowej. Wtedy następuje pierwsze tworzenie się obrazów świata społecznego z jego radościami i smutkami. Powstają wyobrażenia o sobie i swoich możliwościach, a nawet marzenia. Wyobrażenia te są odbiciem doświadczeń dziecięcych, ich intelektualno-emocjonalnych interpretacji zdarzeń, obrazów kulturowych oraz ocen wartościujących, które słyszą i poznają. Nagrodzony przez internautów poradnik Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu opowiada o emocjach dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu i o smutnym czasem życiu, negatywnych, traumatycznych doświadczeniach, niezaspokojonych potrzebach, utraconych marzeniach i nadziejach, o braku rozumienia przez bliskich.

 Podróże literackie

W prawdziwą literacką podróż zabierze czytelników nagrodzony przez krytyków Tryptyk Wschodni Elżbiety Sęczykowskiej (Edipresse Książki).

- Nagłe niebosiężne marzenia, podziw. Ja, stary wyga książkowy, zostałem w sensie przenośnym i dosłownym Tryptykiem wschodnim, książką autorstwa Elżbiety Sęczykowskiej, UNIESIONY. Lektura ta jest w jakimś sensie wielowymiarowa - bajeczne fotografie, świetna polszczyzna, no i erudycja. Dałem się porwać w sfery podniebnej obyczajowości. Z moimi ,,podbojami" Beskidów, Bieszczad, Tatr czuję się ceprem spacerującym po zakopiańskich Krupówkach. W dodatku Tryptyk to zarazem wnikliwa praca naukowa, pasjonująca lektura, no i przemienne kadry filmowe. Jakże ponadto, pięknie i dyskretnie, ten ,,serial" mówi o wielkiej miłości! Gratuluję czytelnikom takiej lektury - mówi Jerzy Przeździecki.

Najwięcej głosów internautów trafiło do Menu świata znanego podróżnika, Jacka Pałkiewicza (Świat Książki). - Jacek Palkiewicz słynie z zamiłowania do ekstremalnych przygód, czemu niejednokrotnie dał wyraz w swoich publikacjach. W najnowszej książce zebrał teksty relacjonujące wyprawy do niebezpiecznych miejsc na różnych kontynentach. To szlaki tylko dla odważnych; tak zwani niedzielni turyści i wycieczkowicze nie zapuszczają się tu nigdy. Wszystkie te miejsca autor opisuje barwnie i żywiołowo, skupiając się na ich kolorycie, pięknej, ale dzikiej i niebezpiecznej przyrodzie oraz na mieszkańcach. Bo w każdej podróży wędrowcy trafiają ostatecznie w gościnne progi, niejednokrotnie skromne, a nawet biedne, ale życzliwe. I tu zaczyna się zupełnie inna, tym razem kulinarna, przygoda. Nieraz zdarza się, że uczestnicy wypraw nie wiedzą, co wrzucają na ząb, a autor - jako jedyny wtajemniczony w jadłospis - nie zdradza im tego, by nie popsuć wrażenia. By poznać najbardziej ekstremalne przykłady, warto samemu sięgnąć po nową książkę Jacka Pałkiewicza - zachęca do lektury Beata Igielska.

Literatura faktu

Pośród literatury faktu jurorzy wyróżnili Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku Janusza Rosikonia i Grzegorza Górnego (Rosikon Press). 

Tajemnice Fatimy to historia XX wieku, historia świata i losów Kościoła w owym świecie - mówi Damian Kopeć. - To z jednej strony pokazanie kontekstu religijnego objawień, a z drugiej - recepcji przesłania z Fatimy zarówno wśród wierzących, jak i sceptycznie nastawionych. To pokazanie odbioru i realizacji zawartych w objawieniach próśb Maryi przez władze kościelne, opisanie losów tajemnicy fatimskiej, której poszczególne części były ujawniane z niezwykłą ostrożonością. To zastanawianie się, czy już wypełniło się całe proroctwo, a jeśli nie, to co może nam przynieść nadchodzący czas.

Czytelnicy z kolei wskazali na Prawdziwą historię McDonald's - a więc wspomnienia założyciela znanej sieci, Raya Kroka (Dom Wydawniczy Rebis).

Nieodparcie entuzjastyczny, wizjonerski, urodzony gawędziarz - Kroc fascynuje i inspiruje na każdej stronie swej Prawdziwej historii. Na podstawie tej jego autobiograficznej opowieści powstał film McImperium w reżyserii Johna Lee Hancocka z Michaelem Keatonem w głównej roli.

Myszkuje w śmietnikach konkurencji, zachwyca lub zniechęca do siebie każdą nowo napotkaną osobę. Lecz nawet jego wrogowie zgadzają się, że w trzech kwestiach Ray Kroc nie ma sobie równych: w sprzedawaniu hamburgerów, zarabianiu pieniędzy i opowiadaniu historii.

krewNa kartach historii

Historia łączy książki, które rywalizowały w kolejnych konkursowych kategoriach. Przede wszystkim zaś w kategorii „Z historią w tle", w której nagrodę jury otrzymała powieść Łukasza Czeszumskiego Krew wojowników. Uciekinier

- Uciekiniera czytałem z prawdziwą przyjemnością, nie mogąc oderwać się od lektury - wyjaśnia Kamil Kartasiński na łamach portalu histmag.org - Czeszumski swoją pracą udowodnia, że dzieje I Rzeczpospolitej i jej mieszkańców warto jest poznawać nie tylko przez pryzmat „wieku srebrnego” czyli XVII, ale również wcześniejszego „złotego” stulecia. Dzieje Jarosława Burzyńskiego z pewnością zainteresują nie tylko miłośników powieści historycznych umiejscowionych w czasach I Rzeczpospolitej, ale również każdego, kogo ciekawość oraz chęć przygód pociąga do odkrywania i zadawania sobie zasadniczych pytań.  

Czytelnicy nagrodzili z kolei powieść Magdaleny Ludwiczak Tajemnica błękitnej alkowy (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro). 

- Bolesna tajemnica sprzed lat, zapisana na kartach starego pamiętnika, opuszczony dworek w środku lasu i młodzi ludzie, którzy zupełnym przypadkiem trafiają na trop zagadki. Tak rozpoczyna się intrygująca i przepełniona emocjami powieść Magdaleny Ludwiczak Tajemnica błękitnej alkowy - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa.

-  To książka, w której miłość przeplata się z bólem, a opowiedzianą na kartach powieści tragiczną historię mogło spisać życie.

blachnickiZa prawdziwą perłę z lamusa jurorzy uznali publikację Agaty Adaszyńskiej-Blachy i Doroty Mazur Ks. Franciszek Blachnicki. Biografia i wspomnienia (Wydawnictwo M). 

Kiedy słyszymy nazwisko ks. Franciszka Blachnickiego, natychmiast przychodzi nam na myśl Ruch Światło-Życie. Nie jest to, oczywiście, skojarzenie błędne, jednak Agata Adaszyńska-Blacha i Dorota Mazur dowodzą, że Oaza to tylko jeden rozdział w życiu duchownego, który trwale zapisał się w historii Kościoła. W życiu, które swój prawdziwy początek miało... w celi śmierci. 

Ks. Franciszek Blachnicki. Biografia i wspomnienia to publikacja znakomicie napisana, daleka od stosunkowo sztywnej konwencji biografii świętych czy ludzi Kościoła. Wciągająca, budząca autentyczne emocje, wzbogacona o świadectwa osób, którym ks. Franciszek Blachnicki był szczególnie bliski. 

leonardoCzytelnicy z kolei najczęściej głosowali na publikację Rossa Kinga Leonardo i Ostatnia Wieczerza (Oficyna Literacka Noir Sur Blanc). 

- Główną osią publikacji Rossa Kinga jest, oczywiście „Ostatnia Wieczerza" - arcydzieło, powstałe na zamówienie Ludwika Sforzy. King przedstawia kulisy powstawania dzieła, próbuje dociec, jakie mogło być wynagrodzenie artysty, stara się odkryć rzeczywisty poziom wiedzy teologicznej Leonarda da Vinci, ukazuje jego stosunek do wiary i Kościoła. Obala - jakże by inaczej - mity narosłe wokół „Ostatniej Wieczerzy" za sprawą bestsellerowej powieści Dana Browna, dokonując szalenie interesujących analiz rysunkowych studiów portretowych poszczególnych postaci.

Zarazem jednak autor stara się osadzić „Ostatnią Wieczerzę" w kontekście o wiele szerszym. Przybliża czytelnikom życie Leonarda da Vinci, jego obsesje i zainteresowania. Leonardo i Ostatnia Wieczerza to pasjonująca lektura nie tylko dla miłośników sztuki.

Najlepsza fantastyka...

 ...to z pewnością wyróżniona przez krytyków powieść Justyny Drzewickiej Niepowszedni. Obława (Wydawnictwo Jaguar). 

- Trzeci tom cyklu Niepowszedni potwierdza że autorka nie spoczęła na laurach po sukcesie poprzednich części cyklu, ale ogromnym nakładem pracy stworzyła kolejną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach opowieść - docenia atuty powieści Magdalena Galiczek-Krempa. - Stwierdzić, że charaktery i osobowości bohaterów zostały starannie i drobiazgowo opisane, to nie powiedzieć niczego. Skonstatować, że opisywana przestrzeń - morze, statek, przystań, portowe miasteczko, wysokie góry i przełęcze, dukty i trakty – budzi zainteresowanie, to również powiedzieć niewiele. Każdy temat, każdy fragment przestrzeni, każde wydarzenie, wreszcie – wszyscy, nawet epizodyczni bohaterowie – opisani zostali przez Justynę Drzewicką w taki sposób, jakby autorka poznała ich osobiście, jakby uczestniczyła w rozgrywających się wydarzeniach, jakby odwiedziła opisywane miasta i bezdroża. Wszystko w powieści wydaje się prawdziwe. Przestrzeń żyje, wręcz kipi od emocji, a czytelnik z zachwytem zatraca się w atmosferze opisywanych miejsc. W powieści nie ma miejsca na fałsz, na drogę na skróty, na ułatwienia. Jeśli autorka postanowiła zmierzyć się z danym tematem – mierzy się z nim i ostatecznie wygrywa. Tak zachwycający efekt bowiem uzyskuje.     

Internauci z kolei najczęściej głosowali na fantastyczną powieść Roberta Jacksona Bennetta Miasto schodów (Papierowy Księżyc).

Miasto Bułykow dysponowało niegdyś siłami bogów, by podbijać świat, zniewalać i brutalnie rozprawiać się z milionami ludzi – aż jego boscy opiekunowie zostali zabici. Bułykow to obecnie po prostu kolejna kolonialna placówka nowej geopolitycznej potęgi, niemniej jego surrealistyczny krajobraz trwa jako niepokojące świadectwo swojej dawnej świetności.

Miasto schodów to klimatyczna, pełna intryg powieść – o martwych bogach, ukrytej historii i tajemniczym mieście o wielu obliczach – autorstwa jednego z najbardziej uznanych młodych pisarzy science fiction. 

kamilDla najmłodszych czytelników

Najmłodszym czytelnikom internauci polecają opowieść O Kamilu, który patrzy rękami Tomasza Makowskiego z ilustracjami Joanny Rusinek (Wydawnictwo Adamada).   

Tomasz Makowski przedstawia historię niewidomego chłopca, oswajając młodego czytelnika ze światem, w którym patrzy się rękami. Autor pokazuje, że niewidomi są takimi samymi ludźmi, jak osoby w pełni sprawne - i dotyczy to również dzieci. Poruszająca, pięknie ilustrowana książka powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce - nie tylko na półkach uczniów chodzących do szkół integracyjnych. 

A jurorzy? Jurorzy zachęcają do udziału w wielkiej przygodzie z Piratami z naszej ulicy Jonny'ego Duddle'a (Wydawnictwo Mamania).

To przede wszystkim bajka - bajka z morałem. Bajka zabawnie napisana i świetnie zilustrowana przez rdzennego Walijczyka, Jonny’ego Duddle`a. Tekstu jest w książce proporcjonalnie niewiele. Hasa w strofach po rysunkach lub ściska się w komiksowych dymkach. Uwagę przykuwają przede wszystkim duże, całostronicowe barwne ilustracje. Użyte kolory są mocno nasycone, detale - dopracowane, na ilustracjach grają światło i cienie. Można mówić o przerysowaniu sytuacji i postaci, okraszonym jednakże łagodnym, trochę ironicznym humorem. Lekturę urozmaicają nie tylko ilustracje, ale też kilka sprytnych pomysłów na układ książki. Autor chętnie korzysta z pomysłów stosowanych w komiksach, które nadają całości dynamikę. Opowieść jest zgrabnie zrymowana, w czym duża zasługa polskiej tłumaczki. Książka wydana została z dużą dbałością o jakość, o szczegóły. To propozycja w sam raz dla małych - ahoj! - piratów.

 Idealna propozycja dla starszych dzieci...

...to z pewnością nagrodzona przez jurorów książka Równanie Jamiego Drake'a Christophera Edge'a (Wydawnictwo Zielona Sowa). 

- Równanie Jamiego Drake’a to kierowana do starszych dzieci opowieść o tym, że nawet najtrudniejsze wydarzenia mogą mieć szczęśliwe zakończenie - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa.

- Wystarczy tylko usilnie wierzyć w to, że wszystko dobrze się ułoży. Napisana prostym i przystępnym językiem książka wciąga od pierwszej strony, na przemian wzrusza i wywołuje salwy śmiechu, a świetnie zarysowani bohaterowie od razu staną się bliscy czytelnikowi. 

Czytelnicy w tej kategorii nagrodzili Wakacje u dziadków Magdaleny Zarębskiej (Wydawnictwo Bis). 

Dzieci spędzają całe wakacje u dziadków na wsi. W porównaniu z miejskim życiem, jest tam bardzo cicho, spokojnie, niektórzy mogą powiedzieć, że jest nudno. Ktoś jednak kiedyś stwierdził, że tylko nudny człowiek się nudzi. A trojaczki do takich osób z pewnością nie należą. 

Ich codzienność na wsi to mnóstwo wydarzeń i przygód. Codzienne zabawy na podwórku - nawet podczas deszczowej pogody, opieka nad zwierzętami w gospodarstwie - tutaj ich serca skradły małe żółciutkie kurczaczki. Bohaterowie poznają życie, którego w dużym mieście nie mieliby szans zobaczyć. Są wycieczki do lasu, gdzie poziomki rosną w ogromnych ilościach, ale tylko dziadkowie mogą takie sekretne miejsca pokazać. Mamy pracę na plantacji porzeczek i w przydomowym ogrodzie warzywnym - twierdzi autorka bloga MaleWielkieKsiazki.blogspot.com  

Młodzieży...

...bez wątpienia do gustu przypadnie Cwana ciotuchna - nowa książka Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka), nagrodzona  w plebiscycie przez jurorów. 

- Odważna dziewczynka, duch młodego kominiarczyka, bezwzględna ciotka i skrzecząca, gigantyczna sowa - to bohaterowie, których łączyć może tylko jedno – strony nowej książki Davida Walliamsa - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa. - Książki, która opowiada o tym, że nie szata zdobi człowieka, ale jego czyny i o tym, że tak długo pozostajemy młodzi, jak długo wierzymy w magię. Książki, która bawi (warto przeczytać nawet podziękowania – także tutaj autor nie stroni od żartów), skłania do myślenia, ale także porusza najdelikatniejsze struny naszych dusz. Cwana ciotuchna to jedna z najlepszych powieści Walliamsa.

Wreszcie - nagrodzony przez czytelników Pax Sary Pennypacker (iuvi).

- To literatura dziecięca najwyższej próby, to książka wygrywająca konfrontację z Małym Księciem, do którego jest porównywana - chwali publikację Anna Szczurek.

- Książka Sary Pennypacker jest głębiej osadzona w rzeczywistości, nie tak odrealniona (czy nawet - naiwna) jak dzieło Antoine de Saint-Exupery’ego. Prostota języka, porażająca szczerość i bezpośredniość sprawiają, że od książki tej nie sposób się oderwać. Ewokuje ona emocje trudne do opisania – ból miesza się tutaj z radością, a całość stanowi prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej, nad którym niejedną łzę uroni także poruszony dorosły. 

chemikDo słuchania 

W kategorii audiobooków zatriumfował nagrodzony przez czytelników Chemik Stephenie Meyer (Edipresse Książki). 

 - W końcu naprawdę udany kryminał. Na pierwszym planie kobieta, od której działań i inteligencji zależy los wielu ludzi - cieszy się czytelniczka głosująca na tę książkę, Ewa Kolińska. - Ciekawa, wielowymiarowa główna bohaterka, trudne i zagmatwane sytuacje, wymagające podjęcia niełatwych decyzji. Dodatkowym atutem powieści jest interesujący sposób prowadzenia narracji i bieg poszczególnych wątków - z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Ciekawa historia, bohaterka, z którą można się identyfikować. Rozrywka na dobrym poziomie.

fachowiecOstatnią książką nagrodzoną w tegorocznej edycji plebiscytu został Fachowiec Josepha Findera w formie audiobooka.  

Powieść Findera to historia mężczyzny, który stracił niemal wszystko. Nie ma już pracy, odeszła od niego narzeczona, stracił również mieszkanie. Pozostał mu tylko rodzinny dom i... ukryte w nim wielkie pieniądze. Na czym tak naprawdę polegała praca ojca głównego bohatera? Jak przeciętny prawnik mógł zdobyć tak wielkie pieniądze? Czy można uzyskać odpowiedź na te pytania od człowieka, który po udarze od wielu lat nie wypowiedział ani słowa? Pewne jest tylko to, że Rick Hoffman znalazł się w ogromnym niebezpieczeństwie, a jego przeciwnik nie cofnie się przed niczym, by odzyskać pieniądze. 

Akcja toczy się tu wartko, napięcie utrzymywane jest na odpowiednim poziomie, a interpretacja Bartosza Głowackiego sprawia, że słuchanie tego audiobooka to czysta przyjemność. 

Nagrodzone w plebiscycie „Książki Roku" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkiroku.pl Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych tytułach. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Pokaż wszystkie recenzje