Laureaci Nagrody Nobla przestrzegają przed Rosją. W liście otwartym zawarto pięć żądań 

Data: 2024-03-28 14:14:41 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Laureaci Nagrody Nobla z kilku różnych dziedzin – w tym z literatury – zaapelowali do „przywódców świata” o zdecydowane działania związane z pomocą Ukrainie przeciw rosyjskiej agresji. Wskazano pięć obszarów, wokół których należy szczególnie się skupić. 

Wojna w Ukrainie pomoc

  • Nobliści wystosowali apel do zachodnich polityków w sprawie pomocy Ukrainie. 
  • W liście otwartym wskazano pięć istotnych punktów, którym pilnie należałoby się przyjrzeć.
  • Pod listem podpisało się łącznie kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla z całego świata. 

W środę, 27 marca 2024 r., media dotarły do listu otwartego, który podpisany został przez ponad czterdziestu noblistów z różnych dyscyplin. W swoim apelu laureaci Nagrody Nobla wzywali przedstawicieli Zachodu o przeformułowanie metod pomocy Ukrainie, przestrzegli też przed zagrożeniem płynącym ze strony Federacji Rosyjskiej. 

Nobliści z listem otwartym w sprawie Putina 

List otwarty umieszczony został na platformie t-invariant.org i sygnowany został przez 41 noblistów i noblistki, spośród których cztery z nich to laureatki i laureaci w dziedzinie literatury. List „Koniec z tolerancją dla reżimu Putina! Apel uczonych z całego świata” zawierał pięć rozwiązań, o które proszą sygnatariusze. 

My, uczeni z całego świata, błagamy światowych przywódców, aby energicznie opowiadali się za pokojem, postępem i prawami człowieka

– czytamy w apelu. 

Pięć żądań wobec Zachodu

Nobliści wezwali przywódców krajów Zachodu do „drastycznego zwiększenia pomocy dla Ukrainy”, „stanięcia na straży praw człowieka i wsparcia demokratycznej opozycji w Rosji”, zwiększenia wsparcia dla tych obywateli rosyjskich, którzy ze względu na antywojenne przekonania potrzebują azylu politycznego, wsparcia „demokratycznych organizacji antyputinowskich” oraz „delegitymizacji nielegalnej władzy Putina w Rosji”. 

Wzywamy światowych przywódców i wszystkich ludzi dobrej woli, aby porzucili wszelkie złudzenia na temat Putina i jego przestępczego reżimu

– napisano w apelu.

Pierwsza pod listem podpisała się Swiatłana Aleksijewicz, białorusko-ukraińska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2015 roku. Pod apelem znalazły się także inne nazwiska laureatek i laureatów literackiego Nobla. Sygnatariuszami zostali również Herta Müller, pochodząca z Rumunii niemiecka pisarka, Elfriede Jelinek, austriacka pisarka oraz feministka, a także Wole Soyinka – nigeryjski autor prozy i poezji, laureat Nobla w 1986 roku. 

Przeczytaj także:


Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje