Influencerzy książkowi 2023. Oto najlepsze twórczynie i najlepsi twórcy promujący literaturę w 2023 roku!

Data: 2023-08-31 11:00:01 | Ten artykuł przeczytasz w 70 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Międzynarodowy Dzień Blogów to święto wszystkich twórców internetowych, którzy na co dzień dostarczają swoim odbiorcom – czytelnikom, widzom i słuchaczom – niemałą dawkę rozrywki, ale często także inspiracji czy rekomendacji. W ten dzień, jak co roku, serwis Granice.pl pragnie wyróżnić zwłaszcza tych twórców, którzy w ciągu minionych miesięcy w sposób szczególny działali na polu literatury.

Najlepsi blogerzy książkowi 2023

To już piąta edycja zestawienia najlepszych twórców internetowych, piszących, mówiących i tworzących treści poświęcone literaturze. W tym roku w wybór twórców do naszego zestawienia szczególnie licznie włączyli się czytelnicy, przesyłając do naszej redakcji niemal dwa tysiące różnorodnych zgłoszeń.

Poznaj poprzednie rankingi najlepszych blogerów:

Tegoroczna edycja wydarzenia udowodniła, że w dzisiejszej przestrzeni internetowej, obejmującej zarówno tradycyjne blogi, media społecznościowe, jak i platformy typu Spotify czy YouTube – każdy ma szansę odnaleźć interesującego go twórcę. Wśród zgłoszeń znalazły się zarówno tradycyjne blogi z długą historią, jak i konta młodych twórców oraz twórczyń, których treści nastawione są zwłaszcza na media nowego typu: stories, rolki czy TikToki. Pojawiały się profile o książkach prowadzone przez kilka osób, profile skupione jedynie na konkretnych gatunkach literackich czy też otwarte na szeroko rozumianą kulturę. Ze względu na charakter naszego wyróżnienia, w zestawieniu uwzględniliśmy tych twórców, których działania dotyczą przede wszystkim literatury.  

Tegoroczna edycja naszego zestawienia kolejny raz udowodniła, że literatura nie zna podziałów – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl. – W ostatnich dniach zapoznaliśmy się z setkami zgłoszeń, często pozostawaliśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i ogromnego zaangażowania włożonego w tworzenie profili czy blogów.

W tegorocznym zestawieniu wyróżnionych zostało łącznie 40 twórczyń i twórców w pięciu kategoriach: „TOP 2023”, „Profesjonaliści”, „Znani i czytani”, „O literaturze inaczej”, a także „Odkrycia 2023”. Zachęcamy do lektury rankingu i zapoznania się z wybranymi profilami twórczyń oraz twórców.

TOP 2023

W kategorii „TOP 2023” wyróżniamy pięciu najlepszych twórców, którzy w ostatnim roku szczególnie rozwinęli swoje media społecznościowe, przyciągnęli uwagę czytelników i widzów. To twórcy bardzo różnorodni, wykorzystujący odmienne kanały dotarcia do czytelników. Pasja, profesjonalizm i szczerość – to dzięki temu zjednali sobie sympatię czytelników.

Wspieraj kulturę

Jaki jest Twój ulubiony bohater literacki/bohaterka literacka? Takie pytanie mógłby zadać Wam Robert Jasiak prowadzący profil „Wspieraj kulturę”. Robert od kilku lat podpytuje Polaków o to, co najbardziej podoba im się w literaturze. Autorskie treści wideo umieszcza w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, TikToku oraz YouTubie. 

Emilka Jachimczyk

O swoich lekturowych doświadczeniach w mediach społecznościowych pisze także Emilia Jachimczyk. Widzowie i widzki kojarzą ją za sprawą aktywnie prowadzonego konta “Mrukbooki” – na Instagramie przeczytać można recenzje wybranych przez twórczynię książek, z kolei na TikToku, gdzie obserwuje ją niemal 270 tysięcy osób, obejrzeć można filmiki dotyczące literatury. Wydaje się, że ta twórczyni to prawdziwy człowiek–orkiestra – wszakże między recenzowaniem książek a kręceniem filmików na TikToka Emilka, znalazła także czas na… napisanie własnej książki, której premiera będzie miała miejsce jesienią tego roku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Emilka Jachimczyk | BOOKSTAGRAM (@mrukbooki)

kingaxvs | bookstagram

Czytelnicy w ankiecie często wskazywali również profil bookxvs, który od marca ubiegłego roku prowadzony jest przez Kingę. Na swoim profilu na Instagramie, obserwowanym przez niemal 27 tysięcy osób, prezentuje nie tylko powieści dla młodzieży, ale także romanse, powieści obyczajowe czy fantasy. Poza kontem na Instagramie odnaleźć można ją również na TikToku. Kinga próbowała również swoich sił tworząc podcast „Ktoś coś mówi”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez kingaxvs | bookstagram (@bookxvs)

Lost reading soul

Vela to twórczyni, która, mimo młodego wieku, zdążyła zgromadzić dziesiątki tysięcy obserwatorów na swoim profilu na Instagramie. To właśnie w nim prezentuje wybrane powieści dla młodzieży – zarówno najpopularniejsze, jak i te nieco mniej znane. Działania na Instagramie Vela uzupełnia także obecnością w innych mediach, m.in. na TikToku, a także tworząc własne historie na Wattpadzie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vela 💟 || bookstagram (@lostreadingsoul)

Culturomaniaczka 

Dobra zabawa w mediach społecznościowych – to zdaje się przyświecać Neli, która prowadzi profil Culturomaniaczka. Na jej Instagramie na próżno szukać zdjęć książek w stylizacjach niczym z kolejnego sezonu Bridgertonów. Zamiast tego Nela stawia na to, co dzieje się tu i teraz, dzieląc się z czytelnikami m.in. zdjęciami z podróży czy koncertu ulubionego artysty (zdradzimy: tak, chodzi o Harry’ego Stylesa). I – jak się wydaje – podoba się to także czytelnikom, których na Instagramie Culturomaniaczka zgromadziła niemal 30 tysięcy. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nela (@culturomaniaczka)

Profesjonaliści 

„Profesjonaliści” to kategoria, w której ujęte zostały osoby zawodowo związane z rynkiem książki: dziennikarze i dziennikarki, tłumacze i tłumaczki, krytycy literaccy i krytyczki literackie, badacze i badaczki… To twórcy znani i doceniani, prowadzący szczególnie dopracowane blogi, profile, konta w serwisach społecznościowych. Nie zawsze poszczycić się mogą największymi zasięgami – za to zawsze na ich rekomendacje warto zwrócić uwagę. 

Okoń w sieci 

Jego filmy biją rekordy popularności, a on zdaje się bić rekordy w liczbie czytanych książek. Chodzi o Marcina Okoniewskiego, którego fani znają za sprawą profilu Okoń w sieci – dostępnego na Instagramie, Facebooku, ale przede wszystkim – na YouTubie. Na kanale tego twórcy od lat pojawiają się profesjonalnie przygotowane materiały wideo. 

Już tłumaczę 

Już tłumaczę pojawia się w naszym zestawieniu drugi rok z rzędu – i tym razem w kategorii profesjonaliści. Podcasty tworzone przez Elżbietę Janotę i Paulinę Rzymanek są nie tylko interesujące, świetnie opracowane pod względem merytorycznym, ale przede wszystkim – fachowe. Czytelniczkom i czytelnikom polecamy, a nasz wybór tym razem nie potrzebuje większych… tłumaczeń. 

Zdaniem Szota 

Wojciech Szot to dziennikarz współpracujący z „Gazetą Wyborczą”, piszący także dla popularnej sieci księgarskiej w ramach jednego z internetowych cykli, ale przede wszystkim – ceniony zarówno przez czytelników, jak i autorów czy wydawców recenzent. Publikowane przez Szota teksty niejednokrotnie stanowią bezcenną wskazówkę, pomagającą poruszać się wśród nowości wydawniczych. Co ważne, profile w serwisach społecznościowych nie są tylko dodatkiem do dziennikarskiej działalności Szota.

smakksiazki.pl

Wywiady z pisarzami, recenzje, ale także liczne polemiki i teksty o charakterze publicystycznym – to wszystko odnaleźć można na smakksiazki.pl, czyli blogu prowadzonym przez Adama Szaję. Przez lata pracy w branży książkowej, tworząc kolejne teksty i filmy, czasem kontrowersyjne, realizując reportaże, relacje z imprez literackich, a nawet – stając się jednym z ich ambasadorów – Szai udało się umocnić w świadomości wielu czytelników. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Adam Szaja (@smakksiazki.pl)

Raport z literatury 

W kategorii profesjonalistów pojawia się w tym roku także Agnieszka Budnik, prowadząca podcast „Raport z literatury”, a także stronę internetową i profile w mediach społecznościowych. Budnik jest doktorantką w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i badawczo zajmuje się m.in. wpływem nagród literackich na wartościowanie. W swoich podcastach odpowiada na trudne pytania (np. o to, czym naprawdę jest esej), przeprowadza wywiady oraz opowiada o książkach i rynku wydawniczym. 

Wielki Buk 

Olga Kowalska znana jest także jako „Olga z Wielkiego Buka”. Prowadzony przez nią kanał na YouTubie od lat cieszy się nie tylko sympatią widzów, ale również ogromną renomą. Wielki Buk niezaprzeczalnie jest marką, a książki polecane przez Olgę – pewniakami, po które bez wahania można sięgać. Ponad dekada działalności w sieci sprawia, że Olga Kowalska jest nie tylko – jak informuje w swoim bio – filologiem literaturoznawcą, ale też influencerem profesjonalistą. 

Krytycznym okiem 

Od nauczyciela języka polskiego, przez blogera książkowego, aż po autora powieści. Jarosław Czechowicz przez dekady pracy z literaturą przeszedł ogromną drogę. Pierwsze wpisy na jego blogu „Krytycznym okiem” pojawiły się już w 2007 roku. Dziś – 15 lat później – recenzje Czechowicza nadal cieszą się uznaniem, stanowiąc interesujący głos w książkowej blogosferze. 

Literatura przepiękna

Po raz pierwszy w naszym zestawieniu pojawia się także profil literatura.przepiekna, który od września 2022 roku prowadzony jest przez Katarzynę Witkiewicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Choć w obrębie zainteresowań Katarzyny Witkiewicz pozostaje zwłaszcza literatura najnowsza, to w jej podcaście i mediach społecznościowych można przeczytać / posłuchać także o tych książkach, których na co dzień na próżno szukać na listach bestsellerów. 

Literacka Kavka 

Georginę Gryboś–Szczepanik, a właściwie jej głos, doskonale znają słuchacze Radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Jednak jej interesujących podcastów o literaturze słuchać można w całej Polsce. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność, mówi i pisze zarówno o książkach dla dzieci, jak i publikacjach z zakresu literatury faktu, współczesnej prozy polskiej i literatury obcej. 

Subiektywnie o książkach 

Jeśli na targach czy festiwalach literackich zobaczycie dziewczynę z walizką pełną książek, możecie być pewni, że będzie to właśnie ona – Wioleta Sadowska. Promotorka czytelnictwa, recenzentka, a przede wszystkim – wielka miłośniczka literatury prowadzi swój blog „Subiektywnie o książkach” od lat. Jej recenzje literatury – zwłaszcza tej z nurtu prozy popularnej – często stanowią dla czytelników ważną podpowiedź, po jaką następną lekturę sięgnąć. 

Subiektywnie o książkach

O literaturze inaczej 

W tej kategorii ujęci zostali twórcy, którzy wykorzystują bardzo różne kanały, by prezentować książki swoim czytelnikom, stawiając na kreatywność czy eksperymentalną formę. To oni wskazują ciekawe kierunki, wyznaczają ścieżki, którymi z czasem podążać będą również inni twórcy, wybierają oryginalną estetykę, są rozpoznawalni już na pierwszy rzut oka.

Joanna Jaworska | uwaga.czytam 

Czytanie książek dzieli między opiekę nad dwoma mopsikami. Chodzi, oczywiście, o Joannę Jaworską, której profil na Instagramie uwaga.czytam przyciąga uwagę z dwóch powodów: przede wszystkim Joanna w interesujący sposób przedstawia nowości ze świata książki. Przy tym towarzyszą jej dwa słodkie psiaki: Gabryś i Gucio, w których rozkochali się także i jej czytelnicy. A tych ma niemało – w 2023 roku profil uwaga.czytam obserwuje już niemal 22 tysiące osób.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joanna Jaworska | Bookstagram (@uwaga.czytam)

slavicbook

O mitologii Słowian, ale nie tylko — bo także o literaturze dotyczącej polskiej wsi, polskiej kultury, tradycji i folkloru pisze w swoich wpisach Wiktoria Korzeniewska, prowadząca od kilku lat profil slavicbook. W tym roku Wiktoria zachęcała swoich czytelników do wspólnej lektury Chłopów Władysława Reymonta, na jej profilu odnaleźć można także liczne relacje z festiwali związanych z mitologią słowiańską. Konto slavicbook zdecydowanie wyróżnia się na tle wielu innych profili polskiego bookstagrama.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wiktoria Korzeniewska 🌞🌀✨ (@slavicbook)

__pinklife 

Tego roku do zestawienia dołącza Agnieszka Bendkowska, blogerka, która prowadzi na Instagramie profil pod nazwą __pinklife. Konto Agnieszki, często zgłaszane przez czytelników, prowadzone jest z dużym zaangażowaniem i chociaż z wielu zdjęć istotnie przebija róż, to fabuła wybieranych przez twórczynię książek nie zawsze jest cukierkowa. Poza profilem na Instagramie, Bendkowska działa również na TikToku oraz zajmuje się prowadzeniem spotkań autorskich. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Bendkowska (@__pinklife)

ver.reads

Weronika Trzęsień z dużą skrupulatnością od lat prowadzi swój profil ver.reads, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami z lektury. Jej profil prowadzony jest spójnie, a przy tym bardzo estetycznie. Spośród książek wybieranych przez Weronikę wyróżnić można zarówno kryminały, jak i powieści obyczajowe czy romanse. Twórczyni sięga zarówno po prozę polską, jak i literaturę zagraniczną. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Weronika Trzęsień (@ver.reads)

Zaksiążkowane

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także Zuzy i Toli, czyli dwóch sióstr, od kilku lat prowadzących swój kanał Zaksiążkowane. Ich filmy z literackimi rekomendacjami oglądają tysiące widzów – zwłaszcza w wieku nastoletnim – a kariera sióstr w ostatnim czasie nabrała rozpędu. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się ich pierwsza publikacja – Zaksiążkownik, dziewczyny aktywne pozostają także w mediach społecznościowych. 

Doktor Book 

Do doktora nie zaglądamy zbyt chętnie, chyba że jest to… Doktor Book. Nikola prowadzi kanał na YouTubie od czterech lat i dziś jej filmy śledzą łącznie ponad 43 tysiące subskrybentów. Na filmikach prezentuje zarówno ulubione tytuły, odkrycia miesiąca czy książkowe zakupy, jak i relacje ze spotkań autorskich. Kanał na YouTubie uzupełnia aktywnie prowadzony profil na Instagramie. 

Bestselerki

Do grona wyróżnionych w tym roku dołączają także Marta Gajewska i Anna Bartłomiejczyk, które od wielu lat wspólnie prowadzą Bestselerki. Chociaż znaleźć można je także zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku, to ich działalność przede wszystkim skupia się na YouTubie, gdzie zamieszczają interesujące filmy związane z popularnymi czytelniczymi trendami czy nowościami wydawniczymi. 

by.bookaholic

Madzia, prowadząca konto by.bookaholic na TikToku, pojawia się w naszym zestawieniu po raz pierwszy. Działa aktywnie na polskim booktoku, promując popularne powieści dla młodzieży, romanse oraz książki z nurtu literatury fantastycznej. Jej konto obserwuje niemal 50 tysięcy użytkowników TikToka, a filmiki zebrały łącznie ponad 2 miliony polubień. 

@by.bookaholic

alex.andthebooks

Wyjątkowe konto prowadzone przez Aleksandrę Leśniak alex.andthebooks pierwszy raz pojawiło się w naszym zestawieniu w ubiegłym roku. Teraz powraca – w kategorii „O literaturze inaczej”. Poza prowadzonym profilem na Instagramie, Alex odnaleźć można także na YouTubie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 🍂 alex and her safe place 🍂 (@alex.andthebooks)

_my_world_book_

Literaturę inaczej zdecydowanie przedstawia także Barbara Łubowska, prowadząca na Instagramie profil _my_world_book_. Łubowska wpadła na niebanalny pomysł tworzenia interesujących konstrukcji z zebranych w domowej biblioteczce książek, który – jak widać po odbiorze ze strony czytelników – okazał się strzałem w dziesiątkę. Prezentowane przez nią książkowe budowle zdecydowanie wyróżniają się na tle wielu innych kont na polskim bookstagramie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Barbara Łubowska (@_my_world_book_)

Znani i czytani 

W tej kategorii ujęci zostali twórcy, do których zaglądamy regularnie, którzy od lat już tworzą mocne marki w polskiej blogosferze. Część z nich uwzględniona była we wcześniejszych edycjach naszego zestawienia. 

Mozaika literacka 

Wśród „Znanych i czytanych” miejsce znalazła także Miłka Kołakowska, którą czytelnicy kojarzą zwłaszcza za sprawą bloga Mozaika Literacka. Regularnie publikowane recenzje książek uzupełnione są o utrzymane w podobnej estetyce fotografie na Instagramie, gdzie Mozaika Literacka działa od 2015 roku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Miłka Kołakowska | Bookstagram (@mozaikaliteracka)

Na regale u Marty Mrowiec

Jednym z miejsc, do których czytelnicy zaglądają od lat, jest także blog Marty Mrowiec. „Na regale u Marty Mrowiec” to przestrzeń, w której autorka dzieli się swoimi literackimi odkryciami. Nie brakuje prozy polskiej, literatury zagranicznej czy propozycji literatury dziecięcej. 

Rude recenzuje

Od lat na swój profil na Instagramie zaprasza także Paula Sieczko. Jej fotografie często mocno różnią się od wielu innych na polskim bookstagramie – utrzymane w ciemnej, nieco mrocznej estetyce, dobrze korespondują z ulubionymi gatunkami powieści czytanych przez Sieczko. Poza kontem na Instagramie, Paula Sieczko prowadzi także tradycyjnego bloga z recenzjami. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paula Sieczko 💀 (@ruderecenzuje)

Lady Margot

W kategorii „Znani i czytani” znalazła się również Lady Margot, czyli Małgorzata Tinc, prowadząca swój blog literacki od 2015 roku. Chociaż od początku jej blogerskiej kariery w książkowym internecie wiele się zmieniło, na jej stronie internetowej wciąż odnaleźć można satysfakcjonujące teksty o książkach, z kolei na Instagramie – profesjonalnie przygotowane fotografie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Tinc (@ladymargotpl)

zaczytana.querida

W mediach społecznościowych wciąż aktywnie działa również Maja Wiktorowicz, twórczyni profilu zaczytana.querida na Instagramie. Na swoim koncie Wiktorowicz dzieli się zarówno opiniami o przeczytanych książkach, jak i najważniejszymi wydarzeniami ze swojego życia. To prowadzony z zaangażowaniem i autentycznością profil, który doceniają także jej czytelnicy. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maja Wiktorowicz (@zaczytana.querida)

Prostymi Słowami

47 tysięcy obserwujących na Instagramie i 1 milion polubień na TikToku – to nie tylko liczby. To efekt ogromnego wysiłku, który w prowadzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych wkłada Natalia Miśkowiec. Wyróżniona w naszym zestawieniu przed rokiem, pasjonatka literatury powraca – tym razem w kategorii „Znani i czytani”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 📖 Bookstagram | Prostymi Słowami | Natalia Miśkowiec 📖 (@prostymislowami)

mojedzieckosienudzi

Co zrobić, żeby twoje dziecko jednak się nie nudziło? Odpowiedź na to pytanie bardzo łatwo odnaleźć można na profilu Magdy, polecającej najlepsze książki i gry planszowe dla małych i dużych. mojedzieckosienudzi to wspaniale rozwijająca się społeczność, której zainteresowanie skupia się zwłaszcza na nowościach dla najmłodszych. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 📙 KSIĄŻKI I GRY DLA DZIECI (@mojedzieckosienudzi)

come.book

Swoje książkowe media od lat z powodzeniem prowadzi także Karolina, znana pod nazwą come book. Przed laty Karolina włączała się w aktywne prowadzenie konta na YouTubie, a dziś skupia się zwłaszcza na tworzeniu interesujących rolek i angażujących czytelników wpisów na Instagramie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Karolina 🫧🍦 (@come.book)

Bardziej lubię książki niż ludzi 

Dziewczyna, która od ludzi woli literaturę – Diana Chmiel. To kolejna osoba, której nie mogło zabraknąć wśród osób wyszczególnionych w kategorii „Znani i czytani”. Bibliotekarka z zawodu, od lat spełnia się także jako twórczyni internetowa promująca literaturę. Na YouTubie odnaleźć można przygotowane przez nią intrygujące filmy o charakterze popularnonaukowym, a na blogu – opinie o książkach. 

Get Booky 

Do „Znanych i czytanych” dołącza także Magda, prowadząca kanał na YouTubie „Get Booky”. Kolejne działania twórczyni od lat obserwować można jednak nie tylko na jej kanale, ale też na bookstagramie, gdzie śledzi ją obecnie 42 tysiące obserwujących.  

Odkrycia 2023 

Nietuzinkowe, atrakcyjne dla odbiorców treści, aktywnie i regularnie prowadzone konta oraz blogi, otwartość, interesująca osobowość – to, jak się zdaje, przepis na sukces dla internetowych twórców. By jednak go odnieść, trzeba czasu, ciężkiej pracy i odrobiny szczęścia. Za sprawą tej kategorii chcemy szczęściu trochę dopomóc, wyróżniając twórców, którzy – choć nie mają jeszcze wielotysięcznych zasięgów – mogą wkrótce rozbłysnąć pełnym blaskiem.

Śliwkowy kompocik 

Nietypowe stylizacje i interesujące kadry odnaleźć można na profilu „Śliwkowy kompocik”. Wbrew pozorom, na profilu nie odnajdziemy kulinarnych przepisów, ale literackie rekomendacje spod pióra Moniki, fotografki i cosplayerki. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ś𝚕𝚒𝚠𝚔𝚘𝚠𝚢. 𝙺𝚘𝚖𝚙𝚘𝚌𝚒𝚔 (@sliwkowy.kompocik)

simpleflowerstory

Kwiaty i książki to połączenie idealne – doskonale wie o tym Ewa, która prowadzi profil na Instagramie simpleflowerstory. Ciekawe, intrygujące fotografie przeplatane są rekomendacjami wybranych przez twórczynię książek. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ewa | flowers 🌷bookstagram 📚 magic ✨ (@simpleflowerstory)

CzytaLis 

W oko wpadają także fotografie prezentowane na profilu CzytaLis. Utrzymane w minimalistycznej, chłodnej stylistyce, przywodzą na myśl skandynawskie klimaty, choć twórczyni konta dokonuje licznych literackich podróży: odwiedzając Kanadę za sprawą reportażu Joanny Gierak–Onoszko, wędrując po Oslo dzięki książce Marty Hopfer–Gilles czy docierając do Berlina i oglądając go okiem Justyny Burzynski

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CzytaLis (@czytalis)

DoGóryKsiążkami

Twórców tegorocznego zestawienia zachwycił również bookstagram Marty z DoGóryKsiążkami. Reportaże, wybrana proza azjatycka, ale także i nowości wydawnicze – to wszystko odnaleźć można na fotografiach, które często dopełnione zostają barwnymi grafikami. Profil na Instagramie Marty warto zaobserwować, a na dokładkę – obejrzeć kilka najnowszych filmów na prowadzonym przez nią kanale na YouTubie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DoGóryKsiążkami (@dogoryksiazkami)

Antek Czyta

Częstym wyborem czytelników okazał się także profil antek_czyta prowadzony przez Antoniego Matusiaka. Chociaż działalność profilu rozpoczęła się na początku zeszłego roku, już teraz Antkowi udało się zgromadzić na swoim profilu ponad 22 tysiące obserwujących. Na jego profilu odnajdziemy rekomendacje odnoszące się do niedawno czytanych książek, a także relacje z poszczególnych wydarzeń literackich. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Antoni Matusiak (@antek_czyta)

Czytacie blogi? A może śledzicie twórców na Instagramie? Koniecznie dajcie nam znać, odpowiadając w ankiecie poniżej:

Czytacie blogi książkowe?

Gdzie najczęściej szukacie informacji o książkach?

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje