Najlepsi influencerzy książkowi 2024 - oto oni!

Data: 2024-08-31 08:55:22 | Ten artykuł przeczytasz w 56 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Tworzą filmiki na TikToka, nagrywają podcasty, piszą recenzje, organizują spotkania autorskie – twórczynie i twórcy bookmediów to dziś jeden z najważniejszych elementów rynku książki. 31 sierpnia – w Międzynarodowy Dzień Bloga – wyróżniamy infleuncerki i influencerów, dziennikarzy oraz ludzi „książki i popkultury”, którzy w ostatnim roku szczególnie przyczynili się do promowania literatury w sieci. Kto został wyróżniony w naszym tegorocznym zestawieniu?

Grafika promująca ranking Najlepsi influencerzy książkowi 2024

Już od sześciu lat serwis Granice.pl tworzy zestawienie „Najlepszych influencerów książkowych”. To ranking, który tworzymy nie tylko w oparciu o statystyki i liczbę obserwujących, ale również doceniając zaangażowanie twórczyń i twórców bookmediów w rozwijanie swoich kanałów oraz utrzymywanie kontaktu z czytelniczą społecznością.

Nasz ranking to sposób na uhonorowanie osób tworzących bookmedia w dniu ich święta – właśnie 31 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Blogów. Publikowane na łamach naszego serwisu rankingi świetnie oddają także zmiany, jakie w ostatnich latach zachodziły w blogosferze: od tradycyjnych, tekstowych blogów, przez konta na Facebooku oraz kanały na YouTube, aż po profile na TikToku oraz własne podcasty. Mnogość form medialnych, sposobów pisania i mówienia o literaturze – to coś, co dziś jest na porządku dziennym.

2024 rok to czas, w którym dokonuje się zmiana w sposobie promowania literatury.  Wielu twórców bookmediów – znanych i nieznanych – dziś często ogranicza się wyłącznie do przygotowywania zdjęć lub materiałów wideo na zlecenie wydawców. Nasz ranking stworzyliśmy na podstawie zgłoszeń, które przez kilka tygodni nadsyłane były przez czytelników serwisu Granice.pl. Wybierając laureatki i laureatów, uwzględniliśmy przede wszystkim zaangażowanie w promocję literatury oraz rozwój kanałów, blogów czy vlogów. 

W rankingu stawialiśmy także na marki osobiste, a zatem profile prowadzone przez blogera/blogerkę lub – w szczególnych przypadkach – pary twórczyń lub twórców.

Laureatów rankingu „Najlepsi influencerzy książkowi 2024” możecie poznać poniżej!

TOP 2024

W kategorii TOP 2024 przedstawiamy dziesiątkę najciekawszych i najpopularniejszych kont w bookmediach wybranych przez naszą redakcję.

Aktywne czytanie

Aktywne Czytanie to marka wypracowana przez pedagożkę, Annę Jankowską. Autorka popularnego bloga od lat promuje literaturę dziecięcą i edukacyjną, pomagając rodzicom i opiekunom wybierać trafne, a przy tym interesujące propozycje lekturowe dla swoich pociech. Poza blogiem Aktywne Czytanie to także kanał na YouTubie i profil na Instagramie oraz – co szczególnie ważne – grupa na Facebooku, która zgromadziła już 131 tys. członków.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KSIĄŻKI DLA DZIECI | Anna Jankowska (@ksiazki_aktywneczytanie)

Opowiem Ci

Beata Skrzypczak to twórczyni książkowa, która od lat z powodzeniem rozwija swoje konto Opowiem Ci na Instagramie oraz Facebooku, prowadzi również bloga internetowego. Beata Skrzypczak jest także inicjatorką wydarzenia literacko-blogowego „Książkonalia”, podczas którego spotykają się twórcy i twórczynie bookmediów oraz osoby działające na rynku książki. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Beata Skrzypczak (@opowiem_ci)

culturomaniaczka

Niemal 60 tys. osób na Instagramie i 313 tysięcy osób na TikToku zaufało opiniom Neli, czyli culturomaniaczki. W swoich bookmediach Nela opowiada o ulubionych książkach, właśnie czytanych powieściach oraz codzienności z życia „książkary”. Twórczyni bookmediów teraz zaangażowana jest w jeszcze jeden projekt – instagramowy klub książki Hot Coffee Book Club.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nela (@culturomaniaczka)

catusgeekus

Catusgeekus to profil prowadzony na temat popkultury przez Magdalenę Adamus. Magdalena Adamus bookmediami zajmuje się od dobrych kilku lat – kiedyś aktywnie nagrywając filmy na YouTube’a, dziś przede wszystkim dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na TikToku i Instagramie, a także w podcaście „Czytu Czytu”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Adamus (@catusgeekus)

Bestselerki 

Wrażeniami ze swoich doświadczeń lekturowych na kanale na YouTubie oraz profilu na Instagramie dzielą się Marta Gajewska i Anna Bartłomiejczyk – twórczynie kanału Bestselerki. Twórczynie prowadzą swój kanał na YouTubie od 2016 roku, a dziś subskrybuje go już niemal 50 tys. widzów.

getbooky

Get Booky na swoim Instagramie zdobyła już ponad 40 tys. obserwujących i nie spoczywa na laurach! Twórczyni profilu, Magda, regularnie vloguje na YouTubie, a także współtworzy podcast „Książkowe echa”.

ksia_zkowe

ksia_zkowe to profil prowadzony przez Oliwię Panek. Twórczynię bookmediów odnaleźć można na Instagramie oraz TikToku, gdzie opowiada o książkach, organizuje książkowe rozdania czy dzieli się ulubionymi cytatami. Oliwia niedawno wydała także własną książkę – powieść „W rytmie uczuć”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 𝐎𝐥𝐢𝐰𝐢𝐚 𝐏𝐚𝐧𝐞𝐤 | 𝐊𝐬𝐢𝐚𝐳𝐤𝐨𝐰𝐞 (@ksia_zkowe)

agatandbooks

Wśród wyróżnionych znaleźć można także Agatę Gładysz, która prowadzi niezwykle popularny profil na TikToku @agatandbooks W bookmediach zebrała ponad 436 tys. obserwujących. Wiosną tego roku ukazała się jej debiutancka powieść Aurora, a 28 sierpnia – Cozy BookTok Journal. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agata Gładysz (@agatandbooks)

Zaksiążkowane 

Do booktokowych fenomenów należą też Tola i Zuza, które przed laty pojawiły się w bookmediach i szturmem je zawojowały. Dziś na Instagramie kanał sióstr rozkochanych w literaturze obserwuje już niemal 150 tys. osób, a na YouTubie profil zebrał ponad 220 tys. subskrybentów.

Blonderka

Jeden z najpoczytniejszych profili na Instagramie należy także do Agnieszki Rybskiej, znanej również pod pseudonimem Blonderka. Wyróżniana m.in. w zestawieniach SeeBloggers, Agnieszka Rybska dzieli się opiniami o książkach – od powieści erotycznych, po romanse i kryminały. Prowadzi także konta na Facebooku oraz Instagramie, a także tradycyjnego bloga. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Rybska (@blonderka_)

Profesjonaliści

Twórczynie i twórcy wyróżnieni w tej kategorii zdecydowanie znają się na swoim fachu. To dziennikarze kulturalni, osoby zawodowo zajmujące się literaturą, ale także twórcy bookmediów, którzy internetowe hobby przekuli w część swojego życia. Oto oni – profesjonaliści: 

Już tłumaczę

Profesjonalistki to z całą pewnością Elżbieta Janota oraz Paulina Rzymanek, którym bliska jest literatura nie tylko w języku polskim, są bowiem z zawodu… tłumaczkami. Autorki podcastu „Już tłumaczę” opowiadają o literaturze w różnych jej odsłonach: od powieści, przez reportaże,  nie zapominając też o poezji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paya i Ela (@juz_tlumacze)

Nogaś na stronie 

Michał Nogaś to jeden z najpopularniejszych dziennikarzy kulturalnych zajmujących się literaturą w Polsce – nic więc dziwnego, że w naszym zestawieniu trafia do kategorii profesjonalistów. Poza audycjami na antenie Trójki Polskiego Radia, Michała Nogasia poczytać (i posłuchać) można również w sieci – na Facebooku i Instagramie, gdzie prowadzi profil „Nogaś na stronie”. 

Wielki Buk

W kategorii profesjonalistów znalazła się również Olga Kowalska, literaturoznawczyni, która z powodzeniem prowadzi bloga „Wielki Buk”. Blogować zaczęła w 2012 roku, a dziś konta w bookmediach oraz recenzje literatury stanowią istotną część jej życia. Olgę odnaleźć możecie na Instagramie, Facebooku oraz platformie X. 

Prostymi słowami

Natalia Miśkowiec doskonale zna się na swojej bookmediowej robocie. Jej bookstagram, Prostymi słowami, obserwuje już ponad 72 tysiące osób, a na TikToku – ponad 50 tysięcy. Recenzje literatury, cykle wpisów o książkach czy książkowe zapowiedzi – to właśnie odnajdziecie na jej profilach. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 📖 Bookstagram | Prostymi Słowami | Natalia Miśkowiec 📖 (@prostymislowami)

Smak książki 

W gronie profesjonalistów wyróżnić można także Adama Szaję, który od lat z ogromnym zapałem prowadzi Smakksiazki.pl. Recenzje literatury, ale też wywiady, felietony czy reportaże wideo – to odnaleźć można na „Smaku książki”.

O literaturze inaczej

Promocja literatury w sieci nie opiera się jedynie na pisaniu o książkach – wiedzą o tym twórczynie, które wyróżnione zostały w kategorii “O literaturze inaczej”. Znajdziecie tutaj popularne booktoki, profile na bookstagramie, jak i rzetelne literackie opinie. 

RosaBooks

Wśród popularnych twórczyń na bookstagramie znajduje się RosaBooks. Twórczyni kanału @rosa_with_books zebrała już ponad 112 tysięcy obserwujących. Poza zabawnymi filmami, których „bohaterkami” są książki, na kanale bookstagramerki pojawiają się unboxingi oraz podsumowania czytelnicze.

@rosa_with_books

Villanelle_lu

Villanelle_lu to bookstagramerka, na której profilu pojawia się wiele opinii literatury popularnej. Twórczyni odpowiedzialna jest za dwie instagramowe akcje: „Doceń polskiego autora/autorkę” oraz „Doceń bookstagramera/bookstagramerkę”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez V I L L A N E L L E 🤍 (@villanelle_lu)

simpleflowerstory 

Książki, herbata oraz kwiaty – to właśnie to, co kocha Edyta Duszczak, recenzentka i bookstagramerka. Trudno się zatem dziwić, że swój popularny kanał na Instagramie nazwała właśnie simpleflowerstory. Na jej profilu odnaleźć można opinie o literaturze, okraszone interesującymi zdjęciami niedawno czytanych powieści.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ewa Duszczak | bookstagram 🦋 flowers 🌷✨ (@simpleflowerstory)

Mozaika literacka

Nazywa siebie miłośniczką życia oraz promotorką fajnych książek – to właśnie Miłka Kołakowska, którą czytelnicy doskonale znają za sprawą bloga „Mozaika literacka”. Twórczyni bookmediów recenzuje książki na swoim tradycyjnym blogu, ale także prezentuje je na Facebooku, TikToku oraz Instagramie, gdzie zebrała 23 tysiące obserwujących.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Miłka Kołakowska | Bookstagram (@mozaikaliteracka)

Mama Basi Czyta

Instagram nie jest miejscem dla dzieci? Ale na pewno jest miejscem dla dziecięcej literatury! Przekonuje o tym Magda Brudnicka, która prowadzi konto Mama Basi Czyta, obserwowane przed niemal 45 tysięcy osób! Na jej profilu odnaleźć można inspirujące zdjęcia i rekomendacje książek dla mniejszych czytelników.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Recenzje książek | książki dla dzieci | Magda Brudnicka (@mamabasiczyta)

Znani i czytani

W tej kategorii znaleźli się twórcy, których dobrze znamy i do których wielu czytelników zagląda regularnie. Część z nich uwzględniona była we wcześniejszych edycjach naszego zestawienia.

Bajkochłonka

„Pisanie o czytaniu” – tak brzmi hasło bloga Julity Pasikowskiej-Klicy. Faktycznie, Bajkochłonka to miejsce, do którego powinni zajrzeć wszyscy rodzice. Na blogu twórczyni odnaleźć można recenzje publikacji dla dzieci małych i tych nieco starszych, a także rozmowy z pisarzami.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julita Pasikowska-Klica (@bajkochlonka)

Literatura przepiękna

Literatura przepiękna to profil prowadzony przez literaturoznawczynię, dr Katarzynę Witkiewicz. Jednak spokojnie, tworzone przez nią treści spodobają się nie tylko magistrantom filologii polskiej! W prowadzonym przez siebie Podkaście o Książkach opowiada o literaturze ważnej, istotnej, a także zmuszającej do myślenia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez dr Katarzyna Witkiewicz | Podkast o Książkach (@literatura.przepiekna)

__pinklife

W zestawieniu „Znani i czytania” nie mogło zabraknąć także Agnieszki Bendkowskiej, którą czytelnicy kojarzyć mogą pod nazwą __pinklife. Agnieszka prowadzi popularny bookstagram, na którym znaleźć można zabawne rolki o książkach, ale też ciekawe i przydatne opinie o czytanych przez bookstagramerkę powieściach. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Bendkowska (@__pinklife)

Rude recenzuje 

Rude recenzuje to jeden z regularnie powracających blogów w naszych zestawieniach. Jak widać, nie zabrakło go także w 2024 roku! Paula Sieczko od lat zwraca uwagę na kryminały, polecając czytelnikom te najlepsze i przestrzegając przed tymi, które przynieść mogą rozczarowanie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paula Sieczko 💀 (@ruderecenzuje)

books.cat.tea

Dagmara Łagan w ubiegłym roku świętowała pół dekady prowadzenia swojego bloga books.cat.tea. W 2024 roku twórczyni profilu na Instagramie i bloga o książkach będzie mogła pochwalić się szóstą rocznicą oraz wyróżnieniem w kategorii “Znani i czytani”! 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dagmara Łagan | bookstagram (@books.cat.tea)

Odkrycia 2024

W kategorii „Odkrycia 2024” odnajdziecie blogi i profile, które wkrótce mają szansę zawojować świat literacki. Są więc tutaj osoby, które w bookmediach działają od dłuższego czasu, lecz do tej pory nie zostały uhonorowane w naszych zestawieniach z okazji Międzynarodowego Dnia Blogów. Oto one: 

przeczytam 

Pod nazwą @przeczytam kryje się Sara Woś, prowadząca popularny profil bookstagramowy. Sara, anglistka i japonistka, na swoim bookstagramie opowiada o głośnych powieściach i literaturze pięknej. Na instagramie Sara zebrała już ponad 19 tysięcy obserwujących, aktywnie prowadzi także konto na TikToku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 🌈Sara Woś (@przeczytam)

Gabriela Setla

Miłośniczka dobrej literatury – tak o sobie mówi Gabriela Setla, bookstagramerka. Na jej profilu na Instagramie znaleźć można recenzje literatury popularnej, zwłaszcza – kryminałów i thrillerów. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gabriela Setla 📖 Bookstagram (@gabriela_setla_)

Czytam to!

Pisze recenzje, prowadzi spotkania autorskie, inspiruje literaturą – tym właśnie zajmuje się Magdalena Żerek. Do naszego rankingu trafia natomiast za sprawą Czytam to! – rosnącego w siłę profilu w mediach społecznościowych oraz towarzyszącego mu bloga. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Czytam to! (@czytam_to)

 

Wszystkim wyróżnionym w zestawieniu gratulujemy! Zachęcamy także do zapoznania się z rankingami najlepszych influencerów książkowych z poprzednich lat:

 

Tagi: literatura, aktualności literackie, booktok,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje